Zëri Letrar - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje Letersine e Gjuhesine

dreamm
10-01-2012, 16:01:21

Epika e Gjergj Fishtës

Në fund të dhjetorit ishte përvjetori i vdekjes së Gjergj Fishtës; i 71-jti përvjetor. Me këtë rast, Brikena Çabej më ka dërguar një shkrim të të atit, Eqrem Çabejt, të publikuar në kohën që Fishta u nda nga jeta. Është një shkrim që nuk është ripublikuar ndonjëherë. Dhe në veprën epërmbledhur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-12-2011, 19:29:00

Nasho Jorgaqi promovon librin "Koha e Kujtimeve"

Personaliteti i letrave shqipe, shkrimtari dhe studiuesi Nasho Jorgaqi, promovoi sot në Fier librin e tij "Koha e kujtimeve". Në ceremoninë e organizuar në biblotekën publike të qytetit të Fierit referuesit vlerësuan penën e Jorgaqit, si të artë dhe realiste. "Me librin e fundit "Koha e Kujtimev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2011, 15:06:02

Erosi dje dhe sot si nëntekst dhe pornografi në letërsinë shqipe

Erosi dje dhe sot si nëntekst dhe pornografi në letërsinë shqipeSabri Hamiti: Letërsia shqipe nuk ka Figura të mëdha erotike“Erotizmi në letërsinë shqipe është fenomen njerëzor i trajtuar më fort si ankth jetësor, brengë metafizike e sprovë e ekzistencës kolektive, se sa si dramatikë e zbulimit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2011, 00:06:41

Konkursi “Ballkanika 2011”

Është një përballje e letërsisë ballkanike, janë shkrimtarë të njohur në vendet e Ballkanit dhe jo vetëm, të cilët garojnë çdo vit në konkursin letrar “Ballkanika”. Shkrimtarja Mira Meksi qe e përzgjedhura e jurisë e përbërë nga personalitete të letrave në vend për të përfaqësuar në edicionin e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
besar shkembi
19-11-2011, 09:08:45

"Ku ta shuaj flaken e etjes per ty Kosove?" - Botuar Vere 2010, Tirane

Leshani i Pejes Portali Selman Etemi- Per Leshan Poezi Libra Forumi Shkruani Filma Shqip Media RTKLive Lajme Kosova TV TV Shqip Radio Radio dhe TV Videomuzike Muzike Mp3 download Kontakte title   PERBLEDHJA E POEZIVE  BOTUAR NE TIRANE,VITI 2010 NEN TITULLIN 2.  
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-11-2011, 13:14:55

Hapet panairi i 14-të i librit

Ka hapur dyert në Pallatin e Kongreseve eventi më i rëndësishëm i letrave në kryeqytet, Panairi i Librit, që këtë vit shënon edicionin e tij të 14-të. Në ceremoninë e hapjes ishin të pranishëm mes të tjerësh, organizatorë të Panairit dhe drejtuesit e institucioneve shtetërore në suport të tij.“Q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-09-2011, 00:09:46

Vdes Cizia Zykë, shkrimtari francez me origjinë shqiptare

Shkrimtari dhe aventurieri francez me origjinë shqiptare, Cizia Zykë, i cili u bë i njohur në vitet '80 me romanin "Oro" vdiq sot në Bordo' në moshën 62-vjeçare, njoftoi vëllai i tij Jean-Claude.Kërkues i arit, lindur në vitin 1949 në Marok, Cizia Zykë, emri i vërtetë i të cilit është Jean-Charl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
lexoliberdotinfo
15-09-2011, 16:07:47

Tradita e martesës shqiptare - Basri Magashi

Titulli: Tradita e martesës shqiptare Autori: Basri Magashi Viti: 2010 Lexo Librin[/Center]
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2011, 12:41:58

"Gratë e shquara shqiptare"

"Gratë e shquara shqiptare", në gjuhën malazezeEshtë botuar në gjuhën malazeze libri i Sanije Gashit, "Gratë e shquara shqiptare". Redaktor i librit në edicionin malazez është Sabri Halili, ndërsa është përkthyer nga Jovan Nikolaidis. Botimin e këtij libri e ka mundësuar rrjeti letrar "Traduki"....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2011, 23:07:09

“Poeteka 7″ sonte në Metropol

Edicioni i shtatë i festivalit “Poeteka” duket se po “prish” traditën. Në këtë edicion publiku shqiptar nuk gjen një festival poezie, por “një konferencë të aspirantëve të shkollës doktorale të letërsisë e disa prej profesorëve dhe udhëheqësve të tyre shkencorë, vendosur përballë tezazh të hapur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-09-2011, 13:25:41

Adoleshentët shqiptar në krye të renditjes si lexues

Në bazë të një kërkimi të realizuar nga Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Studentëve (PISA) ndërmarrë nga Organizata për Bashkëpunimin Ekonomik dhe Zhvillimin (OECD) del se të rinjtë shqiptare janë lexues të rregullt, të materialeve jashtë shkolle.Shqipëria qëndron në krye të renditjes bas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2011, 00:09:46

Gëte, gjermani më i njohur i të gjitha kohërave

 Poeti dhe romancieri Johann Wolfgang Gëte është shtetasi gjerman më i njohur i të gjitha kohërave duke u renditur para kancelarit të parë të pas luftës, Konrad Adenauer dhe babait të teorisë së relativitetit, Albert Einstein, sipas një sondazhi të publikuar sot. Autori i veprës "Vuajtjet e të r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 23:51:14

Librat e pushimeve

Gjatë pushimeve të verës, kur secili prej nesh, në një mënyrë apo në një tjetër, kërkon të arratiset nga jeta e përditshme, në valixhen e udhëtimit, shpesh merr me vete edhe një mik...një mik që do ta shoqërojë kur të jetë ulur në një shezllon, apo në verandën e një shtëpie alpine.Ja çfarë na tr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 10:13:17

Trishtimi dhe ankthi që ia shmangën Naimit

Mimoza Hysa, prozatore dhe përkthyese e palodhur e letërsisë prej gjuhës italiane, zbret në fushën e studimeve letrare me një sprovë që për subjekt ka trishtimin dhe ankthin ekzistencial te poeti ynë kombëtar Naim Frashëri. Ja dhe sugjestioni “poet kombëtar” që i tërheq të gjitha kahet e vështri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-07-2011, 21:14:32

Romancë franceze e vitit 1833: Moj Shqiptarka këmbëlehtë

Para disa muajsh, duke hulumtuar rreth dy romaneve të panjohur të madhështorit Faik Konica, shkruar drejtpërdrejt në frëngjisht, të cilat i kam sot gati për botim, më tërhoqi vëmendjen një thënie e F. A. Steenackers në tetor 1906, sipas së cilës “Shqipëria nuk është më subjekt romance, ashtu siç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-07-2011, 07:39:11

Përse të lexojmë klasikët?

Nga Italo CalvinoMarrë nga Gazeta Standard
1-Klasikë janë ata libra për të cilët zakonisht dëgjon të thuhet: “Po rilexoj… e kurrë po lexoj”.Kjo ndodh zakonisht midis personave me një bagazh leximi “të larmishëm”: nuk është e vlefshme për rininë, moshë kur takimi me botën, e me klasikët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-07-2011, 15:49:40

Kur filluan të shkruanin njerëzit?

Nuk ka datë të veçantë-shkrimi u shfaq në kohë të ndryshme, në vende të ndryshme të botës. Shkrimi i parë filloi me njerëzit që gdhendin vizatime mbi argjilë të lagur ose mbi copa druri ose guri (ekspertët i quajnë këto shenja piktografe). Me kalimin e kohës, shenjat u shtuan, duke hapur rrugën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-06-2011, 17:14:09

"Abetare Multimediale" në përvjetorin e madh të alfabetit të gjuhës shqipe

Abetare Multimediale" në përvjetorin e madh të alfabetit të gjuhës shqipe. Zhvillimi i vazhdueshëm i teknologjisë informative ka ndikuar në mënyrë indirekte edhe në procesin mësimor dhe sistemet mësimore.Viteve të fundit edhe rajoni i Ballkanit ashtu edhe shkollat shqiptare janë duke u munduar t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ergisi, Baby Girl

Ndihmë Për Ese...

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-04-2011, 01:22:11

Gjuha shqipe u krijua në Afrikë

Në botën e sotme ekzistojnë më shumë se 6 mijë gjuhë të folura, por sipas një studimi të kryer së fundmi, të gjitha ato e kanë prejardhje nga një gjuhë e vetme e folur në Afrikë 50-70 mijë vjet më parë.Sipas Quentin Atkinson, psikolog i evolucionit në Universitin e Oklandit në Zelandën e Re, rre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
ERA Vl
09-04-2011, 21:27:07

Plan dhe program edukativ per arsimin 9-vjecar

Kush mund te me ndihmoj me nje plan edukativ dhe program te tille te hartuar per arsimin 9-vjecar? Nese ne forum ndodhet ndonje mesues, mund te me ndihmoj me nje te tille. Faleminderit!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-03-2011, 01:48:57

Servantesi dhe historia e lidhjes me shqiptaret

Vite të shkuara, që në rininë e tyre, dy nga shkrimtarët më të shquar shqiptarë, Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli, kanë pohuar, apo këtë edhe e kanë shkruar se, secili në llogarinë e tij, kishin pasur për një kohë të gjatë si objektiv shkrimin e një libri, që të kishte si personazh qendror Migue...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
20-02-2011, 00:30:02

Mihal Gjergji dhe libri i tij me ngjyra mendimi

“Ngjyrat e mendimit”, një libër me shënime të një kritike të mirëfilltë letrare dhe i realizuar më së miri si i tillë, i autorit Mihal Gjergji, vjen, po të përdorja një metaforë letrare, si një shi i butë pas një thatësire të gjatë në mendimin kritik të letërsisë shqipe, si një libër vërtet i mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-02-2011, 12:26:32

Tarzani, sundimtari i xhunglës

Tarzani, sundimtari i xhunglës, u shfaq (në fillim) në letërsi, më 1912, nga shkrimtari Edgar Rajs Barousi. Ai, në librin e tij përshkroi ngjarjen që lidhej me çiftin bashkëshortor Klejton, i cili, si lord anglez, kishte arritur me anije në një pjesë të Afrikës.Në anije kishte ndodhur një rebeli...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-02-2011, 08:48:46

Sabri Hamiti fiton çmimin e madh të letërsisë 2010

TIRANË- Shkrimtari dhe studjuesi Sabri Hamiti u shpall fitues i “Çmimit të Madh të Letërsisë 2010”, me veprën “Poetika Shqipe” sot paradite në ceremoninë e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë. Pas marrjes së çmimit nga ministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve Ferdinand Xhaferaj, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
28-01-2011, 21:32:17

Pesë librat më të shitur 2010 te Shtëpia e Librit

Misteri dhe e panjohura, qoftë kjo filozofike apo tokësore, duket se ka qenë ajo që i ka tërhequr vizitorët e librarisë tonë fizike gjatë këtij viti. Në pesë librat më të shitur për këtë vit, tre prej tyre janë romane thriller, dy hedhin dritë mbi të shkuarën e Shqipërisë. Ky vit duket se ka qen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
28-01-2011, 21:21:26

Ismail Kadare mbush sot 75 vjec, festa në Paris

Shkrimtari i madh shqiptar, i njohur në mbarë botën dhe fitues i disa cmimeve letrare mbush sot 75 vjec. Ditën e lindjes, shkrimtari do ta kalojë në Paris me familjen e tij, larg zhurmës e bujës. Nga ana tjetër, tri ditë më vonë në Tiranë, Akademia e Shkencave e Shqipërisë në bashkëpunim me Mini...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-01-2011, 13:33:29

Si duhet lexuar një roman

Sado që mund ta dimë fare mirë se një roman është pjellë e fantazisë, irritohemi dhe bezdisemi në rast se kjo vepër nuk arrin që të mbështesë iluzionin se bëhet fjalë për një ngjarje të vërtetë, pra reale, edhe pse të kamufluar me fantazi.Ëndërrojmë duke u shtirë se ëndrrat janë realitet. I till...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-01-2011, 13:21:09

"God's Secret Listener"

"God's Secret Listener" është titulli i librit të shkruar nga John Butterworth. Në libër Butterworth tregon për Shqipërinë e Enver Hoxhës bazuar në historinë e vërtetë të Berti Dostit, i cili në fshehtësi dëgjonte një program radiofonik të krishterë. Kapiten në ushtri, detyra e z. Dosti ishte mo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2011, 11:47:19

Analfabet më 2011

Një rikthim i rrotës së historisë mbrapsht është edhe rishfaqja e analfabetëve midis nesh.Qazimi është një prej personave që nuk nguron të na tregojë se ka kryer vetëm tri klasë dhe sot nuk mban mend as alfabetin e gjuhës shqipe.“Nuk di as të shkruaj dhe as të lexoj. Në jetën time nuk kam lexuar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
14-12-2010, 21:18:20

Poezia lirike shqipe midis dy luftërave në një antologji.

Pardje, në Shtëpinë e Miqve të Librit u organizua diskutimi krijues për librin antologjike mbi poezinë lirike shqipe të autorit Nasho Jorgaqi i cili sjell në një farë mënyre poezinë e poezisë, rininë e saj të përjetshme, shkalla më e lartë e ndjeshmërisë poetike. Janë krijimet më përfaqësuese të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
06-12-2010, 22:36:32

Teatri Kombëtar një mbrëmje poetike për Naim Frashërin

TIRANË- Një mbrëmje poetike “Sonete Naimiane” në 110 vjetorin e vdekjes së poetit Naim Frashëri u organizua nga Teatri Kombëtar ku artistët Drita Pelingu, Margarita Xhepa, Yllka Mujo, Lazer Filipi, Reshat Arbana, Ndriçim Xhepa dhe Bujar Asqeriu interpretuan rreth 25 poezi të krijuara nga rilinda...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2010, 11:06:55

Gjirokastër, tri ditë me poetët e Ballkanit

Tri ditë manifestim i vlerave të përbashkëta dhe të veçanta të poetëve nga rajoni i Ballkanit. Iniciues është bërë klubi i krijuesve "Jonianë" në Sarandë, ndërkohë që mjedisi i veprimtarive integruese ka qenë Gjirokastra. Manifestimi u çel me diskutimin për letërsinë shqipe në kuadrin e asaj bal...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-11-2010, 01:55:21

Shkrimtarë të vegjël

Sa gjëra janë të pazbuluara në botë, sa enigma rrethojnë ekzistencën tonë, a ka jetë përveç nesh në hapësirë? Ndoshta e ardhmja do të na tregojë për shumë gjëra, ndoshta do të na japë përgjigje rreth pyetjeve që prej shekujsh ne i kërkojmë, ndërsaJoni Boçari ka dashur t`i japë tani me librin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-11-2010, 10:04:51

Shqipëria tregon

Po ç'bënë atëherë prozatorët shqiptarë pas vitit 1991? Shtytja për të shkruar është nganjëherë aq e madhe, saqë ajo nuk pyet për mungesë publiku, për indiferencë të shtëpive botuese, për buxhet personal që duhet harxhuar për të nxjerrë një libër.Kjo në kushtet kur instancat shtetërore ose bashki...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-11-2010, 15:21:56

Çabej në letrat nga Kosova

Letërkëmbimi i studiuesve të Kosovës me prof. Eqrem Çabejn. Një kërkim nga arkivat personale, ndërton historinë e një komunikimi të kufizuar në kohën e izolimit politik të kolegëve shkencëtarëGjuhëtari Begzad Baliu nga Universiteti i Prishtinës ka bërë një kërkim në letërkëmbimet e studiuesve ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 23:34:53

Analizë "Aksidentit" të Kadaresë nga WSJ

"Politika të pista, lojëra vdekjeprurëse". Kështu titullohet artikulli i botuar në "Wall Street Journal", ku Tom Nolan ka shkruar mbi disa autorë e mbi disa libra duke e vënë theksin si te politika e pistë, vdekjet e vrasjet ashtu edhe te spiunazhi që vërtitet në subjektin e tyre. Librat me të c...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-10-2010, 15:59:55

Kufizime gjuhësore

Nuk është fjala për gjuhët e huaja perëndimore, të cilat janë në programet e sistemit shkollor shqiptar sipas niveleve të përcaktuara.Ajo është një çështje tjetër.E vërteta është se në këta njëzet vjet njerëzit kanë bërë hapa përpara në përvetësimin e tyre, brenda dhe jashtë sistemit arsimor. Kj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-10-2010, 22:41:12

Si u botua në anglisht Kanuni i Lekë Dukagjinit

Pёr Kanunin e Lekё Dukagjinit kisha dёgjuar qysh nё fёmijёri. Raspodёt dhe lahutarёt shqiptarё kёndonin vazhdimisht pёr Kanunin e Lekёs. Nё vendlindjen time flitej shumё pёr gjykimet sipas Kanunit tё Lekё Dukagjinit. Por numri i atyre qё pleqёronin sipas kёtij Kodi shqiptar nuk ishte i madh. Jo ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe