Zëri Letrar - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje Letersine e Gjuhesine

Berni
26-03-2008, 10:48:00

Etnologjia shqiptare

Mendime kritike rreth librit “Etnologjia dhe Folklori Shqiptar” të prof. Dr. A. XhagolliTrojet shqiptare nga pikëpamja etnologjike janë shumë të pastra. Etnokultura si një nga përbërëset dhe formueset e kombësisë shqiptare tregon dhe ligjëron antropologjikisht, arkeologjikisht, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-03-2008, 13:14:56

Shoqëria moderne dhe njeriu i lakuar

Njeriu, nga "parimet njutoniane", tek ato "anshtajniane" Gëzim Tushi është sociolog i njohur, studiues i pasionuar i dukurive sociale, me prodhimtari intensive. Pas librave "Probleme dhe dilema sociale", "Politika dhe qytetari", "Shoqëria civile", këto ditë u botua dhe është në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-03-2008, 10:23:57

Ana femërore e luftës ("A Woman‘‘s Side of War")

Një antologji letrash dhe shënimesh nga gra boshnjake, kroate,serbe dhe shqiptare sjell për herë të parë, një këndvështrim femëror nga të gjitha palët për luftërat brutale që u zhvilluan në ish-Jugosllavi gjatë viteve ‘90. Libri, i titulluar "Ana femërore e luftës" ("A Woman‘‘s Side of War"), pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shkumbin.A
09-12-2007, 17:26:57

libra te autorve te rinj

keto dit botova librin tim te par me poezi ne internet dhe se jam 15-vjet por poezin e kam pasion nese deshironi mund ta lexoni  http://rapidshare.com/files/75407631...

Berni
17-11-2007, 09:56:24

Panairi i 10-të i librit "Tirana 2007", më i madhi panair i librit shqip !

Në kuadër të muajve të Kulturës kombëtare Shqipëri-Kosovë si dhe me rastin e 95-vjetorit të PavarësisëNë Qendrën Ndërkombëtare të Kulturës "Arbnori", që prej tre ditësh, ka hapur dyert panairi i 10-të i librit "Tirana 2007", më i madhi panair i librit shqip. Organizatorët e tij ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-10-2007, 15:20:04

Letërsia femërore shqiptare në Panairin e Frankfurtit !

Organizuar nga fondacioni “Robert Bosch” dhe me mbështetjen e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Gjermani, të programit kulturor zviceran në Shqipëri, të qendrës për art dhe teknologji mediatike në Karlsruhe si dhe të Deutsche Welle-s, në kuadër të forumit dialog në panairin e librit në Fr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-10-2007, 08:59:03

Rendesia e “alfabetit pellazgjik” te Todhrit

I pagezuar “alfabeti pellazgjik” e boterisht i njohur prej tetorit te vitit 1827 nga albanologu Johann Georg Von Hahn, ai nisi te zhbehej. Apo me mire nisi te braktisej, ne nje moment kur nisen te dalin librat e Kristoforidhit, por edhe te rilindesve te tjere. Hidhen teza te ndryshme per prejard...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-09-2007, 15:32:56

Brenda shekullit, 3000 gjuhë më pak !

Disa prej tyre "mbahen gjallë" vetëm nga grupe të vogëla njerëzishNë planet "jetojnë" 7 mijë gjuhë, disa prej të cilave fliten vetëm nga komunitete prej dhjetë vetashRreziku i zhdukjes të bimëve dhe kafshëve tashmë është evident...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Elegance
20-09-2007, 20:41:26

Ç'farë Revistash Lexoni dhe Pse?!

Ç'farë lloj revistash lexoni, qofshi Revista Shqiptare apo te Huaja?! Ç'farë revistash lexoni?! Përse bëhet fjale atje?! Cilat lloj revistash shfletoni te parat kur ndodheni ne një librari?! Ç'farë artikujsh nëpër revista ju interesojne me shumë ose zgjidhni te paret për te lexu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-09-2007, 14:41:12

400 mësues shqiptarë të diasporës në një libër !

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës, fundjavën e kaluar, u promovua libri “Emra që nuk harrohen - IV”, të autorëve Tahir Z. Berisha, Hamza Halabaku dhe Çerkin Bytyqi, i cili ka 240 faqe dhe përmban biografitë e rreth 400 arsimtarëve shqiptarë që punojnë në shkollat shqipe në diasporë. Sipas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-08-2007, 09:59:34

Balada e nuses së vdekur !

Kënga ka shpalosur vdekje nga më të çuditshmet, epike, legjendare, monumentale; nusja që murohet (vetëflijohet) në kala, ura; zanat, që i ngrijnë krushqit e i kthejnë në cungje; vdekja e dhëndërit nga shkelmi i kalit ditën e dasmës, le pastaj vdekjet nga luftërat, epidemitë shfarosëse, ku prapë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
HAIKALBANIANCLUB
06-07-2007, 07:08:57

Revista HAIK KLUBI SHQIPTAR

Vizitoni revisten me te re letrare shqip http://www.freewebs.com/haikalbanianclub/index.htm Falenderime    
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-05-2007, 16:42:09

Plasari: “Thesari” i Berishës, 15 mijë euro dhuratë !

Historia e librave-antikuare për Skënderbeun Kur kryeministri Berisha i ka nxjerrë nga biblioteka e tij personale ndoshta nuk e ka ditur që dy prej tyre mund të shkojnë deri në 15 mijë euro secili. Duken thjesht ca libra të zvjerdhur nga koha, por janë ngjarja e vetme e të paktë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-04-2007, 05:04:29

Rilindësit, antologji shqiptare në Itali !

Një antologji me autorë shqiptarë botohet në Itali. Rreth 35 autorë, të cilët i përkasin passhekullit të XVIII janë bërë pjesë e kësaj antologjie me titull “Antologjia e Letërsisë Shqipe”, botuar së fundmi nga shtëpia botuese “Luigi Pelegrini“. Ky botim është përgatitur nga profesor Nasho Jorgaq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-03-2007, 13:03:44

Një shkrimtar kroat shkruan për Elbasanin !

Ka qenë festivali poetik "Ditët e Verës" i vitit të kaluar, ai që ka frymëzuar një shkrimtar kroat të shkruajë me aq frymëzim për Elbasanin. Fabula që ai trajton në libër kërkon të përshkruajë atë çfarë ka përjetuar në qytetin shqiptar. Tomislav Marijan Bilosniç e ka nisur librin thjesht në form...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-03-2007, 15:32:46

Librat e ndaluar, kryeveprat që përbënin rrezik social !

Ja veprat që janë bërë subjekt i djegies e konfiskimeveRruga drejt diturisë fillon me shfletimin e një faqeje libri, thotë një shprehje e vjetër e popullit. Kjo është edhe arsyeja pse librat ndër shekuj janë bërë subjekte të djegies, konfiskimit e ndalimit të botimit të tyre. Se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-03-2007, 17:28:36

Dhjetë librat më të shtrenjtë të 2006-ës

Forbes/ Nga Shekspiri, Ptolemi e deri tek “Gjeografia” e StrabosNë një botë ku gjithçka po shkon drejt kompjuterizimit, librat po marrin një vlerë të veçantë, aq më tepër nëse bëhet fjalë për libra të rrallë, të bukur dhe me domethënie historike. Shtëpitë e ankandeve dhe koleksi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-02-2007, 13:48:34

Tri letra personale mes Konicës dhe Nolit !

Për shumë vite kanë qenë miq të afërt. Mes tyre kishte shum ë afri në fushë intelektuale, publicistike dhe atdhetare. Por s’mund ta dimë deri në fund cilat ishin themelet e kësaj miqësie. Një pjesë të vogël nga bota e komunikimit të tyre mund ta zbulojmë përmes tri letrave me shënimin e vijëzuar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
11-01-2007, 23:01:21

"Careshat, gratë që bënë Rusinë"

Careshat... "Ky titull më kujton një epokë të përmbysur". Vladimri Fedoroski na fton me këtë fjali të kridhemi në botën plot mistere të grave më të famshme, të cilat në shekuj bënë Rusinë. Një libër për këto gra, jeta e të cilave lidhej ngushtë me jetën e vendit të tyre.Më 1985, detyra e diploma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
vjollca
30-11-2006, 23:04:08

"Lërmëni pak atdhe"

"Lërmëni pak atdhe"Për të dytën herë, botohet në Londër antologjia e krijuesve në Mbretërinë e Bashkuar Promovimi i kësaj antologjie me përmbledhjet e krijimtarisë në formë poezish dhe tregimesh të 28 shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë në Angli, është zhvilluar në bibliotekën e Wood Greenit në v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-11-2006, 17:28:43

Libri : “Nënë Tereza: Vip apo shenjtore?”

Promovohet në Londër “Nënë Tereza: Vip apo shenjtore?”Në nëntor Dr. Alpion do promovojë librin dhe në Uashington e Shangai
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
21-10-2006, 20:27:02

Panairi i Librit. Reagojne botuesit!

Reagimi për organizimin e një panairi libri në Qendrën Ndërkombëtare të Kulturës vetëm 3 ditë para çeljes së të përvitshimit "Tirana 2006", vjen edhe nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë në Maqedoni. Sipas tyre organizimi i një panairi falas duhej të ishte përshëndetur edhe nga botuesit përtej kufir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
03-10-2006, 13:13:37

Panairi i Librit!

Panairi i 58 -te ndërkombëtar i Librit , hapet sot mbasdite ne Frankfurt. Ne panair do të prezantohen rreth 7.000 pjesmares.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Hektori
23-04-2006, 14:08:39

Dita ndërkombëtare e librit.

 Sa lexohet libri te ne shqipetaret? Cilet libra lexohen me shume, te vendit apo te autorve nderkombetare? Cilat kategori te librit lexohen me teper. Ipni pergjegjet ketyre pyetjeve sipas mendimit te juaj.  HEKTORI
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe