×
Hyrja
Profili

Matematike dhe logjike

Matematike dhe logjike

· 21 · 15814

 • Postime: 409
 • Gjinia: Mashkull

ne: 10-10-2006, 01:07:26
Para disa ditesh bleva nje liber te cilen e pagova me nje monedhe 100 €.
Pasi u ktheva ne shtepi e vertetova se shitesja me kishte kthyer dyfishin e shumes qe duhej kthyer dhe 5 cent. Me gjase shitesja e ka ngaterruar shumen ne € me shumen ne cent.

Pyetje:
Sa ka kushtuar libri ?

 • Postime: 2

#1 ne: 08-12-2007, 07:39:59
nuk pe kuptoj qat monedhen qfare osht qatu qajo te numri

#2 ne: 13-04-2008, 21:10:13
Eshte shume lehte libri ka kushtuar 100 cent ndersa sitesja te ka kthyer dyfishin e shumes dhe 5 cent hmmmmm: domethene 205 cent ta dish se sjam e sigurt dhe nuk e di smund ti jap hall me tutje. :D

#3 ne: 13-04-2008, 21:11:40
Është shumë lehtë libri ka kushtuar 100 cent ndërsa sitesja te ka kthyer dyfishin e shumes dhe 5 cent hmmmmm: domethënë 205 cent ta dish se sjam e sigurt dhe nuk e di smund ti jap hall me tutje. :D 
 
 
 

#4 ne: 14-12-2008, 16:17:27
nuk merrna vesh shum matematika kshtu qe nese o dikush qe  enjeh mir matematiken e mundet me ma lon add ja di per nder

 • Postime: 190
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 14-12-2008, 20:31:38
Po të mos jetë e sigurtë se ç'ka ngaterruar shitsja problemi ështe absurd e nuk ka zgjidhje. Po të dimë SE SHITSJA ka marre çmimin me cent në vend te çmimit ne a atëhere ka zgjidhje.


y+x=100

2y+0,05 + 0,01x = 100

x= çmimi në a
y=kusuri që duhej të merrte
zgjidhja është jo e veshtire.

 • Postime: 381
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 20-01-2009, 20:56:50
Nuk po kuptoj hiq...

#7 ne: 16-06-2009, 16:43:55
Po të mos jetë e sigurtë se ç'ka ngaterruar shitsja problemi ështe absurd e nuk ka zgjidhje. Po të dimë SE SHITSJA ka marre çmimin me cent në vend te çmimit ne a atëhere ka zgjidhje.


y+x=100

2y+0,05 + 0,01x = 100

x= çmimi në a
y=kusuri që duhej të merrte
zgjidhja është jo e veshtire.
                            ---permes kesaj x=100-y
                                      2y+0.05+0.01(100-y)=100
                                      2y+0.05+1-0.01y=100
                                      2y+1.05-0.01y=100
                                      1.99y=100-1.05
                                      1.99y=98.95
                                         y=98.95:1.99
                                         y=49.7
kush nuk e di le ta msoj!!!
                                      
                                      

#8 ne: 03-09-2009, 10:37:37
po eshte fare e thjeshte pergjigjja :

KY DJALI JA KA JEP NJE MONEDHE 100 KURSE SHITESJA JA KA KTHYER DYFISHIN E SHUMES ME SHUME SE QE ESHTE DASHUR
KJO D.M.TH. QE LIBRI KA KUSHTUAR NJE MONEDHE 50-ESHE

 • Postime: 6

#9 ne: 13-08-2010, 22:52:54
ai po trego a eshte euro a  cent se ka dallim shum te madh

#10 ne: 15-11-2010, 20:30:04
në një shitore ka pas 674 Buk të zeza ndërsa te tjetra 465 Buk të bardha  hmmmmm:                  
                 .Sa Buk ka gjidhësej

#11 ne: 23-11-2010, 17:11:08
100-x=5
  x=100+5
  x=105
libri kushtonte 105 leke

#12 ne: 24-02-2011, 14:09:58
në një shitore ka pas 674 Buk të zeza ndërsa te tjetra 465 Buk të bardha  hmmmmm:                  
                 .Sa Buk ka gjidhësej
                                         

gjithse ka :   o ti jaran sbejne hiq sepse ti po thu 674 buk te zeza e 465 buk te bardha sikurse te kish than sa bejne 674 buk +465 buk atehere kishin ba : 1139
                                                                                      

#13 ne: 24-02-2011, 14:13:23
SA BEJNE DY BABA + DY ZHABA KUSH E DIN LE TE PERGHIGHE.
E BERE NGA LIRIDON AHMETAJ KORISH 24.02.2011.
kush e din le te pergjigjet sepse nuk eshte e veshtire..........


#14 ne: 24-02-2011, 14:22:04
SA BEJNE DY BABA + DY ZHABA KUSH E DIN LE TE PERGHIGHE.
E BERE NGA LIRIDON AHMETAJ KORISH 24.02.2011.
kush e din le te pergjigjet sepse nuk eshte e veshtire..........


dy baba edhe dy zhaba s'bejne hiq

#15 ne: 24-02-2011, 14:25:38
SA BEJNE 5KG BUK + 6 BUK? KUSH E DIN LE TE PERGJIGJET .

 • Postime: 2869
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 24-02-2011, 15:27:08
SA BEJNE 5KG BUK + 6 BUK? KUSH E DIN LE TE PERGJIGJET .

cfare eshte kjo matematike apo llogjike :D ?

#17 ne: 11-04-2011, 13:54:33
në një shitore ka pas 674 Buk të zeza ndërsa te tjetra 465 Buk të bardha  hmmmmm:                  
                 .Sa Buk ka gjidhësej
gjithsej jane 1139 buk

 • Postime: 1498

#18 ne: 07-09-2011, 15:18:51
Disa pyetje logjike :

1. Nje deve duhet ti transportoj 3000 molla neper nje rruge ne shkretetire te gjate 1000 metra. Deva mund te mbaj vetem 1000 molla pernjehere. Deva e han nga nje molle per qdo meter qe udheton. Sa eshte numri maksimum i mollave qe do te arrije ne anen tjeter te shkretetires?

2.Pesë atletë po vraponin ne nje gare. Atleti C ishte i treti, atleti E i dyti.
Atleti A nuk ishte i fundit. Atleti A vinte pas atletit E. Atleti D nuk ishte i pari.
Nga keto informacione a mund te tregoni pozitat e atleteve A B dhe D?

3.Zana, motra e saj, vajza e saj, dhe djali i saj po luanin vollejboll ne plazh. Motra e Zanes gjindet ne diagonale me djalin e saj. Vajza e Zanes eshte ne diagonale me motren e lojtarit me te mire. Lojtari me i mire dhe me i dobet jane ne anen e njejte te fushes. Kush eshte lojtari me i dobet?

4.Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte
vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat
qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
-
Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e
vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e
dyte ?

Lodhni kryt!  :D

 • Postime: 2649
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 19-09-2011, 13:17:10
1 .Nese e kam kutpu mire problemin,ateher nurmi i mollave qe arrinje ne anen tjeter eshte 3

2. Atehere rendita duhet te jete : I-B, II-E, III-C, IV-A. V-D.

3. Tani ketu pak aqarim se po me dalin dy zgjidhje  :P

4. Pula e pare ka pasur 7 veze e e dyta 5 veze :)

  Mund te paraqitet edhe ne nje sisetm me dy te panjohura qe do te dukej keshtu

           2(b-1) = a + 1
              b+1  = a - 1
         _______________

           :)
 

 • Postime: 1498

#20 ne: 19-09-2011, 19:08:36
Te paren e ke gabim. E mban mend ate problemin me uren dhe driten elektrike ? I njejti princip eshte edhe ketu.Tani besoj e kuptove ;)

E dyta sakte  :)

E treta, perpiqu ta vizuelizosh lojen, dhe kujdes se ketu ka loje fjalesh  :D

E katerta, sakte. ;)

Temat e fundit