×

Çfarë libri po lexoni ?

Çfarë libri po lexoni ?

· 836 · 80462
Capkenja
#125 ne: 30-10-2005, 12:44:58
Lum ju qe keni kohe per te  lexuar,une vij aq e vdekur sa nuk me del koha te lexoj leksionet.
Do te doja me gjithe qejf  Harku i Triumfit

 kam nja 4 vjet qe e kam lexuar

 • Postime: 222
e dashur
#126 ne: 04-11-2005, 02:43:43
Kam ne dore Kodi da vincit

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#127 ne: 06-11-2005, 10:48:59
une sapo bleva nje liber " MYTHOLOGY"  The ILLUSTRADET ANTHOLOGY of WORLD MYTH & STORYTELLING" mu duk interesant por kur ta mbaroj ju them se eshte ca i trashe :???

 • Postime: 160
cloud
#128 ne: 06-11-2005, 12:56:59
Robert Frost   " Early Poetry"

 • Postime: 1125
 • Gjinia: Mashkull
INDRITI
#129 ne: 10-11-2005, 15:13:44
Une sapo mbarova Romanin fotografite e Kujtimeve te autorit Milazim Krasniqi.
Vertete shume i bukur.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#130 ne: 11-11-2005, 12:10:15
Sapo fillova: Kujtim Kurvash te Trishta nga Marquez.

 • Postime: 222
e dashur
#131 ne: 11-11-2005, 12:44:45
Sapo fillova: Kujtim Kurvash te Trishta nga Marquez.

 kete liber e kam kaluar ne dore para ca ditesh por nuk e kam perfunduar akoma...

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#132 ne: 11-11-2005, 12:52:02
sa per fillim... eshte teper i mire... te shohim tutje...

 • Postime: 51
karamelja
#133 ne: 13-11-2005, 07:19:25
sapo kam mare "dashuria e pare dhe e fundit"eshte permbledhje tregimesh nga autore te ndryshem boterore

 • Postime: 149
 • Gjinia: Femer
dorieta
#134 ne: 15-11-2005, 09:27:05
tani sa mbarova librin vajzat misterioze nga dean contz. ishte shum i bukur. e ka lexu noj njoni prej jush?

 • Postime: 141
The Sphinx
#135 ne: 19-11-2005, 12:19:19
tani sa mbarova librin vajzat misterioze nga dean contz. ishte shum i bukur. e ka lexu noj njoni prej jush?

per ça flet?


kot per kuriozitet...

 • Postime: 19
Bjork
#136 ne: 23-11-2005, 19:39:02
Ne rradhe te pare, shume faleminderit se i morra shenim te gjithe librat qe keni lexuar dhe tani kam nje liste mjaft te gjere (meqe keto kohe e fundit me kane shterruar idete per sa i perket librave jo akademik).

"Yjet Nuk Vishen Keshtu" eshte me te vertete shume i bukur dhe rrenqethes, mua me ka prekur shume kur e kam lexuar.

"Njeqind Vjet Vetmi" eshte nje tjeter perle per mendimin tim (por une jam subjektive ne kete kendveshtrim meqe ky eshte edhe libri im i preferuar - te pakten deri tani) dhe ne pergjithesi te gjithe librat e G.G. Marquez jane te tille.

Do keshilloja "The Unbearable Lightness of Being" nga Milan Kundera dhe librat e Kunderes ne pergjithesi, meqe edhe ato jane shume interesant dhe terheqes.
Nje tjeter (sidomos per ato qe pelqejne librat me nuanca psikologjike dhe lexova qe dikush ishte i interesuar ne libra te tille) eshte "Being and Nothingness" nga Sartre.


 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#137 ne: 23-11-2005, 19:50:57
Sa kam filluar me librin Ã…ndevandreren - titulli origjinal Spiritwalker - nga Hank Wesselman.

 • Postime: 31
Plaku
#138 ne: 24-11-2005, 10:21:15
Kohen e fundit po lexoj te gjitha veprat e Paulo Cohelios, te perkthyera ne gjuhen shqipe. Tani kam filluar ZAHIR, romanin e tij te fundit.
Para se te merrni te lexoni kete roman, ju sugjeroj qe te lexoni romanet e tij paraprake, per tu dukur me interesant kuptimi i vepres

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull
shqiptari
#139 ne: 24-11-2005, 11:07:45
Eh do te kisha pasur deshire te lexoj edhe libra tjera por me kane sterngakuar:
Kontabiliteti, Makro-Mikro Ekonomia, Matematika e Biznesit...Menaxhme nti Nderkombetare...
Por prape lexoj edhe tjeter cka si revista, gazeta..
Ndersa librin qe planifikoj ta lexoj nese do te kem kohe te lire eshte nje liber mbi jeten dhe vepren e Isa Boletinit...
shqiptari.
Capkenja
#140 ne: 28-11-2005, 10:36:48
88 meso te shkruar shqip

fillo abetaren nga fillimi se shkruan arabisht ti(ste marrim vesh dot)

 • Postime: 38
astriti
#141 ne: 28-11-2005, 15:25:47
Une  po lexoj  Spiritus  te  famshmit  Ismail  Kadare.
 

 • Postime: 5
osm19
#142 ne: 28-11-2005, 16:56:49
Une po lexoj librin " Xha Gorio " , te Balzakut.

 • Postime: 149
 • Gjinia: Femer
dorieta
#143 ne: 29-11-2005, 08:42:09
per ça flet?


kot per kuriozitet...


KY LIBRI FLET PER NJE NJERI QE VRISTE TE GJITH NJEREZIT QE I DILNIN PERPARA. ISHTE NJE CUN REBEL DHE SHUM I PASHEM. TEK TE TRIDHJETAT. NJE GOC QE KISHTE ARDHUR PER PUSHIME NE FSHAT TEK NJE SHOQJA E VET BEHET DESHMITARE E SHUM VRASJEVE. VETEM KJO ARRIN TE SHPETOJE. NE FUND KY CUNI VDES....PO ISHTE ME TE VERTET SHUM I BUKUR. KY LIBRI ESH PERKTHYER NE 50 GJUH DHE KA NJE TIRAZH PREJ 90 MILION KOPJE...

 • Postime: 6
 • Gjinia: Mashkull
Orbis Unum
#144 ne: 29-11-2005, 14:09:19
88 meso te shkruar shqip

fillo abetaren nga fillimi se shkruan arabisht ti(ste marrim vesh dot)

po ta perkthej un moj goce tha qe:ilir nga elbasani do behet person i rendesishem sepse kalon nga e drejta e punes te mafia dinasti...eh c'na ka gjet me kete rini ne  Jojo: Jojo:

 • Postime: 31
Plaku
#145 ne: 30-11-2005, 10:34:08
Lexoni me mixhen lexoni

 • Postime: 22
 • Gjinia: Femer
Luljeta77
#146 ne: 30-11-2005, 10:37:54
Mbarova ''Lulet e ftohta te prillit'': Ismail Kadare. Nuk me pelqeu fare. :(
Nuk e di se ishte faji i perkthimit ( sepse e lexova italisht) apo jo, po me te than te drejten nuk me pelqeu.
Ka njeri qe e ka lexuar???????? ;)

 • Postime: 445
 • Gjinia: Femer
tweet
#147 ne: 02-12-2005, 21:06:54
Une po lexoj 'Zahiri' te Coelhos.

Me padurim po e pres perfundimin dhe pastaj po planifikoj te filloj librin tjeter 11 Minuta.

 • Postime: 1107
 • Gjinia: Femer
Borebardha
#148 ne: 11-12-2005, 17:24:44
Po lexoje nje liber historike per nje treve te Kosoves

 • Postime: 2357
 • Gjinia: Mashkull
kreksi
#149 ne: 11-12-2005, 18:47:22
Mbarova ''Lulet e ftohta te prillit'': Ismail Kadare. Nuk me pelqeu fare. :(
Nuk e di se ishte faji i perkthimit ( sepse e lexova italisht) apo jo, po me te than te drejten nuk me pelqeu.
Ka njeri qe e ka lexuar???????? ;)

Une e kam lexuar ne nje gjuhe tjeter, po ashtu si thuani ju, s'me ka pelqyer fare sepse mungonte fryma kadariane si ne "kush e solli....'' etj...
Si ide ishte mire e marrur kjo legjend por mungon zberthimi i saj...tani ne ndoshta jemi edhe te vegjel qe te kritikojm diken te madh por plotesishte qe pajtohem me juve....
Shpresoj qe ne t'ardhmen Kadare do te kthehet me nje roman si dikur, te shkruar se mbari....

Edhe nje gje, se  di se a  keni vrejtur; as personazhet e tije me s'duken simpa si dikur, ndoshta ngase u mbushur thesi apo u zbraz lista e emrave ....
Duhet te gjeje tjer personazh pak me real qe prekin token shqiptare me kemb, nese  jetojn atje ose duhet te dali me ndonje roman europian, ku zihet jeta e veshtire.
Une e shof se eshte i aft te shkruaj diçka mbi ramjen e murit t e berlinit, besoj se do te merrte menjehere çmimin Nobel....

nuk e di se  a  keni vrejtur se pere te depertuar nje shqiptar ne europe si talent artist apo shkrimtar, ai duhet te kete nje emer qe fillon me ;
K=Kafka
Kundera
kurosava
Kokoshka
Kusturica
Kongoli
Kokona
Kadare
Kodra
.........
....vazhdo me tjeret qe i harrova.....

keshtu behet martesa ne mes oriontit dhe oksidentit, po pate emer qe tingllon ecen, po s'pate rri aty urt ne vend tendin dhe pike !
 

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk hani pas stërvitjes

Nisur nga InfoZRubrika Fitness

Postimi i fundit 04-06-2020, 07:47:14
nga InfoZ
Çfarë pëlqejnë gratë te një burrë?

Nisur nga InfoZRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 26-05-2020, 12:29:47
nga InfoZ
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Kush dhe cfare jane Jexhuxh - Maxhuxhet?

Nisur nga M A XRubrika Libraria Islame

Postimi i fundit 07-05-2020, 13:59:31
nga M A X
Çfarë është sëmundja ‘Kawasaki’ dhe si lidhet me COVID-19

Nisur nga M A XRubrika Jeta

Postimi i fundit 12-05-2020, 08:56:22
nga M A X