Zëri Letrar - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje Letersine e Gjuhesine


M A X
24-10-2009, 13:00:15

Ismail Kadare merr cmimin "Princi i Asturias"

Në praninë e familjes mbretërore të SpanjësÇmimi, shkrimtari i madh merr "Princin e Asturias"LETERSIA NUK NJEH KUFIJËshtë një kënaqësi e veçantë për mua të jem i pranishëm në këtë sallë. Kënaqësia është e dyfishtë, sepse e gjitha kjo ndodh për letërsinë, univers të cilit unë i përkas. Ka pasur d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Varg
20-10-2009, 12:08:34

Tashme Botimi i trete i Uliksit, Joyce nga Zenit

Parathënie e botuesitGjashtë vjet tanimë, prej të parit botim të Uliksit shqip. Një dyzinë, nga nisma dhe vitet e barrës së përkthimit, për t’ia sjellë e anasjellë gjuhës. Një ngjarje thjesht letrare kjo, por që avitet e vjen sërisht pothuaj si një ndodhi natyre, pse “natyra e u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: agimimi, bati kupa, FBleart

Hasta La Vista

agimimi
03-10-2009, 20:28:42
hey flm se edhe une e mora chiket roman
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2009, 14:31:01

"Poeteka 2009"

50 poetë, përkthyes dhe kritikë nga Shqipëria e vende të tjera të botës do të jenë pjesë e shtegtimit një javorDurrës, "Poeteka 2009" nis me "Ballkani, Piter Pan i Evropës"Edicioni i pestë i Festivalit ndërkombëtar të poezisë "Poeteka", startoi dje në mbrëmje në Durrës, me një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2009, 16:37:47

Nga diktatura e proletariatit në "Follow me"

Nga diktatura e proletariatit në "Follow me"Edmond PRIFTIKishte filluar një epokë tjetër për shqiptarët. Ishte koha kur ata po ndiqnin pa frikë serialin televiziv "Follow me" dhe të mësonin gjuhën angleze në ekranin e TVSH-së. Periudha totalitariste kishte lënë pas në kohë edhe "të fshehurit", q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-08-2009, 16:03:03

Arsimi i perbashkuar mbareshqiptar

Shumë shpejt personazhi i famshëm i Abetares, Petriti, pulat do t’i ushqejë gjithkund ku flitet shqip– Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni dhe në Medvegjë dhe Bujanovc. Ideja e unifikimit të sistemit arsimor, e filluar në vitet ’90, është riaktualizuar pas 20 viteve. Ëndrra për të pasur një Ab...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

yllipolar
13-08-2009, 10:52:17

SHIJA E LEXIMIT

SHIJA E LEXIMITSi i zgjedhim tekstet Ka ndodhur shpesh të pyes veten pse hamendem përpara një rafti librash për të zgjedhur një libër për ta lexuar. Tash e shoh që pyetja edhe mund të zgjerohet, pse ndalen lexuesit në hamendje për të zgjedhur librin e duhur për lexim? Sepse kjo ka të bëjë me atë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Varg
22-07-2009, 18:53:12

Katër ose një film i fundit mbi komunizmin tonë

-Intervistë rreth romanit “Katër ose një film i fundit mbi komunizmin tonë” të Idlir AzizitIdlir Azizi është sa filozof aq edhe shkrimtar. Janë të dyja këto drejtime që ngërthejnë degëzat e frymëzimit të tij përmes njëra-tjetrës, e megjithatë ia mbërrijnë të japin një gjini të pastër, siç është ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-06-2009, 10:40:25

Ismail Kadare, "Princi i Asturias për Letërsinë"

Veprat e shkrimtarit të madh shqiptar janë përkthyer në 40 gjuhë të botës, anëembanë globitIsmail Kadare, "Princi i Asturias për Letërsinë"Flora NIKOLLAShkrimtari shqiptar, Ismail Kadare u nderua dje paradite (ora 10:30) me Çmimin e madh spanjoll, Princi i Asturias për Letërsinë (Prince of Astur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Varg
22-06-2009, 18:19:21

E kundërta e një fjale burgu

E kundërta e një fjale prej burgu
Krenar ZejnoPo e nis këtë fjalë gabimisht. Pra, me këtë meditim mbi gabimin, nga një prej vargjeve të ekspozuara të të dënuarve, që mban emrin Dritan Mustafa, Burgu Vaqarr 17.10.2003:Pyes veten ç’mund të jetë një gabim / Qoftë vepër e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-06-2009, 09:42:47

Fabula origjinash

Origjina e kontinenteveZoti në fillim krijoi tokën dhe, mbi të, jetën. Gjithçka që jeta afronte, gjallërohej, bëhej njeri.Por popujt u bënë aq të rëndë, sa gjysma e tokës u shemb dhe u gëlltit nga uji.Zoti atëherë u mendua – dhe krijoi vdekjen. Kur pesha e popujve bëhet shumë e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Varg
30-05-2009, 18:18:16

Legjenda M, nje satire e dhimbshme

Legjenda M, Një satirë e dhimbshme13 kapituj për 13 pikë llotarie pyetjesh.Intervistë me Krenar ZejnoKrenar Zejno pas poemave dhe vëllimeve të tij me poezi, më së fundmi ka ardhur para lexuesit me librin e tij në prozë “Legjenda M”. Për Kult Zejno trego...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

feniksi
19-05-2009, 15:15:13

Alfabeti shqip – Miti dhe e vërteta

Kongresi i Manastirit, që u mbajt më 14-22 nëntor 1908, përbënte ngjarjen më të madhe në gjithë historinë e deriatëhershme të gjuhës shqipe. Ai vuri rregull në laryshinë grafematike që karakterizonte shkrimin shqip dhe hapte horizonte për zhvillimin dhe kultivimin e gjuhës në të gjitha aspektet....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
22-04-2009, 21:32:33

Cështja dhe historia shqiptare parë nga të huajt

Historia nuk duhet reshtur së kujtuari. Më e rëndësishmja, jo për argument shkatërrues (siç ndodh rëndomë në politikë) por konstruktiv. Kështu thoshte edhe filozofi, poeti dhe kritiku i madh letrar George Santayana, “Ata që nuk e kujtojnë të kaluarën janë të dënuar ta përsërisin!”Tre librat që j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
AbdylHabib
26-02-2009, 08:31:18

Veqilharxhi dhe lindja e kombit

Veqilharxhi dhelindja e kombitEnis Sulstarova(Sociolog nga Tirana)…sa vjet i madhi Zot të mëfalnjë i kam për të tërtherturduke punuar për vendin tem etuajnë, edhe për këtë gjuhënëtënë.Naum VeqilharxhiNga mileti te kombiNaum Veqilharxhi me përpjekjene tij për shk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zudi hamiti
30-12-2008, 23:22:34

Dy librat e fundit anglisht të autorit Essat H. Bilalit

Dy librat e fundit anglisht të autorit Essat H. BilalitKëto kohët e fundit u shënuan ndihmesa të tëjera në veprimtarinë e Essat H. Bilalit. Më 2005 u botua anglisht “Lufta për të vërtetën historike të Kosovës I” (The Stuggle for the Historical truth of Kosova I), përbërë nga 200 faqe. Kurse sivj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2008, 14:42:18

Teza mbi ilirishten

Albanologu amerikan Eric Hamp prezanton “Studime krahasuese për shqipen” në konkursin për veprën më të mirë albanologjike. Vepra mbron tezën se shqipja është pasardhëse e ilirishtesNë ditën e parë të konkursit për veprën më të m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Erisel
18-12-2008, 20:23:44

Anija e dashurise- Ebook falas

Nje krijim i thjeshte, argetues dhe mjaft romantik.Një anije madhështore plot me turista në kërkim të dashurisë.Disa vajza shqiptare që trajtohen si princesha.Dhe shumë çuna të ëmbël paksa aventuriera...Librin i vogel "Anija e dashurise" i E.Sel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-12-2008, 14:58:45

Më të mirët e albanologjisë

Për herë të parë organizohet konkursi për veprën më të mirë albanologjike. Iniciativa e Qendrës së Studimeve Albanologjike ka për qëllim paraqitjen e këtij kontributi jo vetëm në radhët e studiuesve por edhe tek një publik më i gjërë.Nga përzgjedhja e asaj që është botuar këto pesë vitet e fundi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-07-2008, 14:26:20

Kur lindi fjala e lirë shqipe

125 vjet nga botimi i revistës së parë shqiptare, "Flamuri i Arbrit" Ne sot mund të kthehemi pas në kohë, për të përfytyruar Jeronim De Radën, të ulur në një bar të Kozencës, duke lexuar numrin e parë të revistës "Flamuri i Arbrit". Burri që sot kujtohet si një nga personazhet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-07-2008, 15:27:57

Shqiptarët, evropianët më të lashtë dhe më të rinj

Mal Berisha, një ish-diplomat që tashmë punon në UNMIK, sjell botimet e "National Geographic" për shqiptarët Të punosh në administratën e Kombeve të Bashkuara në Kosovë nuk do të thotë që apriori të identifikohesh me një zyrtar burokrat. Në të vërtetë, ka disa personalitete nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-06-2008, 16:12:41

"Një komb-një gjuhë", mesazh nga Karadaku

Vitet e para të mijëvjeçarit të ri, për fat të mirë, tregojnë se fusha e dialektologjisë shqiptare, ndërsa deri vonë kishte mbetur gati krejt në fazën përshkruese, ka filluar të marrë hapësira e lartësi të reja. Me shtim të dukshëm kanë qenë viteve të fundit sidomos botimet e studimeve dialektol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-05-2008, 10:33:26

“Shqipja e vjetër, ndikoi te gjuhët ballkanike”

Kjo është teza kryesore e një projekti të dy linguistëve vjenezë, që po financohet nga Fondi austriak për Shkencën. “Kërkojmë shitës me njohuri të gjuhës serbe, hungareze, rumune dhe gjermane!”, një afishe e zakonshme kjo në qytetin Vërshac të Vojvodinës në Serbi, në vitet 30-të të shekullit të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-05-2008, 10:26:12

Dhjetë librat që kanë tronditur botën

Librat janë një prej pasurive më të mëdha të njerëzimit, por në shumë raste përgjatë historisë së njerëzimit, janë shkruar libra, të cilët kanë ngjallur polemika të forta, kanë shkaktuar ide publike të pavërteta apo nuk janë bazuar në fakte. Ka pasur raste, kur libra të ndryshëm kanë shkaktuar v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-04-2008, 08:58:05

Kosova mes intrigave

Botimet "Qendra Shqiptare e Studimeve për Sigurinë Kombëtare" (1000 lekë) Libri "Kosova mes intrigave" përmbledh një cikël analizash, disa prej të cilave, me shkurtime, janë botuar në shtypin e përditshëm në Shqipëri, Kosovë dhe në shtypin e huaj. Ato fillojnë nga muaji maj 2005...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-04-2008, 08:56:13

"Për Baba Tomorrin!" dhe njerëzit e tij

Rreth librit të ri "Orakuj të harruar" të gazetarit Zylyftar HoxhaKur me një frymë përfundon së lexuari librin "Orakuj të harruar" të gazetarit Zylyftar Hoxha dhe fillon e mediton rreth tij, më së pari vëren se jo rastësisht autori e ka pagëzuar me këtë emër. Ashtu si fjala çelë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-04-2008, 12:18:09

Një rrëfim për librat

"Librat janë takime me brenditë më të çmuara të natyrës njerëzore, me përvojat e veçanta të secilit, me ëndrrat, makthet, trazimet dramatike, të llojllojshme: nga rrahjet e imëta të zemrës të secilit të panjohur, deri tek ekspozimi ndaj amshimit të çdo gjëje thelbësore realizuar nëpërmjet krijim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-04-2008, 16:27:07

Gjergji Canco, miku i Fishtës, Koliqit, Lasgushit e Asdrenit

Djali i "Mësuesit të popullit", Zhani Canco, tregon për jetën e të atit mes emrave të shquar të kohës që lanë gjurmë në historiKa mbyllur sytë më 1971, por kjo nuk do të thotë se është harruar. Kjo sëmundje e keqe, harresa, nuk ka mundur që të shtrijë hijen e saj te Gjergji Canc...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-04-2008, 10:43:52

Leksione për poezinë shqipe në Paris

Profesorë të njohur kanë mbajtur referate mbi veprën e poetit Gëzim HajdariVitet e fundit në Francë janë mbajtur disa referate dhe esè mbi veprën e Gëzim Hajdarit. Autorë të tyre janë disa profesorë dhe studiues të universiteteve të ndryshme, veçanërisht mbajtur gjatë takimeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe