Detyra Logjike - Lojra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Detyra Logjike

Detyra Logjike

· 2 · 953

  • Postime: 2648
  • Karma: +67/-6
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-04-2020, 00:44:18
Pershendetje zerista,

Ne kohe karantine ta lodhim trurin pak se na u dhiamos edhe ai,,, :D

1. Për një ndeshje futbolli u shitën 4.800 bileta të klasit të parë dhe 2.200 të klasit të dytë, të gjitha biletat kushtuan 11.800€.
Të gjenden çmimet e biletave duke ditur se çmimi i një bilete të klasit të dytë është dy herë më i vogël se aij i biletës së klasit të parë ??


2. Babai tani është 5 herë më i vjetër se i biri. Pas 6 vitesh babai do të jetë 3 herë më i vjeter se biri i tij. Sa vjet tash ka babai e sa i biri ??

3.Nëse 4 maca për katër ditë zënë 4 minjë,atëhere sa minjë mund ti zënë 100 maca për 100 ditë????

Mundesisht pergjigjet te jene pak te shpejguara, jo te tipit si p.sh zejn 500 mij, e kurrgjo tjeter, por te sqarohen pak  se si eshte ardhe deri te rezultati ...

Metshi me shent e sa ma larg corona virusit,,, :)

  • Postime: 4264
  • Karma: +73/-57

#1 ne: 10-04-2020, 14:17:41
1. Klasi i pare 2 euro, klasi i dyte 1 euro.
2. Mbas 6 viteve Babi 30 dhe i biri 6.
3. Tek kjo kam fobi nga minjet pertoj ta gjej :D :D (100)


Me qe jemi tek kafshet ja edhe une nje :D

** Nese nje qen ndjek nje dhelper  e cila ndodhet 200m larg tij. Sa kohe i duhet qenit ta arrije dhelpren, ne qoftse dhelpra vrapon 310m per 1 minut kurse qeni vrapon 350m  per 1 minut?

Temat e fundit