Disa pyetje logjike - Lojra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Disa pyetje logjike

Disa pyetje logjike

· 3 · 252

  • Postime: 1498
  • Karma: +72/-2

ne: 07-09-2011, 15:18:51
Disa pyetje logjike :

1. Nje deve duhet ti transportoj 3000 molla neper nje rruge ne shkretetire te gjate 1000 metra. Deva mund te mbaj vetem 1000 molla pernjehere. Deva e han nga nje molle per qdo meter qe udheton. Sa eshte numri maksimum i mollave qe do te arrije ne anen tjeter te shkretetires?

2.Pesë atletë po vraponin ne nje gare. Atleti C ishte i treti, atleti E i dyti.
Atleti A nuk ishte i fundit. Atleti A vinte pas atletit E. Atleti D nuk ishte i pari.
Nga keto informacione a mund te tregoni pozitat e atleteve A B dhe D?

3.Zana, motra e saj, vajza e saj, dhe djali i saj po luanin vollejboll ne plazh. Motra e Zanes gjindet ne diagonale me djalin e saj. Vajza e Zanes eshte ne diagonale me motren e lojtarit me te mire. Lojtari me i mire dhe me i dobet jane ne anen e njejte te fushes. Kush eshte lojtari me i dobet?

4.Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte
vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat
qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
-
Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e
vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e
dyte ?

Lodhni kryt!  :D

  • Postime: 2648
  • Karma: +67/-6
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 19-09-2011, 13:17:10
1 .Nese e kam kutpu mire problemin,ateher nurmi i mollave qe arrinje ne anen tjeter eshte 3

2. Atehere rendita duhet te jete : I-B, II-E, III-C, IV-A. V-D.

3. Tani ketu pak aqarim se po me dalin dy zgjidhje  :P

4. Pula e pare ka pasur 7 veze e e dyta 5 veze :)

  Mund te paraqitet edhe ne nje sisetm me dy te panjohura qe do te dukej keshtu

           2(b-1) = a + 1
              b+1  = a - 1
         _______________

           :)
 

  • Postime: 1498
  • Karma: +72/-2

#2 ne: 19-09-2011, 19:08:36
Te paren e ke gabim. E mban mend ate problemin me uren dhe driten elektrike ? I njejti princip eshte edhe ketu.Tani besoj e kuptove ;)

E dyta sakte  :)

E treta, perpiqu ta vizuelizosh lojen, dhe kujdes se ketu ka loje fjalesh  :D

E katerta, sakte. ;)

Temat e fundit