×

Veza, produkti më i pasur me proteina

Veza, produkti më i pasur me proteina

· 1 · 357

  • Postime: 18285
  • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
ne: 12-03-2012, 23:13:16

Ne zakonisht konsumojmë mish, peshk, vezë, djathë, qumësht dhe bishtajore të thata për të marrë sa më shumë proteina.

 Specialistët pohojnë se veza është produkti më i pasur me proteina i përdorur më shumë nga trupi. Pas saj radhiten mishi i pulës, mishi i kuq, djathi, qumështi, kosi, bishtajoret etj.
 
Krahas kësaj, djathi kaçkavall bën pjesë në grupin e djathit më të yndyrshëm dhe është një burim i mirë kalciumi dhe zinku. Megjithëse djathi i bardhë është i pasur me kalcium, ai është edhe një burim i mirë vitamine D. Personat që kanë probleme me peshën nuk duhet ta kalojnë masën në konsumin e dy llojeve të djathit./