Zëri Letrar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje Letersine e Gjuhesine


te mirat e eleximit.jpg
IMG_20200318_114906.jpg
Pergjigje nga: steriotipi B, charlie, shejtania

Çfarë libri po lexoni ?

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-01-2020, 20:05:05

23 shprehje nga Fjodor Dostojevski

Fjodor Dostojevski është një prej shkrimtarëve më të famshëm në letërsinë botërore. Veprat e tij madhështore ngrejnë mjeshtërisht pikëpyetje mbi tema të rëndësishme të jetës dhe vdekjes.Më poshtë janë thëniet më të urta të këtij shkrimtari. Me siguri do të ofrojnë shumë “ushqim për mendjen”.1#Du...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2019, 10:41:48

Kryeveprat letrare, të urryera nga shkrimtarët e mëdhenj

Nuk është e lehtë të thuash se diçka nuk na pëlqen kur të gjithë e pëlqejnë. Rreziku është se mos akuzohemi se nuk kuptojmë apo deri për mendjemadhësi: si guxon ta shprehësh opinionin tënd mjeran kur është e qartë se do të përplaset me murin e përjetësisë që mbron kryeveprat? Dhe, mbi të gjitha,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Charlie
09-11-2019, 17:50:50

Nëntë arsye pse duhet të lexoni çdo ditë

Nëse jeni një prej atyre shumë njerëzve që nuk e kanë të lexuarit një zakon të rregullt, atëherë po humbni shumë: leximi ka një numër të madh përfitimesh, dhjetë prej të cilëve janë renditur më poshtë. 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: charlie, Trendafili i kuq, Pasion

Rreshta te perzgjedhur... :)

Charlie
01-08-2019, 22:13:52
Pak po me domethenje  
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Mishel Forever, steriotipi B

Krijimet e Monique!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2019, 22:36:15

Kush ishte Jusuf Vrioni?

Kush ishte Jusuf Vrioni?Jusuf Vrioni është një matuf sklerotik më pat thënë Edi Rama. Aman, Jusuf Vrioni ashtu bën për të. Gjitha femrat, më pat thënë Ornela Vorpsi. Shërbëtor dhe servil regjimi, më pat thënë për të Aurel Plasari. E dija që nuk qe kështu, por një gjen bastard midis gjenesh gjeni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ciarli, shejtania

Idhnaku Klosi

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
DBezhani
04-10-2013, 08:36:01

"Dhe Se Bashku Dhe Si Vllazen"

Qe tash moti jam i zoti Si kam qe', jam e do t'jem Qe tash moti jam i zoti Bij i denj i venit tem. Jam ketu den-baba-den Se nder shekuj kam luftuar Per ket' Shqipe, per ket' ven' Me gjak truallin kam mbuluar. E mbi mue plot kan shkelun Kan prue shpat' e lig'si Në ket' dhe' perj
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
11-04-2013, 15:01:13

Kritika spanjolle ngre në qiell Fatos Kongolin

TIRANE-Është një tregim tragjikisht i bukur. Një autor me vlerë për t'u lexuar e për ta dëgjuar". Kështu shkruan Ricardo Martínez në një shkrim të fillimprillit në revistën spanjolle "Revista de Letras" për romanin e sapobotuar në Madrid, "I humburi", të Fatos Kongolit. Ai e nis artikullin e tij...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
18-10-2012, 09:11:26

Arkivi i Shtetit

Arkivi i Shtetit, drejt përfundimit botimet për PavarësinëArkivi Qendror i Shtetit tashmë është në përgatitjet e fundit të botimeve me dokumente të rralla për periudhën e Pavarësisë. Janë tre botime, ai me dokumente të qeverisë së Vlorës, "Kodiku i Korçës" dhe regjistri i veçantë që i përket qyt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, shejtania, The World

'' Enver Hoxha'' nga Blendi Fevziu

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
30-07-2012, 08:02:48

Intervista e fundit, Podrimja: Ja tmerret e fëmijërisë sime

PRISHTINE - Në intervistën e fundit të poetit të madh, Ali Podrimja, të botuar në anglisht, në revistën prestigjioze amerikane 'World Literature Today' (maj-qershor 2012), ai shpalos shumë detaje të panjohura për publikun. Ndërsa flet për fëmijërinë e tij, për poezinë, për Amerikën, për historin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
30-07-2012, 08:00:24

Përkthyesi Lanksch: Thjesht u dashurova me poezinë e Ali Podrimes

Poezia lirike e Ali Podrimes është e njohur edhe jashtë hapësirave shqipfolëse. Poezitë e Ali Podrimes në gjermanisht janë përkthyer nga Hans-Joachim Lanksch.Poeti i njohur nga Kosova Ali Podrimja ndërroi jetë ditët e fundit në Francë pasi kisjte marrë pjesë në festivalin e pozisë "Voix de la Mé...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-03-2012, 00:53:10

Orienti i ftohur i shqiptarëve

Ervin Hatibi - Këto spostime e deformime emërvendesh a konceptesh, të shqiptuara nga pika maksimale të kulturës sonë dhe të përsëritura ose të noterizuara masivisht nga publiku dhe nga personazhe a ente të specializuara në dekada, kanë një kuptim tjetër të fuqishëm – ai është vërtetimi i tezave ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-02-2012, 01:10:25

Mbi gjuhën, ligjërimin dhe gjuhësinë

Mbi gjuhën, ligjërimin dhe gjuhësinëIlir YzeiriPara disa ditësh në faqet e “Shekullit” u shfaqën mendime e opinione për problemet e gjuhës shqipe prej kolegëve të mi Ardian Vehbiu dhe Ardian Klosi. Do të doja të përfshihesha në këtë diskutim jo aq për të shtuar ndonjë zhurmë të panevojshme, sesa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe