Zëri Letrar - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje Letersine e Gjuhesine

M A X
13-10-2010, 21:32:24

Libra të vjetër

Cili është libri më i hershëm në bibliotekën tuaj? Nëse të gjithëve na duhet të mendohemi pakëz, Shpëtim Sala, përgjigjet shpejt madje dhe me krenari.“Libri më i vjetër në bibliotekën time quhet ‘Doktrina kristiane’ dhe është shkruar në shqip nga Pjetër Budi. Është botuar në Romë në vitin 1664”,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-10-2010, 16:16:10

"10 hakmarrjet më të mira në letërsi”

‎"10 hakmarrjet më të mira në letërsi”Kështu titullohet shkrimi i John Mullan, botuar dje në “The Guardian”, në të cilin autori ka “rendur” pas “gjakut të keq”. Në artikull ai rendit njëra pas tjetrës 10 historitë më të mira të hakmarrjes, që janë vënë në qendër të një vepre let...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, olti

Rowling: Mund të shkruaj sërish për Potter

ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
03-10-2010, 16:07:59
Amon mi Rowling, se na u be Potteri si Paloma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
27-09-2010, 10:41:36

“E penguara” e Kadaresë në listën e romaneve më të mirë në Francë

Gazeta e Parisit “Le parisien” e datës 16 shtator 2010, rekomandon për lexuesit zgjedhjen e saj për pesë romanet më të mirë të huaj të botuar në Francë. Mes 5 më të mirëve është përzgjedhur dhe romani “E penguara” e Ismail Kadaresë, e cila sipas kësaj gazete qëndron e 4-ta në top listën e saj. K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
27-09-2010, 10:36:07

Dhjetë librat më të ndaluar në histori

Nga “Për kë bien kambanat” e Heminguejit, “Ferma e kafshëve”, Vargjet satanike” e deri tek Uliksi i Xheims XhoisitNjë sërë autorësh dhe intelektualësh, veprat e të cilëve lexohen në masë në ditët e sotme dhe konsiderohen si themelet ë shkencës e letërsisë, nuk kanë qenë gjithnjë aq të mirëpritur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
27-09-2010, 10:30:50

Ismail Kadare fiton çmimin “Lerici Pea”

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, ka arritur të marrë çmimin “Lerici Pea 2010”, në edicionin e 57 të këtij evenimenti të njohur për letrat, përkrah emrave të njohur të tyre si Sergio Zavoli, Valerio Magrelli dhe Daniela Liberti. Ceremonia e ndarjes së këtyre çmimeve bëhet me dije nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
15-09-2010, 09:15:04

Si mund te shkruani nje roman?!

Hyrje e mirë, dialogë dhe personazhe? Ja rregullat për të shkruar një roman të mirë.Në librin e tij, "On Writing", Stephen King tregon se të shkruash është diçka magjike. Në fakt, është vërtet kështu: me anën e një romani mund të komunikosh nëpërmjet fjalëve me lexuesit që mund të jetojnë mijëra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-09-2010, 23:23:03

“Parajsa” shqiptare e librave

5 librat më të tërhequr në Bibliotekën Kombëtare janë “Mashtrimi i Madh” i Dan Brown, “Klienti” i John Grisham, “E penguara” e Ismail Kadare, “Të jetosh në ishull” nga Ben Blushi dhe “E kuqja e demave” e Mira Meksit.

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, Lajme.Org

3 Libra falas nga Kim Mehmeti

ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
04-09-2010, 03:10:10
Cilin na sugjeron te lexojme te parin, lexuesi i Kimit?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-08-2010, 15:45:28

“Thank you”

Askush nuk thotë më “faleminderit”. Lamtumirë fisnikëve anglezëNjë sondazh tregon se si fjala tipike angleze është drejt zhdukjes: 50 për qind nuk e përdorin, sepse preferojnë fjalën zëvendësuese “Cheers”. Tendenca e re gjuhësore shfaq edhe paaftësinë e njerëzve për të treguar vlerësimin e tyre ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-08-2010, 23:31:28

Gjuha Shqipe albanologët mblidhen në Prishtinë

Nga sot në Prishtinë ka filluar Seminari i 29-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën shqiptare.Sesioni ne shqip i BBC ben te ditur se për 12 ditë sa do të zgjasë ky seminar do të lexohen rreth 150 njoftime nga emra të njohur të albanologjisë nga vende të rajonit dhe bota.Seminari në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
30-07-2010, 21:59:26

Libri shqip pushton Ulqinin

Dikur joshte pushtuesit, sot pushuesit, të cilët thuajse e gjashtëfishojnë popullsinë prej 23 mijë banorësh të Ulqinit. Periudha e verës e gjen të tejmbushur me turistë qytetin e lashtë, ku ndërthuret harmonia e natyrës me detin dhe rivierën shkëmbore, me historinë që nis që në shekullin V para ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-07-2010, 15:15:36

Fan Noli, obelisk publicistik në letërsinë shqiptare

“Kur të ikni, në botën tjetër e kam fjalën, mos ikni pa marrë lejen e shokëve. Dhe nëse veprojmë kështu, jam i sigurt se do të mblidhemi këtu të gjithë tok për 100-vjeçarin e ‘Diellit’, po kaq djem sa jemi edhe sot.”(Nga fjalimi i Nolit me rastin e 50-vjetorit të botimit të gazetës “Dielli”, 195...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
18-07-2010, 09:19:02

E ardhmja e dyshimte e librave!

Çfarë do të ndodhë me librat? Çfarë e ardhmjeje i pret librat kështu siç i njohim ne? Do të zëvendësohen ata nga librat elektronikë, të ashtuquajturit e-book?As libri nuk i shpëton dot dixhitalizimitKalimi i botimeve të librave nga inventari fizik, i ruajtur në një magazinë dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
shaban cakolli
16-07-2010, 14:58:44

HYSEN KËQIKU MËSUESI DHE POETI QË SHTEGËTON NË PËRHAPËJEN E DRITËS

HYSEN KËQIKU MËSUESI DHE POETI QË SHTEGËTON NË PËRHAPËJEN E DRITËSHYSEN KËQIKU MËSUESI DHE POETI QË SHTEGËTON NË PËRHAPËJEN E DRITËSShkruan:Shaban CakolliAtje në fshatrat e Gallapit në një fshat të komunës së Dardanës(Velegllavë)me bukën e djersës dhe ujin e freskët që njomë gjakërat eburr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
14-07-2010, 13:20:01

Sfida e vdekjes. Pirro Loli “Rro- kje në kryq”

(Mbi romanin e Pirro Lolit “Rro- kje në kryq”)I quajtur nga autori “roman ese” kjo vepër interesante, e shtatëmbëdhjeta e shkruar gjatë shtatëmbëdhjetë vjetësh, pas rropatjesh, privacionesh, mundimesh të shumta e sëmundje sfilitëse, që e çuan Pirro Lolin gjer në kufijtë e vdekjes dhe nuk e dhanë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-07-2010, 00:35:25

Librat që kanë tronditur botën

Librat janë një prej pasurive më të mëdha të njerëzimit, por në shumë raste përgjatë historisë janë shkruar libra, të cilët kanë ngjallur polemika të forta dhe kanë nxitur ide publike të pavërteta.Librat janë një prej pasurive më të mëdha të njerëzimit, por në shumë raste përgja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:10:39

Intervistë me shkrimtarin Evan Thomas

Intervistë me shkrimtarin Evan ThomasKështu nisin LUFTËRAT"Si nisin luftërat", është një temë kryesore në historinë më të re të Evan Thomas. "Të dashurit e luftës" gjurmon jetët e ndërlidhura dhe veprimet e tri figurave të mëdha (të dashuruar të luftës, të gjithë), në kapërcyell të shekullit XX ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 01:02:06

Djali i keq i Mark Tueinit

Djali i keq i Mark TueinitSuzanne BilyeuNë mars të vitit 1885, komiteti i Librarisë në Konkord, Masacusets, mori një vendim: libri i ri i Mark Tueinit - "Aventurat e Hakëlberri Finit" - do të ndalohej dhe nuk do të ofrohej në librarinë publike të qytetit. Komiteti kishte mbetur i tronditur nga p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-06-2010, 23:31:34

Botimi me i mire i vitit

Vepra “Statutet dhe urdhëresat e kapitullit të Kishës Katedrale të Krishtit” e shtëpisë botuese “Ombra GVG” është fituesja e Çmimit Kombëtar të Bibliofilisë “Lumo Skëndo”. Ky çmim u dha me vendim të një jurie të kryesuar nga drejtori i Bibliotekës Kombëtare Aurel Plasari dhe u miratua nga Minist...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
08-06-2010, 12:10:01

Prishtina, shtatë ditë kryeqytet i librit

Prishtinë, 7 qershor - Në prani të botuesve, zyrtarëve të shtetit e dashamirëve të librit, të hënën në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë është prerë shiriti i edicionit të 12-të të Panairit të Librit “Prishtina 2010”, i cili për shtatë ditë rresht do të jetë nikoqir i shtëpive botuese nga Koso...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-06-2010, 16:42:59

Ndahet nga jeta poeti Ndoc Gjetja

Poeti Ndoc Gjetja ndërroi jetë sot në moshën 66 vjecare nga një sëmundje e rëndë. Autor i disa vëllimeve poetike, Ndoc Gjetja u lind më 9 mars 1944 në fshatin Bërdicë të Shkodrës.Kur ishte shtatë vjec, prindërit e tij u vendosën me banim në Lezhë, ku jetoi derisa humbi jetën nga sëmundja e rëndë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-06-2010, 07:35:05

Jusuf Vrioni, ky "aristokrat i dijes"

Flora NIKOLLAKishte vuajtur në jetë, kur kish qenë 'aristokrat i dijes', njeriu i vullnetit të pathyeshëm, njeriu i papërkulur përpara punës, filozofi dhe mendimtari, Jusuf Vrioni. "Është një humbje e pazëvendësueshme që nuk shprehet me fjalë", shkrimtarit Fatos Kongoli, i dridhej zëri më 1 qers...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-05-2010, 10:34:36

Libra te koheve te harruara

Botime të vjetra, libra të përdorur artistikë, tekste shkollore, me përmbajtje historike, enciklopedi të ndryshme, autobiografi, por edhe ndonjë titull i rrallë, relike e kohëve të shkuara. Gjithçka mund të gjesh këtu në këtë cep të vogël letrar, buzë një trotuari me qarkullim të dendur të Tiran...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-05-2010, 23:20:52

Kadare, “Aksidenti” vjen edhe në shqip

Ishte dëshira e vetë autorit që për 5 vite libri të mbetej në sirtaret e shtepisë botuese Onufri, të publikohej më parë në disa gjuhë të huaja e më pas të përfshihej në veprën e plotë20 vellimëshe të Kadaresë të prezantuar nëntorin e kaluar.Romani “Aksidenti”, i shkruar ne vitet 2003-2004, vet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
13-05-2010, 20:39:09

“Bijtë e askujt”, Një roman polemizues i Qosjes

Romani më i fundit i Rexhep Qosjes ka nxitur polemika në Prishtinë. Debati ka mendime pro dhe kundra, të gjitha kundrejt romanit "Bijtë e askujt". Kërshëria të shtyn të marrësh dy volumet e botimit prej 1000 faqesh. Që në fillim duhet thënë se ky libër është një eksperiment postmodern. Romani së...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-05-2010, 15:16:29

Orhan Pamuk në Shqipëri më 17 Maj

Çmimi “Nobel” për Letërsinë 2006 vjen në Shqipëri. Shkrimtari turk, Orhan Pamuk, një ndër zërat më të spikatur për momentin në letërsinë botërore do të jetë në Shqipëri në datën 17 maj. I njohur nga lexuesi shqiptar përmes disa romaneve të tij, të cilat kanë ardhur në shqip përmes shtëpisë botue...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 18:31:07

Si po prishet Gjuha Shqype

Gjyshat tonë, eh paçin dritë!Njerz koktrashë, kurgja s'kanë dijtë:.......... Jan kenë t'hutuemun!...Ata t'mjerët s'kan dijtë athera, as buon giorno, as kali spera,as sabah sherif teheir-ollsun!Na sot jem për t'u lavdue,dijmë me folë, me bisedue.......... nga mendja jem holluemun!Çojmë n'dhe t'hu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2010, 13:09:36

Revista e parë e Superman-it, 1.5 milionë USD

Kopja e parë e revistës që publikoi për herë të parë në vitin 1938 Superman-in është shitur në ankand për 1.5 milionë dollarë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-03-2010, 20:15:12

Sekreti i shkronjave, si natyra “lindi” shkrimin

Nuk është çudi atëherë që në hollësitë e fshehura brenda alfabetit tonë sot qëndrojnë mbeturinat e këtyre formave të lashta, shumë prej të cilave pasqyrojnë marrëdhëniet e hershme midis njeriut dhe natyrës. Për të dalluar ato, njeriut sot i duhet vetëm të shikojë pak më afër.32.000 vite më parë,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-03-2010, 20:06:50

Në kërkim të emrave shqiptarë

Para disa kohësh, doli në qarkullim një broshurë me emra shqiptarë e ilirë, por shumë pak janë ata që e kanë shfletuar dhe përvetësuar këtë pasuri kombëtare. Fjalori i pasur i gjuhës sonë përmban disa fjalë, që ende nuk njihen për nga origjina e tyre dhe nuk mund të zëvendësohen me ndonjë fjalë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-02-2010, 10:21:07

Bibloteka Franceze blen librin origjinal te Casanovas!

Pas shume perpjekjeve, Biblioteka Kombetare Fraceze ka mundur te shtije ne dore kopjen origjinale te librit “Historia e jetes time” te joshesit te famshem te femrave dhe shkrimtarit, Giacomo Casanova. Bashke me doreshkrimin, biblioteka ka siguruar edhe dokumente te tjera qe shkojne deri ne 3700 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
02-02-2010, 09:00:14

Agron Tufa fiton çmimin e madh të letërsisë

TIRANE- Cmimi i madh i letërsisë ka shkuar këtë vit për shkrimtarin Agron Tufa me librin “Thembra e Akcilit” , duke e vlerësuar për stilin postmodern, nivelin e lartë të shkrimit të shqipes dhe clirimin e letërsisë nga klishetë. Ministria e Kulturës ka shpërndarë sot cmimet për të cilat jurisë i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
29-01-2010, 22:42:00

Bohemi i poezise shqipe.

Mirko Gashi mbetet poeti më i njohur bohem i poezisë shqipe. Me jetën e tij të veçantë, me poezinë dhe zërin e tij të veçantë, ai konsiderohet edhe si njëri prej poetëve më të mirë të Kosovës. Mbi jetën e tij dhe mbi poezinë e tij janë shkruar shumë artikuj që janë botuar nëpër gazeta, revista l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-01-2010, 23:58:59

Letersi, nderron jete shkrimtari Jerome Salinger

Shkrimtari Jerome David Salinger, autor i romanit te famshem "I riu Holden” ka nderruar jete ne moshen 91 vjecare.Ai i mbylli syte pergjithmone ne shtepine e tij ne Corish, ne shtetin amerikan te New Hampshire. Lajmin e beri te ditur djali i shkrimtarit, sipas te cilit, vdekja erdhi per shkaqe n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2010, 12:33:34

Promovohet libri "Getja mes Perendimit dhe misticizmit oriental"

Promovohet libri "Getja mes Perendimit dhe misticizmit oriental"E Marte, 19 Janar 2010Libri "Getja mes Perendimit dhe misticizmit oriental", i autorit Edvin Cami eshte promovuar keto dite, duke hedhur drite mbi nje permase te vecante te vepres se poetit gjerman J. V. fon Gete, q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-12-2009, 21:52:06

Fjalët e humbura, Në shekullin XXI mund të zhduken nga 50 deri në 90 për qind...

Me globalizimin në vendet në zhvillim rrezikohen të zhduken shumë gjuhë. Disa prej tyre kanë arritur të rezistojnë falë internetit, por duket që fenomeni është i pandalshëm. Gjuhëtarët theksojnë që një gjuhë e folur nga më pak se njëqindmijë persona është në rrezik. Kur ka më pak se dhjetëmijë f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 00:52:03

Natasha Lako, 30 vjet mes poezise

Prej 30 vitesh eshte nje nga emrat e njohur te letrave shqip. Behet fjale per poeten Natasha Lako, nje emer ky i pikasur nder te paret e poezise shqipe.Me krijmtarine e saj, Natasha ka mundur te thyeje tabute e para viteve ’90. E duke mos i mjaftuar risia qe solli ne vitet e regjimit komunist, N...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-12-2009, 13:37:18

Dialekti, në shkollë duhet të flasim gjuhën letrare

Dialekti, në shkollë duhet të flasim gjuhën letrareGjuhëtarja: Modeli i formës gjuhësore për fëmijët është mësuesi, tekstet shkollore dhe libri artistikLorina MixhaNë vitin 2009, kur në qytetet kryesore janë grumbulluar shumica më e madhe e popullsisë, në shkolla, brenda një kla...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dr.korupsioni, Gjumashi, mimoza bytyqi

Kerkoj nje liber. :(

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 00:03:16

Te huajt e gjuhes shqipe

Erika Cortinovis duket sikur po ben pazar, por ajo eshte duke studiuar. Nuk eshte prej italianeve qe e mesojne shqipen per qellime biznesi, ose ngaqe jetojne ne Shqiperi.Erika e studion shqipen per arsye shkencore. Duke qene italiane, ketu ne Shqiperi ku askush s’e ka problem t’i flase ne gjuhen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe