Linux | Unix | BSD | - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Te gjitha sistemet UNIX ketu.

M A X
09-07-2009, 00:57:12

Linux mbështet i pari USB 3.0

Linux mbështet i pari USB 3.0!Është ditur që Linux do të jetë sistemi i parë i cili do t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-05-2009, 16:58:02

Vjen versioni alpha e Google Chrome per Linux

Skuadra e cila po zhvillonte versionin Open-Source të browser-it të Google për Linux ka lëshuar versionin Alpha të browser-it më të ri në Web. Versioni i Google Chrome ka qënë në fazë Pre-Alpha që prej disa kohësh, dhe gjithashtu ka qënë konsideruar si shumë i stabilizuar, por lëshimi e versioni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-05-2009, 16:04:52

Why Linux is not (yet) Ready for the Desktop

0. Premise: proprietary software will stay indefinitely. Full stop. You may argue eternally, but complicated software like games, 3D applications, databases, CADs(Computer-aided Design), etc. which cost millions of dollars and years of man-hours to develop will never be open sourced. Software pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-04-2009, 01:43:51

“Portable Ubuntu”, perdor Ubuntun ne Windows

N.q.s enderroni te perdorni Ubuntun por eshte e veshtire per ju qe te beni kalimin nga Windows ne Linux, atehere “Portable Ubuntu” do ju vije ne ndihme. Behet fjale per nje vegel, qe mundeson perdorimin e sherbimeve (aplikacioneve) te Ubuntus, ne Windows.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-02-2009, 10:52:51

Instalimi i Linux-it prej Windows-it

Me Windows Vista si duket shumë përdorues nuk janë të kënaqur. Mungesa e shumë drejtuesve (driver) dhe gjëra të nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
albanianwizard
10-12-2008, 05:13:59

Fedora 10 linux

Ketu keni nje video ku shpaloset:Psistemi operativ fedora 10. Efektet grafike jane shtuar nuk eshte se i ka vet keshtu qe mos ta genjej mendja ndonjerin ^o) Ose pe kualitet maksimal http://albanian
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-07-2008, 14:51:11

Skype në Ubuntu Linux

Instalimi i Skypes në Ubuntu Linux (në këtë rast versioni 7.10) bëhet në këtë mënyrë:Së pari shkarkoni Skype-n prej faqes zyrtare. Ju duhet të shkarkoni për Ubuntu (versioni 7.4)Pasi ta bëni shkarkimin, filloni instalimin e saj. Hapni një terminal dhe së pari i jepni të gjitha të drejtat, kësaj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: lorik

Ubuntu Linux!

AT¹
07-10-2007, 10:40:12
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

AT¹
23-05-2007, 05:01:46

Ubuntu Linux në DELL PC-të

Nga 24 Maji në SHBA: Ubuntu do të jetë në DELL PC-të. Lexo: AlbTux
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

AT¹
14-02-2007, 17:47:17

Linux fiton peshë në botën e telefonisë Mobile!

Në vitin 2006 Symbian kishte 67% ,Microsoft 14% , RIM 7% dhe Linux 6%,pjesëmarrje në tregun e telefonisë Mobile.Sipas ekspertëve nga kjo fushë pjesëmarrja e Linux-it në vitin 2007 do të shtohet edhe më shumë.

M A X
17-01-2007, 15:48:05

Solaris Operating System

Solaris is a computer operating system developed by Sun Microsystems. It is certified against the Single Unix Specification as a version of Unix. Although Solaris is still proprietary software, the core OS has been made into an open source project, OpenSolaris.In the early 1990s Sun replaced the...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2007, 15:46:20

BSD Unix

Berkeley Software Distribution (BSD, sometimes called Berkeley Unix) is the Unix derivative distributed by the University of California, Berkeley, starting in the 1970s. The name is also used collectively for the modern descendants of these distributions.BSD is one of several branches of Unix op...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

LE0NARD0
02-11-2006, 10:56:36

XGL 3d interface

kush e ka instaluar dhe si u duket c'mund te na thoni mbi kete dhurat te novell° une akoma se kam provu por besoj se se shpejti do e instaloj tani per tani nuk kam akom sked video combatile me kan the se punon me nVIDIAna thoni dicka me shume..........
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gjumashi
19-04-2006, 07:38:05

Linux All-in-One Desk Reference For Dummies!

Do u ndihmoje shume, lexoni, se keshtu e kam mesuar une!ISBN: 0764579363 | Linux All-in-One Desk Ref...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2005, 10:26:39

Shqiptimi i fjales "Linux"!

Ka nje fare debati per ceshtjen se si fjala "linux" shqiptohet.Duke ndjekur moden e sotme, ku gati cdo gje anglishtizohet dhe kjo fjale nuk i ka shpetuar kesaj "mode". Prandaj dhe degjohet shpesh qe te Linux OS te shqiptohet "Lajnuks" apo dhe "lajnaks". Te gjitha dyshimeve u jep pergjigje vete b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
28-08-2005, 18:52:04

Debian GNU/Linux

  Sisteme Operative - 14/09/2004 - Shkruar nga: Milot SHALA - Në lidhje me DebianDebian Projekti është asociacion i individëve të cilët kan treguar vullnet të krijojnë një sistem operativ të lirë, krye autori i së cilit është Ian Murdock. Ky sistem operativ të cilin e kan krijuar thirret Deb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2005, 18:43:07

Shfrytëzimi i Operatorëve Ridrejtues, "Pipping" dhe "Grepping" në Linux

  Sisteme Operative - 08/08/2004 - Shkruar nga: Genc DOKO - Shfrytëzimi i Operatorëve RidrejtuesPikspari në Linux sistemet operative dalja standarde është e njohur me emrin stdout, përderisa hyrja standarde është e njohur me emrin stdin. Poashtu ne Linux sistemet operative kemi edhe stderr k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-08-2005, 20:27:08

Instalimi i një shpërndarje Linux

Në këtë dokument do të mundohemi të ndihmojmë ata që vendosin të instalojnë për herë të parë në komjuterin e tyre një shpërndarje linux. Tashmë shpërndarjet linux afrojnë një instalim të thjeshtë dhe të sigurtë, me anë të një interfaqe grafike që i jep mundësinë edhe një fillestari të kryejë ins...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2005, 18:59:25

Linux Vocabulary

Distro - Short for Distribution, a distro is a flavor of Linux like Slackware or Debian.Kernel - The core of the Linux Operating System. The kernel is what controls the hardware and is what every linux distro is built upon. The latest kernel to the date of this writing is 2.6.11.Bash - Bourne Ag...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Eternal^Night
11-07-2005, 09:00:28

bash vs bash2

Di ndonje diferencat midis ktyre? Po them diferenca sinjifikative te tipit, bash2 psh mund te kete struct per ndertim klasash etj :P qe sbesoj ti kete
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-02-2005, 09:32:49

Mandrake 10 Official Edition

download ( 4 CD ) ftp://ftp.linuxforum.net/ISO/Mandrake10-Official/Mandrakelinux10.0-Official-Download-CD1.i586.iso ftp://ftp.linuxforum.net/ISO/Mandrake10-Official/Mandrakelinux10.0-Official-Download-CD2.i586.iso ftp://ftp.linuxforum.net/ISO/Mandrake10-Official/Mandrakelinux10.0-Official-Downlo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe