IQ-TEST - Testi Inteligjences - Lojra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

IQ-TEST - Testi Inteligjences

IQ-TEST - Testi Inteligjences

· 54 · 35204

 • Postime: 409
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 22-12-2006, 13:01:31
Kemi te bejme me nje test intelegjence shume te pershtatshem per internet.
Po klikuam ne linkun me poshte hapet nje dritare ku mund ta zgjedhesh gjuhen qe deshiron ta aplikosh edhe pse kemi te bejme me figura(Nuk na nevojitet gjuha thuajse aspak)

 http://www.iqtest.dk

Koha eshte e kufizuar ne 40 minuta dhe kemi 39 pyetje.
deri ne 70 poena intelegjence shume e ulet
70-89 poena eshte intelegjence e ulet
90-109 intelegjence normale
110-129 intelegjence e larte
130 e me shume intelegjence e jashtezakonshme
« Editimi i fundit: 29-05-2019, 14:24:03 nga M A X »

 • Postime: 409
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 22-12-2006, 13:10:02
Ju lutem te postoni secili diagramin qe e fitoni si rezultat i iq test, ne menyre qe te vertetohet saktesia.
Ky ishte rezultati im dhe per cudi me fitoje intelegjence te jashtezakonshme
« Editimi i fundit: 09-05-2020, 23:26:17 nga M A X »

 • Postime: 409
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 23-12-2006, 14:45:59
Nuk e kuptoje pse nuk e provon askush këtë IQ-test dhe nuk konfirmon rezultatin!!


http://www.iqtest.dk

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 23-12-2006, 19:17:11
Nuk e kuptoje pse nuk e provon askush këtë IQ-test dhe nuk konfirmon rezultatin!!

Sepse s'na e mban! LOL

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 23-12-2006, 23:35:25


Mirë qe dola normal se ditet e fundit e kisha një dyshim te vogël.

Jam kundër këtyre testimeve ...ashtu siç janë shumica e shkencetareve ne Cambridge qe bëjnë fjale për 10 lloje inteligjencash të ndryshme ne njeri.

Bile shumë prej tyre nuk i njohin standartet se edhe IQ-Tests nuk jan te një standarti.

Jam i mendimit se po ta bëj prapë Testimin do dal me shumë se 130. Pse ? Sepse trurit i është ushtruar "dhunë" ne atë mënyrë dhe ka mundësinë e mendimin ne atë mënyrë. Pra besoj se po të jepemi mbas Iq-test qe jep çdo agjenci ...do kemi rezultate me te larta se "stervitja" e trurit do jetë me tjetër intesivitet ...
Po ama a ja vlen të jesh dikush qe ka Mensa IQ mbi 130 ?

Unë them se jo ... :D

-King
« Editimi i fundit: 16-02-2007, 03:39:00 nga KingS00l »

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-12-2006, 23:39:05

Ky ishte rezultati im dhe për çudi me fitoje intelegjence te jashtezakonshme

Urime  :D

Ti per shembull po te kontaktosh Nje Agjenci Mensa ne vendin qe banon dhe ke te njejtin rezultat dhe ne testim qe behet nga ata, fiton anetarezim te plote dhe je i lumtur qe je ne 2%-cin te njerezve me te zgjuar ne bote.

 • Postime: 409
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 24-12-2006, 01:43:56
KingSOOL te falenderoje qe morre pjese ne kete test dhe jam i bindur se edhe ju keni nje intelegjence te larte sepse kemi disa lloje te intelegjencave.Me nje test nuk mund ta vleresosh njeriun por te them se para disa viteve ne cdo iq-test kam pas rezultate edhe me te mira(Sa i perket problemeve logjike).
Une kam dobesi si cdo njeri qe ka.Si shembull me vjen keq qe gjuhen shqipe nuk e shkruaj ac paster sepse i takoje nje profili teknik, i cili nuk me ka leju te jipem me shume ne zotrimin e paster te gjuhes shqipe(koha nuk mjafton per te gjitha).
Nuk besoje asnjehere se i takoje atij grupit te 2% qe thuhet se jane me te mencurit,por kete test e sjella nga nje forum tjeter dhe te njejtin rezultat qe kisha atje e postova edhe ketu.
Kete test e sjella me qellim qe ti provokoje pak forumistet e zerit dhe ne fund ta bejme nje bilance se qfar rezultati do te sjell forumi zeriyt ne perqindje.
Nuk eshte keqe qe te kemi sa me shume pjesmarres ne kete IQ-test.

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 24-12-2006, 02:39:15
koha nuk mjafton për të gjitha

Thelbi qe IQ-tests nuk kane nje standart eshte se shkencetaret nuk kane perfunduar te kuptojne se si punon truri i njeriut. Prandaj dhe ata munden te masin memorien apo llogiken po ama jo, gjera te tjera me vlera kulturore apo sociale.

Jane pikerisht ato veti qe maten nga hera ne here dhe qe mund te permiresojme. Eshte kjo nje pikepamje kyc ne experimente qe jane bere me pare, duke zhvilluar (Krijuar) femije me nje IQ-test mbi normale. Nje nga keto femije thuhet se ka qene vete Nikola Tesla
(Per ata qe nuk e dine, Tesla ka qene me nje memorje jashtezakonishte te forte, sic ishte dhe e jema e tij, megjithese e pashkolluar.)

Po e drejta e njeriut per nje demokraci ne mendime dhe veprime e ka shtyre ate ne nje qenje fenomenale. Veprimi i mendimeve mundet dhe te kufizohet apo te manipulohet po jane vete cilesia e mendimeve qe kane rendesi.
Mua kjo e fundit me pelqen jashtemase, ashtu sic me pelqen konkluzionin ta marr nga burime idesh te ndryshme.

Ju pershendes
-King   

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 09-02-2007, 03:53:26
Unë mbarova testin për 10 minuta...Dhe te them te drejtën, mua kjo mënyrë e matjes se inteligjences me duket kot fare....Nuk e them nga rezultati, sepse nuk me doli keq, por nuk ma ha mendja se inteligjenca e njeriut matet me ato rrethet, katroret apo trekendeshat qe jepen aty...

Nejse, e bëra testin sa për kurjozitet... jo per gje, por thash helbete mos me nxjerr ne grupin e MENSA-ve. :D :P

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 16-02-2007, 03:41:52

Nejse, e bëra testin sa për kurjozitet...

Heh Hallall Bekimi, se keta te tjeret qe nuk e bejne nje prove ose jane shume te turpshem ose e kane me shume se 160 "quoten" edhe nuk na begenisin fare.
 :D  :P

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 16-02-2007, 04:32:48
Rezultati im: 122 (klikoni te fotoja)3 pyetjeve te fundit nuk pata kohe t'u jepja pergjigje. Keshtu qe njeres prej tyre ia vesha kot. :D

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 16-02-2007, 06:58:17
http://www.richstevens.com/flash/iq.swf

E keqja është se duhet anglishte e mirë muhahaha  :P

Këtu bëhet fjale për individe me IQ te lartë. Pershembull Hitleri kishte 140 mesa duket.Aq sa e ka dhe Hilari Klinton...
MAX : 220 -Leonardo da Vinci, Universal Genius ( mundet.., Leibniz (?),Lagrange(?), Descartes (?) )
Min : 86  -Andy Warhol, Pop Artist ( :P )

( Mesa duket Kasparov dhe Bobi Fisher dalin shumë afër ...po jam i bindur se Bobi Fisher ka qenë, i vetmi HIGH IQ-CHESS KING ne këtë botë ...)

-King

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 16-02-2007, 17:31:06
Heh Hallall Bekimi, se këta te tjerët qe nuk e bëjnë një provë ose janë shumë te turpshem ose e kanë me shumë se 160 "quoten" edhe nuk na begenisin fare.
 :D  :PShoku, kjo teme eshte e shikuar rreth 160 here. Nga keto, jam i sigurt se diku 50-100 persona e kane provuar testin...por nuk na shfaqin rezultatin ketu per dy arsye. Ose e kane koeficientin shume te vogel ose bejne pjese te te cmendurit..dmth te Mensa :P :P

Kjo do te thote se une jam me guximtari... :D :D

 • Postime: 1533
 • Karma: +6/-0

#13 ne: 16-02-2007, 18:41:08
Une i bera 27 pytjet e para per 16 minuta dhe u dorezova se isha ne pune. Tjerave ua futa kot per 10 sekonda dhe rezultati doli 105.

Edhe me te futme qenkam mesatar :D

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 19-02-2007, 01:45:45
Ndersa mua me te futme me doli me i madh se sa kur i bera me vemendje. :D :D

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 20-02-2007, 03:38:32
Kam provuar edhe disa teste te tjera, por koeficienti me del gjithmone mes 99-113. Tash u vertetova se nuk jam "MENSA" LOL LOL

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 27-11-2007, 16:18:32
Mua me doli 108, por ishte cik boring dhe 10 pyetjet e fundit ja futa cik kot.Bye!!

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 06-12-2007, 01:27:34
108

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#18 ne: 09-12-2007, 21:04:47
Urime  :D

Ti për shembull po të kontaktosh Një Agjenci Mensa ne vendin qe banon dhe ke te njëjtin rezultat dhe ne testim qe bëhet nga ata, fiton anetarezim te plotë dhe je i lumtur qe je ne 2%-cin te njerëzve me te zgjuar ne botë.

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 09-12-2007, 21:50:50
Boring ???...mua mu erren syte e lash fare ...thash po e bej neser :D

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 10-12-2007, 01:14:32
Tu erren syte nga rezultati apo...??? :D

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 10-12-2007, 09:53:40
Tu erren sytë nga rezultati apo...??? :D

S'ma merr mendja te kete vajtur puna deri te rezultati... :P :D

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 11-12-2007, 00:02:05
o po nuk arrita fare me e pa rezultatin ....bardh e zi mu moren ment ...mire e ke ti ...te shikoj njehere si me del rezultati ....:S

Nuk gjeni dot Teste me ngjyra :D Me te kuqe psh :D

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 12-12-2007, 16:05:04
 ma vone edhe une do ta boj kete test edhe mendoj se nuk duhet te turperohemi nga rezultati sepse  intelegjenca  perdoret aty ku kerkohet te menduarit ne situata te panjohura dhe kjo varet na fakoret gjenetik keete edhe mund ta argumentoj andaj nuk varet shume prej ne IQ gjenerale

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 12-12-2007, 16:45:32
Nuk gjeni dot Teste me ngjyra :D Me te kuqe p.sh. :D

Posi jo, ja:
http://www.zeriyt.com/extra/IqTest.swf

(eshte ne anglisht)

Temat e fundit