Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: ciarli
« ne: 14-08-2013, 18:44:16 »

ishin ndonje cike te mire.... pamja e jashtme pertej rrobave, pertej grimit tregon kohe te bukur
Postuar nga: Elegance
« ne: 11-01-2007, 08:45:37 »

Faleminderit per Temen Berni. Dikush Elegant si puna ime do te ishte i/e interesuar. Plus qe une e kam vene re qe ty te pelqen Arti, Kinemaja, Poezite, Hollivudi. Tema te kesaj natyre m'i ke gjithmone gati sa hap e mbyll syte. LOL
Postuar nga: Berni
« ne: 28-12-2006, 02:03:31 »

Çmimi i posaçëm i Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve "Penda e Artë", i jepet fratit të kujtimeve, "Nderit të Kombit" AT Zef Pllumi, për veprën e tij monumentale "Rrno vetëm për me tregue"
Trofetë:

Proza

Zija Çela "Las varrezas" roman

Poezia

Ali Podrimja "Pikë e zezë në blu" poezi

Studimi

Sabri Hamiti "Tematologjia" studim

Përkthimi nga gjuha e huaj në shqip

Gabriel Garsia Markes "Kujtim kurvash të trishta" roman përktheu Mira Meksi

Përkthimi nga gjuha shqipe në gjuhë të huaj

Marin Dobresku për veprën e Kadaresë

Letërsia për fëmijë

Xhevat Beqaraj "Rruazat e vesës" vjersha dhe poema

Veprat konkuruese

Të paktën 150 vepra janë paraqitur për të konkuruar në Konkusin kombëtar të Letërsisë "Penda e Artë" dhe "Penda e Argjendë" një konkurs- traditë në njohjen dhe përballjen e vlerave në botimet bashkëkohore shqiptare, në harkun kohor të një viti.

Juria, e përbërë nga emra të njohur të letrave shqipe, përzgjodhi fillimisht 136 vepra nga të cilat 39 vepra në prozë, 30 në poezi, 24 në fushën e studimit, 27 vepra të përkthyera, 15 vepra për letërsinë për fëmijë. Gjatë një konference për shtyp më 22 dhjetor u bënë të ditura 5 veprat e përzgjedhura për secilën gjini për çmimin "Penda e Argjendë", përkatësisht në poezi, prozë, përkthim, studim dhe letërsi për fëmijë, sipas specialistit.

Proza


Zija Çela "Las varrezas" roman

Besim Fusha "Pëshpërimat e kryeqytetit të shurdhëruar" rrëfenja

Mehmet Kraja "Im atë donte Adolfin" roman

Bashkim Shehu "Angelous Nova" roman

Lazër Stani "Dënesje në dru" tregime

Poezia

Visar Zhiti "Thesaret e frikës" poezi

Ali Podrimja "Pikë e zezë në blu" poezi

Agron Tufa "Avangardë engjëjsh" poezi

Mujo Buçpapaj "Fitorja e padukshme" poezi

Gazmend Krasniqi "Poema" poema

Studimi

Nasho Jorgaqi "Jeta e Fan S. Nolit" studim

Milazim Krasniqi "Soneti në poezinë shqipe" studim

Basri Çapriqi "Simboli dhe rivalët e tij" studim

Sabri Hamiti "Tematologjia" studim

Luan Topçiu "Vetmia nostalgjike në poezi" studim

Përkthimi nga gjuha e huaj në shqip

George Orwell 1984 roman përktheu Çelo Hoxha

Salvadore Quazimodo "Një hark i hapur" poezi përktheu Zimo Krutaj

Elias Canetti "Gjuha e shpëtuar"

"Pishtari në veshin"

"Loja e syve" trilogji përktheu Aristidh Ristani

Gabriel Garsia Markes "Kujtim kurvash të trishta" roman përktheu Mira Meksi

Isak Bashevic Singer "I penduari" roman përktheu Edvin Shvarc

Letërsia për fëmijë

Xhevat Beqaraj "Rruazat e vesës" vjersha dhe poema

Flamur Topi "Gara e jetës" tregime

Dionis Bubani "Aventurat e Çapaçulit nga Australia

"në Polin e Jugut" tregime

Çmimi i posaçëm i Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve "Penda e Artë", një çmim i lartë dhënë një personaliteti të letrave shqipe, i njehsuar edhe si Çmimi i karrierës dhe "Penda e Argjendë" u jepet personave të gjallë apo jo, dhe i dedikohet veçanërisht përkrahjes së prirjeve moderne dhe emancipuese, estetike të autorëve të mëdhenj shqiptarë, të cilët kanë luajtur një rol të rëndësishëm në jetën e shoqërisë shqiptare. Në këtë konkurs ishin të ftuar për të marrë pjesë autorët shqiptarë, që kanë botuar gjatë vitit 2005 në gjininë e prozës, poezisë, studimit, përkthimit dhe letërsisë për fëmijë në gjuhën shqipe.

Juria e këtij konkursi përbëhet nga Mark Marku, Kryetar jurie-studiues, Bardhyl Londo, shkrimtar, Persida Asllani, studiuese, Ibrahim Berisha, shkrimtar, Virgjil Muçi, shkrimtar. Juria e Konkursit kombëtar të Letërsisë "Penda e Artë dhe Penda e Argjendë 2006", shpalli dje më 27 dhjetor fituesit për çmimin kombëtar "Penda e Argjendë" në gjininë e prozës, poezisë, përkthimit, studimit dhe letërsisë për fëmijë: