×
Hyrja
Profili

Lajmet dhe te rejat me te fundit nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia dhe Bota

InfoZ
ne: 26-08-2010, 21:50:02

Kisha Katolike Shqiptare nderon Nënë Terezën

Lajmet e Fundit

Kisha Katolike Shqiptare nderon Nënë Terezën      Në Katedralen e vetme që mban emrin e Nënë Terezës, në Laç të Vaut të Dejës, u mbajt sot një meshë e shenjtë me rastin e 100 vjetorit të lindjes së bamirëses së njohur me origjinë shqiptare, fitueses së çmimit Nobel, Nënë Terezës...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 21:50:01

Nju Jorku në 100 vjetorin e Nënë Terezës

Lajmet e Fundit

Nju Jorku në 100 vjetorin e Nënë Terezës      Në qytetin e Nju Jorkut pritet të zhvillohet një tubim pranë ndërtesës Empire State, një ndër më të famshmet e botës, për të protestuar kundër vendimit të pronarëve për të mos i ndezur dritat bardhë e blu në përkujtim të 100-vjetorit...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 19:50:02

PS: Parlamenti ta nisë sesionin e ri me hapjen e kutive, e kërkoi Rezoluta e PE

Lajmet e Fundit

PS: Parlamenti ta nisë sesionin e ri me hapjen e kutive, e kërkoi Rezoluta e PE      Tiranë, 26 Gusht 2010 NOA – “Kuvendi duhet të nisë punën pikërisht me zbatimin e Rezolutës së Parlamentit Europian,  e cila, shprehet qartë dhe pa asnjë ekuivok, për transparencën e zgjedhjeve t...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 19:50:01

Tjetër telash për Topallin, zhduket Stema e Republikës nga faqja zyrtare e Kuvendit

Lajmet e Fundit

Tjetër telash për Topallin, zhduket Stema e Republikës nga faqja zyrtare e Kuvendit      Tiranë, 26 Gusht 2010 NOA – Dhe telashet nuk kanë të sosur për Parlamentin tonë. Pak javë pas skandalit që plasi me stemën e Republikës që stafi parlamentar e bëri blu (!) duke shkelur ligji...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 19:50:01

Basha: Shqipëria sot jo vetëm nuk eksporton pasiguri, por jep ndihmesë të vyer antikrim

Lajmet e Fundit

Basha: Shqipëria sot jo vetëm nuk eksporton pasiguri, por jep ndihmesë të vyer antikrim      Tiranë, 26 Gusht 2010 NOA – “Shqipëria është sot një vend që jo vetëm nuk eksporton pasiguri dhe krim, por jep një kontribut jashtëzakonisht të rëndësishëm në luftën kundër krimit të org...


InfoZ
ne: 26-08-2010, 17:50:03

ICG rekomandon autonomi për pjesën veriore të Kosovës

Lajmet e Fundit

ICG rekomandon autonomi për pjesën veriore të Kosovës      Si zgjidhje më stabile ICG rekomandon autonomi të gjerë për veriun e Kosovës pa prekur integritetin territorial. Ndërsa, Naim Rashiti analist i ICG-së i ka thënë Radio Kosovës se autonomia për veriun është solucioni më a...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 17:50:02

Bentler e Thaçi thonë se situata e sigurisë është e mirë

Lajmet e Fundit

Bentler e Thaçi thonë se situata e sigurisë është e mirë      Kryeministri Hashim Thaçi dhe komandanti i KFOR-it Markus Bentler u pajtuan se bartja e kompetencave për ruajtjen e objekteve kulturore tek Policia e Kosovës, është shenjë e përmirësimit të gjendjes së sigurisë. (c) R...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 15:50:02

Paul McCartney, kundër NASA-s dhe në mbrojtje të kafshëve.

Lajmet e Fundit

Paul McCartney, kundër NASA-s dhe në mbrojtje të kafshëve.      London, -LajmiFundit- Paul McCartney, një adhurues I kafshëve, duket të jetë nervozuar pas lajmit se NASA (Administrata Kombëtare (c) Lajmifundit.com         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 15:50:02

Ups she did it….Britney ngatërron dhomën e hotelit me plazhin?

Lajmet e Fundit

Ups she did it….Britney ngatërron dhomën e hotelit me plazhin?      Britney Spears duhet të ketë ngatërruar dhomën e hotelit të saj me ujin e plazheve të Havait. Të paktën kështu duket nga foto e fiksuar (c) Lajmifundit.com         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 15:50:02

I famshmi Dr. Alban feston 53 vjetorin e lindjes

Lajmet e Fundit

I famshmi Dr. Alban feston 53 vjetorin e lindjes      26 Gushti përvecse edhe një ndër ditët e fundit të verës shënon edhe ditëlindjen e disa prej figurave më të njohura të botës artistike (c) Lajmifundit.com         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 13:50:04

Pasqyra e Shtypit, 26 Gusht 2010

Lajmet e Fundit

Pasqyra e Shtypit, 26 Gusht 2010      Tiranë, 26 gusht, NOA – Gazetat e përditshme shqiptare kanë si argument kryesor të ditës së sotme vendimin e Këshillit të Ministrave për fondin e ri të dëmshpërblimit të ish-të përndjekurve, si dhe listën me emrat që përfitojnë nga ky vendim...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 13:50:03

Arrestohet 49-vjeçari, përdori vajzat minorene për t’i vënë zjarrin pyllit

Lajmet e Fundit

Arrestohet 49-vjeçari, përdori vajzat minorene për t’i vënë zjarrin pyllit      Tepelenë, 26 gusht, NOA – Për tu shpëtuar akuzave të policisë për zjarrëvënie, një 49 vjeçar nga Tepelena ka përdorur vajzat e tij 13 dhe 9 vjeç për të djegur pyjet dhe kullotat. Korrespodenti i Agje...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 13:50:03

Topi: Dita kur Nënë Tereza do të shpallet shenjtore është shumë e afërt

Lajmet e Fundit

Topi: Dita kur Nënë Tereza do të shpallet shenjtore është shumë e afërt      Tiranë, 26 gusht, NOA – Presidenti Bamir Topi vlerësoi sot figurën e Nënë Terës dhe kontributin që ka dhënë ajo për gjithë botën. Në fjalimin e mbajtur në ceremoninë e organizuar nga Presidenca me këtë ...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 11:50:06

Ministri i Jashtëm gjerman sot viziton Sarajevën dhe Beogradin

Lajmet e Fundit

Ministri i Jashtëm gjerman sot viziton Sarajevën dhe Beogradin      Shefi i diplomacisë gjermane Guido Vestervelle po qëndron në rajon. Ai sot do të jetë në Sarajevë dhe në Beogradin, ndërsa nesër do të vizitojë Kosovën. (c) RTK         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 11:50:06

Zanier në Beograd mbështet dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit

Lajmet e Fundit

Zanier në Beograd mbështet dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit      Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier, ka theksuar nevojën e dialogut të drejtpërdrejtë midis Kosovës e Serbisë për shqyrtimin e çështjeve, sic i ka quajtur ai, të hapura të shqetësimit të përbashkët. (c) RTK     ...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 11:50:06

Këtë javë pritet që Tribunali i Hagës të vendos për lirimin me kusht të Haradinajt

Lajmet e Fundit

Këtë javë pritet që Tribunali i Hagës të vendos për lirimin me kusht të Haradinajt      Gjykata e Hagës mund të marrë një vendim deri në fund të kësaj jave, rreth kërkesës për lirimin me kusht të liderit të AAK-së Ramush Haradinaj. (c) RTK         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 09:50:02

Kryeqyteti maqedonas, pa shenja shqiptare

Lajmet e Fundit

Kryeqyteti maqedonas, pa shenja shqiptare      Kryeqyteti i Maqedonise eshte mbushur plot me shtatoret e figurave historike sllave, ne kuader te projektit “Shkupi 2014”. (c) Top Channel         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 09:50:02

Nënë Tereza, 100 vjetori i lindjes përkujtohet në gjithë botën

Lajmet e Fundit

Nënë Tereza, 100 vjetori i lindjes përkujtohet në gjithë botën      Sot celebrohet ne te gjithe boten 100 vjetori i lindjes se humanistes me origjine shqiptare, Gonxhe Bojaxhi ose sic njihet nga te gjithe, Nene Tereza. (c) Top Channel         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 09:50:01

Pasojat e rrjedhjes së naftës në ekosistemet e Gjirit të Meksikës

Lajmet e Fundit

Pasojat e rrjedhjes së naftës në ekosistemet e Gjirit të Meksikës      Gjatë tre muajve që u desh për të mbyllur pusin e dëmtuar në Gjirin e Meksikës,në ujrat e Gjirit u derdhën rreth 4,9 milionë fuçive nafte. Fatkeqësia përfundoi me 15 korrik me mbylljen e posit. Rrjedhja e n...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 07:50:06

Heidi Montag e dëshpëruar, duhet ta “shfryjë” gjoksin

Lajmet e Fundit

Heidi Montag e dëshpëruar, duhet ta “shfryjë” gjoksin        Heidi Montag është shumë e dëshpëruar për mundësinë e (c) Lajmifundit.com           http://laj.me/12760       

InfoZ
ne: 26-08-2010, 07:50:06

E dashura e Kristiano Ronaldos: Nuk më pëlqen futbolli

Lajmet e Fundit

E dashura e Kristiano Ronaldos: Nuk më pëlqen futbolli      Është duke u shoqëruar me një ndër futbollistët më të paguar dhe të famshëm në të gjithë botën por kjo nuk do të thotë asgjë. 24 (c) Lajmifundit.com         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 07:50:06

Motra e Karla Brunit “ofron” vithet para papacarëve

Lajmet e Fundit

Motra e Karla Brunit “ofron” vithet para papacarëve      Valeria Bruni Tedeschi, motra 45 vjecare e Karla Brunit ka ofruar disa imazhe interesante teksa pushonte në brigjet e detit. Në fotot e (c) Lajmifundit.com         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 05:50:02

Inva Mula cel sezonin e ri artistik ne TKOB

Lajmet e Fundit

Inva Mula celsezonin e riartistik ne TKOB      Inva Mula pritet të hapë sezonin e ri artistik, tetor-dhjetor 2010 në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. (c) BalkanWeb         http://laj....

InfoZ
ne: 26-08-2010, 05:50:02

Gjirokastër, projekt për nxitjen e talenteve të reja në isopolifoni

Lajmet e Fundit

Gjirokastër, projektpër nxitjen e talentevetë reja në isopolifoni      Isopolifonia, trashëgimia gojore e përkrahur edhe nga UNESCO si pasuri botërorë e njerëzimit, do të jetë pjesë e një projekti në Gjirokastër, i cili synon nxitjen e talenteve të reja në këtë fushë. (c) Balkan...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 05:50:02

Ibra: Dua të luaj përkrah Ronaldinhos

Lajmet e Fundit

Ibra: Dua të luaj përkrah Ronaldinhos      Sulmuesi i Barcelonës, Zlatan Ibrahimovic, ka zbuluar detaje sensacionale për marrëdhënien e tij të brishtë me trajnerin Pep Guardiola, duke thënë se nuk ka biseduar me të që gjashtë muaj. (c) Telegrafi         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 03:50:01

Jessica Alba mendon për një tjetër fëmijë?

Lajmet e Fundit

Jessica Alba mendon për një tjetër fëmijë?      Jessica Alba vazhdon te shijoje jeten familjare si mama por njekohesisht po mendon edhe per kinemane pasi ka pranuar te marre pjese ne nje film te Robert Rodriguez. (c) Top Channel         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 03:50:01

Sondazhi, 62 përind e francezëve kundër Sarkozisë

Lajmet e Fundit

Sondazhi, 62 përind e francezëve kundër Sarkozisë      Rezultatet e sondazhit me te fundit persa i perket popullaritetit te presidentit francez, Nikolas Sarkozi treguan nje renia drastike te kreu te Elizese. (c) Top Channel         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 03:50:01

Tiranë: Mbahet Konferenca e Ambasadorëve

Lajmet e Fundit

Tiranë: Mbahet Konferenca e Ambasadorëve      Diplomacia shqiptare zhvilloi në Tiranë konferencën e ambasadorëve, ku u diskutuan angazhime të reja për njohjen e mëtejshme të Kosovës dhe integrimin europian të rajonit. Autoritetet më të larta shtëterore të Shqipërisë deklaruan se...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 01:50:02

Barca mposht Milanin në penallti

Lajmet e Fundit

Barca mposht Milanin në penallti      Barcelona ka mposhtur Milanin pas ekzekutimit të penalltive për të fituar trofeun “Joan Gamper”, në një ndeshje miqësore të zhvilluar të mërkurën mbrëma në Camp Nou. (c) Telegrafi         

InfoZ
ne: 26-08-2010, 01:50:02

Dade: Të fillojë hetimi parlamentar për kutitë me materialet zgjedhore

Lajmet e Fundit

Dade: Të fillojë hetimi parlamentar për kutitë me materialet zgjedhore      Tiranë, 25 gusht, NOA – Partia Socialiste ka theksuar dhe një herë qëndrimin e saj për transparencën e zgjedhjeve. Pas deklaratave të kryeministrit Sali Berisha, në Konferencën e Ambasadorëve se qeveria ...

InfoZ
ne: 26-08-2010, 01:50:02

PD: Edi Rama të publikojë emrat e partnerëve dhe transparencën e pasurisë

Lajmet e Fundit

PD: Edi Rama të publikojë emrat e partnerëve dhe transparencën e pasurisë      Tiranë, 25 gusht, NOA –Deputeti i Partisë Demokratike Edi Paloka i kërkoi kryebashkiakut Edi Rama të bëjë publikë emrat e partnerëve të tij gjatë 12 viteve të fundit, të bëjë transparencën e pasurisë ...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 23:50:03

Vokshi, Ramës: Shpifjet ndaj meje, nga frika e denoncimit të korrupsionit tënd me lejet e ndërtimit

Lajmet e Fundit

Vokshi, Ramës:  Shpifjet  ndaj meje, nga frika e denoncimit të korrupsionit tënd me lejet e ndërtimit      Tiranë, 25 gusht, NOA – “Shpifjet në drejtimin tim dhe familjes sime po vijnë vetëm si pasojë e denoncimeve publike të korrupsionit të Edvin Kristaq Ramës, gjë që do të vaz...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 23:50:03

Fenomeni, 35-vjeçari polak jetoi 5 vjet me plumb në kokë

Lajmet e Fundit

Fenomeni, 35-vjeçari polak jetoi 5 vjet me plumb në kokë      Ngjarja e pazakontë me shtetasin polak 35-vjeçar e ka zanafillën në festën e vitit të ri 2004. (c) Lajmifundit.com         http:...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 23:50:03

Prezantuesja e Raitre, Camila Raznovich topless por pranë familjes

Lajmet e Fundit

Prezantuesja e Raitre, Camila Raznovich topless por pranë familjes      Topless….. por pranë familjes për Camila Raznovich e cila ndodhet për pushime me bashkëshortin Eugenio Campari dhe vajzën 13 (c) Lajmifundit.com         

InfoZ
ne: 25-08-2010, 21:50:02

Tajlanda shtyn ekstradimin e trafikantit rus të armëve, Viktor Bout

Lajmet e Fundit

Tajlanda shtyn ekstradimin e trafikantit rus të armëve, Viktor Bout      Tailanda shtyu ekstredimin e trafikantit famëkeq rus të armëve Viktor Bout për në Amerikë, derisa të zgjidhen disa komplikime ligjore. Policia në Tailandë kishte thënë më parë se 43 vjeçari Bout, i njohur s...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 21:50:02

Shqiptarët në Maqedoni, të pakënaqur nga teksti i gjeografise per shkollen e mesme

Lajmet e Fundit

Shqiptarët në Maqedoni, të pakënaqur nga teksti i gjeografise per shkollen e mesme      Libri i lëndës së Gjeografisë për nxënësit e vitit të dytë të shkollave të mesme në Maqedoni paraqet shtrembërime të fakteve mbi shqiptarët në këtë vend dhe kjo gjë ka shtuar zemërimin te shq...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 21:50:02

Kosovë: Hapet ekspozitë për Nënë Terezën

Lajmet e Fundit

Kosovë: Hapet ekspozitë për Nënë Terezën      Në mjediset e Parlamentit të Kosovës, sot u hap një ekspozitë për nderë të 100 vjetorit të lindjes së humanistes shqiptare Nënë Tereza. Pikturat që ishin ekspozuar më parë në Parlamentin e Shqipërisë janë vepër e piktorit Xhovalin Pa...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 19:50:02

Interesim i madh i zhvilluesve për Windows Phone 7

Lajmet e Fundit

Interesim i madh i zhvilluesve për Windows Phone 7      Sipas njoftimeve nga Microsoft, rreth 300.000 shkarkime tashmë janë regjistruar nga zhvilluesit në kuadër të platformës më të re, Windows Phone 7 beta. (c) Telegrafi         

InfoZ
ne: 25-08-2010, 19:50:02

Tastierë që kthen iPad në laptop

Lajmet e Fundit

Tastierë që kthen iPad në laptop      Në treg është paraqitur kombinimi i ri i tastierës dhe mbështjellësit për iPad, i cili kompjuterin tablet të Apple e shndërron në një laptop praktik. (c) Telegrafi         

InfoZ
ne: 25-08-2010, 19:50:01

Huawei lanson telefonin e zgjuar Ideos U8150

Lajmet e Fundit

Huawei lanson telefonin e zgjuar Ideos U8150      Huawei do ta lansojë telefonin e saj më të ri, Froyo Ideos U8150 në IFS javën e ardhshme, apo më saktësisht, më 2 shtator. (c) Telegrafi         

InfoZ
ne: 25-08-2010, 17:50:11

Kosova do të dal fituese në KB, thotë Hyseni

Lajmet e Fundit

Kosova do të dal fituese në KB, thotë Hyseni      Kosova do ta mund edhe kësaj here Serbinë dhe rezolutën e saj, tha ministri i Jashtëm i Kosovës Skënder Hyseni, duke saktësuar se Kosova është përgatitur për Asamblenë e përgjithshme të OKB-së. (c) RTK         

InfoZ
ne: 25-08-2010, 17:50:11

Qeveria ndan 5 milionë euro për veriun

Lajmet e Fundit

Qeveria ndan 5 milionë euro për veriun      Qeveria e Kosovës ka ndarë pesë milionë euro për integrimin e pjesës veriore të Mitrovicës. Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, tha se këto para do të ndihmojnë integrimin e veriut të vendit si dhe realizimin e projekteve të Qeverisë ...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 17:50:10

Nazim Bllaca paraqitet në gjykatë

Lajmet e Fundit

Nazim Bllaca paraqitet në gjykatë      Në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë sot është paraqitur përsëri Nazim Bllaca, pas qëndrimit tre mujor në arrest shtëpiak. Pritet të merret një vendim se cila do të jetë masa e ndalimit ndaj tij. (c) RTK         

InfoZ
ne: 25-08-2010, 15:50:09

Dëbimi i romëve – Mollë sherri mes Italisë dhe Vatikanit

Lajmet e Fundit

Dëbimi i romëve – Mollë sherri mes Italisë dhe Vatikanit      Ministri i Brendshëm i Italisë Roberto Maroni përkrah dëbimin e romëve nga Franca dhe Italia. Klerikët kritikojnë ashpër dëbimin e tyre. Në debat është kyçur edhe Papa Benedikti i XVI-të. (c) DW Shqip         

InfoZ
ne: 25-08-2010, 15:50:09

Në ndihmë të imazhit? Pilotët amerikanë ndihmojnë Pakistanin

Lajmet e Fundit

Në ndihmë të imazhit? Pilotët amerikanë ndihmojnë Pakistanin      Fillimisht këtë detyrë e morën përsipër ushtarët e stacionuar në Afganistan, tashmë fluturojnë mbi Pakistan pilotët e misionit në Oqeanin Indian. ta janë stacionuar në një bazë ushtarake pakistaneze, në Islamabad ...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 15:50:09

Udhëtimi i Westerwelles në Ballkan – më shumë se simbolikë?

Lajmet e Fundit

Udhëtimi i Westerwelles në Ballkan – më shumë se simbolikë?      Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Guido Westerwelle, fillon të mërkurën udhëtimin e tij treditor në Ballkan. Shumë vëzhgues shpresojnë, që Ballkani të zërë më shumë vend në politikën e jashtme të Gjermanisë. (c...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 13:50:03

Robinho: Do të shkoj në Itali ose në Spanjë

Lajmet e Fundit

Robinho: Do të shkoj në Itali ose në Spanjë      Robinho i thote jo Fenerbahçes dhe ben te ditur se deshiron te luaje ne Itali ose ne Spanje. (c) Top Channel         http://laj.me/12692 ...

InfoZ
ne: 25-08-2010, 13:50:03

Reali fiton trofeun Santiago Bernabeu

Lajmet e Fundit

Reali fiton trofeun Santiago Bernabeu        Reali i Madridit ka fituar edicionin e 32-te te trofeut Santiago Bernabeu. (c) Top Channel           http://laj.me/12693       

InfoZ
ne: 25-08-2010, 13:50:03

Anglia, Mourinho sulmon Capello-n

Lajmet e Fundit

Anglia, Mourinho sulmon Capello-n      Per Jose Mourinho deshtimi i Anglise ne boterorin e Afrikes se Jugut eshte per fajin e trajnerit Fabio Capello, i paafte per te menaxhuar futbollistet e tij. (c) Top Channel