XGL Desktop(3D) për Linux - Linux | Unix | BSD |

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

XGL Desktop(3D) për Linux

· 8 · 1526

XGL Desktop(3D) për Linux

· 8 · 1526

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 16-03-2007, 23:01:02
  Compiz-Quinn(Beryl-Project)për Linux:
  ° Video1
  ° Video2

  • Postime: 3782
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 17-03-2007, 18:31:30
  A punon ky xhevahiri me këtë karten ATI onboard qe ka PC-ja im?

  P.S. Berili është një familje guresh te çmuar.

  EDIT: Gjeta kete informacion te faqja zyrtare: "Beryl punon mjaft mire me nje GeForce 3/i855/Radeon 7500, RAM 256MB, dhe procesor 1.2GHz. Gjithashtu, ai punon me mire me Xorg 7.1 dhe kerkon nje version te fundit te Mesa."

  • Postime: 328
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #2 ne: 17-03-2007, 21:32:21
  Po e shohë se ke gjetur përgjigjen vet; desha vetëm të tregoj se ajo punon edhe me ATI (Radeon 9200 SE) por kuptohet jo edhe si këto kartat grafike më të rejat!
  Megjithatë mund ta provosh nëse nisesh nga ky udhëzim:
  Instalimi i "treiber-it | driver-it" për ATI

  * treiber(ger) apo driver (ang) kanë kuptimin e drejtuesit (apo ka gjetur dikush ndonjë fjalë më të mirë që i përgjigjet në shqip?)

  • Postime: 328
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #3 ne: 20-04-2007, 14:37:44
  A punon ky xhevahiri me këtë karten ATI onboard qe ka PC-ja im?
  PO. :)
  Me Radeon 9200SE (ATI) --> ketu!

  • Postime: 3782
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #4 ne: 21-04-2007, 02:04:52
  PO. :)
  Me Radeon 9200SE (ATI) --> këtu!

  Unë një cope Radeon te serise Xpress 200 kam.

  P.S. Një pyetje sa për kureshtje: eshte përkthim i mirë ai qe ke instaluar për KDE?

  • Postime: 328
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #5 ne: 21-04-2007, 06:04:47
  Nuk do të kesh problem as me këtë kartelë grafike besoj. Shiko këtu!
  Unë nuk përdori KDE. Prej fillimit deri më tash gjithmonë kam përdorur GNOME. Kjo e fundit gjithmonë është relativisht mirë e përkthyer në shqip.
  Nëse do mund të bëhesh pjesë e ekipit të përkthyesve për Ubuntu! --> këtu

  P.S Unë jam përdorues kryesisht i Debian-it, por në një ndarje (particion) mbaj edhe Ubuntu-në (që nga versioni i parë 4.10)

  • Postime: 3782
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #6 ne: 22-04-2007, 01:52:17
  Falemnderit per informacionin.

  P.S. Une perdor Ubuntu dhe sapo bera kerkese te ekipi i perkthimit ne shqip. ;)

  • Postime: 328
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #7 ne: 22-04-2007, 02:10:23
  Falemnderit për informacionin.
  S'ka përse!
  Shpresoj se edhe Ju do të kontriboni me të madhe që Ubuntu sa më tepër të jetë i përkthyer në Shqip.
  Ju përshëndes!

  Temat e fundit