×

Zbulo fjalën !

Zbulo fjalën !

· 210 · 14356

 • Postime: 605
 • Gjinia: Femer
melody
ne: 23-02-2005, 15:01:19
Ne kete teme gjuhesore,do te shkruajme nje fjale te fshehur pas vizave..
Gjetesi i kesaj fjale, ka te drejten dhe te vendose nje fjale te re.

Fjala e pare, eshte disi e lehte, sa per tu ambjentuar!!

S- - - - - - a

Nje dicka e tille na pelqen te gjitheve!!


Shtesë nga Sineri.
Shkronjat e përbëra shqipe SH, TH, RR, LL etj duhet të jenë në një vizë e jo në dy.

Pra nëse është fjala SHPIRT atëherë enigma jepet kështu   _P _ _ _ e jo kështu _ _ P _ _ _
« Editimi i fundit: 24-06-2005, 11:31:53 nga Irenis »

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#1 ne: 08-03-2005, 10:10:15
serenata???
milanisti
#2 ne: 08-03-2005, 11:28:31
Mund te jet dhe  Shqiperia ?

 • Postime: 605
 • Gjinia: Femer
melody
#3 ne: 08-03-2005, 13:42:02
serenata???

Ibrahim e ke gjetur me goditjen e pare..
Tani te takon ty radha per te vene nje fjale te re.. :)

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#4 ne: 08-03-2005, 13:59:08
m_ _ _ _ _ u

e bofshit diten e mire
respekt  ;)
« Editimi i fundit: 16-03-2005, 12:16:37 nga ibraim »

 • Postime: 1271
Seni Seviyorum
#5 ne: 09-03-2005, 14:28:03
Mashtrohu :D

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#6 ne: 10-03-2005, 11:15:48
ncuk  :D
mundohuni mundohuni se e gjeni  ;)

 • Postime: 771
 • Gjinia: Femer
Hersianna
#7 ne: 11-03-2005, 23:25:29
m_ _ _ _ _ _ u

e bofshit diten e mire
respekt  ;)

Po ti jepe nje ndihme sic e ka dhene Fantazia! Keshtu me i marr me rradhe, sa fjale ka qe fillojne me M e mbarojne me U!

Hersia`

 • Postime: 8132
 • Gjinia: Femer
AngelDeviled
#8 ne: 12-03-2005, 13:39:40
Une mendova Mundohu

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#9 ne: 14-03-2005, 22:33:49
Mekaniku.
Meteliku.
Metaliku.
Mauzoleu.
Malataku.
A ka më? :D

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#10 ne: 15-03-2005, 15:20:23
edhe kete e kemi ne zemer mjaft...
hersi a mjafton kjo ndihme.  :puth

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#11 ne: 15-03-2005, 15:25:56
Ibrahim nuk ma vure mu veshin a?

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#12 ne: 15-03-2005, 15:34:02
po mo siner po...ama nuk jane asnjera qe ke venduar aty  :pafshim

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#13 ne: 15-03-2005, 15:45:04
Monologu.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#14 ne: 16-03-2005, 11:23:22
jo siner  :D

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#15 ne: 16-03-2005, 12:13:01
Mjeshtaku.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#16 ne: 16-03-2005, 12:15:43
lype siner lype se e gjen  :D

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#17 ne: 16-03-2005, 13:32:39
Atëherë unë mendoj se diçka nuk shkon këtu.
Kam disa pyetje.
1. Nëse ka shkronja të përbëra (sh, th, ll etj) a i ke vënë në një vizë apo dy? Fantazia i vë në dy viza (edhe pse nuk është në rregull shqip) prandaj ashtu edhe po e kërkoja fjalën tënde.
2. A është fjalë shqipe apo është pahiri ndonjë emër?

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#18 ne: 16-03-2005, 13:33:57
E pra tek tash e pashë që ti pas 8 ditësh e hoqe një vuizë.
Eheeeeeeeeeeeeee e dija që diçka nuk është në rregull.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#19 ne: 16-03-2005, 14:53:18
jo vizen un mund ta vendoj po eshte atehere per cdo germe nje vize dhe jo per cdo shkronje nje vize...andaj tash e editova...po nese don e leme...
e kupton se cka dua te them...se qe tash e pas se per nje vize ju keni dhene nje shkronje (per shembull sh, dh, th, xh, zh etj) ndersa un per cdo germe nje _ per shembull, zhurma _ _ _ _ _ _
nese don e kthej mbrapa, si thua ti..., megjithate gjer tash nuk e qelluat

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#20 ne: 16-03-2005, 15:33:03
Pak ma ngatërrove por kur e dhe shembullin atëherë e mora vesh. Pra edhe ti po shkon si Fantazia. Shkronja edhe germa janë një. Ke mundur të thuash dy shenja ose dy karaktere.
Një vërejtje.
Pasi që është lojë dhe pasi që nuk respektohen rregullat e gjuhës shqipe atëherë kjo temë nuk e ka vendin këtu por te "Lojra, Kuice dhe Gjëegjëza".
Është shumë me rëndësi që shkronja SH apo TH nuk mund të ndahen sepse janë një shkroinjë. Po të ishin fjalët anglisht atëherë do të ndaheshin.
Që të mos më thoni se po shes mend apo po filozofoj e theksova në fillim se pasi është hapur kjo teme te "Gjuha Shqipe" atëherë duhet të respektohet një rregull e tillë elemetare gjuhësore. Po të ishte lojë e thjeshtë dhe ku nuk këqyren fort rregullat dhe ku mund t'i ndash vizat për hir të asaj se shumë formuistë janë mërgimtarë dhe se ata më shumë kanë punë me gjuhë të huaja dhe nuk janë mësuar që ta shohin një shkronjë me dy shenja SH ose TH brenda një vize.
Ibnraim, i kam edhe disa variante.
Maniaku (edhe pse nuk e kemi në zemër ), mustaku, mestiku, muslluku, mërteku etj.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#21 ne: 17-03-2005, 09:57:52
siner...mire de, qenkan dy karaktere qe bejne nje shkronje... ne rregull, ja edhe njehere ku e ke:

m _ _ _ _ e u

e duam shume.
besoj se tash e gjen.

 • Postime: 605
 • Gjinia: Femer
melody
#22 ne: 17-03-2005, 10:00:35
Memedheu  :perqafim

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#23 ne: 17-03-2005, 10:37:38
bravo fantazia  :puth  :lule  :perqafim

urdhero...rradhen e ke ti...  ;)

 • Postime: 6973
 • Gjinia: Mashkull
Irenis
#24 ne: 17-03-2005, 11:11:45
Hhahahahahahha, mëmëdheu a?
Po pse ia hoqe atëherë një vizë kur vetë e the që DH do të jetë në dy viza?
Po presim Fantazinë tash.
 

Zbulo ç’lloj “krimineli” je sipas horoskopit

Nisur nga BerniRubrika Mix

Postimi i fundit 25-02-2011, 13:01:22
nga +ERELA+
Zbulo partnerin përmes cokollatës

Nisur nga M A XRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 11-11-2010, 01:32:28
nga M A X
Test :- Zbulo vetveten ...

Nisur nga ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡Rubrika Lojra

Postimi i fundit 04-10-2010, 16:21:38
nga Powered
Dashuri, seks, tradhti: zbulo horoskopin për vitin 2010

Nisur nga BerniRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 23-12-2009, 21:45:23
nga Berni
Zbulo.com

Nisur nga SteganosRubrika Portalet Shqiptare

Postimi i fundit 21-05-2008, 23:27:14
nga Steganos