Letersia Boterore - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Rreth letersise boterore

*
lexoliberdotinfo
15-09-2011, 15:50:29

Mjeshtri dhe margarita - Mikhail Bulgakov

Titulli: Mjeshtri dhe marga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-08-2011, 02:47:10

Mbi hashashin

Mbi hashashin
Nga Walter Benjamin
7/8 qershor 1930. Krizë e rëndë hashashi. Rënë thellë në dashuri me Gertën. Plandosur tërësisht i pashpresë në kolltuk; makth se ajo rri vetëm me Egonin. Kulmi është që edhe ai është jashtëzakonisht xheloz; kërcënon vazhdimish...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2011, 00:28:25

Pasardhësve

1 Vërtet jetoj në kohë të errëta; Fjala e çiltër është marrëzi. Një ballë pa rrudha mungesë ndjeshmërie do të thotë. Ai që qesh lajmin e tmerrshëm ende nuk e ka marrë.   Ç’djall kohësh janë këto, kur një bisedë për drurët është gati-gati krim, dhe heshtja vetë fsheh mizëri me krime! Ai
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 15:16:20

Bukuri natësore dhe turbulluese

Bukuri natësore dhe turbulluese!Nga V. MuratiNë librin e tij “Historia e bukurisë”, Umberto Eco merret një aspekt tjetër të kundërtisë në bukuri, duke e konkretizuar këtë ndërmjet Apolonit dhe Dionisit që ka të bëjë me çiftin largësi/afërsi. Këtu historiani i referohet mënyrës se si arti grek dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2011, 13:47:28

Janis Ricos: Pa poezi, nuk ka të nesërme

Intervistë e Moncef Ghachem me poetin e madh grek JANIS RICOS(«Le temps», Tunisi, 14-16 agosto 1984)Janis Ricosi mëpriti në shtëpinë e tij në Athinë. Unë vazhdojt’i jetoj akoma dhe sot si një triumf të jetës sime ato çaste që kalova pranë poetit të madh.M. G. – Ishin disa studentë ata që i t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2011, 17:04:18

Shekspiri, konsumator kokaine

Shekspiri ka qenë konsumator i marihuanës dhe kokainës. Kjo është teoria e fundit e prezantuar nga disa shkencëtarë afrikano-jugorë, që po tërheq vëmendjen e mediave.Nëpër shekuj janë ndërtuar dhjetëra teori të cuditshme për jetën private të poetit të madh britanik.Por së fundmi ekipi i studiues...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 16:44:11

10 shkrimtarët më të medhenj, që nuk kanë marrë Nobel

Figurat më të ndritura të letërsisë që u është refuzuar çmimi i madhNga Mark Twain, Tolstoy, Proust, Nabokov, Joyce e deri tek BorgesÇmimi Nobel konsiderohet si nderimi më i madh që mund t’i bëhet një personi që ka kontribuar në mënyrë të jashtëzakonshme në një fushë të caktuar.Kur dëgjojmë emri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:37:05

Fytyrëhëna

Xhon Klaverhauzi ishte fytyrëmadh si hëna e plotë. E kini parasysh tipin, me mollëzat e zgjeruara, me mjekrën dhe ballin që pështjellohen me faqet duke formuar një rrumbullakësi të plotë dhe hundën e gjerë, të vogël dhe rondokope, saktësisht në qendër të rrethit, të shtypur në mes të fytyrës, si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olsi truka, alfeko sukaraku

Veprat e Homerit:

olsi truka
02-04-2011, 20:55:11
iliaden ne kontekstin historik
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-03-2011, 14:28:57

Epoka e Gjenit

Bruno Schulz Në nëntor 1942, Bruno Schulz, mësues vizatimi dhe punëdoreje në kolegjin e djemve në Drohobycz, u vra nga një oficer i Gestapos teksa po çonte në shtëpi bukën. Tregimet e mbetura të Schulz-it përshkruajnë botën e përmbysur po në njëjtën kohë komike të një qyteti të vogël polak në vi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-12-2010, 01:54:40

Gruaja më e bukur e qytetit

Nga Charles Bukowski Cassi ishte më e vogla dhe më e bukura nga pesë motrat. Cassi ishte gruaja më e bukur e qytetit. Gjysëm indiane, me trup të zhdërvjellët dhe të pazakontë, një trup gjarpërush dhe përvëlues, me sy që përputheshin në mënyrë të përsosur me të. Cassi ishte zjarr i lëngësht në lë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:58:42

Ajo pikëpyetja e madhe me emrin William Shakespeare

Si ka mundësi që monumenti funebër i Shakespeare, një skulpturë që paraqet një tregtar me një thes grurë ndër duar, është transformuar, rreth një shekull pas vdekjes së tij, në mënyrë që të dukej si ai i një shkrimtari që mban me të djathtën një penë?Ajo pikëpyetja e madhe me emrin Willi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-11-2010, 14:00:01

Letra nga Migel Ernandes

Nga një tryezë poste që kurrë s’mbetet shkretë ku rrinë kujtimi, brenga zemra dhe heshtja vetë, posi pëllumba letrat degdisen që me natë.I ndiej tek flatrojnë për në shtegtim të gjatë.Dhe ja, ku jam rrethuar me burra e me gra, plagosur nga mungesat, nga ndarjet e mëdha.Letra, pusulla, fjalë: që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, celjeta

Plaku dhe deti!

dreamm
05-11-2010, 19:27:24
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-10-2010, 01:01:08

T’i vish rrotull gruas sate

John UpdikeO e dashura ime! Po. Ja ku jemi ulur, mbi dërrasat e gjera e të ngrohta të dyshemesë, para zjarrit, me fëmijët midis nesh, dhe po hamë. Vajza dhe unë ndajmë një çerek kile patate të fërguara, ti e djali ndani një tjetër dhe në qendër, pa marrë asgjë, duke lëshuar rrezatime të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Dooruntina, maeqarta, Belinaa

Xhovani Bokaco

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: klodian79, shejtania, Enush

Leter e Erih Maria Remarque derguar te dashures

k19
25-09-2010, 18:29:56
Shume e bukur kjo leter!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-09-2010, 21:21:53

Dialektika e vetmisë!

Gruaja ka qenë për burrin kurdoherë "tjetri", e kundërta dhe plotësuesi i tij.Octavio Paz(1914–1998)Vetmia - ndjesia dhe vetëdija e të qenit vetëm, i tëhuajtur nga bota e nga vetvetja - nuk është një karakteristikë ekskluzivisht meksikane. Të gjithë njerëzit, në momente...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, Trendafili i kuq, Oqeani

Letra Lamtumirëse

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-08-2010, 16:08:49

Jonathan Franzen: më i madhi shkrimtar amerikan

Admiruesit e veprës së tij, që është një kronikë e familjes amerikane, kanë pritur 9 vjet rresht për romanin e radhës pas suksesit të të famshmit “The corrections”. Por të gjitha shenjat flasin se pritja ia ka vlejtur…Janë të paktë ata autorë të aftë të shkruajnë një roman të madh amerikan në sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-07-2010, 01:39:33

Romanca e somnambulit

Nga Federico Garcia Lorca   Jeshilen, sa ta dua jeshilen Jeshil era. Degë jeshile. Varka tej në det të hapur kali lart atje në mal. Me belin përqark me hije Në ballkon ajo ëndërron mish i blertë, të blertat flokë ndërsa sytë si serm i ftohtë. Jeshilen, sa ta dua
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
16-07-2010, 16:55:13

10 shkrimtaret me te medhenj, qe nuk kane marre Nobel

Figurat më të ndritura të letërsisë që u është refuzuar çmimi i madhNga Mark Twain, Tolstoy, Proust, Nabokov, Joyce e deri tek BorgesÇmimi Nobel konsiderohet si nderimi më i madh që mund t’i bëhet një personi që ka kontribuar në mënyrë të jashtëzakonshme në një fushë të caktuar.Kur dëgjojmë emri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2010, 16:11:14

Katër sonete nga W. Shakespeare

6Mos e lejo dimrin të vrasë bukurinë,por mbështille me ngrohtësinë e verës;Bukuria është thesar i çmuar, ruajetë mos vetëvritet përdore mos ngurro;nuk është si borxhi që s’ke ta paguash;Por të njohësh veten dhjetë herë më shumëta shtosh e aq më shumë të lumturohesh,Nuk ka ç'të bëjë vdekja atëher...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
12-02-2010, 13:40:40

Tolstoi, Gjeniu i harruar ne shtepine e tij.

I madhi i letrave konsiderohet njëzëri në Perëndim si shkrimtari më i madh i të gjitha kohërave dhe këtë vit bota përkujton edhe 100-vjetorin e vdekjes së tij. Ndërkohë që në vendlindjen e tij, në Rusi, ka një mungesë entuziazmiPër admiruesit e Tolstoit viti 2010 është një vit i mrekullueshëm. 1...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-01-2010, 15:28:32

Nderron jete Erich Segal, shkroi romanin “Love Story”

Profesori i letersise klasike ne Harvard, Erich Segal, i cili u be i famshem fale librit “Love Story”, ka nderruar jete ne moshen 72 vjecare. Lajmin e beri te ditur miku i tij, Ned Temko.Ne momentin e vdekjes ai ndodhej ne Oxford per te dhene disa leksione. Segal e shkroi romanin e famshem ne vi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe