Letersia Boterore - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Rreth letersise boterore

M A X
10-12-2009, 00:57:08

Octavio Paz

I nderuar me Çmimin Nobel për Letërsinë në vitin 1990, Octavio Paz ishte poeti, eseisti dhe kritiku më i madh i Amerikës Latine, vepra më jetëgjatë e të cilit ishte "Labirinti i Vetmisë"Perëndimi kthehet nga Lindja në mbarimin e historisë/Një intervistë e shkuar për të kuptuar të tashmenPaz be...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2009, 12:58:36

Dan Braun dhe "kodi" i suksesit të tij

Dan Braun dhe "kodi" i suksesit të tijKa sfiduar me librat e tij Kishën Katolike dhe masonët, e ndërsa gëzon frytet e famës dhe ato financiare të punës së deritanishme, bën plane për të ardhmen dhe temat që synon të rrahëKishte kohë që njihej nga lexuesi, por famën e vërtetë bot...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
18-02-2009, 21:06:48

Ndihmmmeeee

Ju lutem me ndihmoni ...me duhet shume urgjent Monologu i Medeas se Europidit, por ne shqip!!!!! do jua dija shume per falemners.... :)
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Mitrovicasja
07-01-2009, 02:13:25

Literatur Isabel Allende

Mirembrema! Ju lutem, kush e njef Isabell Allenden dhe tregimin qe ajo ka shkruar  "La gorda de porcelana". A eshte ky tregim rastesisht ne shqip i perkthyer. Nese jo atehere a mundet dikush te me ndihmoj qe ta perkthej, ngase nuk kam njohuri te mjaftueshme ne spanjollisht. Flmnd.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-05-2008, 11:32:22

Gore Vidal

Gore Vidal dhe fundi i një epoke, është "i mbijetuari" i shkrimtarëve të "brezit të artë"Në moshën 81-vjeçare nuk ka frikë nga vdekja dhe nuk i ka mbetur asnjë peng nga jeta e gjatë17 vjet më parë, Gore Vidal i tha një gazetari: "Intervista që po të jap është e fundit. Jam për r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
gjilanigirl
14-05-2008, 03:04:31

JAMES JOYCE

JAMES JOYCE (Xhejms Xhojsi)- shkrimtar irlandez jeten e kaloi ne bredhje.Ashtu si edhe Marsel Prustit, biografia i ka shërbyer si pike fillese ne krijimtarine e tij letrare.Këto elemente te jetës se autorit me se shumti hetohen te "Portreti i artistit ne rini", te mishëruara ne figurën e persona...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-05-2008, 14:15:52

Ernest Heminguei, shkruan më mirë kur dashuron

"Unë shkruaj çdo mëngjes, mundësisht sapo agon dita. Në këtë orë askush s‘të shqetëson; është ende fresk, mbase edhe ftohtë; nis të shkruash dhe në punë e sipër ngrohesh. Lexon atë që ke shkruar një ditë më parë dhe me që ndalesh vetëm atëherë kur e di se çfarë do të ndodhë më tej, fillon atje k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
23-11-2007, 17:57:25

Ushtari dhe zogu.

Vladimir GOLEVFurtuna e zjarrtë kishte fshirë nga faqja e dheut njerëz, bimë edhe kafshë; kishte transformuar lëndinën e lulëzuar në një shkretëtirë dhe vdekje, edhe vetë atë në një rreckë të mbuluar nga dheu. Ku janë shokët e tij? Të gjithë kanë vdekur ose kanë shkuar drejt pozicioneve të shënu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Altruisti
11-11-2007, 02:07:03

Ngritu

Ngritu H. Xhibran   Lulëzo midis shkretëtirës Nëpërmjet dallgëve të stuhive ngritu Udhëto   Jepja këngës në vlugun e vajit Tejpërtej skëterrës ndriço Çohu   Mos u rrëzo as i gjymtë Në mes të vdekjes buzëqesh Lind
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
04-07-2007, 17:07:24

Mihail Afanasijevic Bulgakov

Mihail Afanasijevic Bulgakov (1891-1940),nga këndvështrimi i së sotmes,është gjithsesi emri më i rëndësishëm i letërsisë ruse të kohës së transicionit nga shekulli XIX i mrekullueshëm nëpërmjet hapësirës së ndjeshmërisë së re dhe avangardës,drejt sensibilitetit të lartë modernist e madje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
03-07-2007, 22:50:22

Uiliem Fokner

Uiliem Fokner u lind me 25 shtator 1897 ne Nju-Alban,(Misisipi,SHBA).Ai rrjedh nga një familje që ka dhënë guvernatorë,gjeneralë dhe shtetarë,por për shkak te luftës civile amerikane ajo përfundoi në varfëri të thell.Pas luftës së Parë Botërore,gjatë së cilës Fokneri u angazhua me aviacionin luf...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: SaricA, The World

Nora Roberts

SaricA
19-06-2007, 09:45:39
Nora!!!Smart Ass Bitch`..
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
04-06-2007, 18:00:56

Aristoteli

-Aristoteli lindi në vitin 384 para Krishtit në Stragirë(Thraki) të Greqisë Veriore.Mësimet e para i bëri në mjekësi,por pastaj shkoi në Athinë për të vazhduar studimet në filozofi.Aristoteli ishte student në Akademinë e filozofit të madh Platonit ai lëshoi Athinën dhe shkoi në Azinë e Vogël atj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
02-06-2007, 11:10:14

Ballkoni.

BallkoniNdjell'se kujtimesh, mbi gjith' dashnorët e dashur,Për ty të gjitha dhelet, tek ti perkushtimin!A të kujtohet vallë prekja e përmallur,Embëlsia e mbrëmjeve kur prisnim agiminNdjell'se kujtimesh, mbi gjith' dashnorët e dashur!Netët e ndriçuara nga të kuqtë thëngjij,Muzgjet në ballkon, me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
29-05-2007, 21:38:02

Loja.

LojaNë ndenjëset prej belluzi, të plakurat lavire,Verdhane, vetull-ngjyer, me sytë pa shkëlqim,Prej lapëzave ju varen të ndritshëm zinxhirëPlot gurë e xhingla që lëshojn’ tringëllim.Ndanë tryezave të blerta të mëkurit portreteGojë me dhëmbë të rëna, të ngrira buzeqeshje,Dhe gish...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
29-05-2007, 21:32:54

Kufoma

KufomaTë kujtohet, shpirt, se syri ç’na zuriAt’ mëngjes të ëmbël vere!Në një kthesë të një udhëze guri,Mbetur një kufomë shqerre.Me këmbët drejt kaltërsive të ngritura,Si ndonjë grua e ndyrë,Përtharë, shëmtuar thundër rronitura,Barkun nga gazrat fryrë.Dielli zhurriste kërmën e shkretë,Përvëlonte...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
29-05-2007, 21:29:44

Ciganët në udhëtim.

Ciganët në udhëtimMe sytë xixëllues, agimi pa zbardhur,Rrugët i mori tribuja fatndjellëse.Te vocrrit mbi supe o duke u shuar etjen,Me nektarin që del prej gjinjve të varur.Ngadal’ ecin burrat me armë të praruara,Ndan’ qerreve ku xhinsi i tyre ësht’ rrasur,Horizonteve i bredhin syte e bufatur,Nga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
29-05-2007, 21:27:37

Bodler

Është konsideruar si i fundmi i romantikëve dhe i pari i modernëve. Sharl Bodler, mbahet si me i madhi ndër poetët francezë. Lindi me 9 prill 1821 në Paris. Në vitet 1831-1836 Bodler vjen të mësojë në Kolegjin local mbretëror. Një emërim i ri, ku Bodleri do të frekuentojë liceun e famshëm Luis-l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Vogelushja Korcare
24-03-2007, 07:21:47

Shekspiri ne gjuhen moderne

Po filloj me Romeo dhe Zhuljeta. Personalisht kete kryeveper e kam lexuar vetem ne gjuhen origjinale shekspirjane,e cila eshte pak e veshtire per tu kuptuar,dhe jam teper e lumtur qe pata fatin ta gjej dhe ne gjuhen moderne.Kur te kem kohe do kem kenaqesine e madhe ta lexoj,tani...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
30-10-2006, 18:58:16

Arthur Sze!

Edhe poeti Arthur Sze është nga ata poetë që deri më sot nuk e ka zhgënjyer as veten as lexuesin e tij. Sze është i ndërgjegjshëm se një nga përkufizimet e kualitetit të jetës njerëzore është tensioni në mes të rrugës që ndjekim në jetë dhe pasionit me të cilin e kërkojmë atë. Pikërisht këtë mun...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
28-10-2006, 15:44:52

Rainer Schulte!

Rainer Schulte është një tjetër poet, në poezinë e së cilit mund të themi se mbizotëron kultura poetike dhe ndjenja e hollë njerëzore. Në tre-katër vargjet e para poezia e tij të jep përshtypjen e një poezie të ndërtuar sipas teknikave të shkollës së surealizmit, por tek e lexon deri në fund atë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
27-10-2006, 18:31:42

Poezi për të qetësuar nervat!

Por poezia e sotme amerikane ka plot poetë që mund të lexohen edhe atëherë kur njeriu e ndjenë nevojën për të qetësuar nervat. Njëri prej tyre është poeti Ted Kooser, i cili shkruan kryesisht për atë pjesë të publikut që nuk është veçanërisht i edukuar për ta njohur teorinë letrare, por që janë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
23-10-2006, 20:29:19

Andrea Widzke Leavey.

  Poezia e Andrea-s për lexuesin amerikan ka vlera të ngjashme me ato që kishte dikur për mua dhe banorët e Malësisë së Madhe shiu i verës. Pra poezia e saj, është një burim i jetës, i jep gjithësisë një rifreskim fondamental, i bën gjërat të rriten, të transformojnë vizionin tonë, duke i bërë a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
21-10-2006, 20:37:44

Maya Angelou!

 Maya Angelou   Një zë  poetik që ka bërë aq shumë për njerëzimin në poezinë e saj, saqë, ndonëse mund mos lexohet nga të gjithë, është e vështirë të gjesh një njeri të shkolluar që të mos ia ketë dëgjuar emrin. Është fjala për poeten Maya Angelou. Përdorimi unik i gjuhës që ajo përdorë, i jep m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
06-09-2006, 18:34:31

"Eneida"

..Pas pak na humben nga syte keshtjellat e larta te faiakevedhe kaluan ne brigjet e Epirit dhe arritemne porten e Kaonit dhe hyme ne qytetin e larte Buthrot.Ketu morem vesh nje lajm, qe sishte per tu besuarHeleni, i biri Priamit, sundonte ne qytetet grekese kishte mare gruan e Pirro Aiakidit.dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
31-08-2006, 18:48:34

Samuel Beketi!

 U lind ne Dublin me 1906 ne nje familje protestante . Nisi shkollimin ne Portora Royal Shool ne Eniskillen. Mesoi Italisht e frengjisht.Ne 1928 fillon punen si mesimdhenes i anglishtes ne Trinity College ne Dublin ku njihet me Xhejms Xhojsin.Teksti i tij i pare " Dante....Bruno...Vi
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
28-08-2006, 18:59:12

Antonio Tabuchi!

Antonio Tabucchi, Më mungonte gjuha shqipeAdmirina Peçi Eshtë vazhdimisht në kërkim të dritës dhetë shenjtës. Kështu thuhet për AntonioTabucchin, shkrimtarin më erudit e ndërmë të rëndësishmit e letërsisë evropianetë shekullit XX.Në librat e tij gërshetohen implikimet filozofike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-08-2006, 22:16:09

Re me pantallona! - Majokovski.

   Vladimir Majakovski. ( 1893 1930 )Është një nga idhtaret me te shquar te avanguardes poetike ruse. Ne poemen futuriste " Re me pantallona"përmes dashurisë tragjike te poetit për Marien goditet morali dhe gjithë rendi i padrejte shoqeror qe poshteron njeriun si individ dhe ndjenjen e tij me te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-08-2006, 21:42:49

Dashuria ne koherat e koleres!

Dashuria ne Koherat e koleres.Vezullimi i qytetit ishte zhdukur tej ne horizont. qe nga tarraca e erret ata pane se si lumi i heshtur dhe i lemuar dhe luadhet e te dy brigjeve te tij u transformuan nen driten e henes ne nje fushe fosforeshente. Hera-heres shiheshin kasolle kashte prane zjarresh ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-08-2006, 21:40:23

Shkretetira e Tartareve!

Endrra.Pothuajs dy vjet me pas Xhovani Deogo po flinte nje nate ne dhomen e tij te Forteses. Kishin kaluar njezete e dy muaj, pa sjellur asgje te re dhe ai kishte ndenjur ne vend duke pritur, a thua qe jeta duhet te kishte per te nje zemerbutesi te vecante! Megjithate njezete e dy muaj jane te g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: celjeta, Odise

NJERIU SHEH ME MEND

erlehta
20-05-2006, 14:38:40
Bukur
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe