Thoni një fjal nga dialekti juaj e le ta gjejne te tjerët se çështë ! - Lojra

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Thoni një fjal nga dialekti juaj e le ta gjejne te tjerët se çështë !

Thoni një fjal nga dialekti juaj e le ta gjejne te tjerët se çështë !

· 313 · 20894

 • Postime: 416
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 20-03-2008, 16:24:29
Përshëndetje, mendoj se kjo do jetë interesante për të mos u zgjatur po jap një shpjegim të vogël:
Rrethi ku ti jeton ka fjale të dialektit tënd qe jo çdo kush i kupton thuaje fjalën dhe le ta gjejnë të tjerët se çkuptim ka fjala ja si p.sh.: në zonën time përdoret kjo fjalë:

peshtemall ( çdo të thotë???) nëse nuk e dini vazhdoni me fjalë tjetër

#1 ne: 20-03-2008, 16:27:03
cacka e kokes  :D

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 20-03-2008, 22:02:44
Përshëndetje, mendoj se kjo do jetë interesante për të mos u zgjatur po jap një shpjegim të vogël:
Rrethi ku ti jeton ka fjale të dialektit tënd qe jo çdo kush i kupton thuaje fjalën dhe le ta gjejnë të tjerët se çkuptim ka fjala ja si p.sh.: në zonën time përdoret kjo fjalë:

peshtemall ( çdo të thotë???) nëse nuk e dini vazhdoni me fjalë tjetër

Po te behet e njohur zona ku perdoret fjala perkatese  a lejohet?
Mendoj se do ishte ca me e lehte  :P

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 20-03-2008, 22:26:30
cacka e kokës  :D

maja e kokes :D (apo sme lejohet mua se jam na Berati :D)

Bizbiq    -  zona: Berat (fshatrat)

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 20-03-2008, 22:28:29
Bizbiq a ka te njejtin kuptim si bizbiruq ? :D

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 20-03-2008, 22:31:19
Bizbiq a ka te njëjtin kuptim si bizbiruq ? :D

po ta dija bizbiruqin ca ishte te jepja pergjigje po se di :D

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 20-03-2008, 22:32:42
Mos do te thote ngordhalaq ose shkurtabiq  :D

 • Postime: 541
 • Karma: +20/-6
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 20-03-2008, 22:35:05

   Zaher. (Krahina e Llapit)

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 20-03-2008, 22:44:51
Mos do të thotë ngordhalaq ose shkurtabiq  :D

Ngordhalaq edhe mundet por jo shkurtabiq :)

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 20-03-2008, 22:45:15
   Zaher. (Krahina e Llapit)


Mos eshte gje "helem"

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 20-03-2008, 22:55:47
Sa i dua temat me dialektet!  :D


Tatalka (nga fshatrat e Tetovës :D)

Bekimi e din çka janë po nëse ju tregon do ti shkoj deri ne Veleshte e do ta vras! LOL

 • Postime: 416
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 20-03-2008, 23:29:21
Po lejohen të përmendet edhe zona ku e përdorin meqe e nisem më, sapër atë peshtemallin që e thash un është një copë lecke që vën plakat përpara ose që kan vënë si përparse :P

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 27-03-2008, 21:55:05
Po lejohen të përmendet edhe zona ku e përdorin meqë e nisem më, sapër atë peshtemallin që e thash un është një copë lecke që vën plakat përpara ose që kan vënë si përparse :P

Shqiptar jemi e vesh nuk meremi  :D

Dialektet jane thesar per mendimin tim.


Aida ngela tu veshtru kete teme, kur ke ndermend te japesh pergjigjen  :D

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 27-03-2008, 22:06:03
ftujak :D , andej nga berati :P

#14 ne: 27-03-2008, 22:09:01
ftujak dmth aguridhe, pra i papjekur.

"beleg/e" nga Elbasani (Berni, mos u pergjigj se ti e di...eshte per keta "te huajt" )

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 27-03-2008, 22:13:15
Belege i thone budallaqe  :D apo e kam gabim  :P

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 27-03-2008, 22:25:37
ftujak d.m.th. aguridhe, pra i papjekur.ncuq :D

 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 27-03-2008, 22:34:13
i njome Dalber ?? :D

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 27-03-2008, 22:40:23
ncuq LOL

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 27-03-2008, 22:42:56
qingjave te sapolindur???

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 27-03-2008, 22:43:47
qingjave te sapolindur???

Nga te ka pepja ty moj cupe :D se i ke rene pikes :D

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 27-03-2008, 22:49:14
Nga te ka pepja ty moj cupe :D se i ke rënë pikës :D

 :)

qyteti me verior i Shqiperise tone te dashur :)


 • Postime: 7087
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 27-03-2008, 22:56:39
Po pepja .kujt i thone?

#23 ne: 27-03-2008, 23:01:28
pjeprit i thone


Belege-i thone keshtu si budallaqe e zbutur ne elbasan LOL


po okllahise ne gjuhen e Librazhdit di njeri si  i thone LOL

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 27-03-2008, 23:02:40
Po pepja .kujt i thonë?

LOL LOL LOL  perdoret andej nga anet tona per nje te moshuar ose me te madh ne moshe qe e respekton, normalisht i thuhet me te madhit ne familje (mashkull) ndersa per femrat perdoret "ablla". kjo "ablla" eshte e marre nga turqishtja por "pepe" se di se na ka dale :D

Temat e fundit