ALI HURUGLICA - Letersia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

ALI HURUGLICA

ALI HURUGLICA

· 3 · 2439

  • Postime: 3096
  • Karma: +4/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 24-02-2008, 15:38:17
Ali Huruglica
Ali Huruglica u lind në vitin 1930 në fshatin Gjyryshec të komunës së Dardanës (ish Kamenicë) të Kosovës. Fëmijërin deri në moshn 12 vjeçare e kaloj në vendlindje si bari delesh dhe i dhive. Shkrim leximin e mësoi si autodidakt, nga babai i tij Salihu. Mëqe dinte shkrim lexim, në vitin 1942 u rexhistrua në klasë të dytë të shkollës fillore “Bogdani” në Gjilan, të cilën pas disa ndërprerjeve arrin ta kryen në vitin 1948. Sa ishte në Gjilan përjetoi masakrën e Gjilanit në Dhjetor të vitit 1944, dhe pa kurfar mbathjesh bashkë me motrën e tij u largua nga Gjilani. Me shkollën fillore të kryer arrin të punon si mësues, por pa e ndërprerë shkollimin arrin të kryen shkollën Normale dhe Shkollën e Lartë Pedagogjike - dega e letërsisë shqipe në Prishtinë. Si mësues ka punuar 24 vite.

Më vonë shkon në Shkup, ku punoi si redaktor i revistave për fëmijë “Fatosi” dhe “Gëzimi”. Prej Shkupit sërish kthehet në Gjilan dhe punon në Bibliotekën e qytetit prej vitit 1973. Në Gjilan ka udhëhequr Klubin letrar “Dardania” të qytetit si dhe organizoi një shkollë letrare për fëmijë, me të cilët edhe nxorri dy numra të revistës “Ylberi” dhe një libër më shkrime të vijuesve të kësaj shkolle “Libri që po shkruhet…”.

Mëqe i deshti shumë fëmijët, thuaja e tërë veprimtaria, mjaft e bujshme, letrare e tij u kushtohet fëmijëve. Vdiq nga sëmundja e mushkërive me 15 dhjetor të vitit 1996. Është përfaqësuar thuaja në të gjitha publikimet që bëjnë fjalë për shkrimtarët shqiptar.

#1 ne: 26-02-2009, 21:42:52
Ali Huruglica
Ali Huruglica u lind në vitin 1930 në fshatin Gjyryshec të komunës së Dardanës (ish Kamenicë) të Kosovës. Fëmijërin deri në moshn 12 vjeçare e kaloj në vendlindje si bari delesh dhe i dhive. Shkrim leximin e mësoi si autodidakt, nga babai i tij Salihu. Mëqe dinte shkrim lexim, në vitin 1942 u rexhistrua në klasë të dytë të shkollës fillore “Bogdani” në Gjilan, të cilën pas disa ndërprerjeve arrin ta kryen në vitin 1948. Sa ishte në Gjilan përjetoi masakrën e Gjilanit në Dhjetor të vitit 1944, dhe pa kurfar mbathjesh bashkë me motrën e tij u largua nga Gjilani. Me shkollën fillore të kryer arrin të punon si mësues, por pa e ndërprerë shkollimin arrin të kryen shkollën Normale dhe Shkollën e Lartë Pedagogjike - dega e letërsisë shqipe në Prishtinë. Si mësues ka punuar 24 vite.

Më vonë shkon në Shkup, ku punoi si redaktor i revistave për fëmijë “Fatosi” dhe “Gëzimi”. Prej Shkupit sërish kthehet në Gjilan dhe punon në Bibliotekën e qytetit prej vitit 1973. Në Gjilan ka udhëhequr Klubin letrar “Dardania” të qytetit si dhe organizoi një shkollë letrare për fëmijë, me të cilët edhe nxorri dy numra të revistës “Ylberi” dhe një libër më shkrime të vijuesve të kësaj shkolle “Libri që po shkruhet…”.

Mëqe i deshti shumë fëmijët, thuaja e tërë veprimtaria, mjaft e bujshme, letrare e tij u kushtohet fëmijëve. Vdiq nga sëmundja e mushkërive me 15 dhjetor të vitit 1996. Është përfaqësuar thuaja në të gjitha publikimet që bëjnë fjalë për shkrimtarët shqiptar.


#2 ne: 02-09-2009, 22:45:49
faik konic poezia e famshme
:p:p

Temat e fundit