Poezi malli dhe vetmie nga Milanistja. - Letrarët e rinj

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Poezi malli dhe vetmie nga Milanistja.

Poezi malli dhe vetmie nga Milanistja.

· 134 · 40202

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 15-09-2004, 17:56:46
Keto poezi i kam shkruar 3-4 vjet perpara,ishin ditet me te veshtira per mua.Fillimi i nje jete te re... ne nje vend te ri... shume larg vendlindjes e njerezve te dashur.

"Ate mengjes gushti"

Ate mengjes gushti
nga e bukura SHQIPERI u largova

E ato shkallet e shtepise sime
me lotet e lamtumires i mbulova...

Nuk me dilej nga dera
s'doja pragun ta kaloja
Por ja qe ma kishte shkruajtur zoti
"EMIGRIMIN" dhe une
 ta provoja....  "Emigrimi"
 
E bukur eshte AMERIKA
I veshtire eshte FILLIMI
Eh! Thuaj ti cte duash
por ky eshte EMIGRIMI "Bukuria e filmave"


Bukurise neper filma
jo,mos i besoni

Se nuk eshte AMERIKA
ajo qe ju ne filma shikoni


Jo,une nuk ju ve faj
qe kete gje mendoni

Por ju ve faj qe s'me besoni
Dhe qe: "Paske qene me fat te madh" me thoni!

Hajde pra,meqe lusni zotin
llotarine e fitofshit
te jetoni ne "AMERIKE"
e ato qe ju kam thene,atehere do ti besoni...

« Editimi i fundit: 16-02-2005, 05:20:56 nga BeRni »

#1 ne: 15-09-2004, 17:58:52
Shum e bukur dhe shume Prekese  :pafshim :pafshim :pafshim

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 15-09-2004, 18:02:05
Lotojne syte e mi!

Lotojne keta syte e mi
c'do dite e me shume
se s'kam ketu asnjeri
pervec dy prinderve te mi.

Me mungon shume shoqeria
me te cilen kaloj femijeria
Me mungon ketu gjithcka
Ah! Sa e hidhur eshte vetmia!


Kudo nga hedh syte
sheh vetem ftohtesi
qe kot mban nje emer
Emrin NJEREZI!
« Editimi i fundit: 16-02-2005, 05:21:15 nga BeRni »

#3 ne: 15-09-2004, 18:04:45
Qenke Poete ti lal pse nuk thuaj. Nuk e dija se krijoje Poezi.

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 15-09-2004, 18:07:54
 "Realitet qe s'dua ta pranoj"

Nuk e di se c'po me ndodh
S'arrij veten ta kuptoj
Pse valle gjithe kjo vetmi?
ku eshte shoqeria ime?
ku humbi?ku shkoj?


Sa me mungojne ato dite
kur te gjithe mblidheshim tok
ajo ishte kenaqesia...
kenaqesia e femijerise sone..


Amerike?Itali?Greqi?Gjermani?
U ndame ne sot,kushedi kur shihemi perseri....
« Editimi i fundit: 16-02-2005, 05:21:37 nga BeRni »

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 15-09-2004, 18:08:51
Qenke Poete ti lal pse nuk thuaj. Nuk e dija se krijoje Poezi.

Eh nga vetmia..... te gjithe behen poete

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 15-09-2004, 23:22:38
"Trishtimi"

Nese per ty skam qene me
 shume se vec nje cast
nje puthje e lene pergjys
ca fjale dhe lot me pas
sikur te jem trishtim
sa shume shpresoj sikur
te sjell pak nga vetmia
qe  me ke dhene dikur 

Zbret heshtja dalngadale
kete nate perjasht neper oborre
tek degjohen hapat e saj
larg ne krah te disa zogjve
qe largohen sikur te jene
netet e fundit kurre si prisnim
ledhatimin e lehte te eres
qe ndjenjat ti braktisnim.

Nje ilusión  me hije trishtimi
humb kujtimi yne serish
ende endet si i verber
fare i vetem prane vetmise
duke na kerkuar ne me lot ne sy
per t’na treguar se dashuria
gjithmone humbet ai se kish kuptuar.

E se ku shkuam  u ankuam
humbem kohen pa kuptuar
se ne gjetem dike tjeter
njeri-tjetrin per te harruar
qe mund te ishin fjale qe s’thame
por qe ishim larg e prane
C’fare mund te ish
c’fare mund te mbetet
ndoshta kot genjejme veten

Se kam dit se kam pare
si te panjohur si te ndare
kaq shume kohe pa u pare
vetem e heshtje e te ndare
ne nje cep dhome duke qare
pa u folur pa I urryer
per kete zemer kaq te thyer.

Melankolia,qe embel me shihte syte e zi
ne naten e erret
e mjergullen me shi
ato 2 buze qe dridheshin
dridheshin e s'flisnin
ne frymemarrjen tende
keto ndjenja qe prisnin.


Se shpirti me shpirtin
ne nje shtrengim duarsh
per ndryshim ne dashuri
e lligeshtuar,c'do te thuash?
Nese nuk gjen me force
c'do gje miqesi ti mund ta quash
se eshte nje shpirt qe renkon
se ka frike ta lesh te vuash.

Kur iken duke heshtur kur iken pa fjale
pa kuptuar c'do te thote
te duash nje djale
pa kuptuar sa veshtire
te pranosh qe ky eshte fundi...
prej asa qe nga ne te dy
ne nje minute humbi
sepse me te vertete atehere kur dashurojme
s'besojme ato qe ndjejme
dhe ndjenjat i mohojme
dhe rrime ne kaq prane
vdesim nga vetmia
sa me nuk besojme
se kjo eshte dashuria.

Ne dy tre flete ditari
lot vajzash pikuan
mblodhen pak kujtime
dikujt ja dedikuan
me ca vargje poezie
kte udhetim,fitim ndjenjash
dhe malli nostalgjia
mes mijera rrahje zemrash.


Se jeta vazhdon
dhe mua me duhet te eci
larg teje pergjithmone
vec nje kujtim do t'mbesi
nga nete te gjata lotesh
qe vinin e shkonin nje cast
bashke me vjeshten nder sy
larg e me larg

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 15-09-2004, 23:27:01
Me lodhi me e shkrujt dreqiiiii,por ja vlen se e kam fiksim kete.
 "Trishtimi" eshte poezi,e cila eshte kthyer ne kenge nga grupi "Yjet e panjohura",dhe une e kam fiksim.
Keto mos na ndodhshin kurre,se jeta ehste e gjate e ka veshtiresite e veta.Rroft ai cuni(emrin s'ja mbaj mend) qe e ka shkruajtur kete :lule

#8 ne: 16-09-2004, 06:52:41
Me lodhi me e shkrujt dreqiiiii,por ja vlen se e kam fiksim kete.
 "Trishtimi" eshte poezi,e cila eshte kthyer ne kenge nga grupi "Yjet e panjohura",dhe une e kam fiksim.
Keto mos na ndodhshin kurre,se jeta ehste e gjate e ka veshtiresite e veta.Rroft ai cuni(emrin s'ja mbaj mend) qe e ka shkruajtur kete :lule

Po per mua do te besh ndonje Poezi. :lule :puth

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 16-09-2004, 09:05:04
te lumte milaniste mjaft te bukura dhe eshte e vertet mergimi merr nje pjese shume te bukur tonen dhe shpesh here na ben te ndihemi te vetmuar por mos u qaj e dashur ti te pakten ke prinderit po ne te gjoret pa familje pa shoqeri :( ahhh vetmia ta keput shpirtin :???

 • Postime: 776
 • Karma: +2/-0

#10 ne: 16-09-2004, 13:21:53
te lumte milaniste qenkan vertet te bukura..... <>

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 16-09-2004, 13:51:01
te lumte milaniste mjaft te bukura dhe eshte e vertet mergimi merr nje pjese shume te bukur tonen dhe shpesh here na ben te ndihemi te vetmuar por mos u qaj e dashur ti te pakten ke prinderit po ne te gjoret pa familje pa shoqeri :( ahhh vetmia ta keput shpirtin :???

Eh Lisa,shume veta ma kane thene kete gje.
Qe kam familjen etj....
Por prape nuk eshte si duket.Kam prinderit,por dike tjeter qe me pikon shpirti e kam akoma larg....   vellain :(
Prinderit(ti e di jeten ketu) me zi i shoh pervete... pune nate pune dite,qe te shohim pakez drite.Edhe leku s'ka c'na duhet ketu.Ka shume gjera qe leku si blen dot,edhe pse ka njerez qe mendojne se leku mund te bleje gjithcka.
Vetem mendimi qe ndodhedhi kaq larg.... ndonjehere me ben te mendoj sikur po me ike fiqiriiiiiii
4 vjet,4 vjettttttt dhe s'gjeta rehat mojjjjjjj.

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 16-09-2004, 13:52:55
te lumte milaniste qenkan vertet te bukura..... <>

Ilir_85_elb  mireserdhe serish midis nesh!
Mire ja kalove me pushimet?Si e gjete Shqiperine?Elbasanin?Shpresoj se je kenaqur dhe faleminderit qe paske shkruajtur ketu!

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 16-09-2004, 13:54:39
Me lodhi me e shkrujt dreqiiiii,por ja vlen se e kam fiksim kete.
 "

Po per mua do te besh ndonje Poezi. :lule :puth

Berni,kam ca dite qe e kam menduar kete qe ke thene me lart,e kam vene trurin ne levizje po prit se s'kam mbaruar akoma.... rezultatin? kur ta vendos ketu :) :) :)

 • Postime: 776
 • Karma: +2/-0

#14 ne: 16-09-2004, 14:12:19
te lumte milaniste qenkan vertet te bukura..... <>

Ilir_85_elb  mireserdhe serish midis nesh!
Mire ja kalove me pushimet?Si e gjete Shqiperine?Elbasanin?Shpresoj se je kenaqur dhe faleminderit qe paske shkruajtur ketu!


si me pushime........ shume mire...... te uroj sukse te me tejshme ne boten tende letrare....

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 16-09-2004, 14:25:34
Sot trishtimi me ka mbeshtjelle
Shkasi i njejte mbetet perhere.
Jeta,stresi,largesia,
jane gjithmone ne mendimet e mia.


Si mund te gjindet valle  lumturia?
zgjidhja e halleve?
Pastaj vjen lumturia?
Pastaj vjen dashuria?


A ekziston lumturia?
A ekziston dashuria?
Cila eshte zgjidhja,
qe ti sjelli qe te dyja?


Po urrejtja,zilia,shpirtkeqesia?
Hipokrizia,raciszmi e inertcia
Kush i solli ne kete bote,
mbushur me ligersira?Eh sa pikepyetje ka kjo jete
pergjigjen e te cilave duhet ta gjesh vete...
Se shume libra kam lexuar
por pergjigjen asgjekundi se kam takuar.

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 18-09-2004, 17:46:15
         Milaniste , te uroi per keto poezi , qe thjeshte mua thelle ne zemeren time ...
  nga miku i juaj Besniku
« Editimi i fundit: 16-02-2005, 05:22:42 nga BeRni »

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 19-09-2004, 03:31:23

         Milaniste , të uroi për këto poezi , që thjeshtë mua thellë në zemërën time ...
  nga miku i juaj Besniku

Faleminderit Besnik!
Te pershendes! :pafshim

#18 ne: 20-09-2004, 13:59:45
Me lodhi me e shkrujt dreqiiiii,por ja vlen se e kam fiksim kete.
 "

Po per mua do te besh ndonje Poezi. :lule :puth

Berni,kam ca dite qe e kam menduar kete qe ke thene me lart,e kam vene trurin ne levizje po prit se s'kam mbaruar akoma.... rezultatin? kur ta vendos ketu :) :) :)

Kur do ta vendosesh ate poezi se po e pres me padurim???

 • Postime: 776
 • Karma: +2/-0

#19 ne: 20-09-2004, 14:04:03
Sot trishtimi me ka mbeshtjelle
Shkasi i njejte mbetet perhere.
Jeta,stresi,largesia,
jane gjithmone ne mendimet e mia.


Si mund te gjindet valle  lumturia?
zgjidhja e halleve?
Pastaj vjen lumturia?
Pastaj vjen dashuria?


A ekziston lumturia?
A ekziston dashuria?
Cila eshte zgjidhja,
qe ti sjelli qe te dyja?


Po urrejtja,zilia,shpirtkeqesia?
Hipokrizia,raciszmi e inertcia
Kush i solli ne kete bote,
mbushur me ligersira?Eh sa pikepyetje ka kjo jete
pergjigjen e te cilave duhet ta gjesh vete...
Se shume libra kam lexuar
por pergjigjen asgjekundi se kam takuar. <> <> <> <> <> <> <>

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 20-09-2004, 20:44:06
Me lodhi me e shkrujt dreqiiiii,por ja vlen se e kam fiksim kete.
 "

Po per mua do te besh ndonje Poezi. :lule :puth

Berni,kam ca dite qe e kam menduar kete qe ke thene me lart,e kam vene trurin ne levizje po prit se s'kam mbaruar akoma.... rezultatin? kur ta vendos ketu :) :) :)

Kur do ta vendosesh ate poezi se po e pres me padurim???

Ehe do ta vendos,ne rreshtat e fundit po punoj.P.S. Liro rrofsh per duartrokitjet. :pafshim

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 20-09-2004, 20:54:48
  "Mall"
Mall per gjithcka qe kam lene pas
dhe per jeten,lere... s'po flas

Mall per njerez,objekte e kafshe
mall qe te gerryen,gerryen pa mase

Mall edhe per ata qe vetem fytyrat i njoh
mall per kedo edhe pse s'ju shoh

Mall per femije,pleq,plaka e te ri
mall,lot,sketerre,sikur jetoj ne zi

Mall,shume mall edhe per ata qe s'jetojne me
qe i lash dikur gjalle,por pastaj si gjeta me.
« Editimi i fundit: 16-02-2005, 05:24:02 nga BeRni »

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 20-09-2004, 21:32:34
Ne kete poezi s'po vendos emra po e quaj thjesht "Ti",kuptohet se kujt i dedikohet.

  :love: "Ti"  :love:
Ti njedite erdhe krejt papritur
atje ku c'do dite
kalojne kohen njerezit e merzitur


Nuk me kujtohet mire se c'me the
por  qe ate dite
brenda zemres time nje shenje me le


E di qe mbase te duket cmenduri
qe keto vargje po i shkruaj sot per ty
por prit kam akoma,prit mos te te duket cudi


Te tjeret mund te me quajne dhe budallaqe
cmendarake e psikopate
qe sot po ti kushtoj une ty keto vargje


E di qe kurre mbase s'do te te shoh
jane vete rrethanat e jetes
ato ligjerojne ne c'do kohe


Mbase do te njoh/esh nje tjeter njeri
por ne zemren time
gjithmone vend do t'kesh ti.


Nuk jam e cmendur,nese dukem e tille
kjo eshte thjeshte c'fare ndjej
edhe pse ty kerrkund s'te gjej


Eh ndoshta kjo "SIMPATI"
do te mbesi e tille gjithnji
nje enderr e parealizuar
larg pertej oqeanit
ne kurbetin e zi...« Editimi i fundit: 16-02-2005, 05:23:35 nga BeRni »

 • Postime: 1279
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 20-09-2004, 22:51:52
wowwwwwww milanistja bravo.... <> <> <> <> <>

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#24 ne: 20-09-2004, 22:54:43
wowwwwwww milanistja bravo.... <> <> <> <> <>

Thnx Ace,ishalla e ka lexuar njeriu qe ja kam kushtuar (kete te fundit) thuajjjjjj :??? :???

Temat e fundit