×

Fjale me Asocim.

Fjale me Asocim.

· 497 · 37086

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#125 ne: 10-03-2007, 20:22:18
Zambak? - Lule, bimë, zbukurim...

Poshtërsi?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#126 ne: 10-03-2007, 21:25:45
Poshtersi - I/E Poshter.
Poshtersi - Kernac/e/esi.
Poshtersi - Ligesi.
Poshtersi - I/E Lige.
Poshtersi - I/E Keqe.
Poshtersi - Gjynah.
Poshtersi - Krim.
Poshtersi - Vrasje.
Poshtersi - Vdekje.
Poshtersi - Aksident.
Poshtersi - Dukuri Natyre. etj.

Fjala ime: Berxolle. (Jo per gje po me mban era berxolla tani. Po i gatuan ky bandilli im.)

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#127 ne: 10-03-2007, 22:01:44
Bërxollë - mish, thelë, brinjë, viç, ushqim, skarë.

Jepja një shullë gojës bandillit për mua. :P

Fjala ime: skarë.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#128 ne: 11-03-2007, 07:38:37
Skare - Mish.
Skare - Zgare.
Skare - Shishkebab.
Skare - Pule.
Skare - Mish i Pjekur.
Skare - Berxolle.
Skare - Hekur.
Skare - Piknik.
Skare - Jashte.
Skare - Darke.
Skare - Miq.
Skare - Gatim. etj. etj.

Fjala Ime: Mendje.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#129 ne: 11-03-2007, 12:12:11
Mendje? - Tru, mendim, filozofi, meditim, mendjemah, kokëtrashë, kokë, mend...

Polici? - ...

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#130 ne: 11-03-2007, 18:57:25
Polici - Makine Policie.
Polici - Gjobe/Bilete.
Polici - Uniforme Blu.
Polici - Burg.
Polici - Denim.
Polici - Krim.
Polici - Obobo. :P
Polici - Pranga.
Polici - Sinjale.
Polici - Frike.
Polici - Policja.
Polici - Policia.
Polici - Gjykate/Gjyq.

Fjala ime: Flutur.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#131 ne: 11-03-2007, 19:26:48
Flutur? - Elegance e Zëri Yt, fluturim, insekt, pranverë, i-e shpejtë...

Ashensor?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#132 ne: 11-03-2007, 20:30:58
Flutur? - Elegance e Zëri Yt

Hahahahaaaaa. LOL

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#133 ne: 11-03-2007, 20:32:45
Ashensor - Shkalle.
Ashensor - Dhome e Mbyllur.
Ashensor - Njerez.
Ashensor - Puthje.
Ashensor - Te Panjohur.
Ashensor - Frike.
Ashensor - Pallat.
Ashensor - Kate te Larta.
Ashensor - Energji/Korrent.
Ashensor - Mbyllur.
Ashensor - Dere.
Ashensor - Butona.
Ashensor - Shenjat "Open"+"Close"
Ashensor - Sjigjeta Lart e Poshte.

Fjala Ime: Dreke.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#134 ne: 11-03-2007, 20:49:25
Drekë? - Bukë, mesditë, restorant, sillë (në Kosovë dreka dhe silla janë një), pushim...

Zë?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#135 ne: 11-03-2007, 21:41:30
Ze - "Zeri Yt".
Ze - I Larte/I Ulet.
Ze - I Embel/I Shemtuar.
Ze - Muzike/Muzikor.
Ze - I Ngjirur.
Ze - Rrufe.
Ze - I Njohur/I Degjuar.
Ze - Gazete.
Ze - Lajme.
Ze - TV/Radio.
Ze - Interviste.
Ze - Elegance.
Ze - Spiker.
Ze - Aktor/e.
Ze - Protoganist/e.
Ze - Kengetar/e.
Ze - Kitare.
Ze - Piano.
Ze - Lumlumi.
Ze - MAX.
Ze - Capkenja.
Ze - SmiLey. etj etj. ;)

Fjala ime: Emision.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#136 ne: 11-03-2007, 21:58:19
Emision? - Radio, TV, bankë, emetim, qarkullim, lëshim, përhapje, transmetim...

Fjala ime: kredi?

 • Postime: 1015
Ladyx
#137 ne: 11-03-2007, 22:57:05
Kredi: borxh, kamate,para, auto, shtepi  ,pushim...

P.s Nuk e di pse sa here e degjoj fjalen kredi me kujtohet kenga : Merr pare me FAJDE ,o mjera une oo, mos harro e hajde...

Fjala :Jete !

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#138 ne: 12-03-2007, 00:47:04
Jetë? - Lindje, rritë, vdekje, ekzistencë, mbijetesë etj.

Zonë?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#139 ne: 12-03-2007, 02:20:44
Ehuuuu, Lumi sa pertac je bere. Ka shume me teper me jete dhe po ta marresh, terthorazi cdo gje lidhet me jeten. :P Ja po them une me shume. ;)

Jete - Dashuri.
Jete - Vajze.
Jete - Djale.
Jete - Familje.
Jete - Femije/Kalamaj.
Jete - Pasuri.
Jete - Fejese.
Jete - Martese.
Jete - Bukuri.
Jete - Peripeci.
Jete - Veshtiresi.
Jete - Intrige.
Jete - Kenaqesi.
Jete - Shqiperi.
Jete - Amerike.
Jete - Udhetim.
Jete - Shtatzani.
Jete - Lindja e nje Bebeje.
Jete - Ngjyra.
Jete - Ylber.
Jete - Flutur/o.
Jete - Para.
Jete - Njerez.
Jete - Burg.
Jete - Liri.
Jete - E Bardhe/E Zeze/Gri.
Jete - Engjell Mbrojtes.
Jete - Mami/Babi.
Jete - Motra/Vellai.
Jete - Gjyshet/Gjysherit
Jete - Lulet.
Jete - Uje.
Jete - Buke.
Jete - Ushqim.
Jete - Luks.
Jete - Nevoje.
Jete - Nevoja Personale :P
Jete - Adoleshence.
Jete - Rini.
Jete - Pubertet.
Jete - Femijeri.
Jete - Pleqeri. etj. etj. etj. ehuuuuuuuuuu ka shuuuuuuuuuuume.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#140 ne: 12-03-2007, 02:25:20
Tani, Zone. :)

Zone - Nxehtesi.
Zone - Det/are.
Zone - Toke/sore.
Zone - Veri/Perendim/Jug/Lindje.
Zone - Larg/Afer.
Zone - E Nxehte/E Ftohte.
Zone - Oqean/ike.
Zone - Moti/Koha.
Zone - Aeroplan/Avion.

Fjala Ime: Sutjena. :P

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#141 ne: 12-03-2007, 02:37:54
Elegancë, unë nuk po të përzihem si po i asocionon ti fjalët dhe edhe kur ia fut kot nuk flas. Unë thjesht merrem me fjalën që ma jep mua apo të tjerëve që ta asocionojmë. :)
Por pasi më the përtac dhe plus më shkrove për jetën, po ta them një. :P Unë bëj vetënm asociacione shumë të afërta se për qashtu qysh po i bën ti unë të gjej shumë më tepër shprehje. Unë po nisem nga fjala asociacion ose nga enigma (me të cilat merrem unë) që quhet asociacion. Prandaj unë kufizohem në asociacionin e mirtëfilltë. :)
Ashtu si po i shkruan një mal mëe fjalë nuk është kuiz por është barkafe.

Sutjena - femër, gjinj, jelekë, garderobë, e brendshme, bikini. Ka ende por mjaftojnë. :)

Fjala ime: mace.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#142 ne: 12-03-2007, 02:47:21
Elegancë, unë nuk po të përzihem si po i asocionon ti fjalët dhe edhe kur ia fut kot nuk flas. Unë thjesht merrem me fjalën që ma jep mua apo të tjerëve që ta asocionojmë. :)
Por pasi më the përtac dhe plus më shkrove për jetën, po ta them një. :P Unë bëj vetënm asociacione shumë të afërta se për qashtu qysh po i bën ti unë të gjej shumë më tepër shprehje. Unë po nisem nga fjala asociacion ose nga enigma (me të cilat merrem unë) që quhet asociacion. Prandaj unë kufizohem në asociacionin e mirtëfilltë. :)
Ashtu si po i shkruan një mal mëe fjalë nuk është kuiz por është barkafe.

Sutjena - femër, gjinj, jelekë, garderobë, e brendshme, bikini. Ka ende por mjaftojnë. :)

Fjala ime: mace.

WOW, me mua u merzite ti ore, edhe kush ti te merzitesh me mua qe ke fjale dhe fjalor sa me te lire me mua, madje ma fut edhe me shpulle, edhe me godet?! :P Duhet te merzitem une me ty, jo e kunderta. :P edhe dicka, kur te ngacmoj me fjale si "pertac" edhe nxjerr gjuhen, eshte per shaka jo ndryshe. Megjithate ti ke te drejte, ti jep asosacione plot, ose aq sa duhet, pra jep me te afertat. Per mendimin tim, edhe une me te afertat jap sepse ka edhe me teper sesa aq sa jap une.

OK Mace - Macok.
Mace - Sy.
Mace - Dinake.
Mace - Mi.
Mace - Qen.
Mace - E Lige.
Mace - Push/Qime.
Mace - Boje Hiri.
Mace - Bisht.


Fjala ime: Kufizoj.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#143 ne: 12-03-2007, 03:03:27
Nuk mërzitem me ty unë. S'ka me ty, nuk të lajkatoj hiç. :)
Por ja që ma çele gojën që e shkrove atë mal me asociacionet e jetës kur mjaftaun ato që vura unë dhe shumë prej tyre kanë qenë të panevojshme. Sepse nëse nisemi nga ajo atëherë çdo fjalë ka lidhje me fjalë tjetër. Dhe për një fjalë për shembull JETQË i nxjerrim 10000 asociacione.

Kufizoj - limitoj, përfundoj, bllokoj, shtetet...

Patriot?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#144 ne: 12-03-2007, 03:30:39
Patriot - Atdhetar.
Patriot - Shqiptar.
Patriot - Krenar/i.
Patriot - Atdhe/Memedhe.
Patriot - Politike.
Patriot - Shtet/Vend. etj.

Fjala ime: Makarona.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#145 ne: 12-03-2007, 04:12:00
Makarona - brumë.
Makarona - ushqim.
Makarona - italian.
Makarona - djathë.
Makarona - salcë.
Makarona - specialitet etj. :)

Fjala ime: supë?

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#146 ne: 12-03-2007, 06:24:11
Supe - Perime.
Supe - Pule.
Supe - Leng Pule.
Supe - Sallate.
Supe - Kripe.
Supe - Dreke.
Supe - Racion.

Fjala ime: Loje.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#147 ne: 12-03-2007, 19:00:50
Lojë - lodër
Lojë - enigmë
Lojë - sport
Lojë - argëtim
Lojë - relaksim
Lojë - nge...

Fjala ime: postë.

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#148 ne: 12-03-2007, 22:02:06
Gjithashtu:

Loje - Elegance.
Loje - Lumlumi. :P (S'e kam mire?! LOL)


Poste - Zarf.
Poste - Pulle.
Poste - Kuti Postare.
Poste - Orar.
Poste - Postier.
Poste - Korrier.
Poste - Letra.
Poste - Fatura.


Fjala Ime: Dituri.

 • Postime: 2658
 • Gjinia: Mashkull
Lumlumi
#149 ne: 13-03-2007, 00:40:28
Po shumë mirë e ke. :d LOL

Dituri - shkencë, njohuri, erudit, gjeni, shkollë, intelektual... :)

Fjala ime: katran.
 

Cila fjale kërkohet ?

Nisur nga Vendori

Postimi i fundit 19-06-2007, 17:37:05
nga Elegance
Fjale me Rime.

Nisur nga Elegance

Postimi i fundit 17-05-2012, 13:40:13
nga Mishel...............
Transformoni fjalen ne nje fjale tjeter....

Nisur nga stalion

Postimi i fundit 07-12-2007, 21:07:47
nga ibraim
Fjalë e fshehur brënda një emri

Nisur nga argonaut

Postimi i fundit 17-12-2008, 22:25:44
nga Oqeani
Fjale e urte popullore Kush te do te ......?

Nisur nga benitezi

Postimi i fundit 17-09-2009, 23:16:46
nga tinkaa