×

Pse eshte PD ne ngjitje?!

Pse eshte PD ne ngjitje?!

· 215 · 6688

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 19-06-2013, 15:52:35
Te gjithe, madje edhe kundershtaret, shikojne se Partia Demokratike ndodhet ne lartesi dhe rrezaton. Kjo eshte nje risi politike, jo thjesht per vendin, por edhe nje ngjarje politike per rajonin. Kur Partia Komuniste (e Punes) mberriti ne moshen njezet vjec, ne fakt aty ra, u shemb edhe pse nuk u dorezua, edhe pse shembi kisha e xhami per te zevendesuar zotin. Partia Demokratike, ne 22 vjetorin e lindjes, paraqet moshen dhe energjine me te fresket. Kjo eshte e kunderta dhe e reja per partite qe marrin ne dore fate njerezore ne vend...
 
Ja kjo eshte risia politike...

Asnje nga partite e reja antikomuniste qe u krijuan ne vitet 90 ne pjesen komuniste te Lindjes, nuk ka mbijetuar si PD, aq e fuqishme sa u krijua atehere. Madje disa prej tyre ose jane pjesetuar, ose nuk kane pasur nevojen e nje rezistence te gjate perballe forcave politike qe u shemben ne vitet e ndryshimit te madh. As ne vitin 1992 kur fitoi zgjedhjet e para dhe mundi diktaturen komuniste, natyrisht, PD nuk ishte kaq rrezatuese.
 
Natyrshem, as qe mund te mendohet te ishte kaq rrezatuese. As Partia Demokratike si dhe cdo krijese qe del nga ferri komunist, nuk mund te kishte brilance; brilanca nuk mund te ekzistonte ne hendeqe diktature. Ta merrje njeriun shqiptar atehere dhe ta vishje me kostumet me te shtrenjta te botes, secili mund ta dallonte menjehere ne fytyre se vjen nga galeria e dhunes. Tani qe Partia Demokratike ka autoresine e krijimit te nje jete tjeter per secilin, te nje jete te lire e te pasur, tani kjo ka edhe autoresine e ligjshme te krijimit te vetvetes me kete pamje te re qe manifeston edhe ne fushaten elektorale. Njesoj si portreti i njeriut, qe edhe po ta veshesh me kostumin me te zakonshem tani dallohet nga fytyra se vjen prej nje shoqerie te lire e te pasur.
 
Çfare ka ndodhur me partine Demokratike?

E para,

per dy dekada, PD eshte “e detyruar” te “nuseroje”, d.m.th., te qendroje aq e fresket sa edhe diten e rinise. Ne qofte se te tjerat ne pjesen komuniste te Luftes se Ftohte, duke nisur qe nga Solidarnost i Polonise, shemben diktaturen, kryen misionin dhe “shkuan ne shtepi”, d.m.th., u kthyen te shijojne shoqerine pa komunizem, kete fat nuk e kishte partia Demokratike. Partia Demokratike e Shqiperise, edhe pas shembjes se regjimit komunist, u perball pa pushim me njerezit dhe sjelljen e regjimit te vjeter, i cili iu lidh shoqerise neper kembe si nje mbetje fatkeqe. Diktatura komuniste e Shqiperise, si me e thella ne gjithe Lindjen, mbeti edhe me e pacrrenjoseshmja. Mjafton te shikojme edhe sot rrotull nesh se ne krye te te Majtes qe kerkon pushtet, ndodhen bijte e gjithe anetareve me te zellshem te PolitByrose se Diktatures dhe kaq mjafton per te kuptuar nevojen e nje rezistence “ne rini” te Partise Demokratike. Forca politike perballe mbeti ajo qe la Enver Hoxha. Asnjehere nuk u themelua nje Parti Socialiste por vetem u krye zgjatimi i saj prej Partise se Punes ne Kongresin e 10-te. Asnje here nuk u denoncua diktatura dhe diktatori; asnje here nuk u deklarua ndarja prej dhunes se regjimit komunist. Te gjitha sjelljet kapitale te komunizmit hoxhist u praktikuan prej pasardhesve “socialist” ose “socialdemokrat” gjate dy dekadave. U tentua marrja e pushtetit me dhune; u kerkua pushteti jashte regjimit te votes; u kerkuan zgjidhje politike jashte sistemit politik; u mohua dhe u atakua parimi demokratik i shumices dhe pakices; u tentua izolimi i individit dhe i vendit prej aspirates Europiane... Gjate rruges Partia Demokratike u detyrua te lere edhe deshmoret e vet, duke u nisur qe nga udheheqesi i studenteve te demokracise.
 
Por e vetmja gje qe nuk mund te bente eshte lenia e pozicionit ose “kthimi ne shtepi” per nje jete te qete, sic ndodhi me rrenuesit e tjere te diktatures ne Lindje. Teza e leshuar keto dite prej ish- komunisteve mbi “nevojen e rrotacionit” eshte teze per kthim ne diktature ose ne duar te njerezve te saj. Edhe parulla “rilindje” eshte kerkesa per nje ringjallje te regjimit te vjeter. Ketu diktatura akoma ka viktima qe vet- viktimizohen me mendje ne diktature. Prandaj edhe tani PD eshte ketu me detyrimin e rezistences.
 
E dyta,

rrezatimi i Partise Demokratike vjen nga fuqia shpirterore e saj. Disa thone se “jane zgjedhur ngjyrat”, njera me drite dhe tjetra e zbehte. Partia Socialiste (ish- komuniste) ka zgjedhur se fundmi ngjyren qe nuk e pranon as ylberi. Ka disa qe mendojne se “ashtu i ndodhi piktorit”. Jo, sigurisht, nuk mund te jete kjo arsyeja e ngjyres pa jete. Arsyeja e ngjyres se ndritur te Partise Demokratike vjen prej ndricimit shpirteror. Reflekton e drejta qe perbrenda. E drejta per te qene ne post- diktature dhe per te kerkuar pushtet nga njera ane dhe e drejta e individit per te mos e pranuar me refleksin e regjimit te vjeter, ndodhen balle perballe. Te dy fenomenet vijne qe nga brenda dhe shfaqen me ngjyrat, njera e ndritur (e PD) dhe tjetra e zbehte.
 
Por ngjyra eshte vetem simbolika. Realiteti eshte i qenesishem dhe i prekshem. Partia Socialiste (ish- komuniste) nuk manifeston dashuri per njeriun dhe as per atdheun; nuk manifeston sinqeritet per zhvillimin, nuk ka fuqi qe te perballet me familjen, me traditen, me besimin, me artin e kulturen, me rinine. Te gjitha keto jane viktima syhapur te diktatures komuniste (sot Partia Socialiste). Prandaj nuk eshte nje ceshtje ngjyre. As eshte nje ceshtje, qe sic thone koleget e kryetarit te PS, pse ky paska abuzuar ne jeten e tij dhe prandaj tani nuk reflekton jete te gjalle. Jo, e tera vjen nga brenda, ose nga e Drejta. Ne rastin tone vjen nga mos- E drejta. E keni pare si vjen Partia ish- komuniste shume hapa pas partise Demokratike, e shikoni si tenton kopjen, e shikoni si nuk ka as krijimtarine me te thjeshte per te cliruar pak risi/...
 
Shikoni cfare ndodh vetem ne perballjen me rinine:

Partia Demokratike manifestohet se e ka shtepine “te rinia”. Nuk eshte vetem deshira, as vetem pasioni per bukurine e rinise. Jo, ceshtja qendron ne rrenjet. Rrenjet e politikes me rinine nisin aty nga vitet ’60 ne Europe. Aty nisi epoka europianiste e universiteteve pa planifikim, (te gjithe ne shkolle!) Ndersa atyre viteve rinia e vendeve te sistemit komunist, si edhe Shqiperia, kishte aplikuar idene e rinise pa adoleshence. Adoleshenca mbytej nga fryma revolucionare, studimi mbi baza selektive dhe te planifikuara. Partia Socialiste sot mbart te njejten ide dhe projekt kur iu avitet te rinjve: “Do te eliminojme universitetet private dhe te planifikojme studentet”, thote kryetari i Partise Socialiste. Tjeter gje ka ne fryme Partia Demokratike; ka frymen e zhvillimit pa seleksionim dhe pa pengesa. ..
 
Kjo eshte nje gje. E tere rruga e Partise Demokratike ka me vete “te drejten” per zhvillim. Ketej vjen edhe vete risia dhe ndricimi.
 
Ne shkollen politike te botes ish- komuniste, Partia Demokratike e Shqiperise po “imponon” teori te re, teorine e perteritjes perballe nje bote te keqe politike qe e ka permbysur po vete.
 
Nga Frrok Çupi

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#1 ne: 19-06-2013, 15:55:02
Sa me pelqejne shkrimet e kteij Frok Cupit :d
elton.asllani
#2 ne: 19-06-2013, 16:02:18
froku maj tkalit tan jeten :P

Sa per temen ... uffffff "fuck it" topi eshte i imi penalltine do e gjuaj une se ju q*va robte po bene ze!!!!!

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#3 ne: 19-06-2013, 16:04:11
froku maj tkalit tan jeten :P

Sa per temen ... uffffff "fuck it" topi eshte i imi penalltine do e gjuaj une se ju q*va robte po bene ze!!!!!

Like.

 • Postime: 12743
Mishel...............
#4 ne: 19-06-2013, 16:16:33
PD fiton...sa keq


ti bejme pak qejfin Bernit ...qe sdi pse nuk heq ende dore

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#5 ne: 20-06-2013, 09:51:48
PD fiton...sa keq


ti bejme pak qejfin Bernit ...qe sdi pse nuk heq ende dore

Po qe do fitoj as nuk diskutoht ajo gje madje dhe thelle fare, e pe mbreme te Tur Zheji qe piktori nuk dinte ca me fol, vetm fliste kot e me kot si budall qe eshte.

 • Postime: 12743
Mishel...............
#6 ne: 20-06-2013, 10:41:51
Po qe do fitoj as nuk diskutoht ajo gje madje dhe thelle fare, e pe mbreme te Tur Zheji qe piktori nuk dinte ca me fol, vetm fliste kot e me kot si budall qe eshte.

ehe se pashe...hahahahha zheji e merrte ne pietje mo???

hahahahah

nuk fiton me PD o trung...ik se le nom

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#7 ne: 20-06-2013, 10:57:41

 • Postime: 12743
Mishel...............
#8 ne: 20-06-2013, 11:24:37
ca surrati LOL

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#9 ne: 20-06-2013, 15:17:46
ehe se pashe...hahahahha zheji e merrte ne pietje mo???

hahahahah

nuk fiton me PD o trung...ik se le nom

Edhe kete here ta garantoj une qe fiton PD, do e shohim te henen.....

 • Postime: 12743
Mishel...............
#10 ne: 20-06-2013, 15:19:34
hahahahahahahahha

mire do bej se do membetej gjysma e fisit pa pune LOL
elton.asllani
#11 ne: 20-06-2013, 15:21:10
Edhe kete here ta garantoj une qe fiton PD, do e shohim te henen.....

Ka nai plan te sofistikum si te vjedhim votat? Nuk ben cudi se ai djallezori qe te magjeps ty Berno eshte sofistikuar ne kete drejtim vjedh aq sa i duhet... dhe po keshtu fiton, jo se nuk ja q*n robt ai ti qisi te gjithe jashte si ne 96 ne proces numerimi se dhe kete e ben...!!!

Bravo, je meritokrat ti dhe idhtari yt! Po pate ba nai lek hajt se halall po ta bej...  

 • Postime: 12743
Mishel...............
#12 ne: 20-06-2013, 15:24:27
o sol ca ke me Bernin...Berni tani do vij ne TR per 30 min...ca thua ti

kenaqu o Bern me lugen bosh kenaqu

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#13 ne: 20-06-2013, 15:45:01
hahahahahahahahha

mire do bej se do membetej gjysma e fisit pa pune LOL

Merr dhe ti pak shembull nga fisi :P

 • Postime: 12743
Mishel...............
#14 ne: 20-06-2013, 15:46:02
Merr dhe ti pak shembull nga fisi :P

mua sme mban sala me buke ..pranaj nuk marr shembuj...ndjek ideale

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#15 ne: 20-06-2013, 15:50:13
Ka nai plan te sofistikum si te vjedhim votat? Nuk ben cudi se ai djallezori qe te magjeps ty Berno eshte sofistikuar ne kete drejtim vjedh aq sa i duhet... dhe po keshtu fiton, jo se nuk ja q*n robt ai ti qisi te gjithe jashte si ne 96 ne proces numerimi se dhe kete e ben...!!!

Bravo, je meritokrat ti dhe idhtari yt! Po pate ba nai lek hajt se halall po ta bej... 

Voten do ja japi populli se e do, te ishte ndonje kandidat tjeter ndoshta fitonte PS po me Ramen ta harrosh, tani se fundi po akuzohet dhe per pastrim parash ndoshta do e shohim pas zgjedhjeve me ndonje burg ne Amerike hahaha Berisha ben rruge ai thot cna duhen rruget e saliut.....
elton.asllani
#16 ne: 20-06-2013, 16:09:50
Tamam si thote Mishel, fiks pordhe syfyri na the!

 • Postime: 12743
Mishel...............
#17 ne: 20-06-2013, 16:13:04
Voten do ja japi populli se e do, te ishte ndonje kandidat tjeter ndoshta fitonte PS po me Ramen ta harrosh, tani se fundi po akuzohet dhe per pastrim parash ndoshta do e shohim pas zgjedhjeve me ndonje burg ne Amerike hahaha Berisha ben rruge ai thot cna duhen rruget e saliut.....

Ashtu mo Berni ashtu ..ai ben rruge ne bejme derr derr

ai fut thiken ne palce ne prape me derr derr

vai trapin u bo mhb..se une me ty per pune politike me mire fol me Megin....Lopen e kasharit se ty

 • Postime: 12743
Mishel...............
#18 ne: 20-06-2013, 16:24:30


Krruje krruje po ta majti
elton.asllani
#19 ne: 20-06-2013, 16:26:03
Pse mi Mishelke ky berni ne lagje me Qzeim Sejdinin qenka?

 • Postime: 12743
Mishel...............
#20 ne: 20-06-2013, 16:26:52
po mi te kuqen mishelka ...aty ooo

mos jeni kai lagjje re qylafo LOL
elton.asllani
#21 ne: 20-06-2013, 16:29:28
Jo mi cne, une kam Lulken ne lagje, po mos ka ne lagje plakun tim :P

 • Postime: 12743
Mishel...............
#22 ne: 20-06-2013, 16:31:56
e kaq larg sjam tu shku....e nise ..kerceje LOL
elton.asllani
#23 ne: 20-06-2013, 16:33:33
hajde pra per hajer i qofte t'zotit t'shpis.... O berno, mos je ke shtabi i Lucianos ti ere se ta leshova Omer Stringen ta fusi nai grusht :D

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
#24 ne: 22-06-2013, 17:05:41
E pat mbreme ju dy se sa veta mblodhi PD, si mbreme do jete dhe diten e hene hahaha jane ba komunistat me lujt menc.