Linux | Unix | BSD |

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Te gjitha sistemet UNIX ketu.

M A X
17-01-2012, 12:04:57

Kompjuteri me Linux për vetëm 15 dollarë

Siç duhet, shumë njerëz janë duke provuar të ndërtojnë një kompjuter më të vogël dhe më të lirë që e përdor sistemin operativ Linux. FXI është duke e sjellur Cotton Candy for rreth 200 dollarë, një prodhim që kushton 25 dollarë për kompjuterin Raspberry Pi tashmë ka filluar dhe tani Rhombus Tech...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
albanianwizard
11-01-2012, 13:01:49

Linux cheat sheet - e perdor ne pune

Pershendetje, doja te ndaja "flet-mashtrimin" apo truket qe perdor zakonisht ne pune me ju.Jane komanda bash te grumbulluara me kalimin e kohes gjate punes apo duke vizituar faqe te ndryshme.Mund te kuptohen vetem mbas perdorimit.[code]*Sherbe folderin ku je tani (pwd) ne webserver python -m CGI...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2011, 23:36:53

Provojeni sistemin Ubuntu 11.10 brenda shfletuesit

Provojeni sistemin Ubuntu 11.10 brenda shfletuesit të uebitMbase keni dëgjuar për sistemin Ubuntu, por dikush ndoshta edhe nuk e ka provuar fare atë. Ubuntu ka dalur që nga viti 2004 dhe të gjitha instalimet në desktop të Linuxit i përbën Ubuntu. Ubuntu financiarisht mbështetet nëpërmjet mbështe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-10-2011, 23:30:47

Vdes Dennis Ritchie, babai i C dhe UNIX

Pas një sëmundjeje të gjatë, Dennis Ritchie, babai i Unix dhe një njeri i njohur për shkenca kompjuterike, ka vdekur gjatë vikendit të kaluar në moshën 70 vjeçare.Ritchie, i njohur edhe si “dmr”, njihet më së miri për krijimin e gjuhës programuese C si dhe për funksionin e tij kyç në zhvillimin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2011, 17:12:37

Lajmërues për Gmail në Ubuntu

gm-notify (Gmail Notifier) është një aplikacion i thjesht për Ubuntu që ndërlidhet me “system tray” për të ofruar lajmërimet e Gmail. gm-notify është i dizajnuar që të rregullojë notify-osd dhe indicator-applet për të paraqitur porosi që ngriten vetvetiu. Po ashtu, ky aplikacion funksionon edhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-07-2011, 20:31:20

Gjeni përgjigjie shpejt dhe lehtë në Ubuntu

Unity Lens for AskUbuntu mund të ju ndihmojë për të kërkuar dhe gjetur përgjigjie për çështjet në Ubuntu, duke u kursyer nga kryerjet e kërkimeve në internet. AskUbuntu është një komunitet i drejtuar nga përdoruesit e sistemit Ubuntu. Anëtarët e vet marrin reputacion në bazë të reagimeve që i ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Floriwww, olti, LuLiKraS

Ubuntu 8.04

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: AlbCoder

Photoshop CS4 Portable ne Ubuntu 11.04

*
AlbCoder
17-07-2011, 14:22:00
gjeta nje video interesante
How to install Adobe Photoshop CS5 on Ubuntu 10 in one click HD te provoj nje here me extended sepse me portable su beka gje.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-07-2011, 11:03:23

Në Prishtinë mbahet Fedora 15 Release Party

Sot, ashtu siç keni pasur mundësi të lajmëroheni në një artikull të mëhershëm, në Prishtinë është mbajtur një ndejë për të shënuar lëshimin e versionit të ri të sistemit Fedora. Ngjarja është mbajtur në lokalet e UNICEF Innovations Lab.Ndeja nuk filloi në kohën e paraparë, në ora 18, për shkak t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Yeahyeahs
02-06-2011, 06:08:14

Justin Bieber GNU/Linux

Pershendetje  :)Per hardcore fans te ketij OS te mrekullueshem, ka dal edhe nje distro rreth Justin Bieber.Source :

M A X
25-05-2011, 15:24:24

Lëshohet Fedora 15 Lovelock

Zhvilluesit e projektit Fedora lajmëruan që është lëshuar Fedora 15, verisoni më i ri i sistemit të tyre operativ të lirë dhe të hapur. Fedora, i quajtur Lovelock, ofron ambientin GNOME 3 për desktop, kohë të përmirësuar për instalim për sistemin e skedarit Btrfs, raportim më të mirë të lëshimev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 09:54:59

Historia e bashkuar e urdhërave në Linux

Nëse hapni disa dritare të terminalit përnjëherë derisa jeni duke punuar në Linux, ju mund të kuptoni që urdhërat që ju i shkruani në një terminal nuk janë të gatshëm në tjetrin dhe zakonisht, pasi që t’i keni mbyllur të gjitha terminalet dhe ta hapni një tjetër terminal sërish, ju mund të shihn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-03-2011, 15:59:37

Përmirësoni problemin me internet në Ubuntu

Lidhja me kabllo (wired) në Internet është vetvetiue e rregulluar siç duhet në instalimin e sistemit Ubuntu. Ekziston mundësia e kyçjes së drejtpërdrejtë duke shkruar në terminal “sudo pppoeconf”, të bëhet lidhja në një kabëll e cila tashmë ka qasje në internet. Por nganjëherë lidhja wired ndalo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-03-2011, 01:04:16

Red Hat vërteton se Open Source është i mirë për biznes

Kritikat nga softueri i lirë dhe i hapur janë të mirëpritura për të kundërshtuar mbylljen e softuerit, vendosjen e patentave dhe pjesëve të ruajtura me xhelozi, nëse kanë të bëjnë më shërbime si bazë për një biznes të suksesshëm. Red Hat sapo ka hedhur poshtë paraqitjet e mëpashme të përfitimeve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-03-2011, 01:35:59

Ubuntu 11.10 do të quhet ‘Oneiric Ocelot’

Duke vazhduar zakonin e emërimit të lëshimeve Ubuntu, Mark Shuttleworth ka zbuluar emrin kodues për versionin pasues të sistemit Ubuntu i cili do të jetë “Oneiric Ocelot”Në postimin e tij në blog të titulluar “Tjetri pas Natty?”,Shuttleworth i thekson qëllimet e tij për versionin e radhës dhe e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-03-2011, 01:57:21

Gnome apo KDE?

Per nje perdorues fillestar, apo le te themi normal Linux-i cfare do te ishte me mire te perdorte, desktop Gnome apo KDE?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 10:34:37

openSUSE

openSUSE ofron krejt ato që një distribucion Linux do të duhej të përmbajë në vete. Ai para së gjithash është i dedikuar për shfrytëzim nga përdoruesit shtëpiak për kompjuterët desktop dhe laptopë, e veç sistemit operativ ka edhe një numër të madh të veglave të integruara me të cilat praktikisht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 10:33:13

Mandriva

Mandriva është sistem operativ i cili mund të përdoret në kushte shtëpiake dhe kushtet për serverë. Në pyetje është një Linux tërësisht i konfigurueshëm grafik i cili instalohet dhe mirëmbahet lehtë. Brenda vet sistemit operativ mund të gjeni KDE, Gnome, AfterStep, Window Maker, IceWM etj. Është...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 10:32:30

Ubuntu

Ubuntu është distribucion i Linux i cili përditësohet çdo gjashtë muaj dhe ka në fokus shfrytëzimin e thjeshtë, që e ka bërë atë të jetë njëra ndër distribucionet më të popullarizuara. Ubuntu ofrohet me Gnome si dhe një numër të madh të programeve të dedikuara për shfrytëzim për serverë dhe desk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 00:29:05

5 Arsye qe te perdorni Linux

Shum bukur, Linux eshte nje Sistem Operativ; po pse ta lej windowsin qe e kam si lule dhe te kaloj ne Linux?Nje pyetje e bukur dhe ka shume pergjigje per kete pyetje.1- Linux eshte FalasPo Linux nga ju nuk kerkon asnje lek eshte falas kete gje e ka ne nature.Per nje kompjuter te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-10-2010, 12:29:55

Lubuntu 10.10

Lubuntu 10.10 Një version i ri i Lubuntu erdhi javën e kaluar, bashk me Ubuntu, Kubuntu dhe Xubuntu. Ky lëshim i Lubuntu, vjen me shumë ndrryshime. Lubuntu është një distribucion i dizajnuar për kompjutera të ngadalshëm dhe është një alternativë e Ubuntu por me LXDE "Lightweight X11 Desktop Envi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


php
19-10-2010, 01:44:31

ubuntu Linux 3D desktop effects

ubuntu Linux 3D desktop effects (KDE & Compiz Fusion & CairoDock) fullHD 1080p PA FJAL PO ME VEPRA.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-09-2010, 01:47:45

Aplikacione të dobishme për Linux

Linux nuk është një sistem operativ si Windows apo Mac, pasi që ka shumë, shumë e shumë versione të tij, zakonisht që punojnë në një prej dy sistemeve për desktop (GNOME apo KDE). Lista e mëposhtme bazohet tek përdorues i Ubuntu-së, me bazë në GNOME.Ubuntu është ajo që përdorin shumica e atyre q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-08-2010, 10:14:03

Ubuntu 10.10 Alpha3

Lëshohet në përdorim Ubuntu 10.10 Alpha3 me emrin »Maverick Meerkat Alpha 3«; versioni përfundimtar i të cilit pritet të lëshohet në tetor të këtij viti. Risi në këtë version janë GNOME 2.31.4 Alpha3, KDE SC 4.5, Linux-Kernel në Versionin 2.6.35-14.19, Qt 4.7 etj.Shkarkimet e këtij versioni mund...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2010, 01:18:37

Instalimi dhe konfigurimi i LAMP ne Ubuntu

Instalimi dhe konfigurimi i LAMP ne UbuntuJa dhe nje mundesi per web zhvilluesit per te ngritur nje server shtepiak, per ti provuar skriptet e tyre, kodet e ndryshme etj…Thjesht edhe nje arsye plus per te imigruar nga windows ne Linux
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-05-2010, 00:47:54

Paraqitet Peppermint Linux

Është paraqitur një sistem operativ Linux me bazë në ueb i quajtur Peppermint, i cili është dizajnuar për aplikacione të lehta cloud dhe media sociale.Peppermint Linux ishte dizajnuar nga i njëjti ekip që ka ndërtuar Linux Mint 8 LXDE Community Edition. Ekipi ka dëshiruar që të krijojë një siste...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2010, 02:14:08

Vegla pune në Ubuntu 10.04

Vegla pune në Ubuntu 10.04Canonical ka pritje të mëdha kur bëhet fjalë për distribucionin më të fundit të Ubuntus. Kjo kompani pret që Lucid Lynx, që është emërtimi kodues i versionit 10.04, do të arrij sukses të mirë komercial.Versioni i ri i Ubuntu mundëson që ky sistem operativ të zhvillohet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 02:18:58

Ubuntu dëshiron softuerët e Adobe

Ubuntu dëshiron softuerët e AdobeSiç mund të konkludohet nga ngjarjet e fundit, kompania Apple në asnjë mënyrë nuk dëshiron që Adobe të ofrojë mbështetje për pajisjet e saj të popullarizuar iPad apo iPhone kur bëhet fjalë për teknologjitë Flash.Por kjo nuk ka ndaluar kompaninë C...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-04-2010, 18:14:31

Linux çdo ditë e më i fortë

Në samitin bashkëpunues vjetor të Fondacionit Linux të mbajtur në San Francisko, drejtori ekzekutiv i Fondacionit Jim Zemlin ka folur për perspektivat interesante të tregjeve të Linuxit.Thelbi i ligjëratës së tij ka qenë se Linux sot është i fortë dhe se do të bëhet shumë më i fortë sesa që ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-01-2010, 22:25:37

Yahoo! Search si makinë standarde e kërkimit ne Ubuntu Linux

Nga versioni i ardhshëm Ubuntu 10.04 LTS, Yahoo do të jetë si makinë standarde e kërkimit. Deri më tash, në Firefox i cili është shfletues standard në Ubuntu, ishte Google si makinë standarde e kërkimit. Pra është bërë ndërrimi ndërmjet këtyre dy makinave të njohura të kërkimit. Si edhe më parë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-01-2010, 00:50:56

GIMP jashtë nga Ubuntu 10.04

Në summit të Ubuntu mbajtur në Dallas, e reja që ka krijuar më shumë habi është vendimi për të hequr Gimp nga instalimi bazë i Ubuntu 10.04 Lucid Lynx.Shumë përdorues nuk kanë pranuar me kënaqësi dhe bindje këtë vendim, mjafton të ndiqen diskutimet e fundit në forumet Ubuntu në lidhje me Lucid L...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
shadowx
11-01-2010, 16:34:15

Pershendetje krejtve. Kush mundet mem ndihmu!

Tung, Kush mundet mem ndihmu pak rreth ku me gjet matrial per Unix ne gjuhen Shqipe.. Ne fakultet kam nje projekt/punim seminarik per Unixin. Nese din ndonjeri prej userave te keti forumi ku me gjet matrial ne shqip se ne wikipedia krejt esht english, Tung met mira..
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

AT¹
14-12-2009, 22:16:16

Ubuntu 10.04 "Lucid Lynx"

Ubuntu 10.04 "Lucid Lynx" Alpha1Është lëshuar në përdorim Ubuntu 10.04 "Lucid Lynx" Alpha1, versioni përfundimtar i të cilit pritet të dalë në prill të 2010 - me përkrahje të gjatë LTS (Long Term Support). Ky Version do të përmban Kernel-in e sa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

AT¹
30-10-2009, 11:10:17

Ubuntu 9.10 »Karmic Koala«

Ekipi i Ubuntu Linux lëshon në përdorim versionin final  9.10 »Karmic Koala«. Ubuntu përmban në vete: Kernel 2.6.31.1, Firefox 3.5.3, OpenOffice 3.1.1, Gimp 2.6.7, X-Server 1.6 i cili përkrahë ext4 - Dateisystem'et. Tryeza e punës GNOME është aktualizuar në versionin 2.28. Klienti standard për d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-09-2009, 19:46:27

India, procesor i ri bazuar ne Linux

 Një problem për shumë fuqi industriale që po lindin është vartësia nga teknologjia e Shteteve të Bashkuar të Amerikës, USA.Nëse për çfarëdolloj motivi të bllokohej, për shëmbull, fluksi i mikroproçesoreve kundrejt një shteti do lindnin një sasi e madhe problemesh. Si zgjidhje për këtë problem I...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe