×

Letersi dhe Gjuhesi

 • Letra

  Avantazhet e leximit - Pse duhet te lexojme
  M A X
  30-04-2020, 16:45:25
   

  Cilat janë avantazhet e leximit që ne kurrë nuk duhet t’i nënvlerësojmë? Leximi është i mirë për mendjen dhe trupin, duhet të kujtojmë më shpesh këtë gjë. Gjithashtu, sepse në Shqipëri lexojmë gjithnjë e më pak. Dhe ne nuk duhet gjithmonë të tregojmë gishtin tek brez...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Gjuha Shqipe

  Fjalorthi shqip i Arnold Ritter von Harffit
  M A X
  30-04-2020, 16:39:10
  Fjalorthi i Arnold Ritter von Harffit është njëri ndër dokumentet e para të gjuhës shqipe krahas me Dorëshkrimin e Theodor Shkodranit dhe Formulën e pagëzimit. Fjalorthi ishte shkruar nga Arnold Ritter von Harffi, një kalorës udhëtar gjermanë, i cili në vitin 1496 qëndroi në portin e Durrësit si dhe...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Letra

  Kryeveprat boterore që u shkruan gjatë karantinës
  M A X
  31-03-2020, 12:38:13
  Koronavirusi, ka detyruar miliarda njerëz të izolohen në shtëpitë e tyre. Për shumëkënd, kjo është një përvojë e rëndë, sidomos në aspektin psikologjik. Por nga artistët deri tek shpikësit më të mëdhenj, kanë arritur që të ndryshojnë botën për mire pikërisht nga dhomat e tyre të karantinës. Ja cilët...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Letra

  10 gjuhët më të vjetra në botë, që fliten ende sot
  M A X
  26-02-2020, 20:27:23
  Gjuhët kanë qenë gjithmonë “fibra” e njerëzimit. Guri i themelit të shoqërisë njerëzore, dhe forca që i hapi rrugën qytetërimit. Pa të, shoqëritë nuk mund të zhvilloheshin siç janë zhvilluar. Ndaj gjuhët janë “testament” mbi nevojën e madhe të species tonë për të ecur përpara.

  Sigurisht q...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Letra

  23 shprehje nga Fjodor Dostojevski
  M A X
  21-01-2020, 20:05:05
  Fjodor Dostojevski është një prej shkrimtarëve më të famshëm në letërsinë botërore. Veprat e tij madhështore ngrejnë mjeshtërisht pikëpyetje mbi tema të rëndësishme të jetës dhe vdekjes.

  Më poshtë janë thëniet më të urta të këtij shkrimtari. Me siguri do të ofrojnë shumë “ushqim për mendj...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Letra

  Kryeveprat letrare, të urryera nga shkrimtarët e mëdhenj
  M A X
  25-11-2019, 10:41:48
  Nuk është e lehtë të thuash se diçka nuk na pëlqen kur të gjithë e pëlqejnë. Rreziku është se mos akuzohemi se nuk kuptojmë apo deri për mendjemadhësi: si guxon ta shprehësh opinionin tënd mjeran kur është e qartë se do të përplaset me murin e përjetësisë që mbron kryeveprat? Dhe, mbi të gjitha, kus...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Letra

  Nëntë arsye pse duhet të lexoni çdo ditë
  Charlie
  09-11-2019, 17:50:50
  Nëse jeni një prej atyre shumë njerëzve që nuk e kanë të lexuarit një zakon të rregullt, atëherë po humbni shumë: leximi ka një numër të madh përfitimesh, dhjetë prej të cilëve janë renditur më poshtë.

   


  1.Stimulimi mendor

  Studimet kanë treguar ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Folklori Botëror

  Proverba Kineze
  M A X
  25-09-2019, 00:25:00

   

  Siç e dimë të gjithë, kinezët janë një nga njerëzit më të hershëm mbi këtë tokë. Qytetërimi i tyre është poseduesi i dorëshkrimeve të shkruara që janë më të vjetra se 3.500 vjet.
  Në gjithë këto vite, kultura e pasur kineze me fjalët e saj të mençura dhe reputacionin ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Letra

  Ç’po ndodh me shqipen e WhatsApp-it?
  M A X
  19-09-2019, 17:28:34
   

  Alma: – mjep pk nmr e Sonit
  Blerta:-06982….
  Alma-flm
  Blerta-wk, (emoji: dy buzë)
  Në një variant të përdorimit të shqipes së saktë do të ishte:
  -Zemër më jep pak numrin e Sonit.
  -06982….
  -Faleminderit
  -Të lutem. Të puth dy herë....
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Letra

  Cfare libri sygjeroni per lexim kete vere?
  Etain
  26-07-2019, 15:38:57
  Keni nje te preferuar qe e keni lexuar, ju ka pelqyer dhe mund ta keshilloni per ne te tjeret?
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Letra

  "1984" - Xhorxh Orwell
  M A X
  19-06-2019, 21:37:53
  Shtatë dekada më pas: Ç’domethënie ka për botën e sotme, romani “1984” i George Orwell

   

  Shtatëdhjetë vjet më parë, Erik Bler, duke shkruar nën pseudonimin George Orwell, botoi romanin “1984”, që sot konsiderohet si një klasik i zhanrit fiksion dystopian. Ro...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Folklori Botëror

  Samsoni - Herkuli i Izraeliteve
  M A X
  18-06-2019, 09:52:47
  Samsoni, i fundit nga gjyqtarët e izraelitëve të lashtë, kishte një forcë shumë të madhe fizike, e cila fshihej tek flokët e tij të gjatë. Ndër veprat mbinjerëzore të kryera nga Samsoni në Bibël, është vrasja e një luani me duart e tij, mposhtja e një ushtrie filistine, duke përdorur vetëm nofullën ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
Çfarë libri po lexoni ?

Nisur nga Solist  | Postimi i fundit nga SteriOtipi B    « 1 2 3 4 5 6 ... 34 » · 835 · 80513

23 shprehje nga Fjodor Dostojevski

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 126

Leximi dhe shëndeti mendor

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga Gjumashi    · 2 · 272

Rreshta te perzgjedhur... :)

Nisur nga dreamm  | Postimi i fundit nga Charlie    « 1 2 3 4 5 6 ... 18 » · 432 · 28175

"1984" - Xhorxh Orwell

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga Alban    · 1 · 446

Krijimet e Monique!

Nisur nga Monique  | Postimi i fundit nga Mishel...............    « 1 2 » · 35 · 928

Kush ishte Jusuf Vrioni?

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 310

Idhnaku Klosi

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga ciarli    · 4 · 1826

Aleancë sllave edhe në letërsi

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga ciarli    · 1 · 448

Kush fshihet pas Shekspirit?

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga ciarli    · 3 · 5536

viti i ri kinez

Nisur nga flutur  | Postimi i fundit nga flutur    · 9 · 541

Jeta e dyfishtë e doktor Kafkës

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga ciarli    · 1 · 1094

Tradhëtitë e Ismail Kadaresë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga ciarli    · 6 · 1208

Botohet "Mein Kampf" në shqip

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga ciarli    · 7 · 1038

Shkarko e-book falas !!

Nisur nga Erisel  | Postimi i fundit nga Toni666    « 1 2 » · 27 · 17582

Arkivi i Shtetit

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 511

Orienti i ftohur i shqiptarëve

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 369

Epika e Gjergj Fishtës

Nisur nga dreamm  | Postimi i fundit nga dreamm    · 0 · 1066