Fjale me Asocim. - Lojra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fjale me Asocim.

Fjale me Asocim.

· 497 · 40815

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 27-02-2007, 00:10:51
Ketu, secili prej nesh do te shkruaje nje fjale qe do ai/ajo dhe personi ne vazhdim do te shkruaje nje fjale qe ka lidhje me fjalen paraprake, pra loje e ngjashme me "E Kunderta e Fjales". Kjo loje quhet "Fjale ne Asocim", pra fjale qe kane lidhje me njera-tjetren. Mos u keqkuptoni, nuk dua as sinonime dhe as antonime te fjales, por nje fjale tjeter qe ka lidhje me te paren. Psh (qe ta kuptoni lojen) vazo - lule, kirurg - mjekesi dhe keshtu me rradhe.

Atehere po filloj une e para. Fjala Ime: Byrek. Tani juve do gjeni nje fjale ne asocim me fjalen "byrek" dhe pastaj do thoni fjalen tuaj te re. E Kuptuat Lojen. Hajde, e di qe Lumlumi s'do me lere ne balte mua, tek kjo tema. LOL Shpresoj as te tjeret se ky forum eshte i mbushur me cuna dhe goca te zgjuara. :)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 27-02-2007, 00:25:43
Këtë lojen po e luaja unë një ditë me shoqen time me te mirë. ;)

Byrek - Brum.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 27-02-2007, 00:58:45
Eshte loje e lezetshme e di, por ti MAX duhet te kishe thene vetem fjalen "byrek" jo "brume", megjithate po gjej une nje fjale tjeter qe lidhet me Byrekun.

Byrek - Pete.


Fjala ime: Bostan.

 • Postime: 2658
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 27-02-2007, 01:09:12
Elegancë, urime për lojën e re.
Si çdo herë ti po gjen ide dhe elegancë të re në forum. :D

Pjepër.

Fjala ime: fjalëkryq. :D

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 27-02-2007, 01:12:45

Fjala ime: fjalëkryq. :D

I Veshtire.


Fjala Ime: Det.

 • Postime: 2658
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 27-02-2007, 01:17:54
Valë.

Fjala ime: llokum.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 27-02-2007, 01:38:09
Fjala ime: llokum.

Arra.


Fjala ime: Tanga. (Le ta mbajme kete fjale per ca kohe dhe te gjejme shume asocime. LOL)

 • Postime: 2658
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 27-02-2007, 01:44:43
Vijë. :D

S'po vahdojmë ë?

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 27-02-2007, 01:55:54
Vijë. :D

S'po vahdojmë ë?

Po vazhdojme me fjalen "tanga" pra.

Tanga - Llastik. Vazhdo ti. ;)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 27-02-2007, 12:11:09
Mendoj se e keni kapur pak gabim lojen. Kur dikush thotë një fjale qe është e lidhur me një përpara, atëherë dhe fjala pasardhese duhet te jetë e lidhur me atë qe e ka paraprire. Kështu ne fillim mua m'u duk pa lidhje asocimi Pjeper - Fjalekryq hmmmmm:
Unë shkrova dy fjalët ne fillim për te treguar lidhjen mes asaj qe ishte dhe asaj qe shtova unë, sepse vetem keshtu ai qe vjen me pas mund te kuptoje me drejte lidhjen mes fjaleve.

Atëherë: Llastik - Breke :D

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 27-02-2007, 19:56:17
Breke - Mendafsh. :D

MAX une e kuptoj temen, sigurisht e hapa. :P :d Te vazhdojne te tjeret, tani.

Mendafsh ??!

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 27-02-2007, 19:58:51
mendafsh - kemishe

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 27-02-2007, 21:15:00
Kopse.

Gote?

 • Postime: 7084
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 27-02-2007, 21:30:53
qelq.

Qeske.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 27-02-2007, 22:56:02
Qeske - Molle.

Cjap.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 28-02-2007, 02:02:15
Shpresoj qe cjapi te jete i lidhur me mollen pasi i ha gjethet asaj :d

Cjap - mjekerr

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 28-02-2007, 05:00:59
Ore MAX, kjo loje do të jetë për fjalët me asocim, s'është e thënë te jenë zinxhir, megjithatë unë e luaj si te doni ju. P.sh. mund te bëjmë këtë: Mjeker - Qime - Thinje - E Ashper e kështu me rradhë.

Ose secili nga ne te jape një asocim për fjalën qe personi para nesh ka postuar?! Pra thjesht fjale me asocim, jo fjale ne zinxhir me asocim.

OK, pra, unë e thashë asocimin për Cjapin.

Fjala Ime: Fjale. (ehuuuuuu sa shumë mund te asocosh me këtë. LOL)

 • Postime: 2658
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 28-02-2007, 05:49:06
Fjali. :)

Fjala ime; shkronjë.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 28-02-2007, 07:00:19


Fjala ime; shkronjë.

Shkronje - Zanore.

Fjala ime: Gjysme.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 28-02-2007, 16:01:49
Gjysme - Hene.

Fjala Ime: Thua/Thonj.

 • Postime: 2658
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 28-02-2007, 16:01:51
Grua (Sherifi thotë: Hatixhja është gjysma ime tjetër). :D

Fjala ime: elegancë. :P

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 28-02-2007, 16:03:16
Grua (Sherifi thotë: Hatixhja është gjysma ime tjetër). :D

Fjala ime: elegancë. :P
Elegance - Klas.

Fjala ime: Kuti.

 • Postime: 2658
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 28-02-2007, 16:06:49
Katror.

Rreth.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 28-02-2007, 22:53:12
Rreth - Gjysme.

Fjala Ime: Cizme.

 • Postime: 2658
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 28-02-2007, 22:58:15
Maçok. :D

Mustaqe?

Temat e fundit