Libraria Islame - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Libraria Islame Online

*
klevis2000
29-08-2005, 14:52:54

Kuptimi i shehadetit

Kuptimi i shehadetitPikat më kryesore e më të domosdoshme për çdo besimtar e besimtare në lidhje me njësimin e ALLAHUT.Falenderimi i takon All-llahut. Atë e falenderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
rafo
16-08-2005, 14:44:12

Rreziqet e Zinase(amoralitetit)

Rreziqet e zinasë  Zinaja është armiku kryesor i martesës. Ø«shtë një nga mëkatet më të shëmtuara dhe të poshtra. Ø«shtë shkatërrues për individin dhe shoqërinë dhe sjell sëmundje të panumërta, fizike, psikologjike, sociale, ekonomike dhe kështu me rradhë. Zinaja është kryerja e marrëdhënieve të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
klevis2000
24-07-2005, 04:19:53

SAHIHUL - BUHARI - 2

NAMAZI1. Një njeri e ka pyetur Pejgamberin s.a.v.s.:çka guxon të vesh në ihramai që kryen haxhin?". E ai përgjigjet:Nuk mund të veshë këmishë e aspantollone, as mantil me kapelë, as petk të ngjyrosur me safran, as vers(dru i verdhë), e kush nuk gjen nallën le të mbathë mes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
klevis2000
24-07-2005, 03:56:21

Sahihul Buhari - 3

TË PARFYMOSURIT PËR HIR TË NAMAZIT TË XHUMASË 880. -Unë dëshmojë për Ebu Seidin që dëshmon se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "Larja-gusli, ditën e xhumasë është vaxhib për çdo person të moshërritur, të lajë edhe dhëmbët edhe të parfymoset, nëse ka". Amr b. Sulejmi thotë: "Unë dë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
adlun
22-07-2005, 04:24:34

Edukata e hyrjës nëpër shtëpija

- Allahu xh.sh thotë:"O ju që besuat, mos hyni në shtëpi të huaja pa kërkuar leje dhe pa përshëndetur njerëzit e saj. Kjo është më mirë për ju në mënyrë që merri mësim. Po nëse nuk gjeni aty asnjë, atëherë mos hyni në to derisa t'u jepet leja, e nëse u thuhet kthehuni, ju pra kthenu. Kjo është m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
klevis2000
18-07-2005, 12:38:55

Besimi ne Dijen dhe Caktimin e Zotit!

BESIMI NE PERCAKTIMIN E ALL-LLAHUT XH.SH.Besimi në përcaktimin e All-llahut xh.sh. është një nga bazat e akidës dhe baza e gjashtë e imanit. Andaj kush e mohon kaderin (përcaktimin e All-llahut xh.sh.), ai ka dalur nga feja e A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Bekimi
17-07-2005, 12:37:03

Lute Zotin tënd!

Duaja është një ndër ibadetet më të mëdhaja me të cilat i drejtohemi All-llahut, ajo është arma më e fortë e besimtarit, ajo është e ndërlidhur me çdo ibadet tjetër. Ne bëjmë dua kur e falim namazin, bëjmë dua kur agjërojmë, bëjmë dua kur shkojmë në haxh, bëjmë dua kur jemi në sexhde. Pra, esenc...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
klevis2000
10-07-2005, 04:32:31

Besimi ne Shpalljet Hyjnore!

      BESIMI NË LIBRAT E ALL-LLAHUT XH.SHNjë nga bazat e imanit është të besohen Librat e All-llahut xh.sh., të cilat ua ka shpallur Pejgamberëve të vet.Ashtu siç All-llahu xh.sh. ia ka shpallur Kur'anin Muhammedit a.s., ashtu ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
klevis2000
09-07-2005, 15:50:25

Besimi ne Pejgamberet!

BESIMI NE PEJGAMBERET DHE LAJMETARET E ALL-LLAHUT XH.SH.Besimi vijues nga bazat e imanit, është edhe besimi në Pejgamberët e All-llahut xh.sh. Në këtë bazë bën pjesë besimi në të gjithë Pejgamberët dhe Lajmëtarët, të cilët i ka emërtua All-llah...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
klevis2000
09-07-2005, 15:30:21

Besimi ne Engjejt

      BESIMI NE ENGJEJNjë nga bazat e imanit është besimi në engjëj.Me këtë nënkuptohet bindshmëria e fuqishme se engjëjt ekzistojnë, se All-llahu xh.sh. i ka krijuar ata nga nuri (drita), se ata përpikërisht i kryejnë urdhrat e All-llah...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Muslimanja
30-06-2005, 05:54:18

Përmbledhje Poezish

Muhammed Ikball  Lindja dhe Perëndimi Për perëndimorët arsyeja është organizator i jetës,Për lindorët dashuria është sekreti i çdo qenieje,Vetëm nëpërmjet dashurisë inteligjenca mund ta njehë Zotin,Veprat e da...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Muslimanja
17-06-2005, 12:51:31

Thirrje për punime:Orientalizmi dhe shqiptarët

Thirrje për punime:Orientalizmi dhe shqiptarëtKonferencë që mbahet nga15 – 17 Korrik 2005, Prishtinë, KosovëOrganizuar nga
[/b]Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës

*
Ahmed
07-06-2005, 09:39:20

A e ke lexuar këtë hadith?

A e ke lexuar këtë hadith? Transmeton Buhariu në Sahihun e tij (nr: 6640) nga Semureh bin Xhundub, radijallahu anhu, i cili ka thënë: "Prej gjërave të shpeshta që i bëntë Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ishte edhe ajo që u thonte shokëve të tij: A ka parë dikush ndonjë ëndërr? Dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: a1, iman, hasani

Pse përplasen muslimanët shqiptarë?

a1
02-06-2005, 21:23:38
Kujdes!!!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe