Enigma e Ajnshtajnit - Lojra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Enigma e Ajnshtajnit

Enigma e Ajnshtajnit

· 13 · 5302

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

ne: 08-02-2009, 22:15:26
Ajnshtajni thotë se 98% e popullsisë botërore nuk mund ta zgjidhin këtë enigmë.

                                                                                   Enigma e AJNSHTAJNIT

Athua I takoni ju atij  2% të njerëzve më intelegjent në botë?
Nuk ka ndonjë truk,ka vetëm logjikë.
Egziston vetëm një zgjidhje e qartë.

Detyra:
1.   Janë pesë shtëpi,secila ka ngjyrë tjetër.
2.   Në secilën shtëpi banon një person i një kombësie tjetër.
3.   Secili banor preferon një pije të veqantë,duhan të llojit të veqantë dhe mbanë një kafshë shtëpiake të veqantë.
                                                                             Pyetja:     I kujt është peshku

Udhëzimet:
-   Britaniku jeton në shtëpinë e kuqe.
-   Suedezi ka një qen.
-   Danezi me dëshirë e pin qajin.
-   Shtëpia e gjelbërt gjendet në anën e majtë të shtëpisë së bardhë.
-   Pronari i shtëpisë së gjelbërt pin kafe.
-   Pronari që pin duhan Pall Mall ka një zog.
-   Njeriu që banon në shtëpinë që gjendet në mes,pin qumësht.
-   Pronari I shtëpisë së verdhë pin duhanin Dunhill.
-   Norvegjezi banon në shtëpinë e parë.
-   Ai që pin duhanin Marlboro banon afër atij që ka një mace.
-   Ai që ka kalin banon afër atij që pin Dunhill.
-   Ai që pin duhanin Winfield  e pin birrën.
-   Norvegjezi banon afër shtëpisë së kaltër.
-   Gjermani pin duhanin Rothmans.
-   Ai që pin Marlboro ka një komshi I cili pin ujë.                                                             ( Ajnshtajni ka përpiluar këtë enigmë në shekullin e kaluar)

nje ndihme te vogel.
Duke u nisur nga detyrat vizatoni 5 katror (qe do te jene shtepite), pastaj duke lexuar e analizuar udhezimet  zgjidhni detyren. Zbuloni ngjyrat e shtepive (shenoni kete ne katroret e vizatuar), banorin e shtepis, pijen , duhanin etj. dhe kur ti keni gjetur te gjitha do te dali zgjidhja.
Sigurisht qe ju mund ta zgjidhni detyren edhe duke mos perfillur kete ecuri, mjafton qe ne fund kur ti beni proven te dal gjithcka ne rregull.


Per ate qe e gjene zgjidhjen do te kete nje shperblim.

ju pershendes,

#1 ne: 09-02-2009, 15:09:55
Ehhhhhhhhhhhhhh, halle paska pas ky Einstein-i  :D , hej Zot...a i kish thene njeri atij per sa kohe jetoi, se cfare enigme e veshtire eshte te kombinoshe rrobat cdo dite ne nje menyre te atille qe te jeshe i/e veshur bukur dhe duket sikur vesh cdo dite dicka te re, pa qene nevoja te bleshe gjithnje te reja?

Zor se ka mashkull qe e zgjidh kete enigme... e shkencetaret para se gjtihash, jo qe jo... ;)

 • Postime: 2887
 • Karma: +16/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 09-02-2009, 16:05:21
E kam zgjidhur kete :)
Me sa mbaj mend ka qene gjermani.

 • Postime: 190
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 09-02-2009, 17:48:18
Na ktheve 100 vjet mbrapa.Jaroslav Hashek autori i Shvejkut ka nje budallallëk të tillë pa lidhje e pa zgjidhje.
Nje shtëpi ka 3 kate,çdo (dhe jo qdo si shkruani ju në Kosovë) kat ka 5 dhoma,çdo dhomë ka 3 dritare. Sa vjeç(jo sa vjeq) eshtë i zoti i shtëpisë? Gjeje këtë që të themi se i përket 99% të atyre që dinë shkrim e këndim.

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 10-02-2009, 10:32:45
E gjeta kete argonaut. I zoti i shtepise eshte i moshes tende, eshte 10 vjeq.
Meqe e permende Kosoven po te them, se ne andej nga Kosova kemi nje shprehje per te parriturit e rritur. Ne themi , filani ka kaq vjet ne prapanice, qe do te thote se i permenduri nuk i ka shtuar vitet ne koke por vetem ne prapanice ( kupto ne trup) Kete shprehje, besoj e keni edhe ju sepse shqiptaret gjithandej kane nje shpirt e nje koke.
Une shpresoj e do te isha i lumtur qe vitet tek ti te kene ndikuar edhe  ne koke e jo vetem ne prapanice.
Per detyren e pare mos u mundo kot sepse ata te moshes tende (ne koke) se besoj qe e zgjidhin.
dora, edhe mund te jete gjermani, por zgjidhja do te dali pasi te i kesh gjetur te gjitha e jo me te qelluar. Ne fund duhet te i besh proven.
ju pershendes,

 • Postime: 190
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 10-02-2009, 11:14:54
N.q.s. zjuarsia do kish formën tate
kokat e njerzve do t'quheshin patate.

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 10-02-2009, 11:46:56
Mbase e jotja edhe mund te quhet ashtu, sigurisht nese ka vleren e nje patateje.

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 13-02-2009, 17:02:53
Me pelqen inigmatika. U mundova te gjej zgjidhjen....keshtu si ne vijim:

Shpija pare:
Norvegjezi
Pin Dunhill
Ka nje mace
Shpi te verte
Pin uje


Shpija e dyte:
Danezi
Pin Marlboro
Ka nje kali
Shpi te kaltert
Pin caj


Shpija e trete:

Britaniku
Pin Pall Mall
Ka nje zog
Shpi te kuqe
Pin qumesht


Shpija e katert:
Gjermani
Pin Rothmans
Ka nje peshk
Shpi te gjelbert
Pin kafe


Shpija e peste:
Suedezi
Pin Winfield
Ka nje qen
Shpi te bardhe
Pin birre

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 15-02-2009, 07:24:51
Urime  kengaime dhe faleminderit per mundimin qe ke marre per te zgjidhur detyren. Ke dhene zgjidhje te sakte.
Kjo detyre eshte logjike, por ma merr mendja qe nuk eshte e lehte per te u zgjidhur (une nuk e kam zgjidhur por e kam marre te gatshme, edhe detyren edhe zgjidhjen).Megjithate per te gjetur zgjidhjen besoj qe duhet perpjekje, logjike te shendosh dhe nje laps e nje leter.
Me erdhi mire qe dikush u mundua dhe e gjeti zgjidhjen.

Te interesuarit te i bejne proven dhe do ta kuptojne se cdo gje eshte ne vendin e vet.Per ate qe e gjene zgjidhjen do te kete nje shperblim

Shperblimin qe e kam permendur kap vleren e nje kafeje te cilen mund ta pini nese eventualisht vini ne Prizren, ose te merrni ckado tjeter qe ka kete vlere.
edhe njehere ju faleminderit e ju pershendes ngrohtesisht.

#9 ne: 13-05-2009, 13:33:43
Ngjyra    VERDHE   KALTER   KUQE   GJELBERT   BARDHE
Nacion   NORVEGI   DANEZI   BRITAU   GJERMANI   SUEDEZI
Pije   UJE   QAJ   QUMSHTE   KAFE           BIRREN
Duhan   DUNHILL   MALBORO   PALLMAL   ROTHMANS   Winfield
Kafsha   MACE   KALI   ZOG   peshku           QEN

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 30-05-2010, 21:29:16
Qe sa e zgjidha ket problem jo qe e pash te ju nforum po jom tu u mundu qe sa edhe mu mka dal zgjidhja e njejt me ket Adrianin qa d.m.th qe Peshku i ka taku Gjermanit.

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 07-12-2010, 23:03:44
Kjo detyre eshte logjike, por ma merr mendja qe nuk eshte e lehte per te u zgjidhur (une nuk e kam zgjidhur por e kam marre te gatshme, edhe detyren edhe zgjidhjen).Megjithate per te gjetur zgjidhjen besoj qe duhet perpjekje, logjike te shendosh dhe nje laps e nje leter.
Me erdhi mire qe dikush u mundua dhe e gjeti zgjidhjen.

nese eventualisht vini ne Prizren, ose te merrni ckado tjeter qe ka kete vlere.
edhe njehere ju faleminderit e ju pershendes ngrohtesisht.
une e zgjidha po nu mu duk aq e veshtir  si that ju
zgjidhen e kisha njejt si kengaime

 • Postime: 151
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 08-12-2010, 01:33:37
Ehhhhhhhhhhhhhh, halle paska pas ky Einstein-i  :D , hej Zot...a i kish thene njeri atij per sa kohe jetoi, se cfare enigme e veshtire eshte te kombinoshe rrobat cdo dite ne nje menyre te atille qe te jeshe i/e veshur bukur dhe duket sikur vesh cdo dite dicka te re, pa qene nevoja te bleshe gjithnje te reja?

Zor se ka mashkull qe e zgjidh kete enigme... e shkencetaret para se gjtihash, jo qe jo... ;)

 ^o) Humor kjo gjasme?

Temat e fundit