Letersia Shqiptare - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Letersia kombetare shqiptare

sorelina
05-02-2008, 17:42:19

Rrënjët e krimit.

Gjykatësi i çështjes më të rëndësishme të muajit, nga një tip plot energji, humor dhe veshur gjithë sqimë, atë mëngjes ishte kthyer në një tjetër gjë: supet varur, më tepër shtyhej sesa ecte, buzët kopsitur pas njëra-tjetrës. Fytyrës i kish rënë një pamje e vrarë. Një pardesy gri që tërhiqte pas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
25-12-2007, 15:22:55

Rreze frengjijash

SkanjeQemal StafaMbi rrugën e drejtë, që çon në fshat ata udhëtojnë ngadalë.Ai, i hypun mbi kalë.Ajo, mbarapa tij, ecën në kambë.Në dorë ka opingat e kuqe që vlejnë për ditët e pazarit. Pse qyteti nuk pranon njerëz të zbathun...Me hap të shpejtë ajo mundohet të ndjekë ecjen e shkathët të kalit t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
25-12-2007, 15:19:54

Kërkojë drite!

Ishte natë. Në të gjithë anët mbretëronte qetësia... në një çast të tillë e ndjeva veten të vetmuar. Mejtoja: “ Ç’u bë gjithë ajo gjallëri e ditës? Ku shkuan këngët, vajet, britmat... e ... ditës? Çdo gjë ka vdekur. Vetëm unë jetoj, unë me kandilin tim të vogël me vaj të mirë. Tani s’kam frikë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
26-11-2007, 13:14:46

PËRGJIGJJA E GJYSHIT

PËRGJIGJJA E GJYSHIT Diktoi gjyshi, mësuesi shkroi: - Letra juaj shumë na gëzoi. Kur dëgjuam se do të na vini, shpërtheu vaji nga përmallimi. - Kthehuni - këtu keni atdhenë, keni gjuhën, keni folenë… Kthehuni këtu, në troje e djepa… t’mos mbesin t’huaja, t’shkreta! Kthehuni këtu, ju lyp shoqëria, shpres
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erza selmani, The World

Sot flamuri po valon

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
23-11-2007, 18:28:12

Ateisti njerëzor.

Menilgrani është një ateist i deklaruar, një ish oficer i dështar i ushtrisë së Napoelonit, për të cilin humbja e betejës së Vaterlosë u bë përcaktuesë për karrierën e pamundur. Shtatlartë, në të vërtetë, ky ish oficer, binte ne sy edhe për gjëra të tjera. Jo vetëm e shkuara e një Don Zhuani të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
18-11-2007, 22:32:23

Ibrahim Kodra

Ibrahim KodraIbrahim Kodra u lind me 22 prill 1918, ne Ishem te Durresit. Regjistrohet ne Shkollen Teknike "Harry Fultz", dhe ndjek kurset e piktures ne Shkollen e Pare te Vizatimit, nen drejtimin e skulptorit Odhise Paskali. Me 1938, Kodra fitoi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
18-11-2007, 22:13:48

Esad Mekuli

Esad MekuliËshtë lindur në Plavë më 1916, ku kreu edhe shkollën fillore. Të mesmen e përfundoi në Pejë, dhe më pas studjoi në Beograd, Zagreb e Itali për veteriner.Gjatë viteve të Luftës II Botërore merr pjesë aktive si antifashist, ndaj dhe u bu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
18-11-2007, 22:01:13

Ibrahim Rugova

Biografi e shkurtërIbrahim Rugova u lind më 2 dhjetor 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istogut, në Kosovë. Më 10 janar 1945, komunistët jugosllavë ia pushkatojnë babain e tij Ukë Rugova dhe gjyshin Rrustë Rugova, që kishte qenë luftëtar i njohur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
09-11-2007, 23:08:39

Zef Skiroi

Zef Skiroi u perket atyre shkrimtareve arbereshe,te cilet shenuan kthesen nga letersi arbereshe e tradites ne letresine bashkekohohe shqiptare qe zhvillohet ne Itali.Ai lindi me 10 gusht 1865,ne Horen e Arbereshve ne Sicili.Qe kur ishte 9-vjec ai shkroi nje vjershe kushtuar Skenderbeut,duke hapu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
06-11-2007, 00:30:40

Kèngè tè burgut

KËNGË TË BURGUT Dritë e hënës hyn e s´ flet Dritë e hënës ikë e s´ tretë Mendja e trimit terrin shpon Korba trimin keq shenjëzon! Oj Kosovë , flutur me fletë Brenda burgut,... burgu vret Kjo Evropa ,..dielli pa ty . Ai togfjalësh më mban n´ kuvli ! Fjala e trimit s´ shuhet kurrë se
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
20-10-2007, 16:51:57

Zef Serembe

Zef Serembe(1844-1901)Afro tre shekuj e gjysme pas shpernguljes ne mase te shqiptareve per ne Itali lindi ne fshatin arberesh,Strigar,(San Kozma Albaneze te Kalabrise)Zef Serembe.Ai ndoqi mesimet ne kolegjin e Shen Adrianit,ku pati mesues De Raden,me te cilin u be me vone mik.Va...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
02-09-2007, 13:37:25

DASHURIA KUANTIKE E FILANIT-ADEM DEMACI

DASHURIA KUANTIKE E FILANIT Nente letra elektronike Dardhes "Roman (auto)biografik ku autori reflekton një kohe,një jetë,një terror gjithnjë me syrin e njeriut te paqes e atdhetarit te paepur..."
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

anonimus
07-08-2007, 15:30:37

NAZMI RRAHMANI

Nazmi Rrahmani është shkrimtari që ka patur dhe vazhdon të ketë një numër të madh lexuesish, sidomos në Kosovë. Tek shkollarët e mesëm është pa dyshim më i njohur, por është i lexueshëm për të gjitha shtresat shoqërore dhe për të gjitha moshat. Rrahmani është ndër autorët e paktë të letërsisë së...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-07-2007, 13:39:14

Dallendyshja u kthye.

Dallendyshja u kthyeTi dallëndysh’s je porositunVendin t’and me shkue me t’ pa,Nepër Shkodër me shetitun,Mbi vorr t’prindvet për me qa,N’shkoll’e n’ shpi nji her’ m’u ndalë,Me miq t’ motshëm m’u përfalë.Erdh njimend,e nepër ShkodërShum kërkoi tue fluturue,Rrug’,livadhe,male e kodër,Me kang’ t’ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Dituri Dizdari
06-07-2007, 18:30:40

Poezi

AUTOPORTRETMundësi, alternativë, zgjidhje dëshirash jam, dashurishnerv që s’është veçse një udhë që duhet përshkuar shpresa – diell mes gjethesh të jetës. Burim i pashtershëm kujdesjesh dashurish mbështeteni aty lehtësisht. Oh, unë vrapoj, vrapoj,nuk mund të ec ndryshe Oh, ç’vrap ditësh,vitesh f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-05-2007, 02:58:37

Luljeta Lleshanaku !

Luljeta Lleshanaku është lindur më 2 Prill 1968 ne Elbasan. Është autore e disa librave “Sytë e somnabulës” (1994), “Këmbanat e së dilelës” (1995), “Gjysëmkubizëm” (1997), “Antipastorale” (1999), “Palca e verdhë” (2000), “Fresco” (2002), “Arti i joshjes” (2005), “Fëmijët e natyrës” (2006).
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-04-2007, 04:56:27

Poezi nga Milazim Krasniqi !

Milazim Krasniqi është një nga krijuesit më eminent të letërsisë shqipe. Që në fillim të viteve ’80, krijimtaria e tij është vlerësuar për veçantinë e saj. Në të gjitha zhanret që Krasniqi ka lëvruar si; poezi, roman, dramë dhe komedi, ai është shfaqur me individualitetin e tij. Krijimtaria e Mi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
19-03-2007, 20:04:25

Krijimi i rruzullimit.

(Pesë tingëllimat e para të poemës, e botuar sipas dorëshkrimit të Pjetër Zarishit, përshtatur në gegërishten e sotme)IIshte gjithmonë Zoti i pafill e i vetëm:Tjetër, posë kaosit, asgja s’u dëshmonte;Ishte kush ishte n’vetvete i pështetun,Plot konden në vete, veten gëzonte.Jashtë vetes ndonjë se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
19-03-2007, 20:02:00

Pjeter Zarishti!

Pjetër Zarishi (1806-1866) lindi në Zadrimë, por kreu studimet e mesme e të larta në Romë, ku edhe u doktorua për filozofi e teologji. Me t’u kthyer në vendlindje, ai u zhgënjye si prej eprorëve të huaj, që shërbenin në Shqipëri, ashtu edhe prej feudalëve vendas që mbanin ofiqet dhe uniformat e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
24-02-2007, 20:36:34

"Shkretëtira e karkalecave" -Ali Podrimja.

Shkretëtirae karkalecave Ali Podrimja  Ndizja llambën dhe kërkoja ibrikun me ujë. Nëna ma linte afër shtratit. Dhomën e pushtonin pak më vonë karkalecat. Përcillja fluturimin e tyre rreth llambës. Përbiroheshin nëpër të çarat e xhamit ose të plafonit. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
31-01-2007, 18:19:48

Ismail Kadare!

    LaokoontiMë shihni tek mbytem nga gjarpërinjtënë muze të Louvrit në Madrid, Në New YorkPara syve tuaj e aparate turistësh.Qindra vjet kam që vuajnga që s'flas dotSi të flas?A mundet një nofull mermeritë lëvizë një grimë, të korrigjojë diçka?vini re syte e mi, te zgavrat e th...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-01-2007, 14:04:42

Mbulomëni me një copëz qiell !

Botohet në Paris libri më i fundit me poezi i Luan RamesLuan RAMANë pragun e vargut timNe vargun timJe gjithnjë ti,Një copë qiell i nderur, shpalosur në erë,Dritare nga shkojnë zogjtë e mi.Në v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
17-12-2006, 21:00:16

Hiri!

Gati sa s’thashë “Dashuri në kohërat e kolerës”, titull i romanit të famshëm të Gabriel Garcia Markesit. Dy vetë ka edhe në atë roman dhe një dashuri e çuditshme, mbushur me mall e adhurim, që triumfon në pleqëri, kur lëngjet e njeriut thuajse janë tharë. Por dashuria mbin edhe në llom, edhe në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
17-12-2006, 20:26:42

Liria absolute!

Ali Podrimja E nxora shaminë nga xhepi i majtë i vintjakës. Xhamin e mjegulluar nga tymi i duhanit e hukata disa herë dhe e fshiva kujdesshëm. Nuk desha t’i bie në sy. Pamja u hap për mrekulli.Katedralja shihej e pastër, me të gjitha nuancat. Pakëz e murrme, në anën veri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-11-2006, 14:22:03

Tregime !

Qetësisht dhe pa zëTeuta DHIMARKOMami. Pse nuk e bën një beb të vogël që të të fryhen prapë cicat me qumësht e të pi edhe unë ca.Gruaja ia mbështolli edhe më peshqirin e thatë rreth trupit dhe ndërsa e fshinte e puthi butë tek flokët kaçurrela, në fytyrë e pastaj në shalkat ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
06-11-2006, 11:49:45

Nderi i Heshtur!

Nderi i heshtur...Italianët përmes zërit të Kalem Gashit i bënë thirrje edhe njëherë Osman Mejdanit që të dorëzonte të tre ilegalët. Pas kësaj thirrjeje i zoti i shtëpisë qëlloi dhe krisma e kobures së tij u ndoq nga katër krismat e pushkëve të djemve, nga një e Mirës dhe nga tre të ilegalëve. A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
06-11-2006, 11:48:37

Egersia!

Nga Dritero AgolliEgërsia- Ti pyet se cili është ai? Nuk e ke dëgjuar, Gani Bredhin? - u kthye nga unë shoku im.- Gani Bredhi është me nam këtej.E atëhere, nëpër atë portë të vjetër me një kanatë të kalbur e të mbërthyer me copra llamarine, para syve të mi rrodhi një jetë me aq ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


sorelina
28-10-2006, 16:14:30

A ka më kohë poezia të mbetet vetëm te burimi?

Flora Nikolla"Tani që jam gjallë, vjen poezia tek unë, nesër kur s"do të jem, do të shkoj unë te poezia ime". Janë fjalët e poetit të mirënjohur shqiptar, Xhevahir Spahiu, njeriu që jeton me poezinë, që e përjeton kur flet me miq dhe shokë, apo edhe me njerëz të rastësishëm.Me një erudicion të j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: xhemile, Lepulushja, olti

Pika e ujit

xhemile
11-10-2006, 18:44:31
*uau shum i bukur *
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-08-2006, 14:11:13

Mashtrim i bukur!

ProzeBehar GJOKA... Ajo ishte nata më e gjatë e jetës. Mbase, vetmia ledhatare e zgjatonte ca më tepër hijen e territ. Dimër ishte...I pari: Domethënë e ke vendosur?I dyti: Bëj mirë llogaritë...Gruaja: Po të pret me padurim...Unë: Së shpejti do shihemi...Dëbora pati mbuluar shpatet dhe kodrinat....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-08-2006, 22:29:22

Gjerdeku i Vashes!

Gjerdeku i Vashes Degjoni, taktirull - llah kur ve djale, cupe, niqah, s'emese, t'et u ryntahmah te hartonjene evlah Djali here flet, here qesh here syqyt rri e merr vesh, ne thencine ate qe desh del e luan ne nje are. Cupate po rrine syqyt, s'veshtrojne asnjeri
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-08-2006, 22:25:51

Jul Varibova!

Jul VaribovaArbereshi Jul Varibova eshte shkrimtari i pare shqiptar qe botoi nje veper thjesht letrare.Lindi ne katundin Mbuzat te Kazences, ne Kalabri. Mesimet e para i mori ne kolegjin shqiptar te San Benedetos Ulanos, i themeluar per arsimimin e te rinjve shqipter te Kalabrise. Pas studimeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-08-2006, 22:12:23

Leke Matranga!

Leke Matranga1560 - 1619Eshte shkrimtari me i hershem i shqiptareve te Italise. Ishte meshtar katolik italo-shqiptar, lindur e rritur ne Pianna del Gracia nje koloni e shqiptareve te jugut.Mesimet e meshtarise i kreu ne Rome ne nje kolegj posacerisht per shqiptaret e vendosur ne Italine e Jugut ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-08-2006, 22:08:52

Gjon Buzuku!

   Gjon Buzuku 1555GJom Buzuku eshte autori i pare shqipter kurse vepra e tij Meshari, eshte libri i pare i botuar ne shqip.Per jeten e autorit, per pergatitjet per librin,per kulturen shpirterore dhe perkushtimin e tij , mesojme nga parathenia e librit dhe gjuha e tekstit.Don Gjoni ishte prift ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe