×
Hyrja
Profili

50 vjet nga vdekja e Ernest Hemingay

50 vjet nga vdekja e Ernest Hemingay

· 2 · 747

  • Postime: 26686
  • Gjinia: Mashkull

ne: 02-07-2011, 09:54:48
Si sot 50 vjet më parë është shuar Ernest Hemingway, shkrimtari amerikan me famë botërore, i cili më 1954 mori cmimin Nobel për letëresinë. Një jetë sa një roman, kështu u përshkrua jeta e këtij shkrimtari, i cili në cdo vepër të tij pasqyronte edhe jetën e tij, nga fillimi deri në ditët e tij të fundit. “Plaku dhe deti” është një nga kryevepra e këtij shkrimtari. Një jetë personale e larmishme, ku nuk munguan femrat e shumta, ndërsa vetëm katër prej tyre kanë qenë të ligjshme. (e.c/BalkanWeb)

  • Postime: 566
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-01-2013, 19:02:17
Ernesti, mos gaboj vari veten, nje komunist i zhgenjyer deri ne deshperim total.

Temat e fundit