Prej tjeter bote, cuditshem shfaqesh... - Letersia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Prej tjeter bote, cuditshem shfaqesh...

  Prej tjeter bote, cuditshem shfaqesh...

  · 2 · 2573

  • Postime: 1011
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 23-06-2004, 15:44:33
  Mirela Sula eshte lindur ne Shkoder me 1975. Ka studiuar per Gjuhe- Letersi ne Universitetin "Luigj Gurakuqi". Aktualisht ndjek studimet pasuniversitare per Master ne Psikologji ne Universitetin anglez te Sheffield". Eshte vleresuar ne konkurse si, "Libro italiano" 2001 ne Itali dhe "Ditet e Veres" 2002, per poezine me te bukur. Ka botuar disa libra me poezi, me i fundit prej te cileve titullohet "Gjera qe s'na takojne".

  Mirela SULA

  Dashurite i mbron Zoti!

  ****
  Ora 00: e diela e mbyti te shtunen
  mua me mbyt heshtja jote,
  ndeshkoj veten me pritje dhe deshire per te besuar
  Ti je fikur!
  Ore kur te gjithe shuhen ne vete
  ndersa une
  i bej hije shpirtit tend
  pa te prekur
  ende nuk me ke dhene lejeqendrim aty
  mirazh i mesnates luan me pasionin tim
  jam zgjidhur nga fije iluzionesh
  naten, shpirtit nuk i ve kufij.

  ****
  Marramenthi cdo dite ndalem
  heshtur,
  Ne udhen e mendimeve qe me cojne tek ti.
  Kryqezuar prej frikes mbetur kam e ngalet.
  Teper vone per t'u rikthyer
  atje ku s'mund te jem me, ne denim.
  Kam ecur gjate ne pavetedije
  per te shpetuar prej fatit, aftit tim.
  Tani ne grusht shterngoj lutjet e mia te vogla,
  Qe nje dite era te m'i sjelle ne token tende,
  miku im.

  Prej tjeter bote, cuditshem shfaqesh
  te me zgjosh mua, vetmitaren,
  dikur te pandjeshme,
  dashuruar me asgjene.
  Tani permendem e mjegullt,
  si nga qielli rene.

  Me mire ik sa nuk jam zgjuar
  ne kete bote qe s'eshte e imja,
  tjeter nate shpejt do vije.
  Ik me mire pa me lenduar
  se serish mengjesi im
  ne shtrat te varfer do me gdhije.

  ****
  Buzet e tua
  ndjellese,
  si diej te zhveshur
  shfaqur mengjeseve te afshte
  te zgjimit tim plot ankth,
  ne nje kend ajri
  pa fryme

  Me nxit
  Me thua: "sa kohe te duhet te vish?"
  Sa kohe deri tek ti?
  Nje pjese e imja kundershton,
  ndjehem viktime
  e shtyses
  qe ende me mban ne peshtjellim.
  Te mbrohem? Si?
  Nje dashuri kaq e madhe te boshatis.
  Pergjerohem
  per pak perkohesi.
  Jam nisur
  me shpejt se drita vepron paraardhja ime
  kur ende s'e di, a duhet te vij?
  Pesha e nevetedijes me mbyt,
  vetedija me nxit
  Nese pasionet vertete pjesetohen
  me mire ik,
  mos me prit.

  ****
  E mbetur ne strehen qe ngritem te dy
  luaj vetem!
  Çfare egoizmi

  S'e di cfare pres ende,
  cfare i kerkoj kesaj porte
  qe cdo dite me mbyllet,
  me perze?

  e pastrehe sillem
  pa ty.

  Loja? Kohe e kryer e thjeshte!
  Duhemi fort pas kujtimeve,
  Te duash eshte gje e bukur,
  e dhimbshme te duash.

  ****
  Forca levizese mes nesh po fiket
  shpirti, qerthulli im i vetmise
  shkon pertej caqeve te te qenit i mire.
  Shko
  Nuk mund te te ndjek ne rrugen tende
  malli im, mekat e parrefyeshem
  ma ka dobesuar unin.
  Te duash nuk do te thote "te kam xhan"
  Me mire jo,
  mos me thuaj asgje
  Une, bukuroshja e fjetur
  e kam debuar princin e rreme.
  Gjumi zemeruar me endrrat
  me mban larg nga iluzionet.

  ****
  Shkeputur prej botes,
  prej kohesh nuk kam nevoje per askend
  kur prania jote m'i mbush
  zgavrat e mungeses.
  Nje levizje nga jashte
  krijon emocione te mjaftueshme
  per te ndjere ndryshimin e te qenit pa ty,
  reaksionet e brendshme
  nuk ndjehen shume nese pulsi meket.
  Prej kohesh vetushqehem me frike
  dhe gjera te ndaluara.
  Si mund te kurohet ndryshe
  rutina e mbyllur e levizjes ditore?
  Kaq e mundimshme ta lesh veten te lire,
  kaq e pamundur te kufizohesh.

  ****
  Zgjohem heret
  nen hije lulekuqesh
  si femija qe rritet brenda nje nate
  poshte pemes,
  diku
  ne mes te deshires
  per te pushtuar boten dhe ty.
  Te brishta
  fijet e shpirtit kapen pas flokeve te fatit,
  ne pritje te pritjes.
  Pafajesisht
  nxitoj te krijoj idhullin e dites
  e dashuruar me veten
  i gezohem mesazheve iluzive.

  Nuk ndalem dot.
  Vrapoj
  qe te mos shtypem si i vogli,
  si dobeti,
  qe dita te joshet ne kenaqesite e paqena.

  Ngrysem vone,
  si pas kthimit nga nje ankand i humbur
  ne ballon princit me luks te rreme
  kerkoj kepucen e mbetur ne rruge.
  Si ne perralla pres
  te rizgjohem
  ne nje mesnate me hene
  shperfillur prej lodrave
  rrezuar neper shtepine e vogel
  rend te ndertoj keshtjella rere
  prej genjeshtrash te embla ngritur.

  Eshte faji i henes,
  gjysma e saj mbi mua thyhet
  pjesa tjeter fishkur.

  « Editimi i fundit: 19-12-2004, 05:05:02 nga Gjumashi »
  *


  #1 ne: 17-06-2008, 02:06:30
  FLAMUR MALOKU
   Heshtja e harrimit
  U bënë mëkatet në vjeshtën e vonë
  Ne kërkuam harrimin e emrave të shkruara pergamenave
  Mesjetare
  Që flasin për mëkatin,
  Asgjë
  Nuk u ndryshua në teatrin e fatit
  Ne ishim bërë lojë e skenës absurde
  Së bashku me gjethet e rëna në shpirt
  Gjaku u bë ujë në pritje
  E pritja zgjati sa Itaka e kërkuar
  Mallin e mori Hadi atje poshtë,
  Pa rikthim fati
  Epitafet u kërkuan jo në gurë po në ballë
  Që në të shkruhej emri i harrimit,
  Asgjë

  Nuk ndodhi pos mëkatit të bërë vjeshtë
  Mosha e rikthimit u bë maskë e teatrit
  U zbardhën rrugët të cilat prekën shpirta
  Në flokun e moshës së thyer
  E t’i u zgjate si pema e mëkatit,
  Në kujtimet e vona
  Tani unë bëjë testament
  Dhiatë fjalësh për dashurinë e përmbysur në antikë
  Që kërkohej prej kohësh
  Për t’u ndërtuar ferri, purgatori,
  E jo parajsa
  Në kalimin e rrathëve në vjeshtën e humbur
  S’do të jem udhërrëfyesi i mëkateve
  Të bëra në trupin e mykur,
  Në Kalanë Mesjetare
  Së tani je mbyllur në labitinthin e metaforës,
  Dhe mos përmend
  Emra se digjesh më vetminë
  Se ke bërë shpirt helene
  mbushur plotë tradhti
  Nise luftën
  E tani
  Ngadalë pëshpërit heshtjen e mallin
  Ku ti përshkojnë gishtat e ditëve
  Të numëruar për fatin e mjerë
  Kot u drejtohesh stinëve për t’u mbushur fije malli
  Se t’i u zhveshe në stinën plotë pikëllim
  Tani harrohu së bashku me jetën e gozhduar
  Me shpirt të thyer në moshën e zbardhur
  Dhe mos shkruaj
  pergamentin e fatit të harruar
  As unë testamentin e Korbit
  Se loti u bë pritje
  Vetëm ZOTI e di pritjen e përflakur
  Që me bëri lulevjeshte në moshën e vonuar,
  Asgjë
  pos mëkat të penduar
  Në stinët e herrur të fatit
  Duke këputur fijet e kujtimeve
  Nëpër barin e kërkuar
  Të lotëve nën qiell
  Pa gjetura
  Shikim as prehje nga fluskat e rëna hije
  Përgjatë shkretëtirës Sahara
  Në Trojën e rrëzuar fantazmë
  Unë do të tretem në syrin e shikimit tendë
  Pa pëshpëritje pa zë
  Heshtje e harrimit në kohë
  Është emri yt

  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: