×

Skender Rusi!

Skender Rusi!

· 14 · 1053

 • Postime: 1283
Pasion
ne: 08-10-2013, 23:35:13
KUR VDIQA UNË

Më hodhët dhe sa mundët,
Më ngjeshët,
Më vutë një mal përsipër!

Më pas ca lot,
Më pas ca lule artificiale,
Më pas më latë e ikët!

Më pas i latë duart,
(Nga dheu
dhe nga unë!)
Dhe shkuat,
Drekuat!

Dhe nisët
të qeshni përsëri,
Të thoni barcaleta banale,
T'i shkelni syrin njeri-tjetrit
Me djallëzi!

Ç'aktorë hororë,
Në tërë këtë lojë
Me gjoja dashuri!

Veç nëna,
Eh,nëna!
Hyri fshehtaz atje brenda,
Si një reze dielli në dimër!

Për të ndarë me mua,
Gjithë atë mal dheu
Që më vutë përsipër!

Veç nëna tani,
Me zogjtë e gishtave
Më çuket si dikur,
Më shpupuris flokët!
M'i thërret
Me emra
Shokët!

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#1 ne: 09-10-2013, 00:00:20
Uaaa...e bukur!

 • Postime: 1283
Pasion
#2 ne: 09-10-2013, 00:20:01
E DI QË TË KAM LODHUR

E dashur,e di që të kam lodhur,
Jam sjellë me ty si një monark!
Jam bërë shkak që rënia e gjetheve,
Të jetë brenda nesh e jo veç në park!

Ti ndoshta ende nuk ke parë,
Ç’ndodh kur përplasen dy lumenj!
Ata ngjajnë më shumë
me dy kuaj të bardhë,
Lozin a zihen unë s’mund ta gjej!

E dashur,e di që të kam mërzitur,
Jam sjellë me ty si një monark!
Tani e di mirë që nuk është dielli,
Po drita jote që vjen përqark!

 • Postime: 1283
Pasion
#3 ne: 09-10-2013, 00:23:53

Gjithnjë të dashuruara
këto gratë e poetëve !
Paçka se i sheh aq rrallë nëpër iniciale !
O ... po ato janë fillimi i çdo vjershe
dhe fundi i çdo marrëzie të madhe !

................... ....

Kush do vijë me mua se do nisem tani
të gjej atë që botën bëri ,
Dashuri unë jam , por dhe pak xhelozi
edhe pakëz Krisht , ose i tëri !

 • Postime: 1283
Pasion
#4 ne: 09-10-2013, 00:24:13
E DI QË TË KAM LODHUR

E dashur,e di që të kam lodhur,
Jam sjellë me ty si një monark!
Jam bërë shkak që rënia e gjetheve,
Të jetë brenda nesh e jo veç në park!

Ti ndoshta ende nuk ke parë,
Ç’ndodh kur përplasen dy lumenj!
Ata ngjajnë më shumë
me dy kuaj të bardhë,
Lozin a zihen unë s’mund ta gjej!

E dashur,e di që të kam mërzitur,
Jam sjellë me ty si një monark!
Tani e di mirë që nuk është dielli,
Po drita jote që vjen përqark!

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#5 ne: 09-10-2013, 11:05:14
KUR VDIQA UNË

Më hodhët dhe sa mundët,
Më ngjeshët,
Më vutë një mal përsipër!

Më pas ca lot,
Më pas ca lule artificiale,
Më pas më latë e ikët!

Më pas i latë duart,
(Nga dheu
dhe nga unë!)
Dhe shkuat,
Drekuat!

Dhe nisët
të qeshni përsëri,
Të thoni barcaleta banale,
T'i shkelni syrin njeri-tjetrit
Me djallëzi!

Ç'aktorë hororë,
Në tërë këtë lojë
Me gjoja dashuri!

Veç nëna,
Eh,nëna!
Hyri fshehtaz atje brenda,
Si një reze dielli në dimër!

Për të ndarë me mua,
Gjithë atë mal dheu
Që më vutë përsipër!

Veç nëna tani,
Me zogjtë e gishtave
Më çuket si dikur,
Më shpupuris flokët!
M'i thërret
Me emra
Shokët!Like!

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#6 ne: 09-10-2013, 14:41:40
Like!

E fiksuar pas FB-se  :P

 • Postime: 12743
Mishel...............
#7 ne: 09-10-2013, 15:51:50
E DI QË TË KAM LODHUR

E dashur,e di që të kam lodhur,
Jam sjellë me ty si një monark!
Jam bërë shkak që rënia e gjetheve,
Të jetë brenda nesh e jo veç në park!

Ti ndoshta ende nuk ke parë,
Ç’ndodh kur përplasen dy lumenj!
Ata ngjajnë më shumë
me dy kuaj të bardhë,
Lozin a zihen unë s’mund ta gjej!

E dashur,e di që të kam mërzitur,
Jam sjellë me ty si një monark!
Tani e di mirë që nuk është dielli,
Po drita jote që vjen përqark!

 :)

e ke vene dy here


 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#8 ne: 10-10-2013, 10:57:45
Eshte lodh 2 here prandaj :P

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#9 ne: 10-10-2013, 11:10:58
KUR TE SHOHESH

Kur të shohësh
se nuk do të ketë më asnjë bli,
Përgjatë rrugës me hënë të fikur,
Kur të shohësh
se nuk do të ketë më asnjë gur,
Nëpër kalldrëmet ku dikur jemi rritur,

Kur të shohësh
se nuk do të ketë më asnjë oborr,
Me fëmijë që sapo kanë lindur,
Kur të shohësh
se nuk do ketë më asnjë kitarë,
Që të shpërndajë nëpër sokaqe tinguj,

Kur të shohësh
që nuk do të ketë më asnjë dritare,
Që të rrijë e hapur duke pritur,
Kur të shohësh
se nuk do ketë më asnjë puthje të re
nga të gjitha puthjet që janë shpikur,

Dije, që, atëherë,
Unë do të kem ikur!

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#10 ne: 10-10-2013, 11:11:51
Ç’TRISHTIM

Ç’trishtim, të jetosh në një qytet-brengë,
Ku shumë gjëra ecin për mbrapsht!
Vajzat e bukura rrinë fshehur nga djemtë,
Të shëmtuarat shëtisin në bulevard(!)

Ç’trishim në këtë qytet që më deh,
Me erën e qelbur të vodkës!
Ku vetja herë-herë më duket,
Si Esenini rrugëve të Moskës!

Ç’trishtim, në këtë qytet të çmendur,
Që më ngjan me një spital të madh!
Njerëzve ju mungojnë veç bizhamat me vija,
Dhe numurat në shpinë apo në krah!

Ç’trishtim në këtë qytet që flet përçart,
Që as në gjumë nuk e heq paruken!
Dua t’ia marr nga koka e t’ia flak,
Por edhe ai s’më le, edhe unë nuk mundem!

Ç’trishtim, në këtë qytet të pushtuar nga vdekja,
Që po më vdes edhe mua pak nga pak!
Më vjen të rrëmbej shpirtin e të zhdukem,
Sa më larg prej tij, sa më larg!…

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#11 ne: 10-10-2013, 11:12:20
SE SI…

Se si po më ikën jeta! Se si!
Pa më pyetur fare,
Sikur të mos jetë imja!
Kam çaste kur edhe vetë nuk e di,
Nëse duhej ose jo,të lindja!

Se si po më ikin ditët! Se si!
Rrokullisen, rrokullisen, si toptha të vegjël!
Unë vrapoj pas tyre, kërkoj t’i arrij,
T’i ndaloj, t’i pyes, ç’do të bëhem nesër!?

Se si po më ikin ëndrrat! Se si!
Edhe në gjumë më kanë hyrë,
Edhe m’i kanë vrarë!
Ato që kanë shpëtuar kanë marrë arratinë,
Duke më lënë mua një të vdekur-të gjallë!

Se si po më ikin dashuritë! Se si!
Një sot. Një nesër. Një tjetër pas një jave!
Marr kokën mes grushtash,
I bie me zemërim,
Sikur të ketë bërë mijra faje!

Se si po më ikin dëshirat! Se si!
Si ata zogjtë shtegëtarë që dimrit i tremben!
Po ç’them edhe unë,
Do të ishte një mrekulli,
Të ishin zogj shtegëtarë që ikin e kthehen!

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#12 ne: 10-10-2013, 11:13:04
PËRFUNDIMISHT

Më duket se, përfundimisht,
të kam humbur,
Siç humbja balonat
kur isha i vogël!
Kur në dorë më mbetej
veç peri i këputur,
(Atë, as për t’u varur
nuk mund ta përdorje!)

Dikur, me atë fije peri
lidhja balona të tjera,
Dhe ato ngjiteshin lart
ku të mundnin!
Unë i drejtoja me kujdes
nga frynte era,
Por asnjëherë s’e kuptoja
pse më zhdukeshin!?

Më duket se, përfundimisht,
të kam humbur,
Me ty më ndodhi
si me balonat prej letre!
Në dorë më ka mbetur
veç peri i këputur,
Dhe zhdukja e tyre
e mistershme!

 • Postime: 1283
Pasion
#13 ne: 10-10-2013, 12:21:06
PËRFUNDIMISHT

Më duket se, përfundimisht,
të kam humbur,
Siç humbja balonat
kur isha i vogël!
Kur në dorë më mbetej
veç peri i këputur,
(Atë, as për t’u varur
nuk mund ta përdorje!)

Dikur, me atë fije peri
lidhja balona të tjera,
Dhe ato ngjiteshin lart
ku të mundnin!
Unë i drejtoja me kujdes
nga frynte era,
Por asnjëherë s’e kuptoja
pse më zhdukeshin!?

Më duket se, përfundimisht,
të kam humbur,
Me ty më ndodhi
si me balonat prej letre!
Në dorë më ka mbetur
veç peri i këputur,
Dhe zhdukja e tyre
e mistershme!
:) :)
 

Skënder Luarasi (19.1.1900-27.4.1982)

Nisur nga petrolRubrika Figura Historike

Postimi i fundit 17-01-2014, 11:00:33
nga petrol
Skënder Sallaku i hap krahun, Fadil Kepit...

Nisur nga M A XRubrika Kultura

Postimi i fundit 30-12-2010, 19:09:51
nga M A X
Skender Gjinushi kapet duke vjedhur lekë ne zyren e Milos.

Nisur nga eagle2Rubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 23-07-2007, 06:31:30
nga eagle2
Skender Luarasi

Nisur nga DoniRubrika Letersia Shqiptare

Postimi i fundit 20-01-2005, 06:07:14
nga Doni