×

Thoni një fjal nga dialekti juaj e le ta gjejne te tjerët se çështë !

Thoni një fjal nga dialekti juaj e le ta gjejne te tjerët se çështë !

· 313 · 16350

 • Postime: 12151
 • Gjinia: Femer
dreamm
#50 ne: 08-04-2008, 23:08:10
nga mehalla jone..ashu  u therrasin vicave (Balash)

ose kur duan te therrasin dike ne menyre tallese, ofenduese..

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull
Konjaku
#51 ne: 09-04-2008, 01:15:22
Un jam nga Struga shoku dhe kendej nga ne per ate qellim perdoret kjo fjale, psh: balash i madh je bere si balash i madh... po mir ska gje do e marrim vesh te verteten

 • Postime: 1431
 • Gjinia: Mashkull
cikito
#52 ne: 09-04-2008, 21:31:14
nga mehalla jonë..ashu  u thërrasin vicave (Balash)

ose kur duan të thërrasin dike ne mënyrë tallese, ofenduese..

pak a shume kjo eshte pergjigja.fjales 'toka' ja di njeri kuptimin? theksi tek 'a'

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#53 ne: 10-04-2008, 12:35:24
A eshte "toka" shnollat qe vejme ne vajzat ne floke?

 • Postime: 49
 • Gjinia: Mashkull
nardlushnja
#54 ne: 10-04-2008, 17:32:25
Toka (me theksin mbi "a") i thone tokzes se rripit te mezit qe mberthen pantallonat

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer
Aida
#55 ne: 10-04-2008, 19:37:19
Po ku te vajti mendja miiiii  Pufka mu kujtua se edhe ne një fshat te Struges e përdorin po Sharnapile hehe jo
Është fjale qe gati ne çdo zone ka një emër te veçantë...

Sharnapilet ose Pufkat janë Kokoshkat A ka ju kokoshka ju thonë? LOL

Ibret ka anet tona e përdorin për njerzit e shëmtuar.


Eh hajt edhe një, aman ju te Struges heshtni se e di qe e dini, te shohim këta tjerët a e gjejne :D

Koxhak :D

 • Postime: 1431
 • Gjinia: Mashkull
cikito
#56 ne: 10-04-2008, 19:37:47
Toka (me theksin mbi "a") i thonë tokzes se rripit te mezit qe mberthen pantallonat


bravo e ke gjetur.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer
Aida
#57 ne: 10-04-2008, 19:39:43
Toka (me theksin mbi "a") i thonë tokzes se rripit te mezit qe mberthen pantallonat
A është "toka" shnollat qe vejme ne vajzat ne floke?

Tek ne perdoret per te dyjat, edhe per shnollat edhe per tokzen e rripit pantolleve :)

 • Postime: 49
 • Gjinia: Mashkull
nardlushnja
#58 ne: 10-04-2008, 21:16:41
Koxhak i thonë tullacit(mendoj se ka filluar te përdoret mbas filmit "kozhak" ku komisari i policise ishte tullac,Bile filloj edhe si mode një fare kohe.Rinia filloj te rruante koken me brisk

 • Postime: 1632
 • Gjinia: Mashkull
arbias
#59 ne: 10-04-2008, 22:10:13

bravo e ke gjetur.


Tek ne ne kosov i thojn Pulla psh pulla kmishe

 • Postime: 1431
 • Gjinia: Mashkull
cikito
#60 ne: 10-04-2008, 22:12:46
 hmmmmm:
po ju jap dhe 1 fjale tjeter :'folla'   zona e jugut

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer
Aida
#61 ne: 10-04-2008, 23:18:37
Koxhak i thonë tullacit(mendoj se ka filluar te përdoret mbas filmit "kozhak" ku komisari i policise ishte tullac,Bile filloj edhe si mode një fare kohe.Rinia filloj te rruante koken me brisk

Ke te drejte, edhe tullacit i thone por edhe per dicka tjeter perdoret. :D
Te shoh a e gjejne tjeret, nese jo ju tregoj heren tjeter :)

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull
Konjaku
#62 ne: 10-04-2008, 23:55:58
Koxhak haha kendej nga Struga i thuen lepireses apo si e ka emrin ajo LOL Edhe un ashtu i them koxhak

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer
Aida
#63 ne: 11-04-2008, 00:03:31
Koxhak haha kendej nga Struga i thuen lepireses apo si e ka emrin ajo LOL Edhe un ashtu i them koxhak

A thash me larte Struganet mos folin?  ^o)

E gjete, edhe kendej lepirses i thone LOL

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull
Konjaku
#64 ne: 11-04-2008, 02:41:40
iiii me fal Aida nuk e kam pare, vetem kete faqe kam lexuar hehe ok gjithsesi, kam edhe une nje fjale vilushk kujt i thone ? (sbesoj te jet e rende)

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#65 ne: 11-04-2008, 12:44:22
Hahahha, vilushke i thone pirunit.........esh te fjale sllave kjo.

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull
Konjaku
#66 ne: 11-04-2008, 16:46:30
 ;) e gjete pirunit i thuan dhe eshte po nga sllavet.
Po kjo enishte çështë

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#67 ne: 11-04-2008, 18:36:16
Enishte eshte burri i halles, apo jo?

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull
Konjaku
#68 ne: 11-04-2008, 21:15:06
 :urra: diçka e ngjajshme, jam kurioz ta di prej nga je ti Kengaime se e shoh qe keto fjale po i gjen si shpejt keshtu ëë  ;)

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#69 ne: 12-04-2008, 10:31:07
Jo se nuk gjeta shume, vetem nje gjer me tash me duket. Tani u bera kureshtare te dij se kujt i thoni ju enishte, hmmmmm.

p.s. nga cila pjese mendon ti qe jam une ? :)

 • Postime: 416
 • Gjinia: Mashkull
Konjaku
#70 ne: 12-04-2008, 15:14:00
Si duket ia paskam futur kot, :) pash profilin tend pak ti dukesh sikur je nga Kosova po jeton diku tjeter nuk e di, ndoshta ke qene ndonjeher per nje kohe ne Struge.
Enishte eshte dhëndri

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#71 ne: 12-04-2008, 15:22:53
Mire, atehere ec e na thuaj edhe ndonje fjale tjeter.

Po Konjaku, ne Kosove jam rrite une, e keto fjale perdoren edhe atje nga ne dhe po kam qene ne Struge ;)

 • Postime: 541
 • Gjinia: Mashkull
Hektori
#72 ne: 12-04-2008, 15:27:46

  Përfulitje- Kosovë

 • Postime: 49
 • Gjinia: Mashkull
nardlushnja
#73 ne: 12-04-2008, 20:33:37
hmmmmm:
po ju jap dhe 1 fjale tjetër :'folla'   zona e jugut
Nuk jam i sigurt
,por me duket se Folla i thone flokut te bores (?)

 • Postime: 1431
 • Gjinia: Mashkull
cikito
#74 ne: 12-04-2008, 20:40:21
Nuk jam i sigurt
,por me duket se Folla i thonë flokut te bores (?)

me vjen keq, por nuk eshte kjo idea.
ke dhe 1 mundesi tjeter.     ;)