Arkivi i Shtetit - Zëri Letrar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Arkivi i Shtetit

Arkivi i Shtetit

· 1 · 955

  • Postime: 7085
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 18-10-2012, 09:11:26
Arkivi i Shtetit, drejt përfundimit botimet për Pavarësinë

Arkivi Qendror i Shtetit tashmë është në përgatitjet e fundit të botimeve me dokumente të rralla për periudhën e Pavarësisë. Janë tre botime, ai me dokumente të qeverisë së Vlorës, "Kodiku i Korçës" dhe regjistri i veçantë që i përket qytetit të Vlorës i vitit 1567-1568 që ruhet në Bibliotekën e Vatikanit i shkruar në osmanisht, që do të botohet në kuadër të 100-vjetorit. Sipas burimeve nga AQSH, librat janë në fazën e fundit të përgatitjes për t'u prezantuar për publikun së bashku me aktivitete të tjera që ky institucion do të organizojë në kuadër të këtij viti jubile. Bëhet fjalë për ekspozitën me dokumente dhe fotografi të periudhës së Pavarësisë, si dhe një konferencë shkencore dedikuar vitit 1912. Pjesë e kalendarit të festimeve të Arkivit Qendror të Shtetit është edhe njohja nga afër e dokumenteve me vlerë që ky institucion disponon. Javën e fundit të nëntorit, arkivi do të hapë dyert për të gjithë të interesuarit, kryesisht për të rinjtë që duan të njohin historinë e vendit përmes dokumenteve.

Temat e fundit