Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: Vargje
« ne: 16-12-2020, 00:32:56 »

Dredhia dhe Drejtesia
Ka Dredhi ka Drejtesi
Bashke nuk bejn miqesi.
Njera dridhet e sperdridhet,
Neper shtigje turret fshihet.
Kamuflohet si neperka
Her si qengji e her si delja.
Shoqe ska askush s'e don
Po dhe dredhise s' i behet vone.
Eshte mesuar ne vetmi
Vetem han e vetem pi.
Ruges kur has drejtesine
E urren boten ia nxin.
Mirpo drejtesia spyet fare
E njeh mire kte genjeshtare.
Ecen rruges plot krenari
E vertet gjith miresi.
Fytyrë s'nderro  as veshje kurre
Per interesa s'behet ure.
Adm. M. L.
Postuar nga: Vargje
« ne: 16-12-2020, 00:32:24 »

Nje dite ne nje kotec
Pulat benin kaq shume veze.
Ka ka ka e kakaka
Melodi si kjo nuk ka.
Ne na duket lemeri,
Por kunadhes mrekulli
Atje ne pyll ne streh te saj.
Pulat ka deshire ti haje.
Goja leng kunadhes gjore.
Fatin don qe ta provoj.
Nis afrohet tek koteci
Por per pak brenda mbeti.
Del i zoti me nxitim
Me nje cifte, ishte trim.
Beri bam nja 2 here
Bishti dhelpres mbeti ne dere.
Donte pulat e kotecit
Desh ngordhi brenda ngeci.
Por trofen ia la fshatarit
Mu ne dere bishtin vari.
Qe her tjeter zonja dhelper
Te zer mend e mos harroje.
Se per nje  pule nga koteci
Humbi bishtin madheshtore.
Adm M.  L. Korrik  2020
Postuar nga: Vargje
« ne: 16-12-2020, 00:31:05 »

Shkronja''Ë''
''Ë'' e ëmbël ''ë'' e artë,
Shtojzovalle zemër mjaltë.
''Ë'' e ëmbël ''ë'' e mirë,
bashkë gatuajmë ëmbëlsirë.
Është kudo nuk lodhet kurrë,
Zgjon një ëndërr thellë në gjumë.
Zgjon një ëndërr mbyll një vjershë,
Vjen ngaherë me hap të lehtë.
''Ë'' e ëmbël ''ë'' e artë,
Shtojzovalle zemër mjaltë.
Shtojzovalle mrekulli,
veshur gjuha me magji.
Postuar nga: 12:51
« ne: 21-05-2020, 01:46:38 »

 

Kjo teme ne lidhje me Vjersha per klasen e 5 sherben si vend diskutimi dhe burim informacioni per te ndare, marre e dhene info e lajme, apo fotografi e videoklipe; per te bere diskutime e biseda, per te kerkuar ndihme, per te bere pyetje e per te marre pergjigje; per keshilla e sugjerime; per te shprehur shqetesime apo kritika, ne menyre te hapur, te lire dhe te pacensuruar. Cdokush mund te jape kontribut duke postuar ketu.

Tema per Vjersha per klasen e 5 permban artikujt dhe lajmet me te rejat e fundit nga burime te ndryshme mediatike online, por dhe nga mediat e tjera si TV, Gazeta, Revista, Radio, Podcasts etj, si dhe diskutime e biseda qe rrjedhin prej tyre. Preferohet qe lajmet dhe informacionet per kete teme te jene shqip dhe nga mediat e portalet shqiptare, por nese vertete jane shume interesante dhe me vlere, atehere dhe ne gjuhe te huaja nuk eshte problem qe te postohen, se paku linku ku e keni gjetur, lexuar apo shikuar. Nese keni info te vecanta qe ndoshta nuk gjenden diku tjeter, natyra e faqes tone e ben te mundur kete, pasi ketu sic dihet mund te shkruhet lirshem, anonim dhe pacensure. Sepse kjo platforme nje nga misionet baze te saj ka pikerisht dhenien e mundesise per shkembim e shperndarje infosh e dijesh pacensure dhe pa pengesa.

Cdo gje tjeter interesante ne lidhje me Vjersha per klasen e 5 qe dikush mund te kete dhe qe mund te jete me interes publik eshte i lutur t’i postoje dhe ndaje me komunitetin tone. Edhe infot e gjetura te Wikipedia shqip por dhe burime te tjera, mund te sherbejne si pikenisje per te biseduar e diskutuar. Ka raste psh kur informacionet e gjendura online, psh edhe artikujt e Wikipedias, apo neper portale te ndryshme, nuk i pergjigjen realitetit. Mund t’i tematizoni ketu keto gjera duke sqaruar, shpjeguar, plotesuar apo korrigjuar gabimet e te pavertetat qe ju keni vene re.

Duke u nisur nga keto dhe duke qene se ky eshte nje forum shqiptar ketu mund te komentohet dhe te behen biseda te larmishme qe kane te bejne me Vjersha per klasen e 5, duke krijuar keshtu edhe tema interesante dhe debat per cdo gje qe ka te beje me te. Kjo teme eshte dhe per ato raste kur dikush thjeshte deshiron te flase ne menyre te lirshme pa ndonje qellim apo tematike te vecante, duke e kthyer ate ne nje chat per biseda dhe komente informale.

Kush ka nevoje per ndihme per cdo gje ne lidhje me Vjersha per klasen e 5 ketu eshte po ashtu vendi i duhur duke iu drejtuar komunitetit te perdoruesve, sepse gjithmone gjendet dikush qe ndoshta ka pergjigjen e duhur per ndihmen qe kerkohet. Edhe pyetjet, si per te shuar kureshtjen, apo dhe per te marre informacioni qe kerkohen, po ashtu mund te shtrohen ketu, sepse me shume mundesi dikush e ka pergjigjen qe kerkoni.

Kini parasysh qe postimet ne kete teme, ashtu si ne cdo teme te Zerion, duhet t’i permbahen rregullores tone dhe si te tilla duhet te karakterizohen nga respekti, edukata, mundesisht gjuha e kuptueshme dhe e paster dhe larg nga sharjet, ofendimet, racizmi dhe sulmet personale. Me shume rendesi eshte po ashtu edhe ruajtja e te drejtes se autorit per gjerat qe postoni duke cituar burimin. Gjithashtu jo spam ketu!