Nje poezi per babin - Letrarët e rinj

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nje poezi per babin

Nje poezi per babin

· 44 · 105351

 • Postime: 2494
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 10-12-2004, 21:48:41
Si zog i vogel jam
po ri e vetmuar
ri dhe pres une
babin ate per te takuar

te lutem ty o babi
ti mos u largo se une
jetime nuk jam
zemra per ty me qan,

e pafajshme jam
jam krijese e perendise
se te kam sjelle une ty
lumturi ne shprit,

keto duart e mia
babin ledhatojne
syt e tij te perlotur
si  diamant i shkelqejne

ato fjalet e tua une
kure si haroj

keto fjale te embla
nga zemra ime kane
dale me sy te perlotur
per babin tim po qaj..
 
« Editimi i fundit: 23-10-2020, 21:13:59 nga M A X »

#1 ne: 10-12-2004, 21:50:47
Shum e bukur poezia :)

Ti e ke bere kete poezi.

P.s po per babim tim do besh nje :)

 • Postime: 2494
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 10-12-2004, 21:54:12
BERNI te gjithe bejne poezi dashurie , per nenen , po babait nuk i takon nje poezi  a nuk e djeni dhemsurine e tij  :perqafim :perqafim
BERNI  une te te bej poezi per babin tend e ben vet  ti sepse je i zgjuar  nuk  :perqafimke nevoj per ndihme

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 10-12-2004, 21:55:50
leni urime...

eshte poezi e bukur

 • Postime: 2494
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 10-12-2004, 21:57:16
flm . ibraim  
po beni dhe ju poezi per baballaret sepse e meritoje  :lule

#5 ne: 10-12-2004, 22:26:19
leni sdi te bej Poezi un dhe disa qe kam vene ne forum sjan poezit e mija.

 • Postime: 2494
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 10-12-2004, 22:33:57
ok berni kur te  bej nje poezi ateher do ta shkruaj ne emrin tend  ok..

 • Postime: 278
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 10-12-2004, 22:38:27
te lumte leni fantastike  <> <> <> <> <> <>

 • Postime: 2494
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 10-12-2004, 22:45:59
i dashur babi tim
me ke mesuar ti me
mencurine ,
sa shume te ngjaj
kudo qe une shkoj
gjithmon fjalet e tua
kujtoj
ato fjalet e tua skane
te mbaruar ,
gjithnje o babi tim
ti vuan
te  lutem ti mos u mundo
se keshillat e tua kure si haroj
ne zemren time ato i ruaj
per ty babi skane te mbaruar
te lutem mos u mundo po per
bernin u kreno :perqafim

 • Postime: 1621
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 10-12-2004, 22:46:25
Bravo te qofte Leni. :)

 • Postime: 2494
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 10-12-2004, 22:50:11
Bravo te qofte Leni. :)

FLM Tolinda   gjithe mirat  :perqafim

 • Postime: 1621
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 11-12-2004, 00:21:08
Ne deshirojme qe te na postosh sa me shume poezi te shkruara nga ty.Gjithe te mirat moter.  :perqafim
 :pafshim

 • Postime: 85
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 11-12-2004, 10:47:22
Shum poezi e bukur te lumt

Me respekt
Dr.Leone

 • Postime: 2494
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 13-12-2004, 15:22:12
Kur te shof une ty
ri edhe  mendon keto lot
ste pushojne,

me thuaj nje fjale
babi im i dashur se
zemren me ke plasur

zemra ime nene, babe do
shpirti im per ju jeton
ashtu si djelli ngron ne vere
vetem ju me sillni pranvere,

jam e lumtur kur ti shof ato sy
jam e lumtur kur ti prek ato flok
nuk dua te shoh lot
dua gjithnje tju kem prane

ne shpirt ne zemer ju kam
derisa te jem gjalle..

 • Postime: 533
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 06-09-2005, 18:49:32
PER BABIN TIMShfletova sonte  librin e kujtimeve


Dhe ta  kerkova ate buzeqeshjen

Qe biografise sate ti jepte pak jete…
Ti ishe sonte nen gurin e ftohte dhe
Mallshem na shikoje…..ashtu I qete

Seq ndjeja nje mall
Mesues kur te quajten


sepse fjalet per atdheun ti  u kishe mesuar

pse valle kaq keq  kujtimet na vrajne

u ndjeva e gjalle dhe une
se ata nuk te kishin harruar

do te qaja sonte  po te kisha ze

por tingujt diku mes vargjeve ishin fshehur

do te perqafoja sonte  qdo note ne ditar

qe ti me doren tende I kishe gdhendur


mbi  fletet e ditarit zhurma    e nxenesve


vallezonte  ne agim

mbi  shkronjat e abetares

pesat  rrinin si nuse ne megrim…


sonte te moren  dhe ne liber te kthyen

aty ku rinine peng e kishe lene

sonte dhe une  u ndjeva e madhe

qe ti ne kete jete pas me kishe lene……!.kete poezi ia kushtoj babait tim me rastin e botimit te librit me biografine e tij duke iu falenderuar keshtu te gjithe atyre qe kan dhene kontributin e tyre per  te shkruar mbi jeten dhe  veprat e tij
 
 
 

 • Postime: 4466
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 07-09-2005, 03:31:10
Shume e bukur poezia Natyra  perq

 • Postime: 4466
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 07-09-2005, 03:37:40
Kete poezi e kam ber 1vit e gjys me pare per babin tim


Dua frymen tende te fundit…
Per ta mbajtur brenda kraherorit tim,
.. Kujtimin tend…

Do te lutem derisa,
permes drites se zbehte,
syte e tu une te shoh,
asgjen qe ekziston pereth teje…
…Kuptoj..
Do te lutem derisa,
Permes shpirtit tend,
une mund te lexoj mendimet e tua…

Do te lutem derisa,
Gjeja ime e fundit e mire ….
Te jete per ty !!!

 • Postime: 445
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 07-09-2005, 03:40:43
 Babi im

Me quante qik, goce dhe vashe
Me babin time punonim bashke
Nje dite pa pritur degjova nje lajme
Babi i semure nena me tha.
Ju ofrova afer ne sy ta shikoja
C'do punojme sot babi a nuk ma thua?
Sot nuk do punojme me tha ai mua
Do pushojme pak se nuk me bejne duart.
Atehere do dal vet te punoj sot
Jo, jo me tha sot ketu me mua do qendrosh
Rrija afer dhe e shikoja si merrte fryme
Nganjehere edhe mbyllte syte.
Babi me shiko i thoja e ai hapte syte
Me trego dicka te mire qe dua te degjoj
Cka te te tregoj o babi im sot ty?
Deshiron ate tregimin me biciklet?
Cilin me thote ai nuk e mbaj ne mend
Kur me mesove te ngas bicikleten
E une nga vetebesimi theva koken
Filloi ai te qeshet por nuk kishte fuqi
Keshtu ditet kalonin e ai dobesohej cdo dite
Nje dite ne mengjesi ai mbylli syte
Babi me shiko i thash une perseri
Atehere nene peshperiti dicka;
Prej tash e tutje ti me nuk ke baba.

 • Postime: 4466
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 07-09-2005, 03:52:08
 :'(
Tweet te puth fort :-*

 • Postime: 445
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 07-09-2005, 04:01:26
Faleminderit Ena perq .....doli kjo poezi nga thellesia e zemres time kete mengjes.

Te lutem mos  :'( .........!!!

 • Postime: 4466
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 07-09-2005, 04:02:13
PO ve dhe nje se kam shume e nuk po i ve te tera :(

Emri yt

Emri yt sot eshte i gdhendur ne merme
beshke me dy data
16.08.1949 ---- 09.05.2004
njera ishte data me e gezuar per ne
e tjetra do jete data me e mallkuar.

Por ti ti nuk je poshte atij mermeri:
Ti nuk banon atje...
Ti banon ne kujtimet e mrekullueshme qe na ke len...
Banon ne optimizmin tend
Ne gezimin qe ke ditur te na dhurosh

Ti jeton ne profumin e luleve qe aq shume i adhuroje...
JEton ne buzeqeshjen qe ke len
ne personat qe ke dashur,
dhe ne lotet e atyre qe te kujtojne,

Ke qene nje baba i mrekullueshem,
Dua qe ta dish kete,
Dua qe te dish qe ti per mua JETON...
BABI...
Ti JETON NE ZEMREN TIME...
  PER  GJITMONE
[/b]

 • Postime: 533
 • Karma: +0/-0

#21 ne: 07-09-2005, 12:18:46
Shume e bukur poezia Natyra  perq

flm ENA   perq
« Editimi i fundit: 08-09-2005, 07:10:04 nga M A X »

 • Postime: 313
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 20-10-2005, 13:16:27
BRAVO *ENA* TE LUMTE

#23 ne: 05-07-2009, 22:52:53
Ti qe ke ber kete poe zi te lumt truri se dora vetem shkruan truri mendon adaj une te uroj shum fat ne te ardhmen

 • Postime: 81
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Femer

#24 ne: 21-07-2009, 00:35:56
PËR TY BABI

Të shkruaj sonte Babi
Nesër do të vij tek varri
Të tregoj se bija jote
Është e djegur nga malli!

E di që s'të vjen mirë
E di që ndryshe më mësove
E di që jam gabim
Po ndryshe s'mund të veproj!

Besën që ta dhash
E mbaj, nuk e shkeli kurrë
Se gjithmon më thoje
Ti je e fort, si t'ishe burrë

Nganjëherë Babi
Kur biej në gjumë
Në ëndërr më vjen Ti
Më thua me zë të ëmbël
,,Bijë të dashta shumë"

Tash të lutem Babi
Mos më duaj mua
Duaje mbesën ,afroje
Në vend meje, ledhatoje!!

Temat e fundit