Anagram! - Lojra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Anagram!

Anagram!

· 306 · 37194

 • Postime: 351
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 22-06-2005, 19:47:33
Nuk e di nëse diktova një temë të tillë këtu, ndajë edhe hapa këtë temë me qenë se unë  preferojë shumë angramet dhe desha ta kemi një të tillë këtu.
Pra nëse si temë nuk është e tepërtë ,atëherë ju ftojë në Anagram.Po fillojë me një shkrimtarë të madhë Shqiptarë.


IRA MALI SKADE
« Editimi i fundit: 22-06-2005, 20:19:17 nga Leona »

 • Postime: 6975
 • Karma: +6/-12

#1 ne: 22-06-2005, 19:54:45
mos eshte nje K e tepert

 • Postime: 351
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 22-06-2005, 19:58:52
mos eshte nje K e tepert

Ke të drejtë machori , kërkojë ndjesë.
Është një shkronjë tepër dhe pikrishtë "K".

 • Postime: 6975
 • Karma: +6/-12

#3 ne: 22-06-2005, 20:00:49
atehere besoj se ja qellova kush eshte LOL

 • Postime: 351
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 22-06-2005, 20:03:09
Por mos qeshë ore!! :@
 Thuaje emrin dhe vazhdo me një anagram tjetër.

 • Postime: 6975
 • Karma: +6/-12

#5 ne: 22-06-2005, 20:05:18
Ismail Kadare ,,vazhdo prap leona  LOL

 • Postime: 351
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 22-06-2005, 20:12:26
machori ,hera tjera nuk të lejohët zgjedhja e anagramit po që së nuk vazhdonë  me lojën!!! :@LIRA EFA -këngëtare e Shqipërisë së Jugut.

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 22-06-2005, 20:14:22
Eli Fara

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 22-06-2005, 20:17:25
Shiri Lara -- Kengetare Shqiptare.

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 23-06-2005, 17:27:19
Gjumash do jet ndonje kengetare e panjohur kjo se kam qe ne mengjes qe mendohem e nuk e gjej dot.

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 24-06-2005, 07:29:14
Liri Rasha.

P. S. Leona, urime për temën. Këtë temë kam pasur plan ta hap më parë unë por s'di si e kam lënë pas dore. :)
Gjatë përdorimit të anagrameve përdorni fjalë që ekzistojnë. Nuk është me rëndës ndërlidhja e fjalëve se atëherë vërtet është e vështirë por vetëm fjalë të zakonshme shqipe le të ketë. :)
Po ashtu, siç tha Leona, ata që japin përgjigje të saktë janë të obliguar që të vazhdojnë me anagram të ri. Nëse s'janë në gjendje të bëjnë anagram atëherë të mos paraqiten.

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 24-06-2005, 09:34:25
Kush e njeh kete kengetare  :O Liri Rasha.  ^o)

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 24-06-2005, 10:48:04
Ashtu siç ma ka marrë mendja gati asnjëri s'ka bërë anagram të vërtetë.
Do të hap një temë të re ku mund të luajmë kështu.
Leona nuk ka dhënë shpjegim se çka është anagrami. Do ta bëj unë këtë.
Anagrami është një enigmë që zgjidhet duke nxjerrë nga një fjalë një fjalë tjetër me ndërrimin vendeve të shkronjave. Pra në të dy rastet duhet të jenë fjalë të rregullta.
Kurse ju vetëm po ua ndërroni shkronjave vendet e kjo nuk është anagram.

Me sa shoh unë e kam radhën. :)

ASHARI MADJE

P. S. Liri Rashën e njoh goxha moti si emër. E di vetëm se është nga Shqipëria dhe këndon muzikë popullore. Atë që di unë është se ka qenë mysafire në një album të këngëtarit kosovar Adil Mëziu.

P. S2. Ashari është një lloj takse që është paguar më duket gjatë Perandorisë Osmane.

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 24-06-2005, 12:29:55
Është hero kombëtar.

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 24-06-2005, 12:32:29
Adem Jashari. :) :)

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 24-06-2005, 12:40:57
Bravo, Elektra!
Vazhdo me anagramin tjetër. :)

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 24-06-2005, 14:23:23
Ashtu thua, Elektra?
Unë e pata ASHARI MADJE.
Unë dhashë sqarim se çka është "ashari". Kurse për "madje" besoj që e di.
Pra edhe një herë po theksoj se anagrami është krijimi i një fjale apo fjalie të re nga një fjalë apo fjali ekzistuese duke ua ndërruar vendin shkronjave.

Ja po e vë një të ri unë.
LIGA TERI

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 24-06-2005, 14:28:07
Aha,tash e kuptova fare qarte se me ish ngaterruar mendja fare ^o)

Por me ndihmo me cfare ka te beje anagrami yt.

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 24-06-2005, 14:31:57
Në rregull.
Është sportist. :)

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 24-06-2005, 14:44:30
IGLI TARE.

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 24-06-2005, 14:46:14
Plotësisht e saktë.
Vazhdo. :)

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 24-06-2005, 14:51:51

SI LIMA DARA KE....shkrimtar yni.

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 24-06-2005, 15:00:02
Elektra, urime për anagramin. Bukur e ke thurur. :)

Ismail Kadare. :)

 • Postime: 3703
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 24-06-2005, 15:02:53
Edhe ty urime qe e ke zgjidhur Siner.Mund te vazhdosh me nje tejeter.

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 24-06-2005, 15:12:34
A NALLA LISI

Është shkrimtar.

Temat e fundit