Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: ciarli
« ne: 28-01-2013, 18:10:31 »

Me mire tia kishin dhene ndonje Neo Zelandezi, po te shohin shkrimtaret e tyre. Kina ka kulture spiritualiste dhe nuk eshte mire te prishet me gjithfare nojmash.
Postuar nga: Shej
« ne: 12-10-2012, 13:40:45 »

 Mo Yan, pseudonimi i Guan Moye, lindi në vitin 1955 në Gaomi në provincën Shandong.

Prindërit e tij ishin bujq. Gjatë Revolucionit Kulturor, ai e la shkollën kur ishte 12 vjeç dhe nisi të punonte në bujqësi, më vonë shkoi si punëtor në një fabrikë.

Në vitin 1976 ai u bashkua me ushtrinë kineze.

Gjatë kësaj kohe ai nisi të studionte letërsi dhe të shkruante tregimet e para. Në vitin 1981 ai botoi të parën novelë në një revistë letërsie.

Por shpërthimin e pati në vitin 1986 me librin “Lumi i thatë”.

Në vlerësimin për shkrimtarin thuhet se ai ofron një përzierje mes fantazisë dhe realitetit, duke krijuar një botë që në kompleksitetin e saj na kujton veprat e William Faulkner dhe Gabriel Garcia Marquez.
Postuar nga: ßåßy ღ
« ne: 11-10-2012, 15:57:32 »

STOKHOLM - Akademia Suedeze e Shkencave në Stokolm i dha sot çmimin “Nobel” për Letërsinë, shkrimtarit kinez Mo Yan fiton cmimin Nobel për Letërsinë. 57 vjecari është personi i 109 që merr këtë cmim prestigjoz.

Akademia suedeze, vlerësoi punën e shkrimtarit për "realizmin magjepsës dhe gërsheton përrallat popullore me historinë bashkëkohore".

Shkrimtari ynë i madh Ismamil Kadare, nuk arriti të marrë as këtë herë çmimin, ndonëse mediat ndërkombëtare flisnin se si mund të ishte një kandidat potencial. Edhe gazeta prestigjioze Dagen Nyhteter, lakon emrin e Kadaresë si një nga fituesit e çmimit të madh. Për të disatën herë, shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është kandidat për këtë çmim, por nuk e merr. Këtë vit në garë ishin 46 emra shkrimtarësh

Vitin e shkuar cmimi iu dha poetit suedez Tomas Transtroemer. I prezantuar nga Fondacioni i Nobelit, cmim i cili i jepet vetëm shkrimtarëve të cilët ende jetojnë, vlen 8 milion kron suedez, 1.2 milion dollarë.

Ndarje e çmimeve “Nobel”, filloi me datën 8 tetor me dhënien e çmimeve për mjekësinë dhe do të përfundojnë në 15 tetor me çmimin për ekonominë.