×

IQ-TEST - Testi Inteligjences

IQ-TEST - Testi Inteligjences

· 54 · 32132
TЋe pŞÝcЋO...
#25 ne: 21-12-2007, 18:16:54


Mirë qe dola normal se ditet e fundit e kisha një dyshim te vogël.

Jam kundër këtyre testimeve ...ashtu siç janë shumica e shkencetareve ne Cambridge qe bëjnë fjale për 10 lloje inteligjencash të ndryshme ne njeri.

Bile shumë prej tyre nuk i njohin standartet se edhe IQ-Tests nuk jan te një standarti.

Jam i mendimit se po ta bëj prapë Testimin do dal me shumë se 130. Pse ? Sepse trurit i është ushtruar "dhunë" ne atë mënyrë dhe ka mundësinë e mendimin ne atë mënyrë. Pra besoj se po të jepemi mbas Iq-test qe jep çdo agjenci ...do kemi rezultate me te larta se "stervitja" e trurit do jetë me tjetër intesivitet ...
Po ama a ja vlen të jesh dikush qe ka Mensa IQ mbi 130 ?

Unë them se jo ... :D

Keto jane intelegjenca specifike por intelegjenca gjenerale apo e pergjithshme matet me keto teste
-King

 • Postime: 1
thimi
#26 ne: 25-04-2008, 14:23:22
IQ testI im eshte 108 mirepo nuk po di se si ta postoj  diagramin....tung
arbenita rushiti
#27 ne: 08-05-2008, 16:38:57


Mirë qe dola normal se ditet e fundit e kisha një dyshim te vogël.

Jam kundër këtyre testimeve ...ashtu siç janë shumica e shkencetareve ne Cambridge qe bëjnë fjale për 10 lloje inteligjencash të ndryshme ne njeri.

Bile shumë prej tyre nuk i njohin standartet se edhe IQ-Tests nuk jan te një standarti.

Jam i mendimit se po ta bëj prapë Testimin do dal me shumë se 130. Pse ? Sepse trurit i është ushtruar "dhunë" ne atë mënyrë dhe ka mundësinë e mendimin ne atë mënyrë. Pra besoj se po të jepemi mbas Iq-test qe jep çdo agjenci ...do kemi rezultate me te larta se "stervitja" e trurit do jetë me tjetër intesivitet ...
Po ama a ja vlen të jesh dikush qe ka Mensa IQ mbi 130 ?

Unë them se jo ... :D

-King
arbenita rushiti
#28 ne: 08-05-2008, 16:40:40
dua te bej testi  e intelegences
agon arisheb
#29 ne: 10-08-2008, 20:05:07


Ju lutem te postoni secili diagramin qe e fitoni si rezultat i iq test, ne mënyrë qe te vërtetohet saktesia.
Ky ishte rezultati im dhe për çudi me fitoje intelegjence te jashtezakonshme
:-[
Ilir Ferizaj
#30 ne: 09-12-2008, 02:36:23
Kjo eshte e verteta sa u perket IQ test se po me duket e kemi bere veten me te menqur, duke me perfshire edhe mua.
Intelligence Interval         Cognitive Designation
40 - 54    Severely challenged (Less than 1% of test takers)
55 - 69    Challenged (2.3% of test takers)
70 - 84    Below average
85 - 114    Average (68% of test takers)
115 - 129    Above average
130 - 144    Gifted (2.3% of test takers)
145 - 159    Genius (Less than 1% of test takers)
160 - 175    Extraordinary genius

 • Postime: 18283
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#31 ne: 09-12-2008, 09:49:26
E bëra edhe unë këtë test.. mbarova për 15min..

...dhe IQ thotë qe është 117 e çdo të thotë kjo tash?? (?)

..Se jam e mencur apo e kundërta??.. :D :D

..P.s Sorry po nuk di sesi ta ve grafin ketu :S ^o)

 • Postime: 4227
Charlie
#32 ne: 09-12-2008, 09:55:07
...dhe IQ thotë qe është 117 e çdo të thotë kjo tash?? (?)

115 - 129    Above average :D

 • Postime: 18283
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#33 ne: 09-12-2008, 09:56:24
Ahhh dmth qe qenkam e mencur eee :P yes yes yes yes :LOL :LOL :D

 • Postime: 18283
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#34 ne: 09-12-2008, 10:05:32
Posi jo, ja:
http://www.zeriyt.com/extra/IqTest.swf

(është ne anglisht)

Syrgjo loool...ky qenka shume fun reallyy hahahaha  :) :D

 • Postime: 190
 • Gjinia: Mashkull
argonaut
#35 ne: 11-12-2008, 21:32:44
Zgjidhja:
1d,2f,3b,4g,5a,6h,7b,8e,9h,10a,11c,12f,13b,14d,15h,16e,17f,18c,19d,20f,21g,22a,23b,24h,25b,26a,27h,28g,29e,30a,31d,32e,33g,34g,35c,36f,37h,38f,39b.
iq-tests janë lojra.Si te tilla nuk duhet të merren seriozisht.
« Editimi i fundit: 12-12-2008, 14:24:35 nga argonaut »
YEton
#36 ne: 22-12-2008, 14:32:56
Besa besë,Testi i mire po r per moshen e te miturve ok,
ska mundesi une me hy aty kur i kom 18, :S a po?
Neyse
Tung Nga Nori

 • Postime: 96
 • Gjinia: Mashkull
Tiripilikiku
#37 ne: 01-02-2009, 16:22:33
un deshtova qe pyetjen e par...

 • Postime: 194
 • Gjinia: Femer
girl89
#38 ne: 01-08-2009, 14:14:25
Your calculated IQ is 121  :D :D

mire apo keq 121 ?! ( ç' me lodhi s' po duroja kur te mbaronte me ky test ) te tille teste kam bere pa fund sidomos vjet qe do te konkuroja ne Bruksel per mjeksi !! Pasi testi i pranimit ishte i ndare ne dy pjese 1- pjesa logjike 2- ushtrime rreth lendeve natyrore
donitoo
#39 ne: 23-09-2010, 20:41:16
shum test i mir
provone
ta then
magneti
#40 ne: 24-09-2010, 20:07:17
Nuk e kuptoje pse nuk e provon askush këtë IQ-test dhe nuk konfirmon rezultatin!!


http://www.iqtest.dk
fatlind ajazi
#41 ne: 25-09-2010, 15:10:10
Mua me doli 108, por ishte cik boring dhe 10 pyetjet e fundit ja futa cik kot.Bye!!

 • Postime: 411
 • Gjinia: Femer
·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡
#42 ne: 05-10-2010, 16:17:20
100 ekuiliber  :)
leonara
#43 ne: 06-11-2010, 06:48:13
Kemi te bejme me nje test intelegjence shume te pershtatshem per internet.
Po klikuam ne linkun me poshte hapet nje dritare ku mund ta zgjedhesh gjuhen qe deshiron ta aplikosh edhe pse kemi te bejme me figura(Nuk na nevojitet gjuha thuajse aspak)

 http://www.iqtest.dk

Koha eshte e kufizuar ne 40 minuta dhe kemi 39 pyetje.
deri ne 70 poena intelegjence shume e ulet
70-89 poena eshte intelegjence e ulet
90-109 intelegjence normale
110-129 intelegjence e larte
130 e me shume intelegjence e jashtezakonshme

besnikkkki
#44 ne: 17-11-2010, 17:25:01


Ju lutem te postoni secili diagramin qe e fitoni si rezultat i iq test, ne menyre qe te vertetohet saktesia.
Ky ishte rezultati im dhe per cudi me fitoje intelegjence te jashtezakonshme

 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#45 ne: 27-12-2010, 00:09:15
Vendori,

ne radhe te pare, teste te tilla jane kot fare, ngase edhe dhe me i zgjuari nder me te zgjuarit mund te deshtoje. Dhe, se dyti, kush ne te vertete mund te mbeshtetet ne cka qe te mund te percaktoje se c'eshte normale dhe jonormale - sidomos sot kur shumecka, qe, sipas meje, s'eshte normale, te tjeret i shohin si normale. Thene me thjesht, nje test i teri qe behet me hamendje - hipoteze.

Une mbase mund edhe te jem jonormal, por, per sa me perket mua, te pretendosh sot se eshte mire/normale te jesh/dalesh haptas GAY, te tillet jane jonormal. Ndersa, ju disa mund te mos pajtoheni me kete qe shkrova dhe te te me etiketoni si budalla meqe une menduakam ndryshe nga ju ne lidhje me Gay-s.

-Ju drejtohem lexuesve te cilet jane GAY-s, s'dua te te me keqkuptoni, une vetem si shembull ju mora. Dhe, ajo qe them dhe mendoj une, ju mund ta shihni si jonormale, ama ketu qendron logjika une apo ju jonarmal?! Andaj, jetoni dhe perparoni, te tjeret mos i degjoni. Une mund te jem i shkathet ne nje pune, budalla ne tjetren dhe anasjelltas.
lirionda
#46 ne: 16-01-2011, 22:40:08


Mirë qe dola normal se ditet e fundit e kisha një dyshim te vogël.

Jam kundër këtyre testimeve ...ashtu siç janë shumica e shkencetareve ne Cambridge qe bëjnë fjale për 10 lloje inteligjencash të ndryshme ne njeri.

Bile shumë prej tyre nuk i njohin standartet se edhe IQ-Tests nuk jan te një standarti.

Jam i mendimit se po ta bëj prapë Testimin do dal me shumë se 130. Pse ? Sepse trurit i është ushtruar "dhunë" ne atë mënyrë dhe ka mundësinë e mendimin ne atë mënyrë. Pra besoj se po të jepemi mbas Iq-test qe jep çdo agjenci ...do kemi rezultate me te larta se "stervitja" e trurit do jetë me tjetër intesivitet ...
Po ama a ja vlen të jesh dikush qe ka Mensa IQ mbi 130 ?

Unë them se jo ... :D

-King
ilir.nu
#47 ne: 31-01-2011, 22:00:17
Nuk e kuptoje pse nuk e provon askush këtë IQ-test dhe nuk konfirmon rezultatin!!


http://www.iqtest.dk

 • Postime: 12328
 • Gjinia: Femer
Shej
#48 ne: 31-01-2011, 22:31:28


qe pak i lodhshem ... 97 % dola une  :(mund te kisha dale dhe me mire ne rast se sdo me soste durimi andej nga pyetja e 24 ...do e provoj dhe njehere neser
benno
#49 ne: 18-03-2011, 15:25:50
 rezultati im 98% :(
por mendoj qe jam me e menqur se jaq :P   hmmmmm:    :S
 

Test perqendrimi.

Nisur nga Dora

Postimi i fundit 30-04-2008, 19:53:05
nga NISA
Test :- Zbulo vetveten ...

Nisur nga ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡

Postimi i fundit 04-10-2010, 16:21:38
nga Powered
Testi më i shkurtër i inteligjencës

Nisur nga M A X

Postimi i fundit 21-01-2020, 20:10:41
nga M A X