Nje poezi per babin - Letrarët e rinj

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Nje poezi per babin

   Nje poezi per babin

  · 44 · 108950

  • Postime: 2480
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  ne: 10-12-2004, 21:48:41
  Si zog i vogel jam
  po ri e vetmuar
  ri dhe pres une
  babin ate per te takuar

  te lutem ty o babi
  ti mos u largo se une
  jetime nuk jam
  zemra per ty me qan,

  e pafajshme jam
  jam krijese e perendise
  se te kam sjelle une ty
  lumturi ne shprit,

  keto duart e mia
  babin ledhatojne
  syt e tij te perlotur
  si  diamant i shkelqejne

  ato fjalet e tua une
  kure si haroj

  keto fjale te embla
  nga zemra ime kane
  dale me sy te perlotur
  per babin tim po qaj..
   
  « Editimi i fundit: 23-10-2020, 21:13:59 nga M A X »

  #1 ne: 10-12-2004, 21:50:47
  Shum e bukur poezia :)

  Ti e ke bere kete poezi.

  P.s po per babim tim do besh nje :)

  • Postime: 2480
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #2 ne: 10-12-2004, 21:54:12
  BERNI te gjithe bejne poezi dashurie , per nenen , po babait nuk i takon nje poezi  a nuk e djeni dhemsurine e tij  :perqafim :perqafim
  BERNI  une te te bej poezi per babin tend e ben vet  ti sepse je i zgjuar  nuk  :perqafimke nevoj per ndihme

  • Postime: 5459
  • Karma: +3/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #3 ne: 10-12-2004, 21:55:50
  leni urime...

  eshte poezi e bukur

  • Postime: 2480
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #4 ne: 10-12-2004, 21:57:16
  flm . ibraim  
  po beni dhe ju poezi per baballaret sepse e meritoje  :lule

  #5 ne: 10-12-2004, 22:26:19
  leni sdi te bej Poezi un dhe disa qe kam vene ne forum sjan poezit e mija.

  • Postime: 2480
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #6 ne: 10-12-2004, 22:33:57
  ok berni kur te  bej nje poezi ateher do ta shkruaj ne emrin tend  ok..

  • Postime: 278
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #7 ne: 10-12-2004, 22:38:27
  te lumte leni fantastike  <> <> <> <> <> <>

  • Postime: 2480
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #8 ne: 10-12-2004, 22:45:59
  i dashur babi tim
  me ke mesuar ti me
  mencurine ,
  sa shume te ngjaj
  kudo qe une shkoj
  gjithmon fjalet e tua
  kujtoj
  ato fjalet e tua skane
  te mbaruar ,
  gjithnje o babi tim
  ti vuan
  te  lutem ti mos u mundo
  se keshillat e tua kure si haroj
  ne zemren time ato i ruaj
  per ty babi skane te mbaruar
  te lutem mos u mundo po per
  bernin u kreno :perqafim

  • Postime: 1621
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #9 ne: 10-12-2004, 22:46:25
  Bravo te qofte Leni. :)

  • Postime: 2480
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #10 ne: 10-12-2004, 22:50:11

  Bravo te qofte Leni. :)


  FLM Tolinda   gjithe mirat  :perqafim

  • Postime: 1621
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #11 ne: 11-12-2004, 00:21:08
  Ne deshirojme qe te na postosh sa me shume poezi te shkruara nga ty.Gjithe te mirat moter.  :perqafim
   :pafshim

  • Postime: 85
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #12 ne: 11-12-2004, 10:47:22
  Shum poezi e bukur te lumt

  Me respekt
  Dr.Leone

  • Postime: 2480
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #13 ne: 13-12-2004, 15:22:12
  Kur te shof une ty
  ri edhe  mendon keto lot
  ste pushojne,

  me thuaj nje fjale
  babi im i dashur se
  zemren me ke plasur

  zemra ime nene, babe do
  shpirti im per ju jeton
  ashtu si djelli ngron ne vere
  vetem ju me sillni pranvere,

  jam e lumtur kur ti shof ato sy
  jam e lumtur kur ti prek ato flok
  nuk dua te shoh lot
  dua gjithnje tju kem prane

  ne shpirt ne zemer ju kam
  derisa te jem gjalle..

  • Postime: 533
  • Karma: +0/-0

  #14 ne: 06-09-2005, 18:49:32
  PER BABIN TIM  Shfletova sonte  librin e kujtimeve


  Dhe ta  kerkova ate buzeqeshjen

  Qe biografise sate ti jepte pak jete…
  Ti ishe sonte nen gurin e ftohte dhe
  Mallshem na shikoje…..ashtu I qete

  Seq ndjeja nje mall
  Mesues kur te quajten


  sepse fjalet per atdheun ti  u kishe mesuar

  pse valle kaq keq  kujtimet na vrajne

  u ndjeva e gjalle dhe une
  se ata nuk te kishin harruar

  do te qaja sonte  po te kisha ze

  por tingujt diku mes vargjeve ishin fshehur

  do te perqafoja sonte  qdo note ne ditar

  qe ti me doren tende I kishe gdhendur


  mbi  fletet e ditarit zhurma    e nxenesve


  vallezonte  ne agim

  mbi  shkronjat e abetares

  pesat  rrinin si nuse ne megrim…


  sonte te moren  dhe ne liber te kthyen

  aty ku rinine peng e kishe lene

  sonte dhe une  u ndjeva e madhe

  qe ti ne kete jete pas me kishe lene……!.  kete poezi ia kushtoj babait tim me rastin e botimit te librit me biografine e tij duke iu falenderuar keshtu te gjithe atyre qe kan dhene kontributin e tyre per  te shkruar mbi jeten dhe  veprat e tij
   
   
   

  • Postime: 4461
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #15 ne: 07-09-2005, 03:31:10
  Shume e bukur poezia Natyra  perq

  • Postime: 4461
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #16 ne: 07-09-2005, 03:37:40
  Kete poezi e kam ber 1vit e gjys me pare per babin tim


  Dua frymen tende te fundit…
  Per ta mbajtur brenda kraherorit tim,
  .. Kujtimin tend…

  Do te lutem derisa,
  permes drites se zbehte,
  syte e tu une te shoh,
  asgjen qe ekziston pereth teje…
  …Kuptoj..
  Do te lutem derisa,
  Permes shpirtit tend,
  une mund te lexoj mendimet e tua…

  Do te lutem derisa,
  Gjeja ime e fundit e mire ….
  Te jete per ty !!!

  • Postime: 445
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer

  #17 ne: 07-09-2005, 03:40:43
   Babi im

  Me quante qik, goce dhe vashe
  Me babin time punonim bashke
  Nje dite pa pritur degjova nje lajme
  Babi i semure nena me tha.
  Ju ofrova afer ne sy ta shikoja
  C'do punojme sot babi a nuk ma thua?
  Sot nuk do punojme me tha ai mua
  Do pushojme pak se nuk me bejne duart.
  Atehere do dal vet te punoj sot
  Jo, jo me tha sot ketu me mua do qendrosh
  Rrija afer dhe e shikoja si merrte fryme
  Nganjehere edhe mbyllte syte.
  Babi me shiko i thoja e ai hapte syte
  Me trego dicka te mire qe dua te degjoj
  Cka te te tregoj o babi im sot ty?
  Deshiron ate tregimin me biciklet?
  Cilin me thote ai nuk e mbaj ne mend
  Kur me mesove te ngas bicikleten
  E une nga vetebesimi theva koken
  Filloi ai te qeshet por nuk kishte fuqi
  Keshtu ditet kalonin e ai dobesohej cdo dite
  Nje dite ne mengjesi ai mbylli syte
  Babi me shiko i thash une perseri
  Atehere nene peshperiti dicka;
  Prej tash e tutje ti me nuk ke baba.

  • Postime: 4461
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #18 ne: 07-09-2005, 03:52:08
   :'(
  Tweet te puth fort :-*

  • Postime: 445
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer

  #19 ne: 07-09-2005, 04:01:26
  Faleminderit Ena perq .....doli kjo poezi nga thellesia e zemres time kete mengjes.

  Te lutem mos  :'( .........!!!

  Temat e fundit