Libraria Islame

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Libraria Islame Online

*
lajmetari
12-09-2005, 12:33:28

Morali i muslimanit

Sinqeriteti   Ka thënë Jakupi a.s.: "I sinqertë është ai i cili i fsheh veprat e veta të mira ashtu siç fsheh veprat e veta të këqija" Në emër të Allahut,Mëshiruesit,Mëshirëbërësit. Falenderimi dhe adhurimi i takon vetëm Allahut të lartësuar, Atë lavdërojmë,prej Tij ndihmë dhe falje kërkojmë. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
klevis2000
06-07-2005, 13:52:35

۞ Pasqyra e Temave te Forumit Islam ۞

Selam alejkumçdo ditë teme te re! ----- Kliko sipër temës që deshiron ta lexosh -------| Tema në lidhje me Kuranin

Pergjigje nga: 1dhe1.com

Magjia, syri i keq dhe sherimi i tyre!

1dhe1
14-03-2021, 21:57:49
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, mineta

Emra për meshkuj dhe femra

1dhe1
14-03-2021, 21:29:50
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-05-2020, 14:08:32

Historia e shejtanit

Historia e shejtanit! Perse ai eshte armiku jone?! Cili eshte qellimi i tij? Pse u be ai i keq?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-05-2020, 14:04:38

Kush eshte Mehdiu, qe pritet te vije?

Kush eshte Mehdiu, njeriu qe pritet te vije?! Cili eshte roli i tij?! Zbritja e Isait a.s Jezusit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-05-2020, 13:59:31

Kush dhe cfare jane Jexhuxh - Maxhuxhet?

Kush jane Jexhuxh - Maxhuxhet? Shenja e madhe e Kijametit! Lutja e Isait a,s ( Jezusit) kundra tyre.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: nevrije, Rocceri, ELVIS KOLA

Emrat muslimane!!!

nevrije
26-03-2011, 00:09:37
Nevrije a din najkush qka dmth??
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Enea, nikitO, Jeton Veliu

Videoklipe dhe Filma Dokumentar

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
albanianwizard
21-06-2009, 22:26:17

Njesimi i Zotit dhe Bazat e Besimit

Liber shume i bukur qe me ka rene ne dore, LEXOJENIIII !!!Selamu alejkum  :)

Pergjigje nga: ofthmani, goni007, njerz me tverteten

Sektet fetare në Kosovë

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:51:16

Si të bëhesh musliman

 Si të bëhesh muslimanbotuar nga Zyra Bashkëvepruese për Thirrje dhe Udhëzim - RijadFalënderimi i takon Allahut, Zotit të universit. Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi Muhamedin, të dërguarin e Tij të fundit.Qëllimi i këtij artikulli është korrigjimi i tezës së gabuar, e cila është e përhapur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:48:27

Keqkuptim: Kërcënimi Islam

 Keqkuptim: Kërcënimi IslamBurimi: Vigjilenca IslameViteve të fundit, nëpër media i është dhënë një vëmendje e madhe kërcënimit të “Fundamentalizmit Islamik”. Fatkeqësisht, për shkak të miksturës së shtrembëruar të raportimit të anshëm në mediat perëndimore dhe akteve të disa muslimanëve të padi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:45:07

Islami, alternativa e ditëve të sotme

Islami, alternativa e ditëve të sotme Disa njerëz mendojnë që të jetosh në një shoqëri Islame është "shtrëngim". Mirëpo, Islami është shpallur si një mënyrë e balancuar jetese. Allahu, më i larti, krijoi të gjithë njerëzit me atë që quhet "Fitra" [gjendje/dëshirë natyrale]1.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:44:17

Keqkuptim: Islami e degradon femrën

 Keqkuptim: Islami e degradon femrënBurimi: Vigjilenca IslameEdhepse shumë aspekte të Islamit janë të keqkuptuara nga jomuslimanët, injoranca, keqinformimi dhe supozimi i gabuar që bëhen në lidhje me trajtimin që i bën Islami gruas, me gjasë janë më të rëndat. Vargje të shumta të Kur’anit e bëjn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:43:34

Keqkuptim: Islami është fatalist

 Keqkuptim: Islami është fatalistBurimi: Vigjilenca IslameShumica e muslimanëve e shohin si të çuditshme atë se feja e tyre e cila përbën një balancim të mrekullueshme në mes besimit dhe veprave, mund të akuzohet si fataliste. Ndoshta ky keqkuptim u paraqit sepse muslimanët mësohen të thonë “Lav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:42:34

Keqkuptim: Islami është fe vetëm për Arabët

 Keqkuptim: Islami është fe vetëm për ArabëtBurimi: Vegjilenca IslameMënyra më e shpejtë që të dëshmojmë se kjo është plotësisht e pavërtetë, është që të cekim faktin se vetëm afro 15% deri në 20% të muslimanëve në botë janë Arabë. Më shumë ka muslimanë indianë sesa musliman Arabë, dhe më shumë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:41:38

Pyetjet që shpesh bëhen lidhur me Islamin dhe muslimanët: pjesa 4

Pyetjet që shpesh bëhen lidhur me Islamin dhe muslimanët: pjesa 4Ky material synon të formojë një të kuptuar tërësor të mësimeve Islame, kryesisht për jomuslimanët, shkurtimisht, por në një mënyrë të ngjeshur.Pyetja 4: A mund të shpjegoni deklarimin e besimit të muslimanit dhe çfarë do të thotë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:40:47

Pyetjet që shpesh bëhen lidhur me Islamin dhe muslimanët: pjesa 1

Pyetjet që shpesh bëhen lidhur me Islamin dhe muslimanët: pjesa 1 Ky material synon të formojë një të kuptuar tërësor të mësimeve Islame, kryesisht për jomuslimanët, shkurtimisht, por në një mënyrë të ngjeshur. 1. A mund të shpjegoni termet Allah, Islam, musliman, ibadet, teuhid, shirk?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:38:58

Përgjigje ndaj 7 pyetjeve mbi Islamin

  Përgjigje ndaj 7 pyetjeve mbi Islamin 1.Çka është Islami? Fjala “Islam” është një fjalë Arabe që do të thotë “t'ia nënshtrosh dhe dorëzosh vullnetin tënd Zotit të Gjithfuqishëm”. Fjala e ka të njëjtën rrënjë sikurse fjala Arabe “selam”, që do të thotë paqe. Ndryshe nga emrat që përdoren për
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:37:53

Në kërkim të lumturisë – Thirrje ndaj jomuslimanëve

 Në kërkim të lumturisë – Thirrje ndaj jomuslimanëveNga esh-Shejh Salih es-SindiLumturia është një synim që çdonjëri kërkon ta arrijë. Filozofët, intelektualët, doktorët e artistët, të gjithë janë në kërkim të shkaqeve të lumturisë dhe shtigjeve për t'i ikur shqetësimit. Realiteti, ndërkaq, ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:21:44

Kë duhet ta adhurojmë

 Kë duhet ta adhurojmëNga Dr. Salih es-SalihNënshtrimi i njeriut ndaj Krijuesit të Tij është esenca e Islamit. Emri "Islam" është zgjedhur nga Zoti, jo nga njeriu. Kjo është e njëjta Porosi Bashkuese që u është shpallur të gjithë pejgamberëve dhe të dërguarve nga Allahu dhe të cilën ata e përhap...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:20:59

A është e vërtetë apo e rreme feja?

A është e vërtetë apo e rreme feja?Nëse duam të dimë se a është e vërtetë apo e rreme feja, nuk duhet të mbështetemi në ndjenjat apo traditat tona. Por, duhet të mbështetemi në arsyen dhe intelektin tonë. Kur Zoti dërgoi pejgamberët, Ai i mbështeti ata me mrekulli dhe dëshmi që provonin se ata i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:20:16

Përgënjeshtrim i natyralistëve

 Përgënjeshtrim i natyralistëveNjeriu dhe Universi - Reflektime të imam Ibnul-Kajjim el-Xheuzije…Kush qe Ai që rregulloi gjithë këtë, që e përsosi, e drejtoi dhe e kontrolloi në mënyrën më të mirë?Dikush mund të thotë:"Kjo është punë e natyrës. Në natyrë ka gjëra të mrekullueshme". Një debatuesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:18:28

Dy mënyra për ta njohur Krijuesin

  Dy mënyra për ta njohur Krijuesin nga Ibn el-Kajjim Imami dhe Shejhu i Islamit, Ibn el-Kajjim ka thënë në el-Feua’id [f.31-32]: “Zoti, më i Larti, i thërret në Kur’an robërit e Vet që ta njohin Atë në dy mënyra: a] Të shikuarit në punën e bërë [të Zoti, në krijimin]
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
abdurrahman
11-12-2008, 16:16:51

Rastësi apo inteligjencë?

 Rastësi apo inteligjencë?ANALYSUniversiteti i TorontosVërtet, kjo gjithësi shfaq një perspektivë të rendit dhe vazhdimësisë. Për shembull, ne mund të vështrojmë rregullsinë e madhe me të cilën trupat qiellorë përcjellin orbitën precize, dhe të mahnitemi me mënyrën në të cilën uji i detrave sill...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe