Libraria Islame - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Libraria Islame Online

*
EbuMuslim
04-11-2005, 17:31:07

Përse e pranuam fenë islame?

  MEXHID YVEJSI               Përse e pranuam fenë islame? (Rrëfime të vërteta)                   Prishtinë, 2004 Titulli në original: Përse e pranuam fenë islam
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-11-2005, 06:20:18

Tiranasi musliman, 65-vjeçari Kadri Alimehmeti, rrëfehet para Kuranit

Historia/65-vjeçari që agjëron që në moshën 8-vjeçare. Si jam falur çdo ditë gjatë diktaturës  Donin të më përjashtonin nga Partia, sepse agjëroja  "Lutja e vetme që unë i drejtoj Zotit, është që edhe fëmijët e mi të ndjekin rrugën e tij. Zotin e dua më tepër se familjen time"Ti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
30-10-2005, 18:03:55

Qellimi i jetes..!

Cili eshte qellimi i jetes?  islamisti ditën Thonë se budallai jeton për te ngrëne ndërsa i mençuri ha për te jetuar. Por pastaj ngel pyetja : Për cfare qëllimesh njeriu i mençur jeton? Jetesa nuk është një fund nga vetja. Duhet te jete një qellim për njeriun qe te jetoj. Cili është pra qëllimi?...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Borebardha
30-10-2005, 09:10:09

TË ADHURUARIT E ALLAHUT

TË ADHURUARIT E ALLAHUT  Përgatitur nga Bahri Curri Allahu subhanehu ve teala dërgoi pejgamberët dhe zbriti librat e Tij për të realizuar një qëllim të lartë, i cili është Njësimi i Allahut në adhurim (ibadet) ku nuk duhet të adhurohet askush tjetër përpos Tij, të mos i nënshtrohet (afrohe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BESIM
08-10-2005, 13:20:15

Presidenti Bush vlereson kontributin e myslimaneve ne SHBA (?)

Presidenti Bush vlereson kontributin e muslimaneve ne SHBAMohamed Elshinavi05-10-2005 VOA: Presidenti amerikan George Bush vleresoi kontributin eamerikaneve te besimit islam, ne nje mesazh me rastin efillimit te muajit te shenjte te Ramazanit. Presidenti thase Amerika eshte e bekuar, pasi ka per...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Muslimanja
07-10-2005, 22:02:01

Hënë turke për qiejt e Evropës

Hënë turke për qiejt e EvropësOlsi JazexhiNegociatat maratonë të datës ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

xhavo
06-10-2005, 13:44:05

ISLAMI DO TË FITOJ,

Islami lum që nuk shterret.Napolon ZeqiriBota Islame po kalon nëpër krizën e besimit. Sado që kjo të jetë e papëlqyeshme të thuhet, vetëdija dhe siguria në vetvete sot nuk janë karekteristika të mira në asnjë pjesë të botës ku jetojnë muslimanët.Historia vertetoi në mënyrë bindëse se muslimanët ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

xhavo
06-10-2005, 13:42:26

Zgjohu!

Zgjohu…. Zgjohu….është koha. Gjumi më i rrezikshëm është ai në të cilin nuk je i vetëdijshëm. Zakoni është një gjumë-ndjellës. Me efekte të rënda, të forta, efikase. Zgjohu ! Kriza të qartësisë të tronditin nganjëherë por ti mbaron shumë shpesh duke i gjetur një arsyetim lodhjes tënde : munges...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BESIM
05-10-2005, 16:28:53

Qasje: A është shekulli 21 shekulli i shpalljeve hyjnore?

Qasje: A është shekulli 21 shekulli i shpalljeve hyjnore?Hyrje rreth tentativave për ta kundërshtuar Kur'aninIslami është feja e fundit drejtuar njerëzimit. Ajo erdhi për t'i rikthyer njerëzit në besimin e kthjellët dhe të pastër, besim ky i cili u përcoll nga l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
amari
04-10-2005, 11:30:40

RISI!! Nga 5 tetori..

Të nderuar lexues!Nga 5 tetori, çdo të mërkure, në të gjitha kiosqet e Kosovës mund ta bleni gazetën javore BESA vetëm për 0.5 €.Gazeta Besa është e përjavshme politike dhe kulturore.Disa nga kolumnistët e rregullt do të  jenë edhe :Dr.Milazim Krasniqi (Kosovë)Nexhat Ibrah...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Muslimanja
03-10-2005, 19:54:28

70 çështje në lidhje me agjërimin

Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirbërësit.Shtatëdhjetë çështje në lidhje me agjëriminE falenderojmë Allahun e Lartësuar, mbështetemi tekAi, i kërkojmë falje Atij, e lusim të na bëjë prejatyre që udhëhiqen nën udhëzimin e Tij, i kërkojmëAllahut të Lartësuar të na mbrojë nga ligështitë evetve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ibraim
03-10-2005, 14:31:31

Elena nderron fene dhe behet Amina

Elena ndërron fenë dhe bëhet AminaShkup,2TETOR-Të dielën në xhaminë e Jahja Pashës pati një ceremonyTë vecantë ku disa pjesëtarë të feve tjera pranuan islamin.Njëra ndër ato është edhe Amina,që më parë është quajtur Elena .Ajo deklaroi se interesimi për fetë ka qenë qysh më herët dhe sipas sajDe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Muslimanja
29-09-2005, 09:50:16

Mbi duanë - lutjen

Mehmed HanxhiqMbi duanë - lutjenDuaja (prej fjalës arabishte "dua'" që dmth. lutje, uratë, falje) është çështje mjaft e rëndësishme në jetën e njeriut. Sipas mësimit të lartë islam, duaja i drejtohet vetëm Allahut, Krijuesit të çdo gjëje në botë. Në pajtim me këtë, duaja është...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Untouchable
27-09-2005, 14:08:10

Besimi (imani) eshte vet jeta

Fragment i shkurter i marrur nga libri "Mos u pikello", i autorit Aid El Karni. Imani eshte jeta! Te palumturit me kuptimin e vertete te palumturisejane ata qe kane bankrotuar nga depote e imanit dhenga ekuilibri i bindjes. prandaj te tillet gjithmone ishoqeron e keqja, zemerimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Muslimanja
23-09-2005, 08:27:08

Ta duam Allahun!

Ta duam Allahun!Muhammedi a.s. ka thënë:Duajeni Allahun,sepse vetëm Ai është burimi i te gjitha dhuntive.Sikur Allahu të mos të donte, s'do të të emërtonte me emrin e fesë së Tij, musliman, e as s'do të të veçonte me emër mu'min (besimtar i denjë).Më thuaj: Ke ndier sëpaku qoftë edhe sa grimca,d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ahmed
23-09-2005, 04:00:05

AJO ËSHTË FEJA E DREJTË

Prej veçantive të njeriut është se ai me natyrshmërinë e tij anon nga pasimi i fesë. Feja është natyrshmëri të cilën Allahu e mbolli tek njerëzit. Njerëzit në fillimet e tyre e njësonin Allahun në adhurim derisa shejtani i zbukuroi atyre adhurimin e idhujve dhe të gjërave të tjera. Feja është do...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dr.Leone
13-09-2005, 08:23:42

A është feja nevojë për njerëzimin bashkëkohorë?

A është feja nevojë për njerëzimin bashkëkohorë? Natyra njerëzore barazpeshohet sipas normave të realitetit. Edhe pse ajo bashkëjeton me të gjitha mundësitë civilizuese të jetës materiale, me të gjitha prurjet e saj shfrenuese, përsëri njeriu ndihet i hutuar dhe i tronditur. Ai është i g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe