Letersia Boterore

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Rreth letersise boterore

Pergjigje nga: Passion, Trendafili i kuq, Mishel Forever

Shkrime të shkëputura!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
11-09-2013, 10:46:36

Njeriu - Kurt Tucholsky

Njeriu ka dy kembe dhe dy bindje: Nje kur ai eshte mire, dhe nje kur ai ndjehet I dobet -e dyta quhet Fe. Njeriu eshte vertebror dhe ka nje shpirt te pavdekshem, si edhe nje atdhe, ne menyre qe te mos behet teper kryelarte. Njeriu eshte prodhuar ne menyre natyrore, por ai e percepton si te panat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
26-03-2013, 10:19:47

Fabio Volo

Absolutisht, gjëja më e mrekullueshme, më shumë se perëndimet, më shumë së fluturimi i një zogu, është një femër në rilindje. Kur ringrihet në këmbë pas katastrofës, pas rënies. Kur dikush mund të thotë: mbaroi. Jo nuk ka mbaruar kurrë për një femër. Një femër ringrihet gjithmonë, edhe kur nuk e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ciarli, erlehta, Trendafili i kuq

Oscar Wild

ciarli
01-02-2013, 17:17:25
Pederi thuaj me mire MaX!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
22-10-2012, 13:52:55

"Atdheu i verës" Mo Yan

Fragment nga romani “Atdheu i verës” i nobelistit më të fundit Mo YanFëmijët janë e ardhmja e atdheut tonë, lulet e jetës sonë, më e shtrenjta gjë. Kush guxon t’i shtypë ata? Makinat e ngadalësuan shpejtësinë, u mëshuan frenave me cijatje të fortë dhe ndaluan. Nga kreu dhe nga fundi i k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
30-07-2012, 08:16:15

Letra e babait

Biri im i dashur,Me shkrove nje leter te cilen kurre nuk ma nise. Ajo nuk ishte per mua, por qe ta lexonin te tjeret (po pate dhene porosi qe te digjeshin gjithe shkrimet tuaja!) Asnjehere nuk ke qene i hapur e i cilter me mua. Kjo eshte nje nga ankesatqe e pranon vete se kisha une ndaj teje. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
13-07-2012, 15:04:10

"Sende" Gertrude Stein

Një brokë, është qelq i verbërDiçka e qelqtë dhe një kushëri, një pamje dhe asgjë e çuditshme, një ngjyrë e vetme e lënduar dhe një rregullim në sistemin e shenjimit. E gjitha kjo dhe e pazakontë, jo e parregullt në jongjashmërinë. Ndryshimi po zgjanohet. Një kuti
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
24-05-2012, 11:53:26

Skena e letrës

Skena e letrësMerr frymë më thellë. Asgjë mos zër me dorë dhe pak, ti nuk je gati. E kur do të bëhesh gati? Kurrë.Kurrë.Kjo do të thotë se duhet t’ia nis që tani.Mos fillo, madje as nëpër mend mos e ço, e ke shumë të vështirë. Jo, shumë të thjeshtë.Lërmë t’ia nis, se gjith...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
24-05-2012, 11:48:15

Kënga e dashurisë e J. Alfred Prufrock

Kënga e dashurisëEja pra, të dalim të dy bashkë,Kur mbrëmja mbi qiell të jetë shtrirë jashtëSi një e sëmurë mbi tryezë kirurgu vënë në gjumë;Mes ca rrugëve me pak njerëz e lëvizjeN’arratira pëshpëritëseNetësh përpëlitëse prej hotelesh radhikò,N’restorante guacka-stridhesh sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
LauraLaura
14-05-2012, 13:05:19

Parajsa e gogoleve

Do ju keshilloja te gjithe atyre qe kane etje per letersi te vertete dhe te perkthyer bukur te lexonin librin e ri te Daniel Pennac, Parajsa e gogoleve.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
04-05-2012, 14:17:04

Eat, Pray , Love - Elizabeth Gilbert

58Letrat e mia po behen gjithnje e me te matura dhe me te vecanta. Kam kuptuar se nuk ia vlen edhe aq t’I dergosh universit lutje te pergjithshme e te kota. Cdo mengjes , perpara meditimit, ulem ne gjunje ne tempull dhe flas per disa minuta me Zotin. Ne fillim, kur erdha ketu ne ashram me du...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
cafuné
29-04-2012, 13:58:33

"Me syrin e nje klouni" nga Heinrich Böll

Pershtati Ardian Klosi"Po t'i jap fund fare? Te ndahem nga te gjitha me vullnetin tim te plote? Une s'jam anetar i asnje kishe, s'ka kush te me dënoje për gjestin tim, asnje ferr nuk do ta prese shpirtin tim te stermunduar. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
02-04-2012, 12:21:20

Umberto Eco

Përse e dua mjegullën Umberto EcoTë gjitha borxhet duhen paguar, të paktën për sa më përket mua.Që kam pasur të themi jo interes për mjegullën, por një adhurim të vërtetë, kjo është shenjë e fatit, duke qenë se kam lindur në Aleksandri, qytet që e krahasojnë me Lond...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
10-01-2012, 15:57:59

Dashuria e parë

U dashurova me Persën, fqinjën tonë, sepse atë kisha më afër. Persa ishte pikaloshe, mbante çorape të verdha dhe thembrat i kishte gjithmonë të shtrembëruara nga këpucët. Sa nuk isha dashuruar, nuk i kushtoja vëmendje, por që nga momenti kur rashë në dashuri, më dukej hyjnisht e bukur dhe më mja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 23:49:10

Lope de Vega

25 nëntor 1562 Lope de VegaFélix Arturo Lope de Vega y Carpio, poet dhe dramaturg spanjoll, u lind më 25 nëntor 1562. Ai ishte një nga figurat kryesore të letërsisë së Shekullit të Artë të Barokut Spanjoll. Për nga reputacioni në botën spanjolle të letrave, ai vjen i dyti vetëm pas Servantesit, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 16:40:29

Thesari im - Charles Baudelaire

Nëse dhomat e shpirtit tim do vizitojeÇfarë pretendon se do shikoje?Cilin përbindësh mendon se fsheh?Po të zhgënjej, por nuk më njeh.Nuk ka nevojë për të trokitur.Hyr, shih, kërko, mbet e habiturMure të zbrazët lyer pa ngjyraFotografi, por pa fytyraDiku e hedhur afër shtratitËshtë nje kuti e ter...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 16:38:32

Giuseppe Ungaretti: O natë

Shkëputur nga "Ndenja e Kohës" (1919) O NATË N’angështin’ e madhe t’agsholit larohentej kurorat.   Zgjime sëmbuese.   Gjethe, motra gjethe, rënkimin tuaj mbaj vesh.   Vjeshtrat, gëzime të mekura.   O rini, Posa ka shkuar koh’e ndarjes.   Qiejt e lart’ të rinisë, H
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 19:52:22

Pema e helmuar

Pema e helmuarWilliam Blake (Londër, 1757 – 1827)William Blake: poet, piktor, gravurëgdhendës, botues dhe profet anglez. Të tijat janë disa nga lirikat më të bukura të gjuhës angleze. Me të ashtuquajturit Librat Profetikë, ende tejet të errët dhe objekt studimesh e ri-interpretimesh, mbetet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
lexoliberdotinfo
10-10-2011, 12:02:35

Më shumë se TOP SECRET

Titulli: Më shumë se TOP SECRETTitulli origjinal: Above TOP SECRETAutori: Jim MarrsViti:2008

*
lexoliberdotinfo
18-09-2011, 23:40:04

Balade gjermane

Titulli:Baladë gjermane Autori: Bertolt Brecht Lexo Librin
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe