×
Hyrja
Profili

Lajmet e fundit shqiptare

InfoZ
ne: 24-09-2010, 15:50:02

Gaza: Raporte për vrasjen e një peshkatari nga forcat izraelite

Lajmet e Fundit

Gaza: Raporte për vrasjen e një peshkatari nga forcat izraelite      Palestinezët thonë se marina e Izraelit ka shtënë kundër një anijeje palestineze në pjesën veriore të Rrripit të Gazës, me ç’rast është vrarë një peshkatar. Ushtria izraelite tha se peshkatari nuk e kishte resp...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 15:50:02

Kabul: U lirua gazetari i dyshuar për propagandë talibane

Lajmet e Fundit

Kabul: U lirua gazetari i dyshuar për propagandë talibane      Një gazetar afgan, që ishte arrestuar nga forcat e koalicionit, i dyshuar për propagandë talibane, është liruar, pasi i ka kaluar dy ditë në një burg në pjesën jugore të Afganistanit. Kameramani i rrjetit televiziv A...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 13:50:02

Fjalimi i udhëheqësit iranian në OKB bën që delegacioni amerikan të braktisë sallën

Lajmet e Fundit

Fjalimi i udhëheqësit iranian në OKB bën që delegacioni amerikan të braktisë sallën      Presidenti Obama pati trajtuar një temë pajtimi ndaj Iranit gjatë fjalimit të tij para Asamblesë së Përgjithëshme të OKB-së më herët gjatë ditës së djeshme duke thënë se fuqitë e mëdha ende ...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 11:50:02

Në Shqipëri opozita vendos të rinisë protestat në muajin tetor

Lajmet e Fundit

Në Shqipëri opozita vendos të rinisë protestat në muajin tetor      Opozita në Shqipëri ka vendosur të mos presë më gjatë për gjetjen e një zgjidhjeje lidhur me hetimin e zgjedhjeve të shkuara ,të cilën sipas saj, shumica e djtahtë në pushtet vetëm po e zvarrit. Kryetari sociali...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 11:50:02

Kasat, tregtarët para Financave në takim me Boden

Lajmet e Fundit

Kasat, tregtarët para Financave në takim me Boden      Në ditën e tretë të protestët tregtarët janë mbledhur fillimisht para hyrjes së tregut dhe kanë tentuar të bllokojnë sërish rrugën e Unazës. Policia s’ i lejon. Tregtarët zhvendosin protestën para Ministrisë së Financave. (c...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 11:50:02

Tadic takon Eshton: Bisedimet gati t’i nisim ne tetor

Lajmet e Fundit

Tadic takon Eshton: Bisedimet gati t’i nisim ne tetor      Pas takimit me kryeministrin kosovar Hashim Thaçi, shefja e diplomacise europiane u takua mbreme edhe me presidentin serb Boris Tadiç, per te diskutuar mbi dialogun Prishtine-Beograd. (c) BalkanWeb         

InfoZ
ne: 24-09-2010, 09:50:02

Nju Jork: Pakistanezja dënohet me 86 vjet burg

Lajmet e Fundit

Nju Jork: Pakistanezja dënohet me 86 vjet burg      Një shkencëtare pakistaneze është dënuar në SHBA me 86 vjet burg, që praktikisht është dënim i përjetshëm, për vrasje të qëllimshme të oficerëve amerikanë në Afganistan. Afia Sidiki, 38 vjeç, neuroshkencëtare e trainuar në Inst...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 09:50:02

Liderët e Iranit dhe të SHBA-ve sinjalizojnë rifillim të bisedimeve

Lajmet e Fundit

Liderët e Iranit dhe të SHBA-ve sinjalizojnë rifillim të bisedimeve      Liderët e Iranit dhe të Shteteve të Bashkuara lanë të kuptohet se janë të gatshëm t’i vazhdojnë bisedimet ndërkombëtare për t’i zgjidhur mosmarrëveshjet rreth programit bërthamor të Iranit. Presidentët Mahm...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 09:50:02

Tadiq: Dialogu me Prishtinën fillon së shpejti

Lajmet e Fundit

Tadiq: Dialogu me Prishtinën fillon së shpejti      Presidenti i Serbisë Boris Tadiq ka biseduar në Nju Jork me kryediplomaten e BE-së, Ketrin Eshton mbi vazhdimin e dialogut Prishtinë-Beograd dhe për të gjitha çështjet e hapura në Ballkan. Tadiq tha se ai dhe Eshton kanë diskut...InfoZ
ne: 24-09-2010, 05:50:02

Limon dhe çajt ë zi për flokë të shkëlqyeshëm

Lajmet e Fundit

Limon dhe çajt ë zi për flokë të shkëlqyeshëm      Njerëzit me flokë me yndyrë, zakonisht kanë dhe lëkurë me yndyrë e pore të hapura. Kjo shkaktohet nga ushqimet, një dietë e varfër, higjiena dhe një disbalancimi fiziologjik i prodhimit të yndyrave të trupit. (c) BalkanWeb      ...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 03:50:02

Kryeministri Berisha vlerëson rolin e diasporës për kapërcimin e sfidave kombëtare

Lajmet e Fundit

Kryeministri Berisha vlerëson rolin e diasporës për kapërcimin e sfidave kombëtare      Kryeministri Sali Berisha falenderoi Shtetet e Bashkuara dhe diasporën shqiptare të Amerikës për rolin që kanë luajtur në zgjidhjen e problemeve kombëtarëve të shqiptarëve gjatë shekullit të ...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 03:50:02

Presidenti Topi në SHBA: Komuniteti shqiptaro-amerikan të jetë më i bashkuar

Lajmet e Fundit

Presidenti Topi në SHBA: Komuniteti shqiptaro-amerikan të jetë më i bashkuar      Shteti i Miçiganit i ofroi Presidentit Bamir Topi nderime të larta. Dje (22  shtator) Qyteti Harper Woods i dha atij çelsin e qytetit, guvernatori i Miçiganit i dërgoi mesazh mirëseardhjeje, ndërsa...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 03:50:01

Presidenti Obama e përqëndron fjalimin në Asamblenë e Përgjithme tek Lindja e Mesme

Lajmet e Fundit

Presidenti Obama e përqëndron fjalimin në Asamblenë e Përgjithme tek Lindja e Mesme      Presidenti amerikan Barak Obama u përqendrua tek programi i tij për Lindjen e Mesme sot në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke paralajmëruar Iranin mbi programin e tij bër...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 01:50:02

Haradinaj mund të rigjykohet në nëntor?

Lajmet e Fundit

Haradinaj mund të rigjykohet në nëntor?      Në Tribunalin e Hagës u mbajt seanca statutore ndaj ish-kryeministrit të Kosovës dhe liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj. (c) Evropa e lire         

InfoZ
ne: 24-09-2010, 01:50:02

Obama takon kryeministrin kinez

Lajmet e Fundit

Obama takon kryeministrin kinez      Presidentiamerikan Barak Obama dhe kryeministri kinez, Ven Xhiabao u takuan sot në kohën e acarimit të tensioneve për politikën monetare. Ven tha se kishte ardhur në SHBA në “frymën e bashkëpunimit”, dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara dhe Kina ...

InfoZ
ne: 24-09-2010, 01:50:02

Bagdad: Bomba vret katër fëmijë

Lajmet e Fundit

Bagdad: Bomba vret katër fëmijë      Policia e Irakut dhe zyrtarët e spitalit thanë se bomba e ngjitur në automjetin e një punonjësi të qeverisë, ka shpërthyer në çastin kur në makinë ai ndodhej bashkë me familjen dhe të afërmit e tij, duke vrarë katër fëmijë. Shpërthimi e ka sh...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 23:50:25

Studimi, italianet dhe francezet femrat më elegante në Europë

Lajmet e Fundit

Studimi, italianet dhe francezet femrat më elegante në Europë      Femrat italiane, së bashke me ato franceze, janë më të dobëtat në Evropë, deklaroi sot një ekip ekspertësh. (c) BalkanWeb         

InfoZ
ne: 23-09-2010, 23:50:24

Lac, nxënësit bojkotojnë mësimin pas largimit të mësuesve nga puna

Lajmet e Fundit

Lac, nxënësit bojkotojnë mësimin pas largimit të mësuesve nga puna      Nxënësit e shkollës 9-vjecare në lagjen numër 1 në Lac kanë bojoktuar mësimin në shenjë protestë për largimin nga puna të disa mësuesve. Ata kanë protestuar me pankarta në duar, ndërsa kërkonin rikthimin e m...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 23:50:24

Thaci: Të përmbyllim kapitullin e konfliktit

Lajmet e Fundit

Thaci: Të përmbyllim kapitullin e konfliktit      “Kosova ka ndërtuar raporte të mira fqinjësore me të gjitha vendet, presim që do të kemi raporte të mira me të gjithë, në mënyrë që të përmbyllim kapitullin e konfliktit”. Kështu ka deklaruar nga New York, kryeministri i Kosovës ...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 21:50:02

SHBA: Hyjnë në fuqi disa dispozita të reformës shëndetsore

Lajmet e Fundit

SHBA: Hyjnë në fuqi disa dispozita të reformës shëndetsore      Disa dispozita kryesore të reformës amerikane të shëndetësisë, të cilat u nënshkruan në ligj këtë vit, kanë hyrë në fuqi, ndërkohë që udhëheqësit republikanë thonë se do t’i ndryshojnë këto masa nëse partia e tyre r...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 21:50:02

Revista Forbes publikon listën e 400 amerikanëve më të pasur

Lajmet e Fundit

Revista Forbes publikon listën e 400 amerikanëve më të pasur      Njerëzit më të pasur në Amerikë nuk po i ndjejnë shumë ndikimet negative të rimëkëmbjes së ngadalshme ekonomike të vendit. Revista Forbes ka botuar listën e 400 amerikanëve më të pasur dhe thotë se pasuria e tyre ...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 21:50:02

Rrëzohen dy aeroplanë luftarakë të forcës ajrore kroate

Lajmet e Fundit

Rrëzohen dy aeroplanë luftarakë të forcës ajrore kroate janë      Dy aeroplanë luftarakë MiG të forcës ajrore kroate janë rrëzuar gjatë një stërvitjeje. Dy pilotët kanë shpëtuar të paplagosur. Ministria kroate e Mbrojtjes tha në një deklaratë sot se aeroplanët kishin pasur një a...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 17:50:03

Stuhia diellore në vitin 2012 mund të "paralizojë" Tokën

Lajmet e Fundit

Stuhia diellore në  vitin 2012 mund të  "paralizojë" Tokën      Shpërthimi i madh i energjisë diellore, e ashtuquajtura “Stuhi diellore” do të mund të paralizonte Tokën në një periudhë trevjeçare, ka paralajmëruar një ekip i shkencëtarëve britanikë. Sipas tyre, “stuhia” që prite...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 17:50:03

Kuvend, miratohet kryetari i ri i Kushtetueses

Lajmet e Fundit

Kuvend, miratohet  kryetari i ri i  Kushtetueses      Me 74 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim në seancen e sotme parlamentar u votua Dekreti i Presidentit për emërimin e Bashkim Dedja në krye të Gjykates Kushtetuese. Në seancë mungoi opozita (c) BalkanWeb         

InfoZ
ne: 23-09-2010, 17:50:03

Kosovë, zbulohet skandali i vjedhjes së naftës

Lajmet e Fundit

Kosovë, zbulohet skandali i vjedhjes së naftës      Hetimet e prokurorisë së përgjithshme në Kiev, kanë nxjerrë se kontigjenti ukrainas ka kryer në shkallë të gjërë dhjetra transaksione ilegale karburanti që kapin vlerën e 3 milion eurove nga viti 2006 deri në 2009-ën. (c) Balka...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 15:50:02

Presidenti Topi në SHBA: Diaspora duhet të jetë më e bashkuar

Lajmet e Fundit

Presidenti Topi në SHBA: Diaspora duhet të jetë më e bashkuar      Shteti i Miçiganit i ofroi Presidentit Bamir Topi nderime të larta. Dje (22  shtator) Qyteti Harper Woods i dha atij çelsin e qytetit, guvernatori i Miçiganit i dërgoi mesazh mirëseardhjeje, ndërsa anëtari i Kong...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 15:50:02

Fillon punimet Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, sot flasin Presidenti Obama dhe ai iranian Ahmadinexhad

Lajmet e Fundit

Fillon punimet Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, sot flasin Presidenti Obama dhe ai iranian Ahmadinexhad      Presidenti amerikan Barak Obama dhe homologu i tij iranian Mahmud Ahmadinexhad pritet të flasin sot në sesionin e hapjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju J...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 13:50:02

Forbes: Bill Gejts – amerikani më i pasur në 17 vitet e fundit

Lajmet e Fundit

Forbes: Bill Gejts – amerikani më i pasur në 17 vitet e fundit      Për të 17 vit me radhë, bashkëthemeluesi i kompanisë Majkrosoft, Bill Gejts, është emëruar amerikani më i pasur. Në raportin e saj të fundit për njerëzit më të pasur në Shtetet e Bashkuara, revista Forbes, vlerë...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 13:50:02

Rusia: Polonisë i dorëzohen 20 dosje të vrasjeve në Katyn

Lajmet e Fundit

Rusia: Polonisë i dorëzohen 20 dosje të vrasjeve në Katyn      Rusia sot i ka dorëzuar Polonisë 20 vëllime të dokumenteve për masakrën ndaj oficerëve polakë në Luftën e Dytë Botërore në Katyn, gjatë një ceremonie zyrtare në Moskë. Zyrtari i prokurorisë ruse, Saak Karapetyan, i d...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 13:50:02

Obama do të kërkojë veprime për procesin në Lindjen e Mesme

Lajmet e Fundit

Obama do të kërkojë veprime për procesin në Lindjen e Mesme      Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, do t’u bëjë thirrje liderëve botërorë sot që të bashkohen rreth procesit paqësor në Lindjen e Mesme. Në fjalimin në sesionin vjetor të Asamblesë së Përgjithshme, Oba...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 11:50:02

Ikën klandestin në Itali për të parë vajzën e sëmurë, shqiptari arrestohet në spital

Lajmet e Fundit

Ikën klandestin në Itali për të parë vajzën e sëmurë, shqiptari arrestohet në spital      Prindi shqiptar u denoncua për hyrje të paligjshme në territorin e Italisë Romë, 23 Shtator 2010 NOA – Qëllimi i vetëm i një prindi shqiptar ishte të shuante mallin dhe merakun për të bijën...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 11:50:02

Ministria e Financave: Duhani, 20 lekë më shtrenjtë nga janari 2011

Lajmet e Fundit

Ministria e Financave: Duhani, 20 lekë më shtrenjtë nga janari 2011      Tiranë, 23 Shtator 2010 NOA – Duke nisur nga muaji janar i vitit të ardhshëm, çmimi i cigareve do të rritet me dhjetë për qind më shumë ose të paktën 20 lekë për çdo paketë. Projekt-vendimi që pritet të kal...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 09:50:02

Raporti i ndërmjetëm i ODIHR: Në 1/3 e qendrave të votimit, votat janë numëruar keq

Lajmet e Fundit

Raporti i ndërmjetëm i ODIHR: Në 1/3 e qendrave të votimit, votat janë numëruar keq      Tiranë, 11 korrik, NOA – Misioni i vëzhguesve ndërkombëtarë për zgjedhjet e 28 qershorit në Shqipëri ka publikuar raportin e ndërmjetëm para atij final të 19 korrikut, në të cilin vë në dukj...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 09:50:02

Shteti i Miciganit i ofroi Presidentit Bamir Topi nderimë te larta

Lajmet e Fundit

Shteti i Miciganit i ofroi Presidentit Bamir Topi nderimë te larta      Shteti i Miciganit i ofroi Presidentit Bamir Topi nderimë te larta. Qyteti Harper Woods i dorëzoi atij celsin e qytetit, guvernatori i shtetetit të Michiganit i dergoi mesazh mirëseardhjeje, qëu percoll ng...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 09:50:02

Tregtarët sërish në protestë, bllokojnë trafikun mbi 1 orë

Lajmet e Fundit

Tregtarët sërish në protestë, bllokojnë trafikun mbi 1 orë      Për më shumë se një orë protestuesit ishin vendosur në të dy anët e unazës, para tregut industrial të Medresesë në Tiranë dhe nuk kanë lejuar lëvizjen e automjeteve. Tregtarët protestojnë kundër instalimit të kasave...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 05:50:03

Shqipëri: Veprimtarët, kritikë dhe skeptikë për të ardhmen e mjedisit shqiptar

Lajmet e Fundit

Shqipëri: Veprimtarët, kritikë dhe skeptikë për të ardhmen e mjedisit shqiptar      Një ditë pa makina në kryeqytetin shqiptar është një rast për shëtitur me biçikletë për nja dy orë dhe për të folur me qytetarët për mbrojtjen e mjedisit. Po ashtu organizime të tilla i nxitin ve...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 05:50:03

Hysa: UNMIK po pengon integrimin e veriut të Kosovës

Lajmet e Fundit

Hysa: UNMIK po pengon integrimin e veriut të Kosovës      Zyra e bashkërenduesit të qeverisë së Kosovës për zbatimin e strategjisë për integrimin e veriut të banuar me shumicë serbe, ka kritikuar Misionin e Kombeve të Bashkuara se po e pengon këtë proces. Në një raport të kësaj ...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 03:50:02

P-5+1 përsërit angazhimin për zgjidhje të negociuar të çështjes bërthamore të Iranit

Lajmet e Fundit

P-5+1 përsërit angazhimin për zgjidhje të negociuar të çështjes bërthamore të Iranit      Shtetet e Bashkuara dhe pesë fuqi të tjera botërore, riafrimuan në takimin e tyre dje në Nju Jork angazhimin për një zgjidhje të negociuar së shpejti të mosmarrëveshjes bërthamore me Iranin...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 03:50:02

Berisha: Shqipëria vend i favorshëm për të bërë biznes

Lajmet e Fundit

Berisha: Shqipëria vend i favorshëm për të bërë biznes      Në ditën e tretë të vizitës së tij në Nju Jork, gjatë një takimi me përfaqësues të Dhomës Shqiptaro-Amerikane të Tregtisë, kryeministri Berisha deklaroi se Shqipëria është një vend I favorshëm për të bërë biznes. (c) Ba...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 03:50:01

Pacolli kërkon njohje nga vendet e CARICOM-it

Lajmet e Fundit

Pacolli kërkon njohje nga vendet e CARICOM-it      Kreu i AAK-se Pacolli ka shtruar darkë pune për çështje diplomatike me përfaqësuesit e vendeve të CARICOM-it, në Neë York, ku ka kërkuar edhe njohjen e Kosovës, nga këto vende. (c) BalkanWeb         

InfoZ
ne: 23-09-2010, 01:50:03

Lidershipi kosovarë vazhdon lobimin në Nju Jork

Lajmet e Fundit

Lidershipi kosovarë vazhdon lobimin në Nju Jork      Takimet e liderëve në Nju Jork kanë vazhduar edhe gjatë orëve të pasdites sipas orës tonë lokale. Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, dhe Kryeministri, Hashim Thaçi janë takuar me Emirin e Katarit, vend ky që sipas liderëve k...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 01:50:03

Mbahet takim i rëndësishëm NATO – Rusi

Lajmet e Fundit

Mbahet takim i rëndësishëm NATO – Rusi      NATO dhe Rusia kanë mbajtur një takim të rëndësishëm të mërkuren në Nju Jork në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Takimi që kishte nivelin e Ministrave të Jashtëm mbahet pas kërkesës së NATO-s që Rusia të përgjigjet në f...

InfoZ
ne: 23-09-2010, 01:50:02

Shpërthim dhune në Jerusalem

Lajmet e Fundit

Shpërthim dhune në Jerusalem      Në disa pjesë të Jerusalemit Lindor ka pasur shpërthime dhune mes banorëve palestinezë dhe forcave izraelite të policisë. Dhuna fillimisht shpërtheu pas vrasjes së një palestinezi nga një roje sigurie izraelite. Protestues hodhën gurë dhe sende ...

InfoZ
ne: 22-09-2010, 23:50:03

Grupi 5+1 me propozim të ri për Iranin

Lajmet e Fundit

Grupi 5+1 me propozim të ri për Iranin      5 anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe Gjermania po kërkojnë një zgjidhje të negociuar paraprake me Iranin lidhur me programin bërthamor të vendit. Mediat thonë se propozimi bëhet përmes një projekt-deklarate q...

InfoZ
ne: 22-09-2010, 23:50:03

Kirgistan: Një bazë ushtarake amerikane në qendër të polemikave

Lajmet e Fundit

Kirgistan: Një bazë ushtarake amerikane në qendër të polemikave      Gjatë 6 muajve të fundit, Kirgistani ka përjetuar rrëzimin e një presidenti nga protestat popullore, qindra të vrarë nga dhuna ndëretnike mes besimtarëve të dy feve dhe nga rivaliteti mes dy politikanëve rajona...

InfoZ
ne: 22-09-2010, 23:50:03

Bosnje: Avokatja për krime lufte mohon fajësinë për dhënie rryshfeti

Lajmet e Fundit

Bosnje: Avokatja për krime lufte mohon fajësinë për dhënie rryshfeti      Një ish anëtare e ekipit mbrojtës të një serbi të Bosnjes, i cili është gjetur fajtor për vrasje masive nga një gjykatë për krime lufte, nuk pranoi fajësinë nën akuzat se u dha ryshfete 3 dëshmitarëve në k...

InfoZ
ne: 22-09-2010, 21:50:02

Roli i vitaminës B1 gjatë shtatzanisë

Lajmet e Fundit

Roli i vitaminës B1 gjatë shtatzanisë      Shtatzënat dhe nënat gjatë laktacionit kanë nevojë për sasi më të madhe të tiamines (B1) . Në mungesë të tiaminës vjen deri tek shfaqja e sëmundjes që njihet si beri-beri. (c) BalkanWeb         

InfoZ
ne: 22-09-2010, 21:50:02

Masakra e Dajtit Mbrojtja: Dy oficerë i ekzekutoi policia

Lajmet e Fundit

Masakra e Dajtit Mbrojtja: Dy oficerë i ekzekutoi policia      Avokatja mbrojtëse e Dritan Dajtit ka deklaruar në seancën e sotme se dy prej oficerëve viktima të masakrës së 7 gushtit të një viti më parë janë ekzekutuar nga policia. Ajo parashtroi kërkesat e saj ndaj gjykatës, m...