Nobelin për Letërsinë e merr shkrimtari kinez Mo Yan - Zëri Letrar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nobelin për Letërsinë e merr shkrimtari kinez Mo Yan

Nobelin për Letërsinë e merr shkrimtari kinez Mo Yan

· 3 · 977

  • Postime: 18095
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

ne: 11-10-2012, 15:57:32
STOKHOLM - Akademia Suedeze e Shkencave në Stokolm i dha sot çmimin “Nobel” për Letërsinë, shkrimtarit kinez Mo Yan fiton cmimin Nobel për Letërsinë. 57 vjecari është personi i 109 që merr këtë cmim prestigjoz.

Akademia suedeze, vlerësoi punën e shkrimtarit për "realizmin magjepsës dhe gërsheton përrallat popullore me historinë bashkëkohore".

Shkrimtari ynë i madh Ismamil Kadare, nuk arriti të marrë as këtë herë çmimin, ndonëse mediat ndërkombëtare flisnin se si mund të ishte një kandidat potencial. Edhe gazeta prestigjioze Dagen Nyhteter, lakon emrin e Kadaresë si një nga fituesit e çmimit të madh. Për të disatën herë, shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është kandidat për këtë çmim, por nuk e merr. Këtë vit në garë ishin 46 emra shkrimtarësh

Vitin e shkuar cmimi iu dha poetit suedez Tomas Transtroemer. I prezantuar nga Fondacioni i Nobelit, cmim i cili i jepet vetëm shkrimtarëve të cilët ende jetojnë, vlen 8 milion kron suedez, 1.2 milion dollarë.

Ndarje e çmimeve “Nobel”, filloi me datën 8 tetor me dhënien e çmimeve për mjekësinë dhe do të përfundojnë në 15 tetor me çmimin për ekonominë.

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 12-10-2012, 13:40:45
 Mo Yan, pseudonimi i Guan Moye, lindi në vitin 1955 në Gaomi në provincën Shandong.

Prindërit e tij ishin bujq. Gjatë Revolucionit Kulturor, ai e la shkollën kur ishte 12 vjeç dhe nisi të punonte në bujqësi, më vonë shkoi si punëtor në një fabrikë.

Në vitin 1976 ai u bashkua me ushtrinë kineze.

Gjatë kësaj kohe ai nisi të studionte letërsi dhe të shkruante tregimet e para. Në vitin 1981 ai botoi të parën novelë në një revistë letërsie.

Por shpërthimin e pati në vitin 1986 me librin “Lumi i thatë”.

Në vlerësimin për shkrimtarin thuhet se ai ofron një përzierje mes fantazisë dhe realitetit, duke krijuar një botë që në kompleksitetin e saj na kujton veprat e William Faulkner dhe Gabriel Garcia Marquez.

  • Postime: 570
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 28-01-2013, 18:10:31
Me mire tia kishin dhene ndonje Neo Zelandezi, po te shohin shkrimtaret e tyre. Kina ka kulture spiritualiste dhe nuk eshte mire te prishet me gjithfare nojmash.

Temat e fundit