Per dashurine! - 2 - Letersia Boterore

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Per dashurine!

Per dashurine!

· 62 · 4788

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#25 ne: 19-06-2012, 10:02:14
me ka marre malli per ty zemer :perqafim

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#26 ne: 19-06-2012, 10:03:32
me ka marre malli per ty zemer :perqafim

puc fort

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#27 ne: 19-06-2012, 10:04:37
Ja kjo eshte dashuria e vertet....LOL

sa here permend dashurine me vjen nje shprehje ne mendje.....

#28 ne: 19-06-2012, 20:07:53
sa here permend dashurine me vjen nje shprehje ne mendje.....

Nuk thuhet ketu se eshte turp.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#29 ne: 19-06-2012, 21:24:44
LOL jo jo ti ke eksluzivitetin hahhahahaha

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#30 ne: 19-06-2012, 23:22:35
per dashurine jap jeten,per jeten kuleten..

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#31 ne: 19-06-2012, 23:53:05
kjo dashuria vetem te zhvasi e ka mendjen..

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#32 ne: 26-06-2012, 23:21:11
Sikur njeriu të mund të thoshte seç dashuron, Sikur njeriu të mund t'a ngrinte dashurinë në qiell, Si një re në dritë, Sikur, si muret që shemben, Për të përshëndetur të vërtetën e ngritur në mes, Të mund të shembte trupin e tij, Veç të vërtetën e dashurisë duke lënë, Të vërtetën e vetvetes, Që s'quhet lavdi, fat apo ambicie, Por mall ose dëshirë, Unë do të isha ai që përfytyroja, Ai që në gjuhën e tij, sytë dhe duart Shpall para njerëzve të vërtetën e panjohur Të vërtetën e dashurisë së tij të vërtetë, Nuk njoh liri veç lirinë e të qenit rob i dikujt, I dikujt që s'mund t'ia dëgjoj emrin pa u rrëqethur, I dikujt që më bën ta harroj këtë gjallim Që më bën që ta quaj ditën dhe natën si të dojë, Dhe trupi e shpirti im i pluskojnë në trup e shpirt Si drurë të humbur që uji i mbyt, Ose i ngre lirisht në lirinë e dashurisë. Ti ma përligj gjallimin. Po qe se s'të njoh s'kam jetuar, Po të vdes pa të njohur, s'vdes Se s'kam jetuar.

 L. Sernuda

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#33 ne: 27-06-2012, 09:58:29

 • Postime: 1280
 • Karma: +0/-0

#34 ne: 30-06-2012, 14:00:53

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#35 ne: 01-07-2012, 09:47:18
po shpirt binjak nje ne kete bote e tjetri ne tjetren...pffff

idealizma me ok...

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#36 ne: 09-07-2012, 22:59:04
Duaj vajze, duaj marresisht, dhe nese te thone qe dashuria eshte mekat, duaje mekatin dhe do jesh e pafajshme.

William Shakespeare

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#37 ne: 09-07-2012, 23:09:19
Ne dashuri te kesh,nuk eshte asgje,te shijosh eshte e tera.

|STENDAL|
« Editimi i fundit: 09-09-2012, 23:30:51 nga ShEJ »

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#38 ne: 04-09-2012, 22:52:47
"... U benë tetë ditë që kam ikur e s'të kam shkruar akoma. Kjo, jo për gjë tjetër, por nga që prisja një moment prehje. Doja të shkruaja me nge, qetësisht, në një mëngjes të bukur e të falënderoja për letrën që më ke dërguar. Shpirti i dashur, ti ke një zemër engjëlli, Ti je kaq e mirë, kaq e ndejshme, kaq e ëmbël e unë dua të shkruaj vetëm për dashurinë time... Oh, George, ç'farë dashurie! Kurrë, asnjë s'ka dashuruar, si te dua unë ty. E di ?... Unë jam i humbur. Pa frymë, i mbytur nga dashuria. E s'arrij të kuptoj nëse rroj, ushqehem, marr frymë apo flas... Di vetëm që të dua... S'e di, në se ti e ke provuar ndonjëherë një ndjenjë të tillë po, them se kjo është vetë lumturia. Lumturia të ndjehesh i dashuruar, lumturia që lutemi të na japë Zoti...Unë të dua e, këtë, dua ta dëgjoj të ma thuash edhe ti... Të dua, e ndjej që po vdes nga dashuria, nga një dashuri pa fund, pa emër, dëshpërueshëm, i përhumbur. E ti, George, dije!.. .Ti je e dashura, e adhuruara, je ikona ime së cilës do t'i falem gjer në vdekje. E, nga kjo sëmundje që më ka zënë, s'dua të shërohem. Për më tepër, s'më duhet më as jeta. Më mirë të vdes duke të dashuruar ty. Kjo vlen më tepër se vetë jeta. Por, vetëm për një gjë do të më vijë keq, që do thonë se ti doje një tjetër njeri. E di, por unë do vdes duke dashuruar ty... Të dua, të dua, askush s'më ndalon dot të dua ty... "

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#39 ne: 05-09-2012, 00:27:57
se kisha menduar kurre se te duash dike eshte mekat...me i embli mekat ku dua te shkrihem e tera ne nje mije copeza dhe ne fund te them... Jetova!

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#40 ne: 08-09-2012, 22:46:53
Dhe nese do te me duash, per asgje tjeter
veç per dashuri.
Mos thuaj "te dua per buzeqeshjen,
per veshtrimin, per sjelljen delikate,
per mendimet qe perputhen e qe nje dite
me kthjelluan.
Keto gjera mund te duhen, por ndryshojne,
ndryshojne ne ty, ndryshojne tek une.
Mos me duaj per meshiren
qe than faqet e mia.
Harro lotet qe te dhane kenaqesi
dhe humb keshtu dashurine.
Duame vetem per hir te dashurise
se dashurise,
qe rritet tek ty me nje dashuri te pafund.

 • Postime: 1280
 • Karma: +0/-0

#41 ne: 08-09-2012, 23:49:54
,,,,E vizitoj njehere ferrin! :)

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#42 ne: 08-09-2012, 23:56:25
per dashurine gjithkush ka shkruar....vetem dashuria nuk diti kurre te thote as nje fjale.

Dashurova ne kete jete plot intensitet........d ashurova kete jete dhe e dashurova fort , por ndjeja se dicka humbisja...cfare?
Befas kuptova .....kisha humbur veten!

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#43 ne: 09-09-2012, 00:01:30
Dashuria nuk kërkohet, ajo vjen atëherë kur nuk mendon për të, atëherë kur je i pastër shpirtërisht. Dashuria nuk të lëndon kurrë, nëse të lëndon nuk është dashuri o mik, ajo nuk është e ashpër, lënduese apo hidhëruese. Ajo është ndjenjë qetësie, të fal paqe, besim dhe shpresë. Të lejon të mbushësh thellë me frymë pa patur frikë se do të dalin lot. Sa pak të dashuruar që ka në botë...!

| Erich Fromm|

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#44 ne: 09-09-2012, 22:37:04
Dashuria : Nje volum ne nje fjale, nje oqean ne nje pike loti, nje turbullire ne nje buzeqeshje, nje mijevjecar ne nje sekonde...

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#45 ne: 11-09-2012, 15:18:39
Ç’është dashuria?Dashuria është dorëzimi.

Dashuria është shkaku i dashurisë.

Dashuria është të kuptosh.

Dashuria është një muzikë. Dashuria dhe shpirti fisnik janë e njëjta gjë.

Dashuria është poezia e trishtimit.

Dashuria është vështrimi i shpirtit të thyer në pasqyrë.

Dashuria është kalimtare.

Dashuria është të mos thuash kurrë që jam penduar.

Dashuria është kristalizim. Dashuria është të japësh.

Dashuria është ndarja e një çamçakëzi.

Dashuria kurrë nuk vihet re.

Dashuria është një fjalë boshe.

Dashuria është të takosh Zotin.

Dashuria është një dhimbje.

Dashuria është të jesh sy më sy engjëllin.

Dashuria është tek lotët.

Dashuria është pritja në kokë të telefonit.

Dashuria është një botë e tërë.

Dashuria është kapja dorë për dore në kinema.

Dashuria është një dehje.

Dashuria është një bishë.

Dashuria është një verbëri.

Dashuria është të dëgjosh zërin e zemrës.

Dashuria është një qetësi e shenjtë.

Dashuria bëhet temë nëpër këngë.

Dashuria i bën mirë fytyrës.

Dashuria është malli ndaj një personi që do ta përqafosh fort dhe të duash të rrish me të.

Është të dëshirosh se duke përqafuar atë harron gjithçka në botën e jashtme.

Është malli i njeriut për të gjetur strehë të sigurt për shpirtin e tij.


Orhan Pamuk

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#46 ne: 24-09-2012, 22:09:05
Njeriu në pasionin e tij udhëhiqet nga tre gjëra: logjika, zemra dhe seksi. Secila nga këto gjëra na shoqëron për një periudhë të përcaktuar: logjika dhe zemra më kanë shoqëruar për shumë vite. Ndërsa tani më shfaqet dëshira seksuale. Ti më thua: "I dashur Kahlil, ta lemë të nesërmen për nesër". Dhe atëherë unë ndjehem i vogël dhe i pafajshëm. Ti i trajton gjërat më të rëndësishme sikur të ishin një hiç. Unë të dua. Të dëshiroj më shumë se ç'më dëshiron ti mua. Sa herë që takohemi, ti mbush gjithë hapësirën rreth meje. Unë të dua dhe e di se kontakti fizik ka momentin e vet që me pas zhduket. Nuk dua që asgjë e madhe mes nesh të zhduket, sepse nuk e dimë se çfarë mund të ndodhë më pas. Marrëdhënia jonë është mjaft e fortë, por nuk nuk e di se deri ku mund t'i shtyjmë kufijtë që vetë ne ai vëmë dashurisë. E prapë unë mbetem në duart e tua. Një burrë mund të rrijë në duart e dikujt vetëm kur dashuria është aq e madhe sa rezultati i kësaj burgosjeje të jetë veçse një liri totale. Unë të dua me gjithë çka ekziston tek unë. Majat e flokëve të mi, biles edhe thonjtë e mi. Gjithçka përgjërohet nga dashuria për ty

Pjese nga "Ditari sekret i Khalil Gibran

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#47 ne: 26-09-2012, 21:41:02
dhe me lind pyetja...

ekziston kjo lloj dashurie realisht???

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#48 ne: 27-09-2012, 09:50:33
"Nju Orleans, 14 korrik


Dashuria lind nga fjalet... Sot nuk po e kujtoja tamam kohën kur ti nuk ishe. Ti vepron si magjistricë mbi mua, prandaj bëj ç'‘të të dojë zemra. Sapo u krijua mundësia, falë Parisit, pres me padurim të të shoh. Tani nuk di ç'të bëj. Me pritjen. Dhe me merakun. E mbi të gjitha, me krizën e ëmbëlsisë që më ka pushtuar. Ndodh të ketë kriza të tilla? Me siguri, duke e quajtur kështu, unë ia hoqa të gjithë bukurinë kësaj ndjenje, gjithçkaje që po ndodh me mua. Do të doja të isha paksa më poetik. Por atëherë nuk do të isha i vërtetë. Këto janë vërtet kriza, si astma ose aritmia. Kur kalon kriza, unë zakonisht dëgjoj muzikë, pi ose lexoj letrat e tua. Ka vajtur puna deri aty, sa të gjitha këto i bëj njëkohësisht: dëgjoj Morrisonin, që ti e do aq shumë, pi birrë meksikane "Desperado" me limon dhe pak tekila dhe lexoj "mega-mejll" nga ti. I kam sistemuar të gjitha letrat e tua elektronike të gjashtë muajve të fundit dhe i lexoj si një mesazh të tejzgjatur. E di ti që gjatë këtyre 180 ditëve më ke shkruar më tepër se 200 herë?

Për statistikë, kjo do të thotë më shumë se një e-mail në ditë. Në to ke përdorur 116 herë fjalën "të puth", megjithëse unë nuk e di ç'‘pamje kanë buzët e tua. Dhe ndihem shumë i kënaqur që s'‘është nevoja të të kërkoj të më tregosh për to. Së shpejti do t'‘i shoh me sytë e mi. 32 herë ke përdorur fjalën "prek" dhe 81 herë "dua", por vetëm 8 herë fjalën "kam frikë". I kontrollova të gjitha këto, duke përdorur programin "Word", kështu që as që bëhet fjalë për ndonjë gabim. Numërova pikërisht këto fjalë, sepse kohët e fundit mendoj më shpesh për to. Dhe mësova që ti "do" dhjetë herë më shumë nga sa ke frikë.

E, megjithëse kjo është vetëm statistikë, unë jam qetësuar. Statistika nuk gënjen. Gënjejnë vetëm ata që merren me statistikë mbase, ti e di ç'‘do të bëhet më tej me ne? Me siguri, për shkak të Parisit i kam këto mendime dhe bëj pyetje kaq dramatike. Kam nevojë të jashtëzakonshme t'‘i njësoj mardhëniet tona. T'u jap një emër, kufij dhe korniza të caktuara. Papritur provova dëshirë të di nga cili kufi trishtimi im ka kuptim, kurse gëzimi, arsye. Dua të di gjithashtu deri në ç'‘pikë mund të arrij në shpresat e mia. Në përfytyrimet e mia i kam arritur të gjitha, deri tek ato medha.

Kurse tani dua të fle. Kam kënaqësi që, pas disa ëndrrave, ti sërish do të jesh edhe më pranë. Por ti edhe në zhgjëndërr je më pranë. Të përshëndes në Paris! Ah, sa do të doja të fluturoja që tani për tek ti!

Ruaje veten. Veçanërisht tani.


Janush L. Vishnjevski

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#49 ne: 01-10-2012, 09:41:49
Si të dua unë ty? Lermë të ta tregoj: Të dua me tri dimensionet e shpirtit, të dua thellë, jo me cektësinë e flirtit. Sidomos kur je larg e s’ta them dot me gojë. Të dua deri në fund të qenies, me jetë, sa ç’duhet e përditshmja, e domosdoshmja, sa ç’duhet dielli, uji, nëna apo foshnja; sa ç’lufton njeriu për një të vërtetë..

Elizabeth Browning

Temat e fundit