Matematike dhe logjike - Lojra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Matematike dhe logjike

Matematike dhe logjike

· 16 · 16490

 • Postime: 409
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 10-10-2006, 01:07:26
Para disa ditesh bleva nje liber te cilen e pagova me nje monedhe 100 €.
Pasi u ktheva ne shtepi e vertetova se shitesja me kishte kthyer dyfishin e shumes qe duhej kthyer dhe 5 cent. Me gjase shitesja e ka ngaterruar shumen ne € me shumen ne cent.

Pyetje:
Sa ka kushtuar libri ?

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 08-12-2007, 07:39:59
nuk pe kuptoj qat monedhen qfare osht qatu qajo te numri

#2 ne: 13-04-2008, 21:11:40
Është shumë lehtë libri ka kushtuar 100 cent ndërsa sitesja te ka kthyer dyfishin e shumes dhe 5 cent hmmmmm: domethënë 205 cent ta dish se sjam e sigurt dhe nuk e di smund ti jap hall me tutje. :D 
 
 
 

#3 ne: 14-12-2008, 16:17:27
nuk merrna vesh shum matematika kshtu qe nese o dikush qe  enjeh mir matematiken e mundet me ma lon add ja di per nder

 • Postime: 190
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 14-12-2008, 20:31:38
Po të mos jetë e sigurtë se ç'ka ngaterruar shitsja problemi ështe absurd e nuk ka zgjidhje. Po të dimë SE SHITSJA ka marre çmimin me cent në vend te çmimit ne a atëhere ka zgjidhje.


y+x=100

2y+0,05 + 0,01x = 100

x= çmimi në a
y=kusuri që duhej të merrte
zgjidhja është jo e veshtire.

#5 ne: 16-06-2009, 16:43:55
Po të mos jetë e sigurtë se ç'ka ngaterruar shitsja problemi ështe absurd e nuk ka zgjidhje. Po të dimë SE SHITSJA ka marre çmimin me cent në vend te çmimit ne a atëhere ka zgjidhje.


y+x=100

2y+0,05 + 0,01x = 100

x= çmimi në a
y=kusuri që duhej të merrte
zgjidhja është jo e veshtire.
                            ---permes kesaj x=100-y
                                      2y+0.05+0.01(100-y)=100
                                      2y+0.05+1-0.01y=100
                                      2y+1.05-0.01y=100
                                      1.99y=100-1.05
                                      1.99y=98.95
                                         y=98.95:1.99
                                         y=49.7
kush nuk e di le ta msoj!!!
                                      
                                      

#6 ne: 03-09-2009, 10:37:37
po eshte fare e thjeshte pergjigjja :

KY DJALI JA KA JEP NJE MONEDHE 100 KURSE SHITESJA JA KA KTHYER DYFISHIN E SHUMES ME SHUME SE QE ESHTE DASHUR
KJO D.M.TH. QE LIBRI KA KUSHTUAR NJE MONEDHE 50-ESHE

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 13-08-2010, 22:52:54
ai po trego a eshte euro a  cent se ka dallim shum te madh

#8 ne: 15-11-2010, 20:30:04
në një shitore ka pas 674 Buk të zeza ndërsa te tjetra 465 Buk të bardha  hmmmmm:                  
                 .Sa Buk ka gjidhësej

#9 ne: 23-11-2010, 17:11:08
100-x=5
  x=100+5
  x=105
libri kushtonte 105 leke

#10 ne: 24-02-2011, 14:09:58
në një shitore ka pas 674 Buk të zeza ndërsa te tjetra 465 Buk të bardha  hmmmmm:                  
                 .Sa Buk ka gjidhësej
                                         

gjithse ka :   o ti jaran sbejne hiq sepse ti po thu 674 buk te zeza e 465 buk te bardha sikurse te kish than sa bejne 674 buk +465 buk atehere kishin ba : 1139
                                                                                      

#11 ne: 24-02-2011, 14:13:23
SA BEJNE DY BABA + DY ZHABA KUSH E DIN LE TE PERGHIGHE.
E BERE NGA LIRIDON AHMETAJ KORISH 24.02.2011.
kush e din le te pergjigjet sepse nuk eshte e veshtire..........


#12 ne: 24-02-2011, 14:22:04
SA BEJNE DY BABA + DY ZHABA KUSH E DIN LE TE PERGHIGHE.
E BERE NGA LIRIDON AHMETAJ KORISH 24.02.2011.
kush e din le te pergjigjet sepse nuk eshte e veshtire..........


dy baba edhe dy zhaba s'bejne hiq

#13 ne: 24-02-2011, 14:25:38
SA BEJNE 5KG BUK + 6 BUK? KUSH E DIN LE TE PERGJIGJET .

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 24-02-2011, 15:27:08
SA BEJNE 5KG BUK + 6 BUK? KUSH E DIN LE TE PERGJIGJET .

cfare eshte kjo matematike apo llogjike :D ?

#15 ne: 11-04-2011, 13:54:33
në një shitore ka pas 674 Buk të zeza ndërsa te tjetra 465 Buk të bardha  hmmmmm:                  
                 .Sa Buk ka gjidhësej
gjithsej jane 1139 buk

Temat e fundit