Shpallen çmimet e letërsisë për vitin 2006 - Zëri Letrar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shpallen çmimet e letërsisë për vitin 2006

Shpallen çmimet e letërsisë për vitin 2006

· 3 · 3803

  • Postime: 27101
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-12-2006, 02:03:31
Çmimi i posaçëm i Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve "Penda e Artë", i jepet fratit të kujtimeve, "Nderit të Kombit" AT Zef Pllumi, për veprën e tij monumentale "Rrno vetëm për me tregue"
Trofetë:

Proza

Zija Çela "Las varrezas" roman

Poezia

Ali Podrimja "Pikë e zezë në blu" poezi

Studimi

Sabri Hamiti "Tematologjia" studim

Përkthimi nga gjuha e huaj në shqip

Gabriel Garsia Markes "Kujtim kurvash të trishta" roman përktheu Mira Meksi

Përkthimi nga gjuha shqipe në gjuhë të huaj

Marin Dobresku për veprën e Kadaresë

Letërsia për fëmijë

Xhevat Beqaraj "Rruazat e vesës" vjersha dhe poema

Veprat konkuruese

Të paktën 150 vepra janë paraqitur për të konkuruar në Konkusin kombëtar të Letërsisë "Penda e Artë" dhe "Penda e Argjendë" një konkurs- traditë në njohjen dhe përballjen e vlerave në botimet bashkëkohore shqiptare, në harkun kohor të një viti.

Juria, e përbërë nga emra të njohur të letrave shqipe, përzgjodhi fillimisht 136 vepra nga të cilat 39 vepra në prozë, 30 në poezi, 24 në fushën e studimit, 27 vepra të përkthyera, 15 vepra për letërsinë për fëmijë. Gjatë një konference për shtyp më 22 dhjetor u bënë të ditura 5 veprat e përzgjedhura për secilën gjini për çmimin "Penda e Argjendë", përkatësisht në poezi, prozë, përkthim, studim dhe letërsi për fëmijë, sipas specialistit.

Proza


Zija Çela "Las varrezas" roman

Besim Fusha "Pëshpërimat e kryeqytetit të shurdhëruar" rrëfenja

Mehmet Kraja "Im atë donte Adolfin" roman

Bashkim Shehu "Angelous Nova" roman

Lazër Stani "Dënesje në dru" tregime

Poezia

Visar Zhiti "Thesaret e frikës" poezi

Ali Podrimja "Pikë e zezë në blu" poezi

Agron Tufa "Avangardë engjëjsh" poezi

Mujo Buçpapaj "Fitorja e padukshme" poezi

Gazmend Krasniqi "Poema" poema

Studimi

Nasho Jorgaqi "Jeta e Fan S. Nolit" studim

Milazim Krasniqi "Soneti në poezinë shqipe" studim

Basri Çapriqi "Simboli dhe rivalët e tij" studim

Sabri Hamiti "Tematologjia" studim

Luan Topçiu "Vetmia nostalgjike në poezi" studim

Përkthimi nga gjuha e huaj në shqip

George Orwell 1984 roman përktheu Çelo Hoxha

Salvadore Quazimodo "Një hark i hapur" poezi përktheu Zimo Krutaj

Elias Canetti "Gjuha e shpëtuar"

"Pishtari në veshin"

"Loja e syve" trilogji përktheu Aristidh Ristani

Gabriel Garsia Markes "Kujtim kurvash të trishta" roman përktheu Mira Meksi

Isak Bashevic Singer "I penduari" roman përktheu Edvin Shvarc

Letërsia për fëmijë

Xhevat Beqaraj "Rruazat e vesës" vjersha dhe poema

Flamur Topi "Gara e jetës" tregime

Dionis Bubani "Aventurat e Çapaçulit nga Australia

"në Polin e Jugut" tregime

Çmimi i posaçëm i Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve "Penda e Artë", një çmim i lartë dhënë një personaliteti të letrave shqipe, i njehsuar edhe si Çmimi i karrierës dhe "Penda e Argjendë" u jepet personave të gjallë apo jo, dhe i dedikohet veçanërisht përkrahjes së prirjeve moderne dhe emancipuese, estetike të autorëve të mëdhenj shqiptarë, të cilët kanë luajtur një rol të rëndësishëm në jetën e shoqërisë shqiptare. Në këtë konkurs ishin të ftuar për të marrë pjesë autorët shqiptarë, që kanë botuar gjatë vitit 2005 në gjininë e prozës, poezisë, studimit, përkthimit dhe letërsisë për fëmijë në gjuhën shqipe.

Juria e këtij konkursi përbëhet nga Mark Marku, Kryetar jurie-studiues, Bardhyl Londo, shkrimtar, Persida Asllani, studiuese, Ibrahim Berisha, shkrimtar, Virgjil Muçi, shkrimtar. Juria e Konkursit kombëtar të Letërsisë "Penda e Artë dhe Penda e Argjendë 2006", shpalli dje më 27 dhjetor fituesit për çmimin kombëtar "Penda e Argjendë" në gjininë e prozës, poezisë, përkthimit, studimit dhe letërsisë për fëmijë:

  • Postime: 5503
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 11-01-2007, 08:45:37
Faleminderit per Temen Berni. Dikush Elegant si puna ime do te ishte i/e interesuar. Plus qe une e kam vene re qe ty te pelqen Arti, Kinemaja, Poezite, Hollivudi. Tema te kesaj natyre m'i ke gjithmone gati sa hap e mbyll syte. LOL

  • Postime: 570
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 14-08-2013, 18:44:16
ishin ndonje cike te mire.... pamja e jashtme pertej rrobave, pertej grimit tregon kohe te bukur

Temat e fundit