×

E Njejte apo Sinonim me Fjalen

E Njejte apo Sinonim me Fjalen

· 1449 · 53287

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#25 ne: 09-03-2007, 22:52:34
Kend - qoshe ose cep ose ane.

Fjala ime: Rreth.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#26 ne: 10-03-2007, 00:02:43
Rreth - qark. :D

Dhallë? - ...?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#27 ne: 10-03-2007, 08:52:11
Rreth ose Rrotull. ;) Nejse, edhe sinonimi jot vlente, i dashur Lumlumi. :)

Dhalle - Qumesht me Ajke. (Une mendoj se nuk ka tamam sinonim, me dhallen. Me vjen keq.)

Fjala ime: Katror.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#28 ne: 10-03-2007, 13:30:10
Katror - kuadrat.

E kam prmendur sinonimin e dhallit te loja e të kundërtave. ;) Prandaj thashë që të kujtohet. Ajran pra. :P

Fjala ime: seks.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#29 ne: 10-03-2007, 17:12:54
Seks - Te Besh Dashuri.
Seks - Gjini.
Seks - Argetim.
Seks - Kalitje/Sport.

Pra "Seks" mund te kete nje nga ato 3-4 sinonime te ndryshme, varet nga menyra apo konteksti si dhe ku e merr. ;)


Fjala Ime: Lende.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#30 ne: 10-03-2007, 19:46:08
Lëndë? - Material, substancë.

Fjala ime: atdhe.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#31 ne: 10-03-2007, 21:59:20
Atdhe - Memedhe.

Fjala ime: berxolle.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#32 ne: 10-03-2007, 22:55:26
Bërxollë? - Kotëletë. :)

A e ke menduar këtë?

Mish?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#33 ne: 11-03-2007, 06:45:54
Mish - Material ose Shendet (ne dy kendveshtrime te ndryshme pra).

Fjala ime: Perde.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#34 ne: 11-03-2007, 12:23:38
Perde? - Dritare, e tejdukshme, dantellë, tis, sy...

Mjek?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#35 ne: 11-03-2007, 18:55:33
Gjithashtu per Perde - Grilla.

Mjek - Doktor ose Sherues.


Fjala Ime: Kapital.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#36 ne: 11-03-2007, 19:32:56
Hahahha unë paskam shkruar në emër të temës me asociacione. :D

Kapital - pasuri.

Komandë?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#37 ne: 11-03-2007, 20:30:19
Komande - Urdher.

Fjala Ime: Leng.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#38 ne: 11-03-2007, 20:55:54
Lëng???? - Ujë edhe pse nuk është bash sinonim por afër.

Kusht?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#39 ne: 11-03-2007, 21:38:52
Kusht - Kondite.

Fjala ime: Mastike.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#40 ne: 11-03-2007, 21:57:11
Mastikë - Uzo.

Defter?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#41 ne: 12-03-2007, 02:43:42
Mastikë - Uzo.

Defter?

Une nuk e di se kujt i thoni "mastike" juve andej por ketej nga Shqiperia dmth cimcakiz. Pra mastike = cimcakiz. :P


Defter - Fletore/Bllok Shenimesh. Ose me mire akoma Defter - Regjister.


Fjala ime: Sutjena. :P

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#42 ne: 12-03-2007, 02:51:14
Ka mjaftuar fletore. Mos e bëj asociacion tash. :P

Sutjena - jelekë (në Kosovë) ose reçipeta (në Shqipëri).

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#43 ne: 12-03-2007, 03:29:20
Ka mjaftuar fletore. Mos e bëj asociacion tash. :P

Sutjena - jelekë (në Kosovë) ose reçipeta (në Shqipëri).

Shume bukur i dashur. Sa per defter, mendoj se sinonimi qe shkon me se tepermi eshte regjister.

Po fjalen tende, ku e ke?! E harrove... :P meqe ti harrove fjalen une po jap dy. :P


1. Kravata.
2. Kemisha.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#44 ne: 12-03-2007, 04:17:45
Më fal, e dashur, që e harrova fjalën. :S

1. Kravata - kollarja.
2. Këmisha? - nuk di që ka këmisha sinonim. Ndoshta ndonjë krahinarizëm... :)

Fjala ime: bostan.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#45 ne: 12-03-2007, 06:22:43
Kemisha - Bluze komplet me Kopsa. :P

Bostan - Imonik ose Shalqi.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#46 ne: 12-03-2007, 18:54:04
Juhuuuuuuuuuuupiiii iiiiiiiiiiiiiiiii sa i lumtur jam.
Edhe ti e harrove fjalën. :P

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#47 ne: 12-03-2007, 22:00:22
Juhuuuuuuuuuuupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sa i lumtur jam.
Edhe ti e harrove fjalën. :P

Hahhahhaa, po e harrova. Ngaqe e kam dhene ate pergjigje me 2:00 te mengjesit. OK, po ti perseri harrove ama.

Atehere 2 fjale nga une meqe te dy harruam. :p

1. Pirg.
2. Buze Deti.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#48 ne: 13-03-2007, 00:35:59
Çka harrova bre tash unë a? :@
E ceka që ke harruar dhe kjo ishte. Të takonte ty të vazhdoje. :P

1. Pirg - shtëpi, Piza, minare, e rrumbullakët, mullar...
2. Buzë deti - bregdet, rivierë, plazh, liman, romantikë, vilë...

3. :P Kupë?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#49 ne: 13-03-2007, 02:38:32
Çka harrova bre tash unë a? :@
E ceka që ke harruar dhe kjo ishte. Të takonte ty të vazhdoje. :P

1. Pirg - shtëpi, Piza, minare, e rrumbullakët, mullar...
2. Buzë deti - bregdet, rivierë, plazh, liman, romantikë, vilë...

3. :P Kupë?

Ngaterrove lojen Lumi. Ketu nuk jemi tek fjalet me asocion, por sinonimet.

Psh per: Pirg - Kapice eshte nje sinonim. Ndersa per Buze Deti - Breg Deti.

Kupe - Gote (njeri kuptim, njeri sinonim). Ose Kupe - Trofe (sinonimi tjeter).Fjala Ime: Aspekt.
 

Zbulo fjalën !

Nisur nga melody

Postimi i fundit 07-12-2007, 10:54:54
nga SteriOtipi B
Gjeje fjalen..

Nisur nga BESIM

Postimi i fundit 04-10-2010, 12:56:00
nga ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡
gjeje fjalën

Nisur nga notorious

Postimi i fundit 29-11-2007, 08:06:17
nga Elegance
Transformoni fjalen ne nje fjale tjeter....

Nisur nga stalion

Postimi i fundit 07-12-2007, 21:07:47
nga ibraim
Plotsoje fjalen e urtë...!

Nisur nga i huaj

Postimi i fundit 20-06-2019, 23:04:26
nga Parloté