×

E Njejte apo Sinonim me Fjalen

E Njejte apo Sinonim me Fjalen

· 1449 · 53319

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
ne: 05-03-2007, 19:20:21
Ne kete teme te re lojrash, secili prej nesh do te vendose nje fjale dhe anetari me pas do te jape nje fjale shume te ngjashme me fjalen e dhene. Nje fjale qe eshte e njejte, e barabarte, e ngjashme apo sinonim me fjalen paraprake.

P.sh. Lepur - Frikacak.
Liber - Lexim apo Liber - Dituri.

Pra, gjeni fjalen e ngjashme apo sinonimin e fjales se anetarit paraprak, dhe pastaj mos harroni te lini fjalen tuaj. Tani kuptohet disa fjale kane dy kuptime. Mjafton te na jepni te pakten sinonimin e njerit kuptim. ;)

Ja ku po filloj une:

E Lehte.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#1 ne: 05-03-2007, 19:38:53
OK, po e filloj vete e para kete loje meqe Lumi s'u be e gjalle. OK, tani ka disa sinonime te fjales sime, me siper.

E Lehte - e Ceket.
E Lehte - Pende.
E Lehte - Mendjelehte.


Fjala e re: Doktoreshe.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#2 ne: 05-03-2007, 20:35:16
Mjeke.

Urime për lojën e re, Elegancë. Vetëm më duhet të them shumëkush do ta ngatërrojë këtë lojë me Fjalë me asociim. Po ashtu shumë fjalëve është problem t'u gjendet sinonimi. :)
Shembujt e tu: lepur - frikacak, libër - lexim, e lehtë - perde nuk janë sinonime por asociacione. Ti the fjalë të ngjashme e në këtë rast është shumë më afër asociacionit. Nejse në fund ky mbetet opinioni im dhe unë këtu jam vetëm të luaj.

Fjala ime: lojë.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#3 ne: 06-03-2007, 04:18:33
Pershendetje Lumi dhe Faleminderit. Si gjithnje me ben lajka me tere keto komplimenta. ;)

Por fjala jote "Loje" me duket se nuk ka ndonje sinonim. E vetmja fjale qe i afrohet me teper eshte genjeshter. Per shembull kur themi: "Po ben loje me mua?!" qe do te thote "Po me Genjen?!" Une mbase jam e gabuar, por ky eshte mendimi im. ;) Po ti cila mendon se cila fjale eshte sinonim me "loje". Ah po, edhe fjala "loder" se nje loje e luajme, por edhe me nje loder mund te luajme. :)

Nejse, kjo loje, kjo teme e re NUK ESHTE NJESOJ si me lojen me asocim pasi atje ne japim fjale qe kane lidhje me nje fjale te caktuar, psh qe i hasim shpesh tek e njejta fjali, me konstrukt te ngjashem etj. Ketu do japim fjale te krahasueshme apo te ngjashme, pra sinonime. Kjo loje eshte me e veshtire sesa loja me "Fjale te Kunderta" dhe si i zgjuar qe je ti ke permendur nje pike shume te mire, qe une harrova ta parashtroja ne fillim kur hapa temen (dhe ta kene parasysh qe te gjitha 'para se ta luajne kete loje' qe jo cdo fjale ka nje sinonim apo nje fjale te ngjashme, te njejte, etj.


Fjala ime: Veshje.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#4 ne: 06-03-2007, 04:53:58
Po pra lojë është lodër. Vetë e the. :)
Për të tjerat s'ka problem. Unë e thashë opinionin tim. Do t'i bashkohem lojës me kënaqësi. E sa për lajka ik atje. ;)

Petk.

Fjala ime: fat.

Paça fat në bindjen e gjumit që të më marrë. Ika, natë të bukur, Elegancë pasi je rrotull. :)

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#5 ne: 06-03-2007, 05:15:58
Fat - Mbaresi. Apo Fat - Fortune. Ahhhh po me e mira fare - Kismet!

Fjala ime: E Dlire.

P.S. Naten e Mire Lumi. Fli nga nje cike edhe ti aman, se forumin ketu e ke edhe ne mengjes po he. Nuk luan nga vendi, pa merak. ;)

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#6 ne: 06-03-2007, 18:13:13
E Dlire - E Padjallezuar. (Nuk eshte tamam por i afrohet). Mgjth Lumi, po te le edhe ty qe te japesh nje sinonim per "E Dlire".

Fjala e re: Cudi.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#7 ne: 06-03-2007, 18:27:30
E dëlirë - e pafajshme.

Çudi - habi; mrekulli.

Fjala ime: kukull.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#8 ne: 07-03-2007, 05:48:28
Kukull - Kartoline. (Perdoren te dyja si terma komplimentues per te thene qe dicka eshte shume e bukur.) Mgjth Lumi, jep edhe ti nje sinonim per Kukull, te lutem. Jam kurioze te dij sinonimin tend.

Fjala Ime: President.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#9 ne: 07-03-2007, 14:23:56
Kukull - marionetë.

President - kryetar. :)

Vjershë?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#10 ne: 07-03-2007, 15:55:10
Marionete e kam degjuar por s'e kam ditur qe dmth kukull. C'fare eshte "marioneta" ekzaktesisht, Lumi?!

Vjershe - Vargje.
Vjershe - Poezicke. hahahahaa

Fjala Ime: Topmodele.

 • Postime: 6926
 • Gjinia: Femer
erlehta
#11 ne: 07-03-2007, 22:08:00
femer..

Thesar

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#12 ne: 07-03-2007, 22:51:16
Thesa? - Visar.

Marioneta saktësisht është kukulla e teatrit. Pra Muppet Show janë marioneta. ;)

Fjala ime: femër?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#13 ne: 08-03-2007, 06:32:13
Femer - Vajze.
Femer - Grua.
Femer - Dashnore.
Femer - Bashkeshorte.
Femer - Kukull. (Ka disa sinonime fjala "femer")

Fjala Ime: Flete.


P.S. Faleminderit Erlehta qe hyre tek kjo tema dhe po luan lojen. Si te kam ty goce?!

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#14 ne: 08-03-2007, 20:01:28
Fletë - gjethe.

Gotë?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#15 ne: 09-03-2007, 01:23:46
Gote - Kupe.

Fjala Ime: Bisedim.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#16 ne: 09-03-2007, 01:28:22
Llafosje.

Llafazan?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#17 ne: 09-03-2007, 01:35:57
Llafazan - I Gojes.

Fjala Ime: Shpirt.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#18 ne: 09-03-2007, 01:40:28
Shpirt? - Loçkë, zemër, xhan, e dashur, jetë, frymë, hije, fantazmë...

Fjala ime: shqiptar?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#19 ne: 09-03-2007, 01:53:42
Shqiptar - Albanez.
Shqiptar - Patriot.
Shqiptar - Flamuri.
Shqiptar - Kuq e Zi.

Fjala ime: Monolog.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#20 ne: 09-03-2007, 02:00:03
Dialog.

?Fjala ime: gabim.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#21 ne: 09-03-2007, 02:59:22
Gabim - Faj ose Mekat.

Fjala Ime: E Peson.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#22 ne: 09-03-2007, 03:11:36
Ngadhënjen.

Fjala ime: shikim.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#23 ne: 09-03-2007, 17:36:56
Shikim - Pamje ose Veshtrim.

Fjala Ime: Shkelqej.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#24 ne: 09-03-2007, 20:37:56
Vezulloj, rrezatoj... :)

Fjala ime: kënd. :)
 

Zbulo fjalën !

Nisur nga melody

Postimi i fundit 07-12-2007, 10:54:54
nga SteriOtipi B
Gjeje fjalen..

Nisur nga BESIM

Postimi i fundit 04-10-2010, 12:56:00
nga ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡
gjeje fjalën

Nisur nga notorious

Postimi i fundit 29-11-2007, 08:06:17
nga Elegance
Transformoni fjalen ne nje fjale tjeter....

Nisur nga stalion

Postimi i fundit 07-12-2007, 21:07:47
nga ibraim
Plotsoje fjalen e urtë...!

Nisur nga i huaj

Postimi i fundit 20-06-2019, 23:04:26
nga Parloté